Vahiy Ortamından İlkeler Kur'an'ın Nüzul Ortamında Yaşananlar

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
97 gösterim
Kur’an’ın ayet ve sureleri arasında bir uyum bir insicam ve bir mükemmellik vardır. Kur’an, olaylara ve hâdiselere göre yirmi üç yıl gibi uzun bir zamanda parça parça indiği hâlde onun bu uyumlu tertibi nasıl mümkün oldu? İnsanı dehşete düşüren Kur’an’ın bu düzeni nasıl gerçekleşti?

Kur’an ayetlerinin ayrı ayrı zamanlarda inmesi, ayetlerin inişine sebep teşkil eden olay ve hâdiselerin muhtelif olması, aslında ayetlerin birbirinden ayrılmasını gerektirir. Kur’an’ın bölümleri arasında bağlantıya ve birleşmeye yer bırakmaz. Oysa Kur’an parça parça inmesine rağmen ayetlerin arasında sağlam bir bağlantı bulunmaktadır. İşte bu mükemmellik, Kur’an’ın kuvvet ve kudret sahibi, sebep ve müsebbiplerin maliki olan, mahlûkatı ve kâinatı idare eden, yeri ve gökleri ayakta tutan, olmuş ve olacakları hakkıyla bilen Allah Tealanın kelamı olduğunun kesin bir delilidir.

Kur’an ayetlerinin kapsamı yalnızca belirli bir zaman diliminde yaşayan, sınırlı sayıda insanın sorularına, ihtiyaçlarına ve yaşadıkları, karşılaştıkları hâdiselere yönelik değildir. Kur’an bütün insanlara ve zamanlara hitap eden ilahî bir kelamdır. Yani Kur’an’ın getirdiği ilkeler zaman ve mekân üstüdür, evrenseldir.

“Esbabu’n-Nüzul” tabir edilen, Kur’an ayetlerinin indirilmesine sebep teşkil eden hâdiseler, ilgili ayetlerin ifade ettiği ilkeleri sınırlayan bir özellik taşımazlar. Aksine bu hâdiseler ve sebepler, bizim için bu ayetlerin anlaşılması ve hayatın içine taşınması için son derece önemli bir rol üstlenirler.

İşte elinizdeki bu eser, Kur’an’ın çeşitli konulardaki bazı ayetlerinin nüzul ortamını ve o ortamda meydana gelen hâdiseleri nakletmektedir. Bu sebeplerden yola çıkarak ayetler açıklanmakta onlardan çıkarılan ilkeler tespit edilmektedir. Umulur ki okuyucu bu yolla Kur’an’a daha aşina olabilir ve ayetleri doğru anlayıp içerdiği ilkeleri özümseyerek hayata yansıtması kolaylaşır.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2010
 • Sayfa Sayısı:
  198
 • ISBN:
  9789756089408
 • Yayınevi:
  Manas Yayıncılık
 • Kitabın Türü: