Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak

·
Okunma
·
Beğeni
·
12,2bin
Gösterim
Adı:
Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak
Sayfa sayısı:
250
Format:
Karton kapak
ISBN:
9753370180
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alkım Yayınevi
Baskılar:
Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak
Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak
Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak
Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak
How to Stop Worrying and Start Living
Üzüntüyü Yen Şen Olmana Bak
283 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
Şahsımca, muhteşem bir kişisel gelişim kitabı. Kitabın başından sonuna kadar... ("Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak.") diyen bir yazarımız var. Bu yazar, kitabın ilk sayfalarında kendi hayatını anlatmış. Kitap okurlarını kendine çekmek için. Bence bunu başardı da, Yazarımız, zor bir hayat geçirmiş. Ama asla vazgeçmemiş ideallerinden, hayallerinden, amacından, hedefinden.

Kitaba gelecek olursak, Kitapta: Mutlu yaşamın sırrını yazarımız, dokuz ana başlık altında toplamış. Ve kitabın bir bölümü bitince, ikinci bölüme geçmeden yazarımız, birinci bölümün özetini çıkarmış. Bu özet de, okuyucuyu şahsımca, daha çok motive ediyor. Bir de; kitap bize, hayatında büyük boşluğa düşen o boşlukta daima mücadele eden insanları anlatıyor. Yazarımız, hayatlarında böylesine umutsuz, çaresiz kalmış insanlara kitabını yazarak, destek olmuş. Ve bu çaresiz insanlarda, bu kitabı okuyarak, kitabın içindeki planları, programları, anektotları yerine getirerek, yazarın anlatışına göre, hayatlarında çok başarılı olup, kariyer sahibi saygın insanlar haline gelmişler.

Yazarımız, İyi ki bu kitabı yazmış. Bir hayata değil, birçok hayata şahsımca bu özel kitabını yazarak dokunabilmiş. Sevgili 1K severlere kitabı gönül rahatlığıyla tavsiye ederim. Ve bu aşağıda yazacağım cümleyi hayatınızın her ucunda aklınıza getirin.

Unutmayın! Daima hatırlayın. (Umut, hayatın bir ucunda her zaman nefes alıyor. Kitapla kalın sevgiler :)
283 syf.
·62 günde·Beğendi·10/10 puan
üzüntüyle hiçbir yere varamayacağını anlayarak üç basamaktan ibaret olan şu yöntemi uyguladı.
1-Olayı inceleyip, en kötü olasılık nedir? Bunu araştırmak.
2-Gerekirse bu en kötü olasılığa hazırlanmak.
3-Sonra sakince zararı azaltmanın yollarını aramak.
283 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kişisel gelişim kitaplarını okuduktan sonra duygusal ve zihinsel değişim yaşıyor, yaşadığınız sorunlardan endişe duymuyor ve bu sorunlarla nasıl başa çıkabileceğinizi artık biliyorsanız o kitap başarılıdır ve amacına ulaşmıştır.Bu kitap da onlardan biriydi benim için, daha önce aynı tarzda pek çok kitap okumuş olsam da gerek anlatımı gerekse yaşanmış hayattan verdiği çarpıcı örneklerle oldukça etkili oldu düşüncelerimde.

Peki kitabın bize verdiği altın değerindeki mesajlar neler?

*Gelecek için endişelenmeyin, bugünü yaşayın.

*Sorunlarla karşılaştığınızda en kötü olasılığı düşünüp rahatlamaya çalışın.

*Öncelikle "Sorun nedir?" sorusunu sorarak başlayın ve çözüm yolu üretmeye bakın.

*Üzüntü durumlarında kendinizi sürekli meşgul edecek durumlar bulun. En iyi yöntem hep hareket halinde olmaktır.

*Üzüntülerinize dur deyin. Bu durum, sizin endişelenip hasta olmanıza değecek mi onu düşünün. Kaçınılmaz durumda ise durumu kabullenip "Bu böyle, başka türlü olamaz." deyin.

