Vahyi Hayata Taşımak (Yüz Cevapla Kur'an Nedir?)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.324
Gösterim
Adı:
Vahyi Hayata Taşımak
Alt başlık:
Yüz Cevapla Kur'an Nedir?
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759014063
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kalem Yayınları
Baskılar:
101 Cevapla Kur
101 Cevapla Kur
Vahyi Hayata Taşımak
101 Cevapla Kur
İnanan İnsanın temel derdi, "Vahyi Hayata Taşımak" olmalıdır. Tüm çabası, gayreti bu yolda olmalı, hayatının hiç bir karesini böyle bir idealden mahrum bırakmamalıdır. Vahiy, hayatının her alanına hakim olmalı, onunla yaşamalı ve onunla can vermelidir.

Vahyin hayat kitabı olması için insanın önce bu kitabı tanıması gerekir. Taşımak için tanışmak lazım, insanın ilahî kitap ile tanışması, hemhal olması, karşısına oturup önce kendini tanıtması, sonra da onun kendisini tanıtmasını istemesidir. Böyle bir İstek bizi "Kur'an nedir?" sorusuna yöneltecektir. Bana hayat kitabı olması gereken bu yüce ve ilahî kitap nedir? Ne olduğunu bilmediğiniz, ne olduğunu merak etmediğiniz bir kitabı nasıl hayata taşıyabilirisiniz ki?
(Tanıtım Yazısından)
432 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
Daha evvel bu eseri okumamış olmanın burukluğu içindeyim fakat bunda da vardır bir hayır diyorum. Demek ki şimdi bulmalıymışız kitapla birbirimizi. Üzerinde zerre emeği olan herkesten Allah'ım razı olsun. Gerçekten çok faydalandım. Ki ben Kur'an ve vahiy konusunda bilgi düzeyi 0 olan biri değilimdir. Belli bir birikimim mevcuttur elhamdülillah. O sebeple kitabın bana katacakları konusunda şüpheliydim. Fakat MaşaAllah bildiğim meselelerin tekrarı da mevcuttu, ilk kez okuduğum bilgiler de... Herkese tavsiye edeceğim, muhakkak okunmalı diye düşünüyorum. Rabbim bizleri vahyi çokça okuyan, hakkıyla anlayan ve en güzel şekilde uygulayanlardan eylesin. Amin
432 syf.
·Puan vermedi
Ramazan ayı gelmeden önce okunacak güzel bir kitap.Muhammed Hoca 101 ayetle Kur'an'dan çıkarılacak dersleri anlatmış. Muhammed Hocanın deyimiyle ; Vahyi hayata taşımayı kendine dert edinenler , taşımak için tanışmak lazım düşüncesi ile ilahi kelamı her boyutu ile tanıması gerekiyor. Hocamız bize tanıtırken şöyle bir itirafta bulunmuş ; "Vallahi! Kur'an nedir ? sorusunun cevabı ne yüzdür,ne bin... Belki binler tanım ile o vasfedilebilir ,anlatılabilir. Buna ne güç yeter ne de kalem..." Ben onun yüceliğini ne tam anlamıyla anlayabilir ne de anlatabilirim. Onu anlatacak bir tek otorite tanıyorum. O da kelamın sahibi olan Cenab-ı Hak'tır:
Şayet yeryüzündeki ağaçlar kalem, deniz de arkasından yedi deniz katılarak (mürekkep olsa) yine Allah'ın sözleri (yazmakla) tükenmez. Şüphe yok ki Allah mutlak galip ve hikmet sahibidir.
(Lokman Sûresi 27.Ayet )
432 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10 puan
Hakkında yorum yapmak haddimiz değil tabii ki lakin ilk okuduğum Kur'an dersleri kitabına bezniyor. Ama içerisinde o kitaptan çok farklı konular var. Çok güzel sorular ve çok güzel cevaplar var. Özellikle Kur'an-ı nasıl okumalıyız? Nasıl amel etmeliyiz? Nasıl muhattap oluruz? Bu gibi ve daha bir çok aklıma gelmeyen soruların cevabı var. Özellikle Kur'an-ı Kerim ile ilgili aklında soru işareti olan kardeşlerim varsa muhakkak okusunlar. İnşaALLAH okuduklarımız ile amel ederiz
432 syf.
·22 günde·Beğendi·10/10 puan
Muhammed Emin Yıldırım Hocam Rabbim ebeden sizden razı olsun böyle bir kitabı yazdığınız için. Okudukça Aziz,Kerim ve Hakim olan Furkan’a karşı sevgime sevgi kattı. Kitabı bitirdim ama tekrardan her gün ilaç gibi bir doz okumak için tekrardan başlıyorum ruhumuza ve nefsimize şifa niyetine diyerek . Her satırı her sayfası altı çizilerek okunan muhteşem bir eser.

