Valide Sultanlar ve Harem

9,0/10  (4 Oy) · 
13 okunma  · 
3 beğeni  · 
908 gösterim
"Çeşitli yabancı gezginlerin, bir kısmı dilimize de çevrilmiş olan fantastik tasvirine inanılacak olursa, sarayın büyülü bir yer olmadığını hayal etmemek güçtür. Fakat sarayın asıl güzelliği içindeki düzende ve burada yaşayan güçlü kişilerin hizmetine bakacak olanların eğitiminde yatar."
-Petis de la Croix-

Onlar, yedi iklime hükmetmiş bir cihan imparatorluğu olan Osmanlı Devleti hükümdarlarının en değerli varlıkları, analarıydılar.

Onlar, padişah evinin en yetkili ismi; valide sultandılar!

Onlar, yaptırdıkları camii, medrese, hastane, külliye, han, hamam ve çeşme gibi hayır eserleriyle Osmanlı Coğrafyası'na mühürlerini vurdular.

Onlar, milletin, dinin ve devletin bekâsı uğruna, ciğerpâreleri çocukları feda edilirken sabrın timsali oldular.

Onlar, Enderun'daki devlet adamlarının eşlerini yetiştirmek suretiyle imparatorluğun her yerine İslâm ahlakının yayılmasını sağladılar.

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Hayme Ana'dan Gülbahar Hatun'a; Ayşe Hafsa Sultan'dan Hurrem Sultan'a; Safiye Sultan'dan Kösem Sultan'a; Bezmiâlem Valide Sultan'dan Fatma Gülistu Sultan'a kadar Osmanlı İmparatorluğu'na her anlamda "analık" yapan tüm valide sultanların hayatını, dönemin padişahı oğullarıyla olan münasebetlerini, tüm insanlığa mâl olan hayır eserlerini ve vefatlarını, herkesin anlayabileceği roman tadındaki üslubuyla anlatıyor. Şimşirgil, Osmanlı Tarihi'nin en merak edilen ve hakkında en çok konuşulan konusu olan; yüzyıllar boyu birçok padişaha ev sahipliği yapmış ve onların tüm sırlarına şahitlik etmiş Harem'in sessizliğini Valide Sultanlar ve Harem kitabıyla bozuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786050816167
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Emine TELCİ 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Osmanlı haremi çok gizemli bir yer. Devrin insanları o dönemde haremi ele alan eserler bırakmamışlar. Bu da haremle ilgili çok farklı eserlerin ortaya çıkmasına neden olmuş. Haremle ilgili pek fazla bilgiye sahip olmayan ve bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin bu kitapla başlamaları hem tarihi doğru analiz edebilmek hem de çok uçuk fikirlerden önce daha yalın görüşleri görebilmek açısından doğru bir kitap. Zira bir yazardan ziyade bir tarihçinin kitabı.

Kitapla ilgili 1 Haber

Ahmet Şimşirgil'den Valide Sultanlar ve Harem
Ahmet Şimşirgil'den Valide Sultanlar ve Harem Kayı serisinin mimarı Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’den Osmanlı tarihinin en merak edilen konularından Harem ve Osmanlı Devleti’nin padişahlarını yetiştiren, annelikten önce padişah yetiştirmekle görevli valide sultanlar hakkında nadide bir eser, Valide Sultanlar ve Harem…