*Zihninizi huzur, sağlık, cesaret ve umutla doldurun. Hayatın düşüncelerden oluştuğunu unutmayın.

*Vermenin zevkine varın.

*Nankörlerin ve sürekli sizi üzen karamsar, yıkıcı insanların hayatınızı mahvetmesine izin vermeyin.

*Çocuklarınıza minnet duygusunu, merhameti öğretin.

*İnsanları taklit etmek yerine kendinizi keşfe çalışın.

*Sahip olduğunuz şeylerin kıymetini bilin.

*Eleştiriler olumsuz da olsa onlardan bir şey öğrenmeye bakın.

*Yorgunluktan, üzüntüden uzak durup dinlenin, işinizi coşkuyla ve severek yapın, çalışma saatlerinde dahi gevşeyip rahatlamayı öğrenin.

Kısaca :HAYATI SEVİN.UNUTMAYIN BİR KEZ GELECEKSİNİZ BU DÜNYAYA HAKKINI VEREREK YAŞAYIN.
283 syf.
·10/10 puan
Mutlaka herkes tarafından okunması gereken bir kitap. Bu kitap tek kelimeyle “Şifa” dır. Mutlak amacın mutluluk olduğunu sandığımız hayatta, bize kendimizin -benliğimizin gücünü tanıtıp, farkındalık, amaç ve bütünleşme sağlayan, bilimsellik ile işbirliği içerisinde aktarılmış, her zaman el altında tutulası bir eser
250 syf.
·Beğendi·5/10 puan
ÜZÜNTÜYÜ BIRAK YAŞAMAYA BAK
Dale Carnegie
Semra Kunt çevirisi
Alkım Yayınevi
250 sayfa
Mayıs 1995 basım


Kitaplığımdan okunacaklardan bir eser daha ayrılıyor...

Kişisel gelişim tarzını içeren kitap, endişe ve üzüntünün üstesinden ne şekilde gelinmesi gerektiğini altı bölüm halinde;

* Üzüntü hakkında bilmeniz gereken temel gerçekler
* Endişeyi çözümlemenin temel teknikleri
* Üzüntü sizi yok etmeden önce üzüntüyü yok etmenin yolları
* Size huzur ve mutluluk getirecek bir zihinsel tavır kazanmanın yedi yolu
* Üzüntüyü yenmenin mükemmel yolu
* Eleştiriler yüzünden endişelenmemenin yolları
* Bitkinlik ve üzüntüden kurtulup, enerjinizi ve moralinizi yüksek tutmanın altı yolu
ve 28 madde olarak işlenmiştir. Her bölüm sonunda ise o bölüm ile ilgili kurallar özet olarak işlenmiştir. Bölümler içerisinde örneklemeler ve anlatımlar çok iyi...

Sekizinci bölüm ise konu ile ilgili 31 adet hikayeden oluşmaktadır.

Kişisel gelişim severlere iyi geleceğini düşünüyorum... Beni tam saramadı diyebilirim...

Güzel okumalar...
283 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Dale Carnegie (24 Kasım 1988 - 1 Kasım 1955 ) Amerikalı yazar, kişisel gelişimci ve kişiler arası iletişim uzmanıdır.

Yazarın ele aldığı 'Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak' kitabı, kendisine ait okuduğum ilk kitap. İsminin hakkını verdiğini söyleyebilirim. Okumaya başladığınız andan itibaren, kendinizi sorguladığınız, kendinizle konuşur gibi ahh evet böyle şeyleri ben de kafama çok takıyorum, evet evet çok basit şeylere üzülüyorum, aslında o kadar da önemseyip hayatıma yön vermelerine izin vermemeliyim, derken bulacaksınız. Tabii ki hayatınızda, hayatımızda olup biten herşeye anlık olarak bu şekilde yaklaşamıyoruz belki, ama en azından basit ve üzerinde durmamız gereken hatta gerçek anlamda boşu boşuna üzülüp, kendinizi ve belki çevrenizi yoran şeylerden yavaş yavaş uzaklaşabilirsiniz. Bir anda kendinizi soyutlayamacağınız doğru ama daha dikkatli bakıp göreceğinizden eminim.

