Vapur Edebiyat Dergisi - Sayı 2

7,5/10  (4 Oy) · 
10 okunma  · 
3 beğeni  · 
163 gösterim
2017 yılının Aralık ayında yayın hayatına başlayan Vapur Edebiyat, ikinci sayısında 2017 yılının iyi kitaplarını ve başarılı yazarlarını geniş bir değerlendirme yaparak kutluyor ve güçlü içeriği, deneyimli yazar kadrosuyla edebiyata sahip çıkmak isteyen herkesi güvertesinde toplama hedefinde ısrarcı olduğunu gösteriyor.

Necip Tosun ve Merve Koçak Kurt öykü türünü değerlendirirken Seval Şahin ve Asuman Kafaoğlu Büke roman değerlendirmeleri ile 2017’nin en iyi kitaplarını ve yazarlarını seçiyor. Baki Asiltürk, Tuğrul Tanyol ve Metin Celal şiir değerlendirmelerini yaparken Şeref Bilsel ve Cenk Gündoğdu yorumlarıyla onlara eşlik ediyor. Tam 12 sayfalık değerlendirme, edebiyatımızın ustalarından, daha ilk kitabını yayınlamış genç yazarlara kadar geniş bir yelpaze sunuyor. Kapağımızdaki çizimde yer alan yazarlar: Müge İplikçi, Alper Canıgüz, Aysun Kara, Nermin Yıldırım, Başar Başarır, Murat Yalçın, Bora Abdo, Hüseyin Kıran, Behçet Çelik, Ezgi Polat, Oylum Yılmaz, Figen Şakacı, Berkan M. Şimşek, Cemil Kavukçu ve Hasan Ali Toptaş.

Adnan Özyalçıner, Haydar Ergülen, Gültekin Emre, Taner Ay, Talin Azar, Orkun Galolar ve Arda Kıpçak yazılarına devam ederken Türk edebiyatının değerli birçok ismi Vapur Edebiyat’ta bir araya geliyor. Bir Yazara 10 Soru bölümümüzün bu ayki konuğu Mine Söğüt. Cemil Kavukçu “Yüzünüz Kuşlar Yüzünüz”ün öyküsünü anlatıyor. Editör-yazar buluşmasında Jale Sancak ve Deniz Yüce Başarır bir araya geliyor.
Bu ayki çizgi öykümüzde Cemal Süreya'nın edebiyat serüvenindeki acı verici bir hikayeye yer verdik: Tuğrul Tanyol, Cemal Süreya’nın neden ağladığını anlatıyor. Sezgin Çevik Paris'te Amin Maalouf’un evine konuk oluyor ve ilgi çekici bir röportaja imza atıyor. Serdar Çelik futbol ve edebiyatı buluştururken Adnan Özer, züppeler için edebiyat sözlüğünde “Kahrolsun Çubuklu Makarna!” başlığıyla fütürist manifestoyu anlatıyor. Tom Hanks’ten sonra Sean Penn de bir kitap mı yazıyor? Peki, Hemingway’in 10 yaşındayken yazdığı ilk öykü nasıl keşfediliyor? Çok daha fazlası okurun ilgisine sunuluyor.
Vapur Edebiyat’ın genç edebiyatçıların görünürlüğünü arttırmak amacıyla verdiği ve kendi başına bağımsız bir dergi olma iddiası da taşıyan Şiir Öykü Eki, gençleşip güzelleşiyor.“Vapur Dumanı” adını alan dergi, Ercan Kesal’ı kapağına taşıyor. Kesal röportajı dışında genç yazarların öykü ve şiirlerine yer veren Vapur Dumanı, renkli ve dopdolu içeriğiyle başlı başına bir dergi olma yolunda.
  • Baskı Tarihi:
    Ocak 2018
  • ISBN:
    9782602279009
  • Yayınevi:
    Vapur Edebiyat Dergisi Yayınları
  • Kitabın Türü:
İlgen Aktürk 
13 Şub 12:32 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Daha önce Kafkaokur Dergisine övgü dolu bir inceleme yaptığım için herkesten özür dilerim! Dergiyle tanışmam Nilgün Marmara sayısı ile olmuştu. Ondan sonra 2 kez daha şans verdim ve olmadı. Nilgün Marmara'nın güzelligi, intihar eden yazarlar için ayrılmış kısım benim için dergiyi göklere çıkarmama yetmişti. Ancak daha sonraki 2 sayı bomboş geldi ve bir süre dergilere küstüm. Bu dergi ile tanışmam ise kitapyurdundan 35 tl üzeri alışveriş yaptığımdan dolayı sepet fırsatlarında bu derginin 1 tlye gelecegini görmem ile oldu. Zaten çok yeni bir dergiymiş fiyatı da çok uygun olunca denemeye deger dedim ve iyi ki denemişim. Kitapyurdundan alışveriş yapan arkadaslar mutlaka sans verin bu güzel dergiye. Dergide sevmediğim ve okumadan geçtiğim tek kısım Futbol köşesiydi ki 1 sayfa yer vermişler sadece. Onun dışında içerik olarak beğendiğim bir dergi oldu. Özellikle Cemal Süreya Neden Ağladı ? köşesinde o kadar duygulandım ki.. Bundan size de bahsetmek istiyorum o yüzden. 2. Yenicilerin pek sevilmediği bir dönemde yayınevlerinin yeni yeni basmaya başladığı 2. Yenici Şairlerin kitaplarının arasında bir türlü Cemal Süreya'ya yer verilmez. Bir gün Cemal Bey'in arkadaşı yayınevi açar ve toplandıkları bir gece Cemal der senin Üvercinka'yı basalım mı biz? Bunun üzerine Cemal Süreya masadaki diğer arkadaşına dönüp "Görüyor musun Tevfik, hiç olmazsa bu çocuklar seviyor beni." diye ağlamaya başlar. Bir ülkenin, bir edebiyat çevresinin bu denli güzel bir şaire bu duyguları yaşatması nasıl mümkün olabilir? Ah, Cemal Süreya umarım mezarında rahat uyuyorsundur şimdi o kadar çok seviliyorsun ki..

Derginin görsel tasarımlarını malesef ki beğenmiyorum. Bu konuda da geliştirme yapacaklarını sanmıyorum. Tek düze bir tasarımları var. Ayrıca içerisi reklam dolu bir dergi kültür sanat ya da edebiyat başlıkları altında bir dergi olmamalı. Bu ay yazarlar takvimi verdiler. Mine Söğütün olduğu sayfayı sevdim. Sorular çok yerinde cevaplar çok zekice.

Kitaptan 14 Alıntı

Cesur Yeni Dünya / Aldous Huxley
"Başlamak için en uygun zamanı beklersen hiç başlamayabilirsin; şimdi başla, şu anda bulunduğun yerden, elindekilerle başla."

Vapur Edebiyat Dergisi - Sayı 2, Kolektif (Sayfa 48)Vapur Edebiyat Dergisi - Sayı 2, Kolektif (Sayfa 48)

Albert Camus
"Topun hiçbir zaman insanın istediği yerden gelmediğini fark ettim ve bu benim hayata bakış açımı değiştirdi."

Vapur Edebiyat Dergisi - Sayı 2, Kolektif (Sayfa 38)Vapur Edebiyat Dergisi - Sayı 2, Kolektif (Sayfa 38)
İlgen Aktürk 
13 Şub 01:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ömrü Ziyan Olan Karanfil
"Ben bu dünyaya ağzımda bir zehir ile geldim, bulundum, kustum
belki diner diye kalbimin imtihanı, her sonbahar mezarlara koştum
hiç gitmiyor şu soru: "ömrü ziyan olan karanfil kim bilir kimin?"

Vapur Edebiyat Dergisi - Sayı 2, Kolektif (Sayfa 3 - Vapur Dumanı Eki -Selçuk Küpçük-)Vapur Edebiyat Dergisi - Sayı 2, Kolektif (Sayfa 3 - Vapur Dumanı Eki -Selçuk Küpçük-)
Hilal 
22 Mar 23:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Taşın kalbi yok mu sanırsınız. Yüreğinde bir kalıp taş değil, kanlı canlı et parçası taşıyarak bu kadar zulmü yapanların yanında.

Vapur Edebiyat Dergisi - Sayı 2, Kolektif (Sayfa 37 - (Ahmet Çakmak))Vapur Edebiyat Dergisi - Sayı 2, Kolektif (Sayfa 37 - (Ahmet Çakmak))
İlgen Aktürk 
 12 Şub 11:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Şiirin Şiir Olmayanlarla Savaşı Var
"Şiirin şiir olmayanla, doğrunun eğriyle, gerçeğin yalanla, aydınlığın karanlıkla, barışın savaşla, özgürlüğün zorbalıkla, yaşamın ölümle, aklın akılsızlıkla, bilimin bilim dışılıkla evet tekrarda sakınca yok şiirin şiir olmayanla savaşı var ve vasat çete karşısında derin susuşlar, geçiştirmeler karanlığa karşı erzak taşıyor. O yüzden karından değil açıktan ve ortadan konuşmalıyız arkadaşlar. Çünkü memleketin karanlığından farklı değil cesur şairlerce mücadelesi verilmiş savaşı kazanılmış bir dilin bu tüccar eliyle kirletilmesi."

Vapur Edebiyat Dergisi - Sayı 2, Kolektif (Sayfa 17 - undefined)Vapur Edebiyat Dergisi - Sayı 2, Kolektif (Sayfa 17 - undefined)
İlgen Aktürk 
10 Şub 19:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Cemil Kavukçu- Yüzünüz Kuşlar Yüzünüz öyküsünden
"O herif belaydı değil mi abi? Degildi Gero. Neydi peki? Çok yalnızdı. Biz de yalnızız. Buraya gelen herkes yalnız. Ne kadar içseler de değişen bir şey olmuyor. Sana bir şey soracagım Gero. Sor Feridun abi. Doğru adres var mıdır? Yoktur. O vakit, yüzünüz kuşlar yüzünüz."

Vapur Edebiyat Dergisi - Sayı 2, Kolektif (Sayfa 9)Vapur Edebiyat Dergisi - Sayı 2, Kolektif (Sayfa 9)
İlgen Aktürk 
13 Şub 02:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bu Dünyaya Bartleby Gerek!
"İşçiler sıskalaştıkça patronların göbeği şişiyordu diyen Marks'ın damadı Paul Lafargue, Tembellik Hakkı adlı manifestal metninde çağdaşı Melville'e bir selam göndererek şöyle der: 'Çalışmayı dayatmak yerine yasaklamak gerekirdi. Ey tembellik, bizim bu bitmek bilmez sefaletimize merhamet göster! Ey tembellik, sanatların ve soylu erdemlerimizin anası, insanın kaygılarına merhem ol!"

Vapur Edebiyat Dergisi - Sayı 2, Kolektif (Sayfa 7 - Vapur Dumanı Ek dergi)Vapur Edebiyat Dergisi - Sayı 2, Kolektif (Sayfa 7 - Vapur Dumanı Ek dergi)
2 /