Vakıf ve İmparatorluk (Vakıf Serisi 2.Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.227
Gösterim
Adı:
Vakıf ve İmparatorluk
Alt başlık:
Vakıf Serisi 2.Kitap
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
284
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053757740
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Foundation and Empire
Çeviri:
Sönmez Güven
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Hugo Tüm Zamanların En İyi Serisi Ödülü1941 yılında genç bir bilim insanı ve yazar olarak Isaac Asimov, Edward Gibbon’ın yazdığı Roma İmparatorluğu'nun Gerileyiş ve Çöküş Tarihi’nden etkilenerek çağının çok ötesinde bir destan yazdı: Galaktik İmparatorluk’un çöküşü ve feodalizmin dönüşü, İkinci Galaktik İmparatorluk dönemindeki güvenli ortamdan geçmişe bakan bir bakış açısıyla anlatıldı. İşte bu süreç sonucunda “Tarih tahmin edilebilir mi?”, “Toplum nasıl yönetilmeli?” ya da “İmparatorluklar neden yükselir ve çöker?” gibi soruları sormaktan çekinmeyen destansı Vakıf Serisi ortaya çıktı.Vakıf, çökmekte olan İmparatorluk’a rakip olacak kadar gelişmişti. Üstün teknolojisi ve diğer gezegenlerin sahip olmadığı enerji kaynaklarına ulaşabilmesi sayesinde Galaksi’nin dört bir yanından destek görüyordu, kısacası her şey Seldon’ın Planı’na göre ilerliyordu. Ancak öngörüsünü geniş kitleler üzerinden yapan bu plan, giderek daha da güçlenen bir kişiyi hesaba katmamıştı: duyguları ve düşünceleri kontrol etme gücü olan Katır’ı. Katır’ın, Galaksi’yi ele geçirmesini engelleyen tek şey ise yeri gizli tutulan ve insanların bu sırrı korumak adına ölmeyi göze aldığı, gizemli İkinci Vakıf’tı.
336 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Isaac Asimov'un yedi kitaplık Vakıf serisinin ikinci kitabı Vakıf ve İmparatorluk, serinin ilk kitabı 5 öykülük Vakıf'ın doğrudan devamı, ama artık hikâyeler söz konusu değil. Kitap ilk çıktığında iki ayrı öykü olarak basılmış oysa : Ölü El ve Katır.

Vakıf'ın ana öyküsü şöyle: milyarlarca yıldızdan oluşan galakside galaktik imparatorluk hüküm sürüyor ve insanlar milyarlarca gezegende yaşıyorlar. Ancak psikotarihçi, Hari Seldon adında bir bilim adamı galaktik imparatorluğun çökeceğini, 300 seneleri kaldığını, bu çöküşün ardından toparlanmanın otuz bin yıl süreceğini, bu sürecin kan, yağmalama ve yozlaşmayla dolup taşacağını öne sürüyor; psikolojik verilerle matematiği birleştirerek bireylerin değil ama toplumların nasıl ayakta kaldığına, nasıl çöküşü yenebileceğine dair bir bilgi geliştiren ve buna psikotarih adını veren Seldon çökmekte olan galaksinin birbiriyle alakasız iki ayrı ucunda kurulacak iki Vakıf'la bu otuz bin senelik çöküşün yapılacak çalışmalar sayesinde bin yıla indirilebileceğini söylüyor. Amaç: imparatorluk çökerken bütün bilgilerin bir galaktik ansiklopediye aktarılması. Ardından herşey Hari Seldon'ın söylediği gibi oluyor: imparatorluk çöküyor, Vakıf güçleniyor...

