Vadinin Perileri

8,9/10  (11 Oy) · 
28 okunma  · 
9 beğeni  · 
768 gösterim
Martha 16 yaşına basmıştı. Ruhu, doğanın tüm sevimliliğini yansıtan, cilalanmış bir aynaydı ve kalbi, seslerin aksettiği geniş vadiler gibiydi.

Doğanın üzüntülerle doluymuş izlenimi verdiği bir sonbahar günü, dünyevilik hapishanesinden sanki düşüncelerin bir ozanın düşleminden kurtuluvermesi gibi sıyrılarak oturduğu pınarın başında, ağaçlardan düşen sararmış yaprakların savruluşunu seyrediyordu.

Rüzgârın yapraklarla, insan ruhlarıyla oynaşan ölüm gibi oynaşmasını izlemekteydi.

Gözleri çiçeklere odaklandı ve onların solduklarını, gözelerinin kuruyup küçük parçalara bölündüğünü gördü. Savaş ve kargaşa dönemlerinde süs eşyalarını, mücevherlerini saklayan kadınlar gibi, tohumlarını saklamaktaydılar. Öylece oturup çiçeklere ve ağaçlara bakarken ve geçmekte olan yazın acısını onlarla paylaşırken, vadinin ufalanmış taşlarında bir atlının kendisine doğru yavaş yavaş gelmekte olduğunu gördü. Adamın, zenginliğini gösteren giysileri ve huzur uyandıran bir yapısı vardı. Adam atından indi ve genç kızı nazikçe, daha önce onu kimsenin selamlamadığı bir biçimde selamladı.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2013
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789944979948
 • Çeviri:
  A. Erkin Köylügil
 • Yayınevi:
  Avrupa Yakası Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
17 May 01:26 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Halil Cibran bu eserin de üç kısa öyküye yer vermiş. Eserinin ana teması inançlar. Zor da kalan insanların maneviyata yönelişi bilgelikle, eleştirilmeden kaleme alınmış...

Martha adlı ilk eser de bir kadının yanlış yola girmesi ve son anında yaptığı konuşma ile onun Tanrı'ya değil insanların ön yargısına olan isyanını betimlemiş...

İkinci öykü de ise iki sevgiliden birinin ölüm anında yaşamak için dualarının kabul olmayışı ve yeniden dünyaya gelip, yarım kalan aşklarının onları birleştireceğine olan inançları konu edilmiş...

Son öykü de ise Yuhanna'nın kiliseye olan isyanı kaleme alınmış. Yuhanna, kilisenin fakirlere değilde kendi rahiplerine olan tutumunu, onların ihtişam içinde yaşayışlarına karşı doğruları haykırışını anlatırken, okuduğu İncil ayetleri sebebi ile adının delilikle anılmasına yer verilmiş...

Kitabın Mavi Çatı Yayınları'ndan çıkan baskısını okudum. Eserin ilk 52 sayfası Halil Cibran'ın hayatına ve eserlerine ayrılmış. Onun hayatına açılan bu pencereden hayatına tekrar misafir olup bilgilerimi tazeledim. Çevride ufak tefek kelime hatalar olsa da genel olarak öykülerin ilerleyişinde çokta etken değil...

Halil Cibran'ın bilgelik dolu öyküleri ile tanışmadıysanız, Ermiş ile başlayıp bu eser ile devam edebilirsiniz...

Mazlum İlhan 
05 Kas 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Kitap "martha, çağların tozu ve sonsuz ateş, deli yuhanna" adlı üç kısa öyküden oluşuyor. Söylemek istenileni az ve öz bir şekilde söyleyebilmenin ustalarından olan yazar bu öykülerinde insanların ortak değerlerine değinirken zaman zaman düşündürücü sorular da sormaktadır. Yalın ve akıcı dili sayesinde zorlanmadan ve keyif alarak okunabilecek bir kitap. Kısa öyküler seviyorsanız ve okuduklarınızın biraz da beyninizi ortalamadan daha fazla meşgul etmesini istiyorsanız tavsiye edebilecegım bir kitap. Ayrıca yazar hakkında bilgi edinilmesi için kitabın ilk 50 sayfası yazarın biyografisine ve eserlerinin çıkış serüvenlerine ayrılmıştır.

