Vapurlara Küsmek

5,5/10  (2 Oy) · 
13 okunma  · 
2 beğeni  · 
545 gösterim
"Kelepçeleyip götürdüler. İki gün nezarette kaldım.

Amir sordu, ben anlattım. Babacan bir adamdı. Hulusi Kentmen'inkilere benzeyen bıyıkları vardı. 'Bak oğlum,'dedi, 'ölenle ölünmez. Hem devlet malına bir ton zarar vermişsin. Adamlar gidip rapor almışlar.' Sustum, ne desem içim acıyordu. Ayağa kalkıp yanıma geldi. 'Hadi var git yoluna,' dedi. Kemerimi, bağcıklarımı verdi. Gemiciler sonradan ne düşündülerse, şikâyetçi olmamışlar. Bir kalem verdi, imzaladım tutanağı. Her yanım morarmıştı. Vapura binemezdim artık. Yeryüzündeki hiçbir vapura binmeyeceğime yemin ederken öğle oldu."

Vapurlara Küsmek, ortalarından kırılıp üzerimize yıkılan sözcüklerin, ayrılık şarkılarına benzeyen suskunlukların ve hayatın gelip dostlukların orta yerine oturduğu, binlerce parçaya bölündüğü bir dünyanın ahşap oymalı kapılarını açmaya çağırıyor bizi. İçimizdeki alacakaranlıklara ve insana yapılan bu yolculukta tek kılavuz ise sözcükler...

Orhan Kemal Öykü Ödülü 2011
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  440
 • ISBN:
  9786054849192
 • Yayınevi:
  Aylak Adam
 • Kitabın Türü:
Dila. 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Az kelimeyle çok yoğun şeyler anlatıyor Türker Ayyıldız. Öyküler kısa ancak doyurucu. Süslü cümlelere hiç ihtiyaç duyulmamış. Kısacık öykülerde o kadar iyi karakterler yazılmış ki rahatlıkla alıp bir romana da oturtabilirsiniz. tadı damakta kalan bir kitaptı.

yaren yılmaz 
04 Mar 17:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok uzun zamandır bu şehirde yıldız görmemiştim. Bir tanesi usulca kayıverdi, heyecanlandım, tutmak için dilekler arandım. Yoktu. Tutacak dileklerimi düşürmüştüm. Aldırma Payidar, dedim. Aldırmadım.

Kitaptan 4 Alıntı

Gözde Uysal 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Haziran sıcağında bile hayata hohlamak gerekiyordu kimileri için.

Vapurlara Küsmek, Türker Ayyıldız (Sayfa 81 - Sel Yayıncılık)Vapurlara Küsmek, Türker Ayyıldız (Sayfa 81 - Sel Yayıncılık)
Gözde Uysal 
21 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yıllar, sevilen bir kitabın bitmesi gibi geçivermiş.

Vapurlara Küsmek, Türker Ayyıldız (Sayfa 38 - Sel Yayıncılık)Vapurlara Küsmek, Türker Ayyıldız (Sayfa 38 - Sel Yayıncılık)
Gözde Uysal 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Çıyan'a göre, bizler gazetelerin üçüncü sayfalarından düşmüştük hayata. Ömrümüzün ana avrat düz giden küfürler kadar değeri yoktu.

Vapurlara Küsmek, Türker Ayyıldız (Sayfa 96 - Sel Yayıncılık)Vapurlara Küsmek, Türker Ayyıldız (Sayfa 96 - Sel Yayıncılık)