Vanya Dayı

7,9/10  (22 Oy) · 
62 okunma  · 
16 beğeni  · 
881 gösterim
Çehov’un 1889 yılında yazdığı Orman Cini adlı oyunu, daha sonra amaçtan yoksun hayatların çarpıcı biçimde işlendiği Vanya Dayı ’ya dönüştü. Bir çiftlikte toplanmış ve her biri kendi mutsuzluğuna gömülmüş karakterler, atalet içinde, can sıkıntısı ve pişmanlıkla boğuşmaktadır. Kimi yaşlılıktan mustariptir; kimi angaryalarla geçip giden ömrüne, kimi de kaçırılmış fırsatlara hayıflanmaktadır. Bir şeyler ellerinden kayıp gitmiştir, ama hayatlarındaki eksikliğin tam olarak ne olduğu müphemliğini korur. Hiçbir sonuca varmayan iç gözlemler sürüp giderken, bu melankolik atmosferde bir “kahraman” yoktur. Vanya Dayı kayıp zamana, gerçekleşmeyen umutlara, boşa harcanan hayatlara ve imkânsız aşklara adanmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2016
 • Sayfa Sayısı:
  90
 • ISBN:
  9786053321521
 • Çeviri:
  Ataol Behramoğlu
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Metin Özdemir 
 10 Şub 00:34 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Vanya Dayı, trajikomik bir tiyatro eseri. Her dönemin eseri. Çünkü insanların yaşanılan dönemdeki duygu ve düşüncelerine göre hep farklı fikirleri oldu, olacak. Herkesin olayları görüş şekli farklı. Bu yüzden iki zıt görüşlere de yer verilmiş. Toplumdaki ahlaki erozyon çok güzel işlenmiş.
Kitabı bir oturuşta okuyabilirsiniz. Gecmis hep tekrar ediyor yine de ders alamıyoruz. Keşke ortak noktalarda insanlar buluşabilseler. Kitap boyunca bahsedilen huzursuzluğun bitişi, mezarda huzurla biteceğine inanışla bitiriliyor. Orası da belli değil bence. Ahirete inanan herkes ölmeden önce kendini hesaba çekmeli. Ben okurken bunu çok hissettim. Ölmeden önce ölüp hayatı doluya mı boşa mı yaşadık, yaşıyoruz, yaşayacağız? şeklinde sorguladığım bir kitap. Asıl önemli taraf öbür taraf. Burada figüranız. Şu an herkes imtihanda. Sınav sonuçları orada açıklanacak. Allah yardım etsin herkese. Keyifli okumalar !

Zafer Tunç 
21 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Rus edebiyatının önemli eserlerindendir. Oyunu da Türkiye'de sahnelenmiştir. Dram türünde üslubu ile farklılık yaratan bir tiyatro oyunudur. Oyun yazarlarını ve eserlerini takip edenler için güzel bir seçenek.

Nuray Durmuş 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"İnsanlara biraz inanmak gerekir. Yoksa yaşamak imkansızlaşır."
“Yaratamadığın şeyleri, yok etmek sadece barbarlıkla açıklanabilir.”
"Sen yeteneğin ne olduğunu bilir misin?Gözü peklik, özgür bir kafa, geniş görüşlülük demektir yetenek..."

Vanya Dayı, Rus oyun yazarı Çehov'un 1897 yılında yayımlanan kısa ama anlamlı bir tiyatro oyunu.
Bir çiftlikte toplanmış insanların mutsuzluğu, harcanan boşa zamanı, pişmanlığı, imkansız aşkları ve birbirleri ile olan ilişkileri anlatılmakta.
Umarım bir gün oyunu izleme fırsatım olur...

Alp Galip 
07 Şub 23:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çarlık Rusya'sında yaşanan hayatları ve insan karakterlerini çok güzel analiz edebilmiş yazarlardan Çehov'un, günümüzdeki hayat ve insan ilişkilerini de gözlerimiz önüne seren kısa hikayelerinden biri daha. Yeşilçam filmleri ve Türk dizilerindeki entrikalı hayatları anımsatan kaliteli bir hikaye. Özellikle kitap içerisindeki yaşama dair özlü sözler okurları düşündürüp özeleştiri yaptırabilecek nitelikte..

Esra B. 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · 8/10 puan

Çehov'un başarılı eserlerinden biri. Eser Rus edebiyatının vazgeçilmezi imkansız aşklar ve pişmanlıkları içeriyor.kendi mutsuzlukları ile boğuşan karakterlerin günlük hayatta birbirleri ile olan ilişkilerini anlatıyor. Umarım oyunu izleme fırsatım olur. Keyifli okumalar..

Kitaptan 43 Alıntı

Oblomov 
24 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kadınlar
Bir kadın, "Seni seviyorum," diyorsa, bu, "Senin kaygılarını gidermek istiyorum, seninle dünyanın öbür ucuna bile gidebilirim, eğer sen cehenneme gideceksen ben de seninle gelmeye hazırım," demektir.

Vanya Dayı, Anton Çehov (Sayfa 169 - Everest Yayınları)Vanya Dayı, Anton Çehov (Sayfa 169 - Everest Yayınları)
Pınar 
14 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Unutuyorsun ki, yaşanmazsa inançlar ölü edebiyat olarak kalır. Yaşamalıydın."

Vanya Dayı, Anton ÇehovVanya Dayı, Anton Çehov
Metin Özdemir 
09 Şub 23:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Eğer bin sene sonra insanlar daha mutlu olacaklarsa bunda benim de payım olacağına inanıyorum. Bir akçaağaç diktikten sonra onun serpilip rüzgarda sallandığını görünce ruhum gururla dolar ve ben...Her neyse...

Vanya Dayı, Anton Çehov (Sayfa 23)Vanya Dayı, Anton Çehov (Sayfa 23)
Pınar 
14 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsanlara biraz inanmak gerekir. Yoksa yaşamak imkansızlaşır."

Vanya Dayı, Anton ÇehovVanya Dayı, Anton Çehov
Metin Özdemir 
09 Şub 23:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Doktorun dediği gibi hepinizin içinde bir yok etme canavarı gizli; Doktor yerden göğe kadar haklı. Sizler ne ormanlara, ne kuşlara, ne kadınlara, ne de birbirinize karşı güzel duygular besliyorsunuz...

Vanya Dayı, Anton Çehov (Sayfa 24)Vanya Dayı, Anton Çehov (Sayfa 24)
5 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Anton Çehov 157 Yaşında...!!!
Anton Çehov 157 Yaşında...!!! 157 yıl önce bugündü. Bir tüccarın oğlu olarak dünyaya geldi. Okul inşa ettirdi, yoksullara yardım etti, köylülerin tedavisini üstlendi, 1892 - 1893 yıllarındaki kolera salgınında gönüllü doktor olarak çalıştı. 1900 yılında Bilimler Akademisi’ne onursal akademisyen seçildi ama iki yıl sonra II. Nikolay’ın aynı unvanı Gorki’ye vermek istememesi üzerine bu unvanı reddetti. Rus ve Dünya edebiyatının en iyi isimlerinden biri oldu... Anton Pavloviç Çehov 157 yaşında...!