Varlık ve Hiçlik Fenomenolojik Ontoloji Denemesi

9,5/10  (8 Oy) · 
45 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.925 gösterim
Varlık ve Hiçlik, hiç şüphesiz Jean-Paul Sartre'ın "başyapıtı"dır. Sadece Fransız felsefesi açısından değil genel olarak felsefe tarihi açısından da son büyük ontoloji denemesini temsil eder. Dolayısıyla önemini ve güncelliğini hâlâ korumaktadır ve hiç şüphesiz daha uzun yıllar korumaya devam edecektir. Çünkü, insan, ilk defa bu yapıtta, özgür olmaya "mahkum" edilmiştir...
İyi okumalar!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2009
 • Sayfa Sayısı:
  754
 • ISBN:
  9789752732957
 • Orijinal Adı:
  L'être Et Le Néant / Essai D'ontologie Phénoménologique
 • Çeviri:
  Gaye Çankaya Eksen , Turhan Ilgaz
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nazlı Deniz Kutman 
05 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Belli bir yerden sonra mola verilmezse antidepresan etkisi yaratan bir kitaptır kendisi. Büyük bir zeka ürünü olmakla yer yerde kendini tekrar eden ki aksi olsa fazla kafa karıştırıcı olabilecek bir kitap

Varlık Felsefesi dersi için zorunlu iki kitabımızdan biriydi. Bir dönem içinde gözümüzden yaş aka aka okuduk. Sartre'ın baş yapıtıdır kendisi. Her fikrini temeline oturttuğu kitaptır.

Kitaptan 25 Alıntı

Görünüş özü saklamaz, onu açınlar:görünüş özdür. Bir varolanın özü, artık o var olanın derinliklerine gömülü bir meziyet[vertu] değil, onun görünmelerinin akışını yöneten apaçık yasadır, dizinin nedenidir.

Varlık ve Hiçlik, Jean-Paul Sartre (Sayfa 18)Varlık ve Hiçlik, Jean-Paul Sartre (Sayfa 18)

Dolayısıyla içtenliği temel yapısı kendini aldatmanınkinden farksızdır, çünkü içten kişi de ne ise o olmamak için ne ise o olarak oluşturur kendini. Bu da herkes tarafından bilinen şu gerçeği açıklar: içten olmaya çalışmak yüzünden sonunda kendini aldatır hale gelinebilir.

Varlık ve Hiçlik, Jean-Paul Sartre (Sayfa 114)Varlık ve Hiçlik, Jean-Paul Sartre (Sayfa 114)
Sisyphos 
 02 Haz 17:20 · Kitabı okuyor

Türkçe Yayımlayanın Notu
Bu kitap uzun yıllar güncelliğini korumaya devam edecektir. çünkü, insan, ilk defa bu yapıtta, "özgür olmaya mahkûm edilmiştir..."

Varlık ve Hiçlik, Jean-Paul Sartre (Sayfa 13 - İthaki)Varlık ve Hiçlik, Jean-Paul Sartre (Sayfa 13 - İthaki)

Bilincin bu biçimde kendiyle belirlenmesi, bir türeyiş[genese] gibi, bir oluş[devenir] gibi anlaşılmamalıdır, çünkü o takdirde bilincin kendi varoluşundan önce olduğunu varsaymak gerekirdi. Bu kendi kendini yaratışı bir edim olarak da düşünmemek gerekir. Aksi takdirde, bilinç, aslında edim olarak kendi(nin) bilinc(i) olurdu ki, değildir. Bilinç bir varoluş doluluğudur ve kendinin bu biçimde kendiyle belirlenişi özsel bir özelliktir. Hatta bir ilerlemeyi varsaymaya imkan veren "kendi kendinin nedeni" [cause de si] deyimini de suistimal etmemek uygun olacaktır. Kısaca şunu söylemek daha doğru olur: bilinç kendiyle vardır. Ve bununla da onun kendini "hiçlikten devşirdiği" anlaşılmamalıdır. Bilinçten önce olduğu düşğnülebilecek tek şey bir varlık doluluğudur ve bu varlık doluluğunun hiçbir öğesi, varolmayan bir bilince göndermede bulunamaz.

Varlık ve Hiçlik, Jean-Paul Sartre (Sayfa 29)Varlık ve Hiçlik, Jean-Paul Sartre (Sayfa 29)

İnsanoğlu özgürlüğe mahkumdur. Çünkü, bir kere dünyaya atıldıktan sonra yaptığı her şeyden sorumludur

Varlık ve Hiçlik, Jean-Paul SartreVarlık ve Hiçlik, Jean-Paul Sartre

Antik bilgelik bu olgu üzerinde çok durmuştur:kendim hakkında, dile getirdiğim anda bir yanlışa dönüşmeyecek hiçbir şey söyleyemem.

Varlık ve Hiçlik, Jean-Paul Sartre (Sayfa 172)Varlık ve Hiçlik, Jean-Paul Sartre (Sayfa 172)
Sisyphos 
 03 Haz 00:39 · Kitabı okuyor

Hiçliğin Kökeni
Kierkegaard, suç öncesindeki içdaralmasını betimlerken, onu özgürlük karşı­sında duyulan içdaralması olarak niteler.

Heidegger, bunun tersine, içdaralmasını hiçliğin kavranışı olarak düşünür.

Varlık ve Hiçlik, Jean-Paul Sartre (Sayfa 79 - İthaki)Varlık ve Hiçlik, Jean-Paul Sartre (Sayfa 79 - İthaki)

Geçişler, oluşlar[les devenirs], varlığın henüz olacağı şey olmadığını ve daha şimdiden olmadığı şey olduğunu söylemeye imkan veren her şey, bütün bunlar ilke olarak ona yasaklanmıştır. Çünkü varlık, oluşun varlığıdır[l'etre du devenir] ve bundan ötürü de oluşun ötesindedir. Varlık, ne ise odur, bu da şu anlama gelir ki, kendi başına, ne değilse o olmaması bile imkansızdır; nitekim onun hiçbir olumsuzlama içermediğini gördük. Varlık yoğun olumluluktur[plein positive]. Dolayısıyla başkalık nedir bilemez: kendini, bir başka varlıktan başka olarak asla ortaya koyamaz; başkası ile hiçbir bağ taşıyamaz. Varlık, sınırlandırılmış bir şekilde kendisidir ve kendisi olmakla kendini tüketir.

Varlık ve Hiçlik, Jean-Paul Sartre (Sayfa 41)Varlık ve Hiçlik, Jean-Paul Sartre (Sayfa 41)
3 /