Vadinin Perileri

8,8/10  (13 Oy) · 
46 okunma  · 
13 beğeni  · 
976 gösterim
Martha 16 yaşına basmıştı. Ruhu, doğanın tüm sevimliliğini yansıtan, cilalanmış bir aynaydı ve kalbi, seslerin aksettiği geniş vadiler gibiydi.

Doğanın üzüntülerle doluymuş izlenimi verdiği bir sonbahar günü, dünyevilik hapishanesinden sanki düşüncelerin bir ozanın düşleminden kurtuluvermesi gibi sıyrılarak oturduğu pınarın başında, ağaçlardan düşen sararmış yaprakların savruluşunu seyrediyordu.

Rüzgârın yapraklarla, insan ruhlarıyla oynaşan ölüm gibi oynaşmasını izlemekteydi.

Gözleri çiçeklere odaklandı ve onların solduklarını, gözelerinin kuruyup küçük parçalara bölündüğünü gördü. Savaş ve kargaşa dönemlerinde süs eşyalarını, mücevherlerini saklayan kadınlar gibi, tohumlarını saklamaktaydılar. Öylece oturup çiçeklere ve ağaçlara bakarken ve geçmekte olan yazın acısını onlarla paylaşırken, vadinin ufalanmış taşlarında bir atlının kendisine doğru yavaş yavaş gelmekte olduğunu gördü. Adamın, zenginliğini gösteren giysileri ve huzur uyandıran bir yapısı vardı. Adam atından indi ve genç kızı nazikçe, daha önce onu kimsenin selamlamadığı bir biçimde selamladı.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2013
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789944979948
 • Çeviri:
  A. Erkin Köylügil
 • Yayınevi:
  Avrupa Yakası Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
17 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Halil Cibran bu eserin de üç kısa öyküye yer vermiş. Eserinin ana teması inançlar. Zor da kalan insanların maneviyata yönelişi bilgelikle, eleştirilmeden kaleme alınmış...

Martha adlı ilk eser de bir kadının yanlış yola girmesi ve son anında yaptığı konuşma ile onun Tanrı'ya değil insanların ön yargısına olan isyanını betimlemiş...

İkinci öykü de ise iki sevgiliden birinin ölüm anında yaşamak için dualarının kabul olmayışı ve yeniden dünyaya gelip, yarım kalan aşklarının onları birleştireceğine olan inançları konu edilmiş...

Son öykü de ise Yuhanna'nın kiliseye olan isyanı kaleme alınmış. Yuhanna, kilisenin fakirlere değilde kendi rahiplerine olan tutumunu, onların ihtişam içinde yaşayışlarına karşı doğruları haykırışını anlatırken, okuduğu İncil ayetleri sebebi ile adının delilikle anılmasına yer verilmiş...

Kitabın Mavi Çatı Yayınları'ndan çıkan baskısını okudum. Eserin ilk 52 sayfası Halil Cibran'ın hayatına ve eserlerine ayrılmış. Onun hayatına açılan bu pencereden hayatına tekrar misafir olup bilgilerimi tazeledim. Çevride ufak tefek kelime hatalar olsa da genel olarak öykülerin ilerleyişinde çokta etken değil...

Halil Cibran'ın bilgelik dolu öyküleri ile tanışmadıysanız, Ermiş ile başlayıp bu eser ile devam edebilirsiniz...

Elif Tuğrul 
22 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap üç kısa öyküden oluşuyor. Martha, Çağların Tozu ve Ebedi Ateş, Yuhanna ve Kaçık. Bu öyküler aşktan, sevgiden, hayal kırıklığından, ihanetten, sömüren din adamlarından ve sömürülen emekçi halktan bahseden hayata dair öyküler. Konular, anlatılanlar bilindik ama bunları okur tarafından hissedilebilir dereceye çıkaran Halil Cibran'ın sanatçılığını konuşturması, anlatım şekli ve herşeyin dışında bu duygularından hepsini derinden yaşaması. Üç öykünün üçüde etkileyiciydi fakat beni en fazla etkileyen Yuhanna ve Kaçık öyküsü şiddetle tavsiye edilir. Halil Cibran ile hala tanışmamış iseniz Vadinin Perileri'nin peşine takılıp şahane bir başlangıç yapabilirsiniz.
Not: Halil Cibran yeterince yetkin bir sanatçı ama Cahit Koytak da o derece iyi bir çevirmen. Bu nedenle Kapı Yayınları ve Cahit Koytak çevirisi naçizane tavsiye edilir.