Kitaba başlamadan önce gerçekten üzüntülerden uzaklaşmayı kendiniz için ciddiyetle isteyerek başlamalısınız.

Keyifli okumalar
283 syf.
Dale Carnegie,benim kişisel gelişim kitaplarına karşı ön yargımı yıkan bir yazar.Eskiden kişisel gelişim kitabı okuyan birisini gördüğümde içimden"ne kadar saçma şeyler okuyorlar" diye düşünürdüm.Ancak bir gün internette gezinirken Dale Carnegie'nin "Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı" adlı kitabının reklamını gördüm.Kişisel gelişim kitabı olduğunu görünce saçma bir kitaptır yine diye düşündüm.Ancak kitabın pdf formatına bakıp bir kısmını inceleyince yazarın çocuklara öğüt verir gibi değil de ,bizimle sohbet eder gibi bir dili olduğunu farkettim.Kitabını satın alıp okudum ve çok beğendim.O günden sonra yazarın başka kitaplarını da satın aldım."Üzüntüyü bırak, yaşamaya bak" kitabı da bunlardan birisi.Yazarımız diğer kitaplarında olduğu gibi size karşınızda oturmuş sevdiğiniz bir arkadaşınızla sohbet ediyormuşsunuz gibi bir his veriyor kitapta.Yazar, üzüntünün hayatımızı nasıl etkilediğini, çok üzgün olduğumuz zaman neler yapmamız gerektiğini anlatıp başına gelen felaketlere karşı insanların yaptığı hataları ve bu konuda buldukları çözümleri örneklerle dile getiriyor.Kitap çok akıcı, ben çok beğendim keyifli okumalar dilerim. :)
283 syf.
·6 günde·10/10 puan
Dale Carnegie'nin okuttuğu ders kitaplarından biridir. Liderlik ve toplum içinde konuşma derslerine giren Carnegie, daha sonra insanların en büyük sorunlarından birinin üzüntü olduğunu fark edip bu dersi vermeye karar veriyor. Bu konuda pek az kitap bulduğundan yine kendi ders kitabını yazıyor. Çağlar boyu filozoflar üzüntü, stress, kaygı, ertelemek, yorgunluk ve benzeri hakkında neler demiş okuyor; biyografiler okuyor. Henry Ford gibi o dönemde yaşayan daha pek çok başarılı kimseyle bu konuda konuşuyor. #99838386
Topladığı bilgileri sınıfında uygulamalı öğretiyor ve öğrencilerden geri dönüşleri toplayıp o örneklere de burada yer veriyor. Bu kitap böyle emek dolu 7 yılın eseri.

Gelecek için endişelenme, hiçbir şeyi kafana takma demesi ne kolay. Ama burada ezbere sözler yok. Bunu nasıl başarabilirim, başkaları nasıl başarmış anlatılıyor.
"Bizler zaten kusursuz bir hayat sürmek için nelerin gerekli olduğunu biliyoruz. Bizim sorunumuz bilmemek değil, harekete geçmemek." Kitapta bildiğiniz ama bile bile hayata geçirmediğiniz reçeteler de mevcut; ve her biri onlarca örnek yaşantılarla desteklenmiş. Ünlü veya ünsüz pek çok kişinin nasıl hayatlarından üzüntüyü çıkardıklarını okuyacaksınız bu kitapta. İnanamayacağınız kadar çok talihsizliği üst üste yaşamış ve intiharın eşiğine gelmiş insanlar şu an nasıl mutlu, incir çekirdeğini doldurmayacak problemleri olanlar ise nasıl hayatlarını stressle mahvederler okuyacaksınız. #99492067
#100139568