İki kitapta da bir bilimkurgu kitabından okumayı bekleyebileceğimiz bilimsel terimler, bilim dili, şaşırtıcı mekân ve sıradışı yeni evren betimlemeleri ortalıkta görülmüyor. İlk kitaptaki sekiz öyküde de bu ikinci kitapta da çok fazla karakter var ve bütün olaylar kırk elli yıllık, bazen yüz seneye yakın zaman atlamalarıyla anlatılıyor. Asimov'un derdinin karakterleri üzerinden insan psikolojisinin değil, karakterler ve politik konumları, görevleri üzerinden psikotarih bilimini gözler önüne sererek toplumların hareket edip hayatta kalma kanunlarını anlatabilmek ve bunu kavrayabilmek olduğunu görüyoruz. Toplumlar nasıl idare edilerek yönlendirilebilir, nasıl arzu edilen noktaya götürülebilirler; insanlar nasıl bu amaç uğruna bilerek ya da bilmeyerek nasıl hizmet ettirilirler, din bu uğurda nasıl kullanılır, ticaret bu uğurda nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarını verir gibi karşımıza öyküden öyküye değişen ve nihai amaca hizmet eden, bu yolda görevlerini anlayabilen ya da anlamadan kullanılan karakterler çıkarıyor Asimov. Dünyada da evrenin diğer gezegenlerinde de insanın insan olduğunu, olacağını; esas hikâyenin tekrar tekrar farklı mekânlarda da olsa anlatılacağını ve özünde yeni veya başka birşey de anlatılmış olmayacağını söylüyor sanki yazar.

İki Vakıf kitabına bakarak dilin verdiği lezzet, ya da karakterlerin derinliği gibi konularda Asimov'un başarılı olmadığını söylemek gerek, özellikle ikinci kitapta ana karakterlerin hiç bir derinliğe sahip olamadığını görüyoruz. Psikotarihe ve Hari Seldon'ın öngörülerine meydan okuyan ve bütün kitabın en orijinal kişisi olan Katır bile böyle. Bütün bunlar bir yavanlık katıyor bu eserlere; ancak atmosferin yine de bu eksikliği bastırdığını söyleyebiliriz; çünkü eser gerçekten diyaloglara böylesine yüklenerek ve betimlemeleri büyük oranda arka plânda bırakarak aynen ilk kitaptaki gibi o ilginç atmosferi yaratabiliyor ve sürdürebiliyor. Bütün atmosferin bitmek bilmeyen diyalogların, öğrenme arzusunun ve politik oyunların üzerinde yükseldiğini söylemek gerek.

Ne olursa olsun Vakıf serisi çok ilginç bir zihnin, çok ilginç bir bakış açısının ve merakın ürünü. En iyi bilimkurgu kitabı olup olmadığını bilmiyorum ve bunun bir önemi de yok gibi, ancak kesinlikle çok iyi bir bilimkurgu kitabını olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Hiç bilimkurgu okumayan okurlar içinse hiç doğru bir tercih olmayabilir.
284 syf.
·Beğendi·9/10
Vakıf serisinin ikinci kitabı ama benim Asimov evrenine girmemi sağlayan ilk kitaptı.Ve tabi meşhur Katır karakterini gördüğüm kitaptı da.İmparatorluğun kalıntıları içinden vakıf doğum sancıları çekerken, galaksi bir savaş ve bir sürü sorunla boğuşurken Kalgan gezegeninden hiç beklenmedik bir figür olan Katır ortaya çıkar ve tüm hesapları deyim yerindeyse alt üst eder.Oldum olası bu tür kurguları sevmişimdir.Katır'ı galakside gören yoktur,nasıl bir görünüşü vardır,nereden gelmiştir kimse bilmez.Bilinen tek şey galakside kitleleri etkisi altına almaktadır ve galaksinin tek hakimi olma yolunda ilerlemektedir.Fakat vakıfın kurucu atası sayılabilecek Hari Seldon yüzyıllar öncesinden bu tür ekstrem durumların bile önlemini almaya çalışmıştır.Seldon imparatorluğun kalıntılarından iki vakıf kurmayı planlamıştır,ilki fizikle uğraşan birinci vakıf,ikincisi de psikoloji bilimiyle uğraşan ikinci vakıftır ve ikinci vakıfın yerini kimse bilmemektedir.Katır insanların beynini etkileyerek birinci vakıfı zorlanmadan ele geçirmiştir;şimdiki amacı yeri bilinmeyen ikinci vakıfı bulmak ve psikolojinin ehli olan bu vakfı ele geçirmektir;çünkü galakside Katır'ı durdurabilecek başka güç kalmamıştır.
336 syf.
·4 günde·Beğendi
Bilimkurgu heyecanım devam ediyorAra vermeden 2’yi de bitirdim ve 3 de sipariş verildi yolda

