Vanya Dayı

7,9/10  (42 Oy) · 
120 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.182 gösterim
Çehov’un 1889 yılında yazdığı Orman Cini adlı oyunu, daha sonra amaçtan yoksun hayatların çarpıcı biçimde işlendiği Vanya Dayı ’ya dönüştü. Bir çiftlikte toplanmış ve her biri kendi mutsuzluğuna gömülmüş karakterler, atalet içinde, can sıkıntısı ve pişmanlıkla boğuşmaktadır. Kimi yaşlılıktan mustariptir; kimi angaryalarla geçip giden ömrüne, kimi de kaçırılmış fırsatlara hayıflanmaktadır. Bir şeyler ellerinden kayıp gitmiştir, ama hayatlarındaki eksikliğin tam olarak ne olduğu müphemliğini korur. Hiçbir sonuca varmayan iç gözlemler sürüp giderken, bu melankolik atmosferde bir “kahraman” yoktur. Vanya Dayı kayıp zamana, gerçekleşmeyen umutlara, boşa harcanan hayatlara ve imkânsız aşklara adanmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2016
 • Sayfa Sayısı:
  90
 • ISBN:
  9786053321521
 • Çeviri:
  Ataol Behramoğlu
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ebru Ince 
 30 Nis 17:47 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Kesinlikle çok beğenerek okudum ..Vanya dayı çok içimizden bir hikaye ..çünkü bizlerde bu hayatın boş kısmına sıkışıp kalmışız. .bizden de bir Dostoyevski bir shopenhauer :)......çıkabilirdi belki ..yazsaydık ,cizseydik ömrü boşa heba etmeseydik. .üstüne üstelik 2 yüzyıl önce yazılmış olmasına ramen okadar güncel kelimeler var ki altını çizmeden okumak mümkün değil ..
Insanın bir başka insan için kendi hayat kaynaklarını kısıtlaması, bir başkası adına zaman cizelgesini bile değiştirmesi ne boş bir davranış. .sonuç nedir hep nankörlük
Her insan kendi için yaşamalı dünyada ..
Kendi için çalışmalı, kendi için dinlenmeli ..

ama okuyucu için yazmalı :)
Sevgiyle kalın :)

İsmail Altunbüker 
01 Nis 13:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Vanya Dayı
Anton Çehov'in başka eseri burada huysuz mızmız başkalarını kıskanan onları çekemeyen bir Vanya dayı görmekteyiz birde kocasını sevmeyen hatta ondan bıkmış aynı çiftlikte olan doktoru sevmekte ben bu eseri pek sevmedim nedenine gelince bu eserde çok fazla çarpık ilişkinin olması yasak aşkların fazlalığı beni fazla bunalttı zaten Rus edebiyatında bu tür çarpık ilişkilere fazlaca yer verilmesi sanki çok normalmiş gibi anlatılması bence bu olaya özendirmek maksadı vermektedir evli insanların başkalarına aşık olması yok bir bekarın evli bir bayana aşık olması falan filan dünya klasiklerinde bu tür olayları çok fazla görüyoruz özendirici boyutları bile var bu olaylarda biraz Türk filmlerindeki tecavüz sahnelerine dönmüş bilinç altımıza kötüde olsa iyiden iyiye zevk vermeye başlamış ki ülkemizde tecavüzler çoğaldı çarpık ilişkiler yalnız dizilerimizde değil artık her yerde maalesef ne diyelim umarım düzelir bu olan acılardan iğrençliklerden toplumumuz iyiden iyiye ders çıkarır da bir daha bu durumlara düşmez yinede okunabilir bir eser ama beni pek açmadı okuyan herkese keyifli okumalar dilerim en tatlı en güzel kitaplar sizlerin olsun dileği ile Türkiye ...

Onur Erol 
14 Haz 17:30 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Okuduğum Çehov oyunları içinde beni en çok sürükleyen oyun bu oldu. Çehov'un sade dili ve arada söylediği güzel sözler oyuna zenginlik katmış. Genelde oyunlarının sonunda ayrılık temasını işleyen Çehov yine bu oyunu ayrılıkla bitirmiş. Belirsizlik iyidir çünkü içinde umut vardır diyen Çehov'un bu oyununu özellikle okumanızı tavsiye ederim..