Gerçekten bakış açınızı inanılmaz genişletecek bir başucu kitabı. Israrla tavsiye ediyorum. Herkes okumalı, okutmalı.
362 syf.
·6 günde
Pencerenizin dibindeki gülleri bırakıp ufuktaki büyülü gül bahçesini düşlerseniz,üzüntünün şeytanları başınıza toplanır.Bunları defedebilmeniz için de,beyninizin şahlanması gerekir.Çünkü ruhsal yıkımın giz'ine vakıf olmanın yolu buradan geçer.Bu da beraberinde bilginin ışığını getirir.Böylece beyniniz,kum saati gibi çalışmaya başlar.Ne yaparsa yapsın,ortadaki dar olan boğazdan kum taneciklerinin ancak ve ancak birer birer geçebileceğini,saati kırmadan nasıl yaparsa yapsın,o boğazdan iki tane geçiremeyeceğini fark edeceğinden;zihninizi oluşturan fotoğraf makinenizin merceğinin odak noktasını değiştirir.Yaşamınızdaki somut olanaklar da bununla beraber kendiliğinden değişir.Bu nokta da artık bir çözüm mühendisi haline gelen beyniniz sizi sorun sızdırmayan bölmelerde yaşamaya mahkum eder.Sonuç olarak kötü zannettiğiniz şeylerin aslında yaşadığınız olaylara yüklemiş olduğunuz manalardan ibaret olduğunu,olaylara başka bir pencereden bakmanız halinde bu etkinin yok olacağı anlatılıyor… Sizin de ister istemez bu değişime ayak uyduracağınızı öngören bir yazarın birçok ünlünün hayatından kesitler sunarak oluşturduğu bir kitap.
283 syf.
·21 günde·10/10 puan
Kişisel gelişim, psikoloji adı altında yazılmış çok kaliteli içeriğe sahip bir kitap bence. Kişisel gelişimle ilgili birçok kitap okudum ama bunun farklı bir yanı var diyebilirim. Kitabın önsöz kısmında da bu kitabı nasıl ve neden yazdığını uzunca açıklamış, verdiği emek ortada.
Kitabın genel olarak içeriğinden bahsetmem gerekirse üzüntüyü bırakmanın nasıl mümkün olduğunu ve hayatını ne yönde değiştireceğinden bahsediyor. Fakat içeriğine geçmeden önce şunu söylemek istiyorum. Ben dahil herkes bir kitapla hayatının değişmesini bekliyor. Okuyunca sanki hayatımıza sihirli bir değnek dokunacakmış gibi. Ama küçük bir ayrıntıyı kaçıyoruz. Küçük bir ayrıntı ama çoğu kişinin fark edemeyip 'aman bu kitapta da farklı bir şey yok deyip', kenara atmasına sebep oluyor. Neyse lafı uzatmadan o küçük ayrıntıyı paylaşayım sizlerle. UYGULAMAMAK! sadece okuyoruz, onaylıyoruz ama o kadar. Eğer gerçekten bir şeylerin değişmesini istiyorsanız farklı bir şeyler yapmak zorundasınız ki hayatınızda da değişikler olsun. Kolay değil ama zamanla uyguladıkça emin olun bir şeylerin değiştiğini göreceksiniz. Kitaptan öğrenilecek birçok şey var fakat benim için en etkili çözüm; istenmeyen bir durum geliştiğinde şunu düşün: En kötü ne olabilir? Tabi ben hemen dayanamayıp son adımı söyledim ama ilk olarak durumu kabullenin ve gerçekten objektif olarak o durumla yüzleşin daha sonra da en kötü ne olabilir? diye kendinize sorun ve onu kabullenin. İnanın bir süre sonra en kötü dediğiniz ihtimal bile o kadar kötü gelmeyecek ve belki de en kötü ihtimaliniz gerçekleşmeyecek. Yani son olarak; başınıza istemediğiniz bir şey geldiğinde dünyanın sonu gibi veya tek sizin başınıza geliyormuş gibi düşünmekten vazgeçin. Sayfa 164'de geçen Logan Pearsall Smith'e ait bir söz ''Hayatta iki hedef vardır; istediklerini elde etmek ve elde ettiklerinin tadını çıkarmak.'' Bu sözü kavrayıp, uygulamak gerekiyor. Kitabın son bölümünde ise gerçek hayat öykülerine yer vermesi çok hoşuma gitti. Çünkü bu tarz gerçek öyküler okuyunca insanın yapabileceğine, kendine olan inancı artıyor.