Bilimkurguda kült olan Asimov’un Vakıf serisini, Elon Musk’ın Tesla Roadster ile uzaya gönderdiğini biliyor muydunuz? Hari Seldon benim mi demek istiyor
284 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
1.kitap "Vakıf"tan daha tempolu ve sürükleyici bir bölüm. Gelişmeleri az çok tahmin edebilmenize rağmen, bu beceriyi kullanmak istemeyip yazarın sürükleyişinize kendinizi kaptırıyorsunuz.
İnsan söz konusu olduğunda (biz de o bütünün parçası olduğumuzdan, tecrübelerimize dayanarak) olabilirlikler çok şaşırtıcı değil. İnsandan farklı bir unsur devreye girdiğinde ise, mesela bir mutant, bütün oyuncakları elinden alınmış şaşkın bir çocuk gibi oluyoruz. Deneyimlemediğimiz türler karşısında öyle güçsüzüz ki, Asimov bunu fazlası ile hatırlatmış bize.
Başka bir kitap araya sokmayı planlıyordum ama özellikle bu kitap , serinin sonuna kadar devam dedirtti.
Bilim kurgu severlerin (benim gibi) ellerinden bırakamayacağına eminim.
284 syf.
·8/10
Fazla sürprizbozan vermeden kısaca değinecek olursam Vakıf ve İmparatorlukta, Katır adlı mutant dahinin ortaya çıkışından ve Vakıf'a kafa tutmasından bahsediliyor. Katır'ın ortaya çıkışı Hari Seldon'un öngördüğü gelecekte ve psiko-tarih kuramında sapmaya neden olarak bir hayli sürükleyici ve kompleks olayların ortaya çıkışına zemin hazırlıyor.

Vakıf'a oranla bu kitapta tempo biraz daha düşük, karakterlerin çok sık değişiyor olması beni hiç memnun etmedi. Tam karakterlere alışıyorsunuz, bir bakıyorsunuz birkaç sayfa sonra bilmem kaç yıl sonrasına gidilmiş ve doğal olarak sevdiğiniz o karakterin ölmüş olduğunu fark edip içerliyorsunuz. Fakat, Asimov'a hak vermek lazım çünkü 1000 yıllık bir süreç karakter değişikliği olmaksızın anlatılamazdı. Yine sürprizli bir finali olan kitap eminim ki Asimov hayranlarını heyecanlandıracak ve Vakıf serisini daha da sevmelerine yol açacaktır.
284 syf.
·Beğendi·10/10
Dikkat spoiler içerir.
Serinin oldukça güzel ikinci romanı. İki bölümden oluşan bu kitabın ilk bölümünde Vakıf, imparatorluğa kafa tutacak seviyeye gelir ve bir general vakfa saldırı düzenler ancak Hari Seldon kanunları yine galip gelir. İkincisinde ise, Katır isimli biri yavaş yavaş pek çok gezegeni ve birinci Vakıfı ele geçirir. Ancak İkinci Vakıf vardır ve onu bulamamıştır. Bu arada Katır hiç beklenmeyen bir insan çıkacak ve psikolog Mis Elling pek çok şeyi çözebilecektir. Mutlaka okunması gerekenlerden.
284 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Asimov'un Vakıf serisinin ikinci kitabı ve birinci kitaba göre bence çok daha akıcı ve zevkli. Tabii birinci kitap aslında serinin temellerini oluşturuyor. Ancak burada ise artık bildiğimiz bir galaksi ve devam eden bir öykü var. Bir imparatorluğun çöküşü, güçlenmesine rağmen imparatorluk gibi yozlaşan bir vakıf ve hala çözüm arayan bir avuç insan.
Kitapla ilgili incelemem: http://kitapokurum.blogspot.com/...ve-imparatorluk.html
284 syf.
·5 günde·10/10
Asimov bu kitabıyla da kendine hayran bıraktı.Şunu düşündürdü bana; hayalgücü ve yaratıcılığı Asimov kadar güçlü bilimadamlarımız olsaydı Dünya nasıl bir yer olurdu?
Tarihsel yasalar da fiziksel yasalar kadar mutlaktır ve eğer hata yapma olasılığı daha yüksekse bu sadece tarihin ilgilendiği insanların sayısının fiziğin ilgilendiği atomların sayısından daha az olması ve kişisel sapmaların daha çok önem kazanmalarındandır.
"Onunla evlendim ya," dedi Toran basitçe.
"Bak, bu tamamen başka bir meseledir, evlat." Bakışları kararmıştı. "Geleceğini ipotek altına almanın en aptalca yolu. Daha uzun ve daha deneyimli yaşamım boyunca böyle bir şeyi hiç yapmadım."
Isaac Asimov
Sayfa 111 - İthaki Yayınları
Biz bilginin peşinden koşan kişileriz. Hiçbir şeyi tahrip etmeyiz. Gemimizi size rehin bırakabiliriz
Güçlüydü çünkü kullarının arasında güçlülerin barınmasına izin vermiyordu. Çok zenginleşen bir saraylı ya da çok sevilmeye başlanan bir general tehlikelidir. Yakın tarih bunu güçlü olabilecek kadar zeki İmparator’larla kanıtlar.
“Güçsüz imparatorlar yönetimde olduğunda, generaller kaçınılmaz biçimde ölümcül bir taht uğruna birbirine giriyor. Güçlü imparatorlar yönetimde olduğunda ise, ülke dağılmanın geçici olarak önlediği felçli bir durağanlığa kavuşuyor ama ancak olası bütün gelişmelerin de dondurulmaları pahasına”
Riose gibi bir adamın başarısızlığa uğramak zorunda olduğunu biliyordu çünkü onu mahkum eden şey başarısıydı ve başarı ne denli büyük olursa yenilgi de o denli kesin olacaktı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Vakıf ve İmparatorluk
Alt başlık:
Vakıf Serisi 2.Kitap
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
284
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053757740
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Foundation and Empire
Çeviri:
Sönmez Güven
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Hugo Tüm Zamanların En İyi Serisi Ödülü1941 yılında genç bir bilim insanı ve yazar olarak Isaac Asimov, Edward Gibbon’ın yazdığı Roma İmparatorluğu'nun Gerileyiş ve Çöküş Tarihi’nden etkilenerek çağının çok ötesinde bir destan yazdı: Galaktik İmparatorluk’un çöküşü ve feodalizmin dönüşü, İkinci Galaktik İmparatorluk dönemindeki güvenli ortamdan geçmişe bakan bir bakış açısıyla anlatıldı. İşte bu süreç sonucunda “Tarih tahmin edilebilir mi?”, “Toplum nasıl yönetilmeli?” ya da “İmparatorluklar neden yükselir ve çöker?” gibi soruları sormaktan çekinmeyen destansı Vakıf Serisi ortaya çıktı.Vakıf, çökmekte olan İmparatorluk’a rakip olacak kadar gelişmişti. Üstün teknolojisi ve diğer gezegenlerin sahip olmadığı enerji kaynaklarına ulaşabilmesi sayesinde Galaksi’nin dört bir yanından destek görüyordu, kısacası her şey Seldon’ın Planı’na göre ilerliyordu. Ancak öngörüsünü geniş kitleler üzerinden yapan bu plan, giderek daha da güçlenen bir kişiyi hesaba katmamıştı: duyguları ve düşünceleri kontrol etme gücü olan Katır’ı. Katır’ın, Galaksi’yi ele geçirmesini engelleyen tek şey ise yeri gizli tutulan ve insanların bu sırrı korumak adına ölmeyi göze aldığı, gizemli İkinci Vakıf’tı.

Kitabı okuyanlar 245 okur

  • Tuğrul Nohutcu
  • Faris
  • Zaman Yolcusu
  • Ayşe Tuğba Bulut
  • Kubilay Kaan
  • Ahmetcan
  • Fatma Erkul
  • erva
  • SRS
  • Yusuf Kutbay

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.1
14-17 Yaş
%2.1
18-24 Yaş
%6.3
25-34 Yaş
%25
35-44 Yaş
%41.7
45-54 Yaş
%20.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%21.8
Erkek
%78.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%41.3 (45)
9
%33.9 (37)
8
%20.2 (22)
7
%4.6 (5)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0