·
Okunma
·
Beğeni
·
5.063
Gösterim
Adı:
Varolmak
Baskı tarihi:
Ekim 2013
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759953652
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dergah Yayınları
 Cemiyeti yoğuracak ruh, ne bir sihirbazın ruhudur; ne de Gordiyon´daki düğümün üzerine kılıcını indiren kahramanın ruhudur. O bir halaskarın zafer neşesiyle sarhoş ruhu olmadığı gibi kara kaplı, kaba cüsseli kitapların üzerine eğilen bilgiçlerin ruhu da değildir. Taklit mayası onu yuğuramayacağı gibi itham ve inkar mayası da onu yuğuramaz. O ruh bize kaybolan benliğimizi bulduracak. Bin nedametle nihayet anladık ki dünyada belki herşeyi bulmak kolay, kendini bulmak zormuş. Kendimizi nerede bulalım? Kendi dışımızda nereye koştuksa gurbette kaldık. Kendimize nasıl koşalım? Bize bir aydınlık, bir rehber lazım, diyorlar. Her tarafı, her zerresi rehber olan, her ciheti aydınlıkla dolu alemde tek aydınlık, bir rehber arıyoruz. Cemiyeti yoğuracak ruh, eski Asya´nın hikmetiyle Kur´an´daki ilhami kendinde birleştirdiği halde, Garb´ın dört asırlık ilmine zihniyetine sahip, felsefesine aşina olacak Anadolu dervişinin ruhudur.

(Arka Kapak)
Okuduğum ilk Nurettin Topçu kitabı olmasıyla birlikte daha sonra okuyacağım yazarlar arasına girdiğini söyleyebilirim. Neredeyse her sayfa altını çizdiğim cümleler içeren bir kitap.
Kitap iki bölümden oluşuyor: Düşünceler ve Duyuşlar.
Birinci bölüm Düşünceler Var olmak ile başlıyor. "Var olmak, düşünmek ve hareket etmektir." Peki neyi düşünüp nasıl hareket etmeliyiz diye soruyoruz. Bize cevabı en güzel şekilde veriyor Nurettin Topçu "Gerçek düşünüş, varlığımızın her adımda karşılaştığı muammaları kainatın bütününe sorarak, oradan da sonsuzluğa duyurarak onlardan cevap almaktır." Burada insanın sürekli bir sorgulama halinde olması yani hareket halinde olması gerekiyor, hakikate ulaşma adına. Ve birinci bölüme Dua ile son veriyor "O, en güzel ruhların dilidir."
İkinci bölüm olan Duyuşlar bölümü ise insanın ruhuna hitap ediyor genel anlamda. Kendimizi nerede arayacağımızı ve nerede bulacağımızı söylüyor. "Ben seni uzaklarda ararken sen kendi evimde idin!" Sonra bize gideceğimiz yolu gösteriyor. "Yolumuz zalim kardeşlerimize merhamet yoludur." Yine bizlere her şeyi kaybettiğimizi sandığımız zamanlarda aslında bunun yeni bir başlangıç olduğunu hatırlatarak yüreklerimize ferahlık veriyor. Ve son olarak "Kalpler kırılmak için yaratılmıştır." derken bu kırılmış kalbin bizi Rabb'e yakınlaştırdığını söyleyerek bizdeki hüznü sevince dönüştürüyor.
Kitaba damlalar bölümü ile son veriyor Nurettin Topçu ve bunlar öyle güzel damlalar ki yazıp duvara asmak her daim okuyup üzerine düşünmek gerek.
"İnsan üç şeyin peşinde olmak için yaratılmıştır: hakîkatın, hayrın, güzelliğin."
"Üç hâkimin hükmünde hatâ aranmaz: kalbin, kaderin, ölümün."
"Üç şey saadetin sırrıdır: tevâzu, kanaat ve ölümün eşiğinde sık sık dinlenme zevki."
"Üç şeyin hududunda durmasını bilmelidir: isteklerin, aklın, hayatın."
"Duygunun üç dünyası vardır: sanatın, rüyanın ve sevdanın."

Velhasıl son derece düşündürücü ve güzel bir kitap muhakkak okunması gerekiyor. Var olmak için...
Kitabi elinize ilk aldiginizda Nurettin Topçu "Var Olmak, düşünmek ve hareket etmek demektir. ” diyerek ilk sözüyle karsiliyor sizi. Daha sonra anlatıyor varolmak nedir diye. Ve kitabın içeriği adıyla kalmıyor. Sn. Topçu farklı konuları da kalemine almış.
Okurken her sayfadaki her cümle benim için önemliydi. Her cumlenin altinizi cizmek istedim çünkü hayatımda ilk defa her satrini okurken etkilendigim bir kitap oldu Varolmak.
Henüz Kitaplığımda yok ama kısa sürede alıp ara ara bazı bölümleri okumayı düşünüyorum. Çünkü biliyorum ki böylesine anlamlı cümleleri okumaya ihtiyacım var. Ve eğer sizin de böyle bir ihtiyacınız varsa kısa sürede Varolmak'la tanışmanizi isterim.
İncelememi okuduğunuz için teşekkür ederim. :)
“Var Olmak, düşünmek ve hareket etmek demektir. ” diyerek ilk sözünü söyler yazar. Ve devam eder,
 ” Var Olmak, istemek ve sevmektir.”