Vadinin Perileri benzeri kitaplar

ANIL AKCAN 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dini, yargılamadan eleştiren ve bunu hikaye yoluyla okuyucuya sunan Cibran, aslında bize vermek istediği yararlı ve gizli bilgileri damıtarak veriyor. İlgimi çekti. Tavsiye ederim kesinlikle. Paralel okuma için güzel bir eser. İyi okumalar :)

Kitap "martha, çağların tozu ve sonsuz ateş, deli yuhanna" adlı üç kısa öyküden oluşuyor. Söylemek istenileni az ve öz bir şekilde söyleyebilmenin ustalarından olan yazar bu öykülerinde insanların ortak değerlerine değinirken zaman zaman düşündürücü sorular da sormaktadır. Yalın ve akıcı dili sayesinde zorlanmadan ve keyif alarak okunabilecek bir kitap. Kısa öyküler seviyorsanız ve okuduklarınızın biraz da beyninizi ortalamadan daha fazla meşgul etmesini istiyorsanız tavsiye edebilecegım bir kitap. Ayrıca yazar hakkında bilgi edinilmesi için kitabın ilk 50 sayfası yazarın biyografisine ve eserlerinin çıkış serüvenlerine ayrılmıştır.

ercanscgn 
15 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3 günde

Kitabın yarısında Halil Cibran'ın doğumdan ölümüne kadar geçen sürede edebi ve sanatsal kimliğinin oluşumuna etki eden kişiler ve durumlarla birlikte yüzeysel hayat hikayesi anlatılmaktadır. Kalan bölümü ; 3 tane sembolizmin ağır bastığı kısa öykülerden oluşmaktadır .

Kitaptan 33 Alıntı

Nurhan Işkın 
17 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Ne korku ve ıssızlık dışında bir dostumuz; ne de ağıt ve gözyaşından başka yardım edenimiz vardı.

Vadinin Perileri, Halil Cibran (Sayfa 69 - Mavi Çatı Yayınları)Vadinin Perileri, Halil Cibran (Sayfa 69 - Mavi Çatı Yayınları)
Nurhan Işkın 
 16 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Saflığı ve ruhsal temizliği, sade ve mutlu yaşayabilme düşüncesini unutmuşuzdur ya da hep böyle söyleriz kendi kendimize.

Vadinin Perileri, Halil Cibran (Sayfa 57 - Mavi Çatı Yayınları)Vadinin Perileri, Halil Cibran (Sayfa 57 - Mavi Çatı Yayınları)
Nurhan Işkın 
17 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Oruç ona maddi değil ancak manevi bir açlık veriyordu; çünkü bu ona İsa'yı ve O'nun yeryüzündeki yaşamının bitişini anımsatıyordu.

Vadinin Perileri, Halil Cibran (Sayfa 90 - Mavi Çatı Yayınları)Vadinin Perileri, Halil Cibran (Sayfa 90 - Mavi Çatı Yayınları)
Elif Tuğrul 
21 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Fakat zulmedilmiş biri olmak, zalim olmaktan elbette daha iyidir. Ve güçsüz olunduğu için, istemeden başkalarının tensel arzularının kurbanı olmak, güçlü olup da hayatın çiçeklerini ezip geçmekten, görülen, hissedilen güzellikleri şehvetle bozmaktan elbette daha iyidir. Çünkü, yeri göğe bağlayan ilahi zincirin bir halkasıdır ruh. Öz denetimsiz, ölçüsüz bir sıcaklık bu bağı zorlayıp koparabilir ve bozabilir onun güzelliğini, ama onun altından olan özünü değiştirip demire çevirmez. Maruz kaldığı baskı ve zorlamalar onu eskisinden daha da parlatabilir belki. Fakat yazık o çürük ve zayıf olana ki, tutkuların ateşi onu yakar bitirir ve rüzgarların soluğuyla üflenip çölün derinliklerine savrulmak üzere küle çevirir.

Vadinin Perileri, Halil Cibran (Kapı Yayınları)Vadinin Perileri, Halil Cibran (Kapı Yayınları)
Elif Tuğrul 
21 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ne zulüm ve işkence haklı olanı incitebilir, ne de baskı ve şiddet, doğrunun yanında olanı yardırabilir, etkisiz kılabilirdi. Sokrates gülerek içmişti baldıran zehrini. Aziz Paul hoşnut olmuştu taşlanmaktan. Vicdanımızı gizli tuttuğumuz, sesini kıstığımız zaman, vicdanımız bizi incitir, huzursuz eder. Ama ona ihanet ettiğimizde bizi yargılar cezalandırır.

Vadinin Perileri, Halil Cibran (Kapı Yayınları)Vadinin Perileri, Halil Cibran (Kapı Yayınları)
Züleyha TİĞİZ 
04 Şub 01:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kederlenme, çünkü tanrıların dileği kutsal ,ölümün arzuları adildir.

Vadinin Perileri, Halil CibranVadinin Perileri, Halil Cibran
Elif Tuğrul 
21 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Mezarlıkta yaşayan bir cüzzamlıyım ben.

Vadinin Perileri, Halil Cibran (Kapı Yayınları)Vadinin Perileri, Halil Cibran (Kapı Yayınları)

Öyle acılar vardır ki, onları iyi gizleyemezsek, gözlerimizden bir yolunu bulup süzülür ve yanaklarımızı ıslatabilirler.

Vadinin Perileri, Halil Cibran (14)Vadinin Perileri, Halil Cibran (14)
4 /