Var Olmak Cesaret İster

7,0/10  (2 Oy) · 
8 okunma  · 
1 beğeni  · 
564 gösterim
"Her acı bir gün anı olacak" diyor şair. Hayat gerçekten de inişleri ve çıkışlarıyla uzun bir yolculuk. Kendini çıkmazda hissettiği bir anda bu sözü hatırlamak insana güç verir kuşkusuz. Hiçbir acının sonsuza dek sürmediğini bilmek içimizi rahatlatır. Yine de bazen kendimizi öyle derin bir karanlığın içinde buluruz ki sözler işe yaramaz. Seçeneksiz olduğumuz duygusuna kapılırız. Sanki her şeyin sonuna gelmişizdir. İşte bu anlarda aslında seçeneksiz olmadığımızı bize hatırlatacak birilerine ihtiyacımız olabilir.

Psikoterapist A. Kadir Özer, seçeneksizlik sarmalından kurtulma cesareti veren deneyimlerini okurla paylaşıyor. Var Olmak Cesaret İster, Özer'in terapi deneyimleri ışığında yarattığı karakterlerin benzer sorgulamalardan ve açmazlardan geçtiği öykülerden oluşuyor. Bu kendini gerçekleştirme ve özgürleşme öyküleri okura, ihtiyacı olan tek şeyin, var olma sorumluluğunu üstlenmek ve düştüğü her sefer yeniden ayağa kalkma cesaretini göstermek olduğunu hatırlatıyor.
-A. Kadir Özer-
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9789751415493
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Pelin Tunç 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yazar okuyucuya daha anlaşılır olmak adına ilk kavramları sade bir dille anlatmış, pekiştirmek adına kavramlar doğrultusundan danışanlarının dile getirdiği problemlerle nokta atışı yaparak okuyucunun belleğinde sağlam yer etmesini amaçlamış. Bence amacında başarılı oldu :)

Kitabı sevmemin en önemli unsuru da anlattığı konular üzerinden bende çağrışımlar oluşturarak yaşanmışlıkların görünürlük kazanması ve tekrar yaşatarak farklı bakış açılarından ele almama vesile olması.

Bu arada illa sizin yaşanmışlıklarınız üzerinden irdeleme yapmanıza gerek yok. Şöyle çevrenizde tanık olduğunuz çatışmalar ile ilgili anılarınızı daha görünür kılıp nedenleriyle ilgili temasa geçmeniz adına güzel bir kitap.

Kitaptan 1 Alıntı

Pelin Tunç 
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Belirli bir olayla ilgili yaşanacak duygunun ve bununla paralel olarak ortaya konacak davranışın rengi, olayın değil, onu işleyen düşünce ve yorum süreçlerinin rengidir. Bir başka deyişle olayların kendilerine özgü bir rengi yoktur.

Var Olmak Cesaret İster, A. Kadir ÖzerVar Olmak Cesaret İster, A. Kadir Özer