ANIL AKCAN 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dini, yargılamadan eleştiren ve bunu hikaye yoluyla okuyucuya sunan Cibran, aslında bize vermek istediği yararlı ve gizli bilgileri damıtarak veriyor. İlgimi çekti. Tavsiye ederim kesinlikle. Paralel okuma için güzel bir eser. İyi okumalar :)

Kitaptan 10 Alıntı

Nurhan Işkın 
17 May 00:03 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Ne korku ve ıssızlık dışında bir dostumuz; ne de ağıt ve gözyaşından başka yardım edenimiz vardı.

Vadinin Perileri, Halil Cibran (Sayfa 69 - Mavi Çatı Yayınları)Vadinin Perileri, Halil Cibran (Sayfa 69 - Mavi Çatı Yayınları)
Nurhan Işkın 
 16 May 16:12 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Saflığı ve ruhsal temizliği, sade ve mutlu yaşayabilme düşüncesini unutmuşuzdur ya da hep böyle söyleriz kendi kendimize.

Vadinin Perileri, Halil Cibran (Sayfa 57 - Mavi Çatı Yayınları)Vadinin Perileri, Halil Cibran (Sayfa 57 - Mavi Çatı Yayınları)
Nurhan Işkın 
17 May 00:06 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Oruç ona maddi değil ancak manevi bir açlık veriyordu; çünkü bu ona İsa'yı ve O'nun yeryüzündeki yaşamının bitişini anımsatıyordu.

Vadinin Perileri, Halil Cibran (Sayfa 90 - Mavi Çatı Yayınları)Vadinin Perileri, Halil Cibran (Sayfa 90 - Mavi Çatı Yayınları)

Öyle acılar vardır ki, onları iyi gizleyemezsek, gözlerimizden bir yolunu bulup süzülür ve yanaklarımızı ıslatabilirler.

Vadinin Perileri, Halil Cibran (14)Vadinin Perileri, Halil Cibran (14)
Mazlum İlhan 
 05 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bu aşk nasıl bir şeydir? Ne zaman filizlenir? Sürüsüyle yıkıntıların arasında dinlenen bir delikanlıdan ne ister? Genç kızların bakışlarından bile etkilenmeyen birinin damarlarına şu an dolan şarap nedir? Henüz kadınların tatlı şarkılarını duymamış bir bedevinin kulaklarında çınlanan bu tanrısal ezgi neyin nesidir? Nasıl bir şeydir bu aşk ve ne zaman filizlenir? İnsanlardan uzakta, sadece koyunları ve kavalıyla oyalanan şu Ali'den ne ister? Onun algılamasına bile fırsat tanımadan, suni güzelliklerle yüreğine serpiştirilen bir tohum mudur? Ya da şu anda ruhunun boşluğunu aydınlatmak için açığa çıkan sisin örttüğü bir ışık mıdır? Gecenin sakinliğinde sanki onunla dalga geçmek üzere gelen bir tesadüf, bir hayal mi, yoksa zaman kavramını alt üst etmiş ve alt edecek olan bir gerçek mi?

Vadinin Perileri, Halil Cibran (Sayfa 79)Vadinin Perileri, Halil Cibran (Sayfa 79)
Mazlum İlhan 
05 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

...Burada hiç solmayan selvi ağaçları kadar yaşam dolu güçlü yöneticiler ve adamları. Orada dümeni dalgalarla kırılmış ve yelkenleri yırtılmış, kaptanı azrail olan bir gemininkine benzer yaşamlarıyla fırtınanın şiddeti ve derinliklerin öfkesi arasında bir batıp bir çıkan çiftçiler. Burada gaddarlık, orada boyun eğiş. Hangisi hangisini doğuruyor? Gaddarlık yalnızca alçak yerlerde büyüyen güçlü bir ağaç mı? Yoksa dikenlerden başka hiçbir bitkinin yeşermediği çorak bir tarla mı?

Vadinin Perileri, Halil Cibran (Sayfa 100)Vadinin Perileri, Halil Cibran (Sayfa 100)
Mazlum İlhan 
05 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yaşam, ruh başaklarının daha ürün vermeden çiğnenişinden başka nedir ki?

Vadinin Perileri, Halil Cibran (Sayfa 67)Vadinin Perileri, Halil Cibran (Sayfa 67)
Seda Nur Kaçan 
05 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Tanrının gerçeğe yardımcı seçtiği kimseyi zulüm yok edemez .Kar ve fırtına öldüremez"

Vadinin Perileri, Halil CibranVadinin Perileri, Halil Cibran
Seda Nur Kaçan 
 05 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gençlik coşkun duygularla mücadele içinde geçen güzel bir düştür ve o düşten uyanmak insana zor gelir.

Vadinin Perileri, Halil CibranVadinin Perileri, Halil Cibran