Var olmanın, varlığımızın anlam kazanmasının düşünmek, istemek ve hareket etmek ile mana bulduğunu belirten yazar, bu üç dinamik üzerinde; bu dünya ve bu dünya sonrası yolculuk için adeta bir mihmandarlık yapıyor bu kitapta.

Neredeyse üç cümleden ikisinin altını çizdiğim,ruha,gönle,imana ve aksiyona;teoriğe ve pratiğe dair enfes ifadeler içeren müthiş bir eser.

İçeriğe gelince;Düşünceler ve Duyuşlar olmak üzere iki bölümden oluşan kitap ilk bölümde insanın düşünce dünyasına değinirken; ikinci bölümde daha çok insanın ruhuna seslenen yazılardan oluşuyor.

Okuyun,okutturun ve başucu kitabınız yapıp,altını çizdiğiniz her satırla tekrar sohbete koyulun.
Dostun neden aşırı menfaatçıdır? Midesi iyi hazım ettiğinden. Delikanlı neden zevke düşkündür? Asabi sistemin canlılığından. İhtiyar neden merhametlidir? Merhamete muhtaç olduğundan. Beriki niçin zalimdir? Zulüm görmek için içi gıçıklandığından..
Bir kez okudum bir kez daha okumam gereken bir kitap. Altınöz cize cize sindire sindire her satıra dikkat kesilmek gerek. Zaten bu yazarın her kitabı için geçerli. Ayrıca yazarın kullandığı kelimeler öyle hoş ki. Sözcük dagarciginiz bayram edecek.
Nurettin Topçu'nun eserlerini inceleme yetisine kesinlikle sahip değilim. Onu anlamak ve anlatabilmek için çok geniş bir düşünce dünyasına sahip olmak gerektiğini düşünüyorum. Beğendim desem az kalır. Hayran kaldım. Bu nasıl anlatmaktır? Bu nasıl deyiştir? Kelimeleri nakış gibi işlemek bu olsa gerek. Okurken bazı kısımlarda mest oldum. Yer yer Yunus Emre'ye rastladım. Bu bölümler kitabın inci taneleriydi. Var olmak istemekmiş. Var olmak sevmekmiş. Bir biz varmış bizden içeri. Okudukça var olalım, okuyalım.
Topçu Bey'in kalemi coşkun bir ırmak, devrinin Müslüman entelektüelleri arasında çok sık rastlanmayan düşünceleri kalplerin içinden malayaniyi silip atan, küçük olanı havaya uçuran dehşet verici dinamit lokumları gibi..
Neden yasadiginizi o kadar anlıyorsunuz ki sevince boguluyorsunuz. insanda bulunun bunca bilmeceleri cozuyorsun. Bununla birlikte içindeki sonsuzluk istegini anlıyorsun.
İnsan öyle bir ağaçtır ki; meyve vermezse kuruyor” diyen eşsiz fikir adamı. İlk okuduğum eseri. Var olmak okurken yeniden var oluyorsunuz ince bir derinlik, tutuk bir göğüs ağrısı. Nurettin topçuyu anlıyorsunuz.
Eğer din felsefesine ilginiz var ve at gözlükleriniz yoksa size bir şeyler katacağından eminim. Şayet bu iki koşuldan birine sahipseniz yarısına gelmeden bir köşeye atarsınız büyük bir ihtimalle. Özellikle geleneksel dine aşinalığınız varsa dini normlarınızı alt üst edecek bir kitap. Şiddetle tavsiye ederim..
Nurettin Topçu okuyalım,
Okuyalım ki kendimize dönelim
Ne çok yabancılaşmışız, ne çok yormuşuz kendimizi.

Kalpsizlerin cenneti olan bu dünya bize vatan olmayacak diyor ya ne denir ki başka. Bir kalbimiz vardı, onu hatırlayalım sımsıkı sarılalım yoksa insanlıktan çıkıyoruz
Bir yazarı bir eseriyle nasıl bu kadar seversinizin cevabı oldu bu kitap benim için. Kitabın bitmesi bende bir şeyleri yarım bıraktı hissi de oluşturdu aslında keşke daha uzun olsaydı, keşke tadı damağımızda kalan cümlelerinden, tespitlerinden, hayata bakışından biraz daha istifade edebilseydik Nurettin Topçu'nun. Kitap bittiğinde daha yeni başlamıştık dedim sanki hayatı ve kavramları sorgulayıp gerçek anlamlarını bulmaya galiba bundan sonrası herkesin yalnız çıkacağı bir yolculuk olacak güzel bir altyapı verdi kitap herşeyi sorgulattı ve en temelden varlığımızdan başlayarak. Okuyan herkese çok şey katacağını ve benim hayatımdaki bir çok