Ya Rabbi bu kitabı yazanı emeği geçen herkesi okumama vesile olanları cennetinde cemalini görmeyi nasip eyle
Bizi ve bizden gelecek nesli Aziz olan Kur’an_ın hizmetçisi eyle Onu hakkıyla anlatıp hayatımızı O mübarek kitabın üzerinde inşa edip uygulamayı nasip eyle 101 Cevapla Kur'an Nedir?
432 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10 puan
Ufacık bir alet aldığımızda, yeni bir kursa yazıldığımızda ya da bir dil öğrenmeye başladığımızda yapacağımız ilk iş onun ne olduğunu anlamaya çalışmak, onu neden aldığımızı/öğreneceğimizi kavramak ve varsa bir klavuzu onu ayrıntılı incelemek ve fiilen uygulamak olur.

Böylesine küçük işler için dahi bu aşamalar dikkat ve rikkatle yapılırken bütünüyle içinde bulunduğumuz bu hayatın ne olduğunu, nasıl yaşanması gerektiğini, dikkat edilmesi ve uyulması gereken noktaları ve başvuracağımız yegane kaynakları bize bildiren en büyük ve değişmez rehber, klavuz şüphesiz Kur'an-ı Kerim'dir. Ancak bu büyük rehberi yeterli dikkat ve rikkatle okuyamadığımız ve uygulayamadığımız çok açık.

Muhammed Emin Yıldırım'ın uzun ve kapsamlı çalışmaları sonucunda yazdığı bu eser sözün sonunda da belirtildiği gibi "Kur'an Nedir?" sorusuna verilebilecek binlerce cevap içinden "Şu an vahyi tanıma çabalarında başta ben, sonra toplum neyi ihmal ediyor? Vahiy niçin ilk nesilde yaptığı etkiyi ve değişimi bizde yap(a)mıyor? Biz vahiy ile tanışırken en çok onun hangi yönlerini ihmal ediyoruz?" alt problemlerini de göz önüne alarak 101 cevapla sınırlandırarak hazırlanmış.

Ne okuyucuyu sıkacak derecede kavramlar içinde boğuluyor ne de tatminsizlik oluşturacak biçimde kavramsız bırakıyor. Aktardığı cevaplarla okuyucuda bir temel oluşturup, konuları daha detaylı ele alan kaynaklara yönlendiriyor.

Hayatımıza yön veren Kur'an'ı rehber edinirken alıp okunacak kıymetli eser derdi, meselesi, rehberi Kur'an olan okuyucularını bekliyor.

"Kur'an'ı bir takım yapraklar üzerine yazsalar da dağlarda, kuytularda bir yere bıraksalar ve kimin yazdığı, nereden geldiği, ne olduğu bilinmese, yine selim akıl anlar ki bu Allah'ın kelamından başkası olamaz." N.F.K.
432 syf.
·15 günde·Beğendi·10/10 puan
Selamûn Aleykum
“Meclis sona erdi,kelimeler tükendi..Ama biz hâla O’nu (cc) övmenin başındayız...” diyen ne de güzel söylemiş...Eğer kaleminiz Allah’ı (cc),O’nun kelâmını ya da O’nun Resûlü’nü yazıyor ise ne yazarsanız yazın tam olarak anlatmak istediğinizi ifade edemezsiniz..
Bazen diliniz bağlanır, bazen yüreğiniz durur gibi olur...
Muhammed Emin Hocamız bu kitabı yazarken “Vahyi Hayata Taşımayı” kendine dert edinerek başlamış..Taşımak için tanımak lazım düşüncesiyle ilahi kelamı her boyutuyla tanımaya,tanıtmaya çalışmış...
Cevaplarının,yaşanan hayata ve ihtiyaçlara uygun olmasına dikkat edip çok fazla detaya girmeden gereksiz bilgiler vermeden okuyucuyu yormadan kaleme dökmüş...
Yüz bir madde ile sınırladığı maddeleri seçerken çok zorlanmış olsada cevapları seçerken “Şu an vahyi tanıma çabalarında toplum neyi ihmal ediyor? Vahiy niçin ilk nesilde yaptığı etkiyi ve değişiki bizde yapmıyor? Vahiy ile tanışırken en çok hangi yönlerini ihmal ediyoruz? Sorularını önceleyerek harika bir kitap sunmuş bizlere
Bakış açımı tamamiyle değiştirip Rabbimizin kelamıyla olan muhabbetimi ziyadesiyle arttırdı elhamdulillah..
Ramazan öncesinde bu kitabı okumak ruhuma şifa gibi geldi...
M u h a k k a k okuyun derim...
Samimiyetle tavsiyem olsun inşaAllah
432 syf.
·23 günde·Beğendi·10/10 puan
Muhammed hocamızın bütün kitapları ayrı güzel ama bu kitabı benim için ayrı bir yeri oldu ve okuduklarım arasında en sevdiğim kitabı oldu. Önceden okumadığım için içimde bir hüzün oluştu ama her kitabın bir zamanı vardır diye kendimi teselli ediyorum. Kitabı okurken hem Kur'an-ı Kerim ile bilmediğiniz şeyleri öğreniyorsunuz hemde hayretinizi gizleyemiyorsunuz. Hocamız çok sade,yalın, detaya girilmeden ve akıcı bir dil kullandığı için herkesin okuyabileceği bir kitap olmuş. Çok fazla bir şey yazmaya gerek yok açıkcası bence hemen alın hiç vakit kaybetmeden okuyun.
Biz tahlili yaparken koordinatörümüz şöyle bir soru sormuştu. 'Evet okuduk eee şimdi vahyi hayatımıza nasıl taşırız?' Bu soru tahlil bitene kadar düşündüm ve cevabım ; vahyi yaşayarak ve yaşatarak olmuştu. Kardeşler artık görmemiz gereken bir nokta var. İslamın önündeki engel Müslüman olmayan insanlar değil, Müslüman olup müslamanlığı yaşayamayan insanlar. Yani onlar biziz.. Biz yeteri kadar örnek olsak yaşasak zaten insanlar bizi görüp Müslüman olucağız. LA İLAHE İLLALLAH cümlesini doldurmamızı gerekiyor. Her insan kendi eksiğini ve kendini bilir. Bize düşen hiç ertelemeden yaptığımız hatadan dönmek ve yapmadığımız ertelediğimiz şeyleri yapıp, LA İLAHE İLLALLAH kelimesini doldurmak ondan sonra Allah'ın izni ve inayeti ile bize yardım gelecektir. Yeter ki hakiki iman ile buluşalım. Rabbim hakiki iman ile bizi buluştursun ve bir birlikte Firdevs cennetinde olmayı nasip etsin inşaAllah.
432 syf.
·26 günde·Puan vermedi
Kur'an'lı mümin olmanın, Kur'an ahlakıyla ahlaklanmanın ve vahyi hayata taşımanın önemini anlatan güzel bir kitap. Bölümlere ayrılarak ve kısa kısa anlatılması, okumayı kolaylaştırıyor.
432 syf.
·31 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bildiğimizi sandığımız şeyleri aslında hiç bilmediğimizi farkettiren bir eser olmuş...
Kendi nefsine diyorum ki; ne kadar boş bir bilgiye sahipmişsin...
İlahi kelamı okumadan önce onun ne olduğunu bilmek lazım. Onun ne olduğunu bilmek için de bu kitaptan geçmek lazım...
Kaleminize sağlık... 101 Cevapla Kur'ân Nedir? Muhammed Emin Yıldırım
432 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Okudum bitti deyip kapağı kapatılıp kenara bırakılacak bir kitap değil.Tekrar tekrar sindire sindire okumalık kitaplar listeme eklendi kendisi. Bazı yerlerinde Muhammed Hoca 'nın sohbetindeki sesi geldi kulağıma.Bazı yerlerindeyse sanki mimikleriyle kitabı yaşattı adeta.
Kitap başlık metniyle asla sınırlı değil. Hadisler, tefsirler, dualar, ayetler ve arapça kelime hazinesiyle donatılmış .İçimde olan arapça öğrenme şevkimi evereste çıkardı desem yeri.
Her müslüman okusa isteği oluşturdu içimde.Rabbim anlayıp uygulayan razı olanlardan eylesin
432 syf.
·9/10 puan
Türk yazarlar içerisinde beğendiğim ilk 5 içerisinde diyebilirim. Eser de Kur'an üzerine okumuş olduğum ufkumu açan ilgimi daha da arttıran olarak bendeki yerini almış bulunmakta.
432 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Vahyi hayata taşımanın yolu vahyi tanımaktan geçiyor...

İşte bu mükemmel eserle Muhammed Emin Yıldırım Hoca'da bize 101 cevapla tanımak için elimden geleni yapmış .

Ama unutmayalım ki tanımak öyle bir iki tefsir okuma yada birkaç meali hatmetmekle olmuyor...

Tanımanın yolu taşımaktan geçiyor...

Hayatına ne kadar taşıyorsun ordan biliniyor vahye olan tanıştıklığın...

Ve tanıştığın vakit başlıyor asıl yolcuğunun..

Ben bu ayeti biliyorum derken farklı bir ruh hali ile okuduğun âyet sana çok farklı pencereler açıyor...

Asırlar önce olmuş olaylar sana yol gösteriyor..
Sen yeter ki taşımak iste o zaman tanıman için sana kendini öyle açıyor ki....

Rabbim riyadan, ucuptan uzak Kur'anı tanıyıp en güzel şekilde hayatına taşıyanlardan eylesin bizleri....(amin)
Kur'an'a muhatap olan insan, herşeyi okumakla mükeleftir.
1- Kur'an'ı Kerim ( Ayetü'l- Mestura )
2- Kainat ( Ayetü'l-Tekvin )
3- İnsan ( Ayetü'l-Enfüse )
4- Zaman ( Ayetü'l-Hadisat )
Kur'ân-ı Kerîm der ki."Asıl hayat ahiret yurdundaki hayattır.Keşke insanlar bunu anlayabilselerdi." Ankebût 29/64

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Vahyi Hayata Taşımak
Alt başlık:
Yüz Cevapla Kur'an Nedir?
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759014063
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kalem Yayınları
Baskılar:
101 Cevapla Kur
101 Cevapla Kur
Vahyi Hayata Taşımak
101 Cevapla Kur
İnanan İnsanın temel derdi, "Vahyi Hayata Taşımak" olmalıdır. Tüm çabası, gayreti bu yolda olmalı, hayatının hiç bir karesini böyle bir idealden mahrum bırakmamalıdır. Vahiy, hayatının her alanına hakim olmalı, onunla yaşamalı ve onunla can vermelidir.

Vahyin hayat kitabı olması için insanın önce bu kitabı tanıması gerekir. Taşımak için tanışmak lazım, insanın ilahî kitap ile tanışması, hemhal olması, karşısına oturup önce kendini tanıtması, sonra da onun kendisini tanıtmasını istemesidir. Böyle bir İstek bizi "Kur'an nedir?" sorusuna yöneltecektir. Bana hayat kitabı olması gereken bu yüce ve ilahî kitap nedir? Ne olduğunu bilmediğiniz, ne olduğunu merak etmediğiniz bir kitabı nasıl hayata taşıyabilirisiniz ki?
(Tanıtım Yazısından)

Kitabı okuyanlar 269 okur

  • Turgut Özben
  • Serhat Arvas
  • Muhammet Atalan
  • Zehra meryem
  • Fırat Altın
  • Merdemss
  • Mert çakır
  • Rumeysa hanne
  • Rabia Erdemir
  • Tubiş

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%4.3 (4)
9
%1.1 (1)
8
%2.1 (2)
7
%2.1 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0