Vahşi Oğlanlar

7,5/10  (2 Oy) · 
12 okunma  · 
1 beğeni  · 
352 gösterim
Beat Kuşağı yazarlarının en yıkıcı ve en deneysel mensuplarından biri olan William S. Burroughs bu çok parçalı, çarpıcı romanında okuru tehlikeli bir yolculuğa davet ediyor.
Kitapta, Vahşi Oğlanlar çetesi bütün tahakküm güçlerinden, ordulardan, generallerden, baskıcı otoritelerden, bürokratlardan vb intikamlarını alıp, grotesk ve yaratıcı gerilla yöntemleriyle dünya sistemini altüst ederken, Burroughs da hayal gücü ve dilin sınırlarını son raddeye kadar zorluyor. Müstehcen, rahatsız edici ve tuhaf diye damgalanan bütün insalık hallerini acımasızca teşhir eden Burroughs'u okurken bütün kültürel ve ahlaki kodlarınızın sarsılmasına hazır olun. Her şeyin müthiş bir ironi ve alaycılığa maruz kaldığı bu "anti-edebiyat" başyapıtı James Joyce ve Samuel Beckett'in edebi deneyselliği ile Marquis de Sade'ın cinsel cürretini bir araya getiriyor. Bunun üzerine bir de uyuşturucuların halüsinatif etkisini ekleyin. Ve işte karşınızda, sizi daha önce deneyimlemediğiniz bir dünyaya sürükleyecek bir hikaye ve kışkırtıcı diliyle William S. Burroughs.

David Bowie'den Ian Curtis'e kadar birçok "karşı-kültür" figürünü etkilemiş olan bu şiddetli roman, dünyanın şiddetine edebi bir şiddetle karşılık veriyor. Yer altı figürleri yer-üstüne saldırmaya karar verdiğinde ortaya çıkan bu edebi "vahşilik" yeryüzünün "ötekileri"nin öfkeli ve alaycı sesini duymak isteyen okurlar için tam bir şölen vaat ediyor. Kısacası Vahşi Oğlanlar kimilerine göre bir distopya, kimilerine göre ise bir ütopya...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2012
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789755396804
 • Orijinal Adı:
  Wild Boys
 • Çeviri:
  Ahmet Ergenç
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Halil Korkut 
27 May 16:42 · Kitabı yarım bıraktı · 6/10 puan

Hikaye metinlerinde yazarın kullanmış olduğu sıradışı sıfat ve isim tamlamaları, metin bütünlüğüne şiirsel sanatsal bir atmosfer katıyorsa da hikayedeki işlenen konulara onay vereceğinizi pek düşünmüyorum. Hikayeyi okurken mideniz bulanır, kusarsınız ama yine de okumayı sürdürürsünüz. Suç ortağı olursunuz, kendinizi olayların içinde onların bir parçası olarak bulursunuz. Kitabın etkisinde kaldığınız için kendinizden utanırsınız. Suçu, günahı etkileyici anlatan bu hikayeyi burda alenen tavsiye etmiyorum ama yine de... Neyse...

Kitaptan 1 Alıntı

Her yerde polis makinesine karşı yürümek istiyoruz. Polis makinesini ve bütün kayıtlarını yok etmek istiyoruz. Bütün dogmatik sözel sistemleri yok etmek istiyoruz. Aile birimini ve onun kabilelere, ülkelere ve uluslara kanserojen bir madde gibi yayılımını kökünden yok edeceğiz. Ailelerin, annelerin, babaların, polislerin, rahiplerin, ülkelerin ya da partilerin konuşmasını istemiyoruz artık. Taşra ağzıyla söyleyecek olursak; yeterince saçmalık duyduk biz.

Vahşi Oğlanlar, William S. Burroughs (Ayrıntı Yayınları)Vahşi Oğlanlar, William S. Burroughs (Ayrıntı Yayınları)