Var Mı Beni Anlamak İsteyen

8,5/10  (10 Oy) · 
44 okunma  · 
14 beğeni  · 
3.718 gösterim
Gençlerin Başvuru Kitabı: “Var mı Beni Anlamak İsteyen”

“Var mı Beni Anlamak İsteyen” dünyanın değişimine ayak uydurmaya çalışırken bir yandan da kendileri değişen gençler için hayatı kolaylaştıracak bir kitap…

Prof. Dr. Nevzat Tarhan bu kez, sorunlarını arkasında bırakıp hayata sevgi ve güvenle bakacak gençler için yazdı…

“Var mı Beni Anlamak İsteyen”, günümüz gençleri, ebeveynler ve eğitmenler için bir rehber niteliği taşıyor. İçinde bulunduğumuz zamanın koşulları göz önünde bulundurularak gençlerin dünyalarına ilişkin yapılan nitelikli analizler ve sorunlarına karşılık sunulan öneriler kolay okunabilir, akıcı bir üslupla gençlere sunuluyor.

Kitap, “Gençliğin getirdiği sorunlar ve baş etme yolları”, “Eğitim ve kariyer yolunda başarı rehberi”, “Duygularını yönet kötü duygulardan arın” şeklinde üç bölümden oluşuyor. Bu üç bölümde duygusal zeka, dürüstlük, okul başarısı ve sınav kaygısı, karar verme, özgürlük kavramı ve sınırlar, büyüklük hastalığı olarak narsisizm, nankörlük, psikolojik yaralanmalar, şiddet, gelecek kaygısı, meslek seçimi, acelecilik, inatçılık, kuşkuculuk, baskıcı kültürün etkileri, teknoloji bağımlılığı ve zamanın değerlendirilmesi gibi; gençlerin kişiliklerine, gündelik hayatlarına ve geleceklerine dair birçok önemli konu ele alınıyor. Yazarın, tam da gençlik basamağının önünde duran bu konuları çeşitli başlıklar altında sunması, kitabın kolay okunmasını ve akılda kalmasını sağlıyor.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Anlattıklarımı nasihat olarak değil, senden daha kıdemli bir yol arkadaşının tavsiyeleri olarak değerlendirmeni diliyorum.” diyerek gençlere samimi ve içten bir şekilde yaklaşıyor kitabında. Yazar, gençlik döneminde yoğun bir şekilde yaşanan sorunları ele alarak hem gençlere hem de yetişkinlere çözüm önerileri sunuyor.

Gençlerin yanı sıra, kitabında eğitimci ve ebeveynlere de tavsiyelerde bulunan yazar, ailevi ve toplumsal huzurun yolunu “gençleri anlamak” olarak gösteriyor ve eğitimcilere ve ebeveynlere soruyor: “Gençleri anlamak istiyor musunuz?”

“Var mı Beni Anlamak İsteyen”, yetişkinler için gençleri anlama kılavuzu, kendi yaşadıklarını anlamlandırmaya ve sevdikleri tarafından anlaşılmaya ihtiyaç duyan gençlerin ise el kitabı olacak nitelikte.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9752639713
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gülcan Beydilli (Küçük Şair) 
 06 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde

Her yaşa hitap eden, gerekli bilgilerin özünü ele almış çok faydalı bir kitap. Sizi gereksiz bilgi ve sloganlarla yormuyor. Herkes okumalı ama özellikle ergenlik çağındaki her genç okumalı. En anlaşılmadığımızı sandığımız dönemde bizimle sohbet eder bir havada bizi kişisel geliştiren ve topluma katan bir eser.
Kesinlikle okunmalı.

Ömer Han 
05 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Anne babalara hediye edilmesi gereken bir kitap. Bilgiler bana uzak değil çok çok farklı bir şey öğrenmedim fakat insanlara yol göstermeme yardımcı yöntemler bulabildim.

Kitaptan 22 Alıntı

Eşler Arasında Şiddet
"Kadın ve erkeğin beyinleri farklı çalışır. Kadın kendini kötü hissettiğinde, morali bozuk olduğunda duygularını ağlayarak dışa vurur. Erkek ise bunu öfke şeklinde yansıtır."

Var Mı Beni Anlamak İsteyen, Nevzat Tarhan (Sayfa 48)Var Mı Beni Anlamak İsteyen, Nevzat Tarhan (Sayfa 48)

İnsansan, yalan söyleme hatası işlediysen, pişmanlık ve gönül alma ile kendini yıka. Kötülükte en iyi mücadele yöntemi iyilikleri artırmaktır. Böylece hem temizlen, hem güzelleş.

Var Mı Beni Anlamak İsteyen, Nevzat Tarhan (Sayfa 18)Var Mı Beni Anlamak İsteyen, Nevzat Tarhan (Sayfa 18)

"Adalet cesaret ister. Kendi çıkarına rağmen adil olmayı başarırsan üstün insan olursun. Hak duygusunun biyolojik bir temeli olduğunu unutma. Amaç adaletse, yöntem demokrasidir."

Var Mı Beni Anlamak İsteyen, Nevzat Tarhan (Sayfa 24)Var Mı Beni Anlamak İsteyen, Nevzat Tarhan (Sayfa 24)

Sürekli olarak halinden şikayet edende gizli bir kibir vardır. Kendisini hep en iyiye layık hisseder. Küçük şeylerden mutlu olmayı başaramaz. Dünyayı değiştirmeye çalışırken kendisini ihmal eder.

Var Mı Beni Anlamak İsteyen, Nevzat Tarhan (Sayfa 21)Var Mı Beni Anlamak İsteyen, Nevzat Tarhan (Sayfa 21)

Dürüstlük her insanda bulunması gereken doğal bir özellik iken bugün meziyet olarak kabul edilir hale geldi.

Var Mı Beni Anlamak İsteyen, Nevzat Tarhan (Sayfa 35)Var Mı Beni Anlamak İsteyen, Nevzat Tarhan (Sayfa 35)

"No pain, no gain" yani çile yoksa kazançta yok. Bizdeki " Zahmetsiz rahmet olmaz." sözüne denk olan bu İngilizce deyişi aklından çıkarma.

Var Mı Beni Anlamak İsteyen, Nevzat Tarhan (Sayfa 13)Var Mı Beni Anlamak İsteyen, Nevzat Tarhan (Sayfa 13)

Neyzen der ki: "Kalkın ey ehl-i vatan dedik kalktık, bir baktık ki kalktığımız yere başkası oturmuş." İnsanlara güven ama kendini kullandırtma. Güven kural, güvensizlik istisna olsun.

Var Mı Beni Anlamak İsteyen, Nevzat Tarhan (Sayfa 16)Var Mı Beni Anlamak İsteyen, Nevzat Tarhan (Sayfa 16)
3 /