Kitabı okumanızı kesinlikle öneririm ama yazımın başında da belirttiğim gibi sadece okumaktan ibaret kalacaksa yazılanlar, bence hiç okuyup zaman harcamayın. Uygulayacaksanız kesinlikle okuyun ve değişiminizi fark edin.
283 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Insanlar insanlar yaşama sanatını öğrenemediği için mutsuz oluyorlar. Yoksa olayların bizzat kendisi İnsanı mutsuz etmez. Olaylara yüklediğimiz manalar bizi mutsuz eder. Yazar bunun nasıl olabileceğini muhteşem bir üslupla anlatıyor
Çoğumuz pencerenin önünde açan güllerin tadını çıkarmak yerine ufkun ötesindeki büyülü gül bahçesini hayal ediyoruz.
Dale Carnegie
Sayfa 27 - Epsilon Yayıncılık
Stephen Leacock şunları yazmış: "Hayatımızın bu kadar hızlı adımlarla ilerlemesi ne kadar garip! Çocuklar, 'Ben büyüyünce' diyorlar. Bu ne demek? Büyüdüklerinde, 'Ben evlenince' diye söze başlıyorlar. Ardından düşünceler, 'Ben emekli olunca'ya dönüşüyor. Emekli olduktan sonra insan sislerle kaplı geçmişine bakıyor, o günleri özlüyor ve bunların geçip gittiğine yanıyor. Hayatın her günü ve her saati yaşamak olduğunu ne yazık ki çok geç öğreniyoruz."
Dale Carnegie
Sayfa 28 - Epsilon Yayıncılık
İnsanın bilinçli bir çabayla yaşamını güzelleştirme konusunda sahip olduğu sınırsız yetenekten daha cesaret verici bir güç tanımıyorum
"Temel görevimiz, uzakta ve sisler arasında duranları görmek değil, yanı başımızda açıkça görünenleri yapmaktır."
Dale Carnegie
Sayfa 19 - Epsilon Yayıncılık
Bernard Shaw şöyle diyor: "Birisine bir şey öğretmeye kalkarsanız bunu asla öğrenemeyecektir." Shaw haklı. Öğrenme aktif bir süreçtir. Bir şey ancak yaparak öğrenilir.
Dale Carnegie
Sayfa 15 - Epsilon Yayıncılık
David Seabury How To Worry Successfully (Başarıyla Üzülebilmek) adlı kitabında, "Hayat boyu yaşayacağımız sıkıntılara ancak bale yapmayı öğrenen bir kitap kurdu kadar hazırlanarak olgunlaşıyoruz," derken hiç de haksız değildi.
Sonuç? Hastanelerdeki yatakların çoğu sinirsel ve ruhsal sorunları olan insanlarla dolup taşıyor.
Dale Carnegie
Sayfa 11 - Epsilon Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak
Sayfa sayısı:
250
Format:
Karton kapak
ISBN:
9753370180
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alkım Yayınevi
Baskılar:
Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak
Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak
Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak
Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak
How to Stop Worrying and Start Living
Üzüntüyü Yen Şen Olmana Bak

Kitabı okuyanlar 690 okur

  • Yasin Çalışkan
  • Yeliz demirel
  • lmn
  • Neslilance
  • Serendipity
  • Aciz Bir Kul
  • Nesliş
  • UlYa
  • Aytül Yıldız Yıldız
  • KüçükPrensinPrensesi11

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1 (2)
9
%0
8
%2.6 (5)
7
%0
6
%0
5
%0.5 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0