Vakıf ve İmparatorluk Vakıf Serisi 3.Kitap

9,4/10  (16 Oy) · 
43 okunma  · 
14 beğeni  · 
950 gösterim
Isaac Asimov demek bilimkurgu ve büyük usta demektir.
Vakıf Dizisi demek bilimkurgu ve başyapıt demektir.
Büyük usta Isaac Asimov'u, ölümünün onikinci yılında, yerleşilmiş on milyonlarca gezegeni kapsayan muazzam Galaktik İmparatorluk'un Roma misali yıkılmasıyla çöken karanlık çağlara karşı bir avuç bilim adamının yılmaz mücadelesini anlattığı başyapıtı Vakıf Dizisi'nin tam ve yeni bir çevirisini yayınlayarak selamlıyoruz.

Gerçekten bir üstün insan mıydı, yoksa sadece bir yaratık mı?
Bin yıllık planı yapanlar her şeyi titizlikle belirlemişlerdi.
Kalelerini kurmak için şu kadar, Galaksi İmparatorluk'unun yıkılması için şu kadar, yeni ve daha iyi bir evrensel demokrasinin kurulması için ise şu kadar yıl geçecekti.
Geleceği garantilediklerini sanıyorlardı.
Sonra Katır diye tanınan adam çıkageldi.
Mutant bir dâhiydi o, her türlü hesabı alt üst eden kozmik bir Napolyon, eski imparatorluğun hâlâ için için yanan gezegenlerini boyunduruk altına almak isteyen bir diktatör.
Vakıf ve Katır, insanlığın gelecek 30000 yılı için mücadele ettiler.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2005
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9789752731455
 • Orijinal Adı:
  Foundation and Empire
 • Çeviri:
  Sönmez Güven
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Seda 
22 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Fazla sürprizbozan vermeden kısaca değinecek olursam Vakıf ve İmparatorlukta, Katır adlı mutant dahinin ortaya çıkışından ve Vakıf'a kafa tutmasından bahsediliyor. Katır'ın ortaya çıkışı Hari Seldon'un öngördüğü gelecekte ve psiko-tarih kuramında sapmaya neden olarak bir hayli sürükleyici ve kompleks olayların ortaya çıkışına zemin hazırlıyor.

Vakıf'a oranla bu kitapta tempo biraz daha düşük, karakterlerin çok sık değişiyor olması beni hiç memnun etmedi. Tam karakterlere alışıyorsunuz, bir bakıyorsunuz birkaç sayfa sonra bilmem kaç yıl sonrasına gidilmiş ve doğal olarak sevdiğiniz o karakterin ölmüş olduğunu fark edip içerliyorsunuz. Fakat, Asimov'a hak vermek lazım çünkü 1000 yıllık bir süreç karakter değişikliği olmaksızın anlatılamazdı. Yine sürprizli bir finali olan kitap eminim ki Asimov hayranlarını heyecanlandıracak ve Vakıf serisini daha da sevmelerine yol açacaktır.

Serdar Poirot 
29 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Serinin oldukça güzel ikinci romanı. İki bölümden oluşan bu kitabın ilk bölümünde Vakıf, imparatorluğa kafa tutacak seviyeye gelir ve bir general vakfa saldırı düzenler ancak Hari Seldon kanunları yine galip gelir. İkincisinde ise, Katır isimli biri yavaş yavaş pek çok gezegeni ve birinci Vakıfı ele geçirir. Ancak İkinci Vakıf vardır ve onu bulamamıştır. Bu arada Katır hiç beklenmeyen bir insan çıkacak ve psikolog Mis Elling pek çok şeyi çözebilecektir. Mutlaka okunması gerekenlerden.