Vakıf Kurulurken Vakıf Serisi 1.Kitap

8,9/10  (18 Oy) · 
45 okunma  · 
17 beğeni  · 
802 gösterim
'Vakıf Kurulurken'in ilk sayfalarından itibaren, yerleşilmiş on milyonlarca gezegeni kapsayan Galaktik İmparatorluk'un tembellik ve boşvermişlik nedeniyle çökmekte olduğu muazzam bir çevrintinin içine atılırız. Aynı nedenlerden ötürü birden fazla imparatorluğu batırmış bir ırkın evlatları olarak konu bizi hemen cezbeder. Bir grup bilim adamı Vakıf adını verdikleri bir örgütle insanlığın bilgi birikimini korumaya ve böylece çökmekte olan karanlık çağların süresini anlamlı ölçüde kısaltmaya çalışmaktadırlar. Asimov bu basit temel üzerine dev bir bina inşa eder.
Ama temelde üç-beş çürük tuğla da yok değildir...
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2004
 • Sayfa Sayısı:
  652
 • ISBN:
  9789752730304
 • Çeviri:
  Ali Kaftan, Sönmez Güven
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
29 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Serinin belki de en güzel romanı. Hari Seldon yani bu serinin yazılmasına sebep olan karakter, imparatorluk döneminde psiko tarih tezini yayınlar ve dönemin imparatoru Cleon'un huzuruna yardımcısı Dezembel'ib telkinleri sonucu çıkar. İmparator kendi geleceği için bir tahminde bulunmasını ister ancak Hari bunu yapmaz. Sonrasında bir muhabir ona yardımcı olur ve imparator güçlerinden ve sonra en güçlü yer olan Wye'den Dors adındaki tarih profesörü ile birlikte kaçarak tezini doğrulamaya çalışır. Ancak en sonunda yakalanır ve bu arada oldukça sürpriz bir şekilde ve kimlikte robot Daneel kitabın içine girer. Kimse düşünüldüğü gibi değildir. Bir solukta okunan bir roman.

Bekir KIRAÇ 
30 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Asimov'un Vakıf serisi bilim-kurgu türünde bir külttür. Her kim ki bilim-kurgu meraklısı bu seriyi mutlaka okumalı.
Bir dizi nasıl yorumlanır? Zor ama şunu söyleyebilirim, hard-core teknolojinin yanında son derece kuvvetli bir alt yapı ve felsefe var. Teknolojiyle yaşayan bir kültür. Onların farkında olmadıkları ve aslında kaderlerini çizen bir başka kültür. Bu iki kültürün mücadelesi rastlantısallığın ve öngörülemezliğin etkisi...

Avernus 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Fazla yorum yapmaya gerek yok bu seri için, bilim kurgunun baş yapıtları arasında yerini alıyor zaten, benim yeni öğrendiğim bir haber var o da HBO' nun Vakıf serisini dizi olarak önümüze getireceği ^^ ah şimdiden tüylerim diken diken oldu, hemen alıp okumaya başlayın ^^.

Osman Fikret Ceylan 
04 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Günümüz bilim-kurgu temalarında çokça gördüğümüz teknolojik betimlemelerin temelleriyle karşılaştığım kitaptır. Serinin diğer kitaplarını okumak için can atıyorum.

Kitaptan 1 Alıntı