Metin Özdemir 
 10 Şub 00:34 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Vanya Dayı, trajikomik bir tiyatro eseri. Her dönemin eseri. Çünkü insanların yaşanılan dönemdeki duygu ve düşüncelerine göre hep farklı fikirleri oldu, olacak. Herkesin olayları görüş şekli farklı. Bu yüzden iki zıt görüşlere de yer verilmiş. Toplumdaki ahlaki erozyon çok güzel işlenmiş.
Kitabı bir oturuşta okuyabilirsiniz. Gecmis hep tekrar ediyor yine de ders alamıyoruz. Keşke ortak noktalarda insanlar buluşabilseler. Kitap boyunca bahsedilen huzursuzluğun bitişi, mezarda huzurla biteceğine inanışla bitiriliyor. Orası da belli değil bence. Ahirete inanan herkes ölmeden önce kendini hesaba çekmeli. Ben okurken bunu çok hissettim. Ölmeden önce ölüp hayatı doluya mı boşa mı yaşadık, yaşıyoruz, yaşayacağız? şeklinde sorguladığım bir kitap. Asıl önemli taraf öbür taraf. Burada figüranız. Şu an herkes imtihanda. Sınav sonuçları orada açıklanacak. Allah yardım etsin herkese. Keyifli okumalar !

Halil Korkut 
19 Haz 13:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Martı, Üç Kız Kardeş ve Vişne Bahçesi gibi oyunlarında kalemini toplumsal analizler için sivri tutan Anton Çehov, bu 'Vanya Dayı' oyununda ise daha çok bireylerin psikolojik durumlarını tasvir etme telaşesine koyulmuştur. Oyun karakterlerinin psikolojik belki de nevrotik durumlarını sebepleriyle birlikte başarılı analiz eden oyun yazarımız, bir yandan çalışmanın önemine vurgu yaparken diğer yandan hayatlarını çalışmaya adamış Profesör'ün ve Vanya Dayı'nın geldikleri manasız noktaya da dem vurmaktadır.
Bu tiyatro oyunu için söylenecek çok şey var, ben burada ne söylersem boş, siz en iyisi bunu okuyunuz veya tiyatro sahnesinde izleyiniz, aslında önce okuyunuz sonra izleyiniz fakat bir şekilde bu eseri tecrübe ediniz...

Zafer Tunç 
21 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Rus edebiyatının önemli eserlerindendir. Oyunu da Türkiye'de sahnelenmiştir. Dram türünde üslubu ile farklılık yaratan bir tiyatro oyunudur. Oyun yazarlarını ve eserlerini takip edenler için güzel bir seçenek.

İbrahim çalikoglu 
02 Mar 13:03 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Umudunu kaybetmiş insanların yaşadıkları hayati konu edinmiş bir eser.çok popüler bir Çehov eseri.tabi bir Shakespeare le kıyaslanamaz ama gayet etkileyici ve güzeldi.

Nuray Durmuş 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"İnsanlara biraz inanmak gerekir. Yoksa yaşamak imkansızlaşır."
“Yaratamadığın şeyleri, yok etmek sadece barbarlıkla açıklanabilir.”
"Sen yeteneğin ne olduğunu bilir misin?Gözü peklik, özgür bir kafa, geniş görüşlülük demektir yetenek..."

Vanya Dayı, Rus oyun yazarı Çehov'un 1897 yılında yayımlanan kısa ama anlamlı bir tiyatro oyunu.
Bir çiftlikte toplanmış insanların mutsuzluğu, harcanan boşa zamanı, pişmanlığı, imkansız aşkları ve birbirleri ile olan ilişkileri anlatılmakta.
Umarım bir gün oyunu izleme fırsatım olur...

Alp Galip 
07 Şub 23:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çarlık Rusya'sında yaşanan hayatları ve insan karakterlerini çok güzel analiz edebilmiş yazarlardan Çehov'un, günümüzdeki hayat ve insan ilişkilerini de gözlerimiz önüne seren kısa hikayelerinden biri daha. Yeşilçam filmleri ve Türk dizilerindeki entrikalı hayatları anımsatan kaliteli bir hikaye. Özellikle kitap içerisindeki yaşama dair özlü sözler okurları düşündürüp özeleştiri yaptırabilecek nitelikte..

Esra B. 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · 8/10 puan

Çehov'un başarılı eserlerinden biri. Eser Rus edebiyatının vazgeçilmezi imkansız aşklar ve pişmanlıkları içeriyor.kendi mutsuzlukları ile boğuşan karakterlerin günlük hayatta birbirleri ile olan ilişkilerini anlatıyor. Umarım oyunu izleme fırsatım olur. Keyifli okumalar..

Kitaptan 97 Alıntı

Murat Sezgin 
02 May 15:02 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsan gerçekten yaşayamayınca, seraplarla avunur. Ne de olsa, tam bir hiçlikten iyidir.

Vanya Dayı, Anton Çehov (Sayfa 32 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Vanya Dayı, Anton Çehov (Sayfa 32 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Oblomov 
24 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kadınlar
Bir kadın, "Seni seviyorum," diyorsa, bu, "Senin kaygılarını gidermek istiyorum, seninle dünyanın öbür ucuna bile gidebilirim, eğer sen cehenneme gideceksen ben de seninle gelmeye hazırım," demektir.

Vanya Dayı, Anton Çehov (Sayfa 169 - Everest Yayınları)Vanya Dayı, Anton Çehov (Sayfa 169 - Everest Yayınları)
Hera 
13 Nis 19:35 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yeniden yaratamayacağı şeyleri yok etmek için insanoğlunun akıldan yoksun bir varlık olması gerekmez mi?

Vanya Dayı, Anton Çehov (Sayfa 22 - Kültür Bakanlığı Yayıncılık, Çeviri: Leyla Şener)Vanya Dayı, Anton Çehov (Sayfa 22 - Kültür Bakanlığı Yayıncılık, Çeviri: Leyla Şener)
Hera 
13 Nis 23:17 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Daima insanların yok edici değil, yapıcı olmaları gerektiğini söylersiniz, o halde neden kendinizi mahvetmeye çalışıyorsunuz?

Vanya Dayı, Anton Çehov (Sayfa 47 - Kültür bakanlığı yayıncılık, çeviri: Leyla Şener)Vanya Dayı, Anton Çehov (Sayfa 47 - Kültür bakanlığı yayıncılık, çeviri: Leyla Şener)
Onur Erol 
14 Haz 17:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yok, asıl deli olan, dünya. Sizleri hâlâ üstünde tuttuğu için!

Vanya Dayı, Anton ÇehovVanya Dayı, Anton Çehov
Onur Erol 
14 Haz 17:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Tanıştık ve birdenbire, nedense... artık hiçbir zaman görüşmeyeceğiz. Dünyada her şey böyle...

Vanya Dayı, Anton ÇehovVanya Dayı, Anton Çehov
Hera 
13 Nis 19:33 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsanın asıl işinin ne olduğunu ancak Tanrı bilir.

Vanya Dayı, Anton Çehov (Sayfa 20 - Kültür Bakanlığı Yayıncılık, Çeviri: Leyla Şener)Vanya Dayı, Anton Çehov (Sayfa 20 - Kültür Bakanlığı Yayıncılık, Çeviri: Leyla Şener)

Kitapla ilgili 2 Haber

Anton Çehov 157 Yaşında...!!!
Anton Çehov 157 Yaşında...!!! 157 yıl önce bugündü. Bir tüccarın oğlu olarak dünyaya geldi. Okul inşa ettirdi, yoksullara yardım etti, köylülerin tedavisini üstlendi, 1892 - 1893 yıllarındaki kolera salgınında gönüllü doktor olarak çalıştı. 1900 yılında Bilimler Akademisi’ne onursal akademisyen seçildi ama iki yıl sonra II. Nikolay’ın aynı unvanı Gorki’ye vermek istememesi üzerine bu unvanı reddetti. Rus ve Dünya edebiyatının en iyi isimlerinden biri oldu... Anton Pavloviç Çehov 157 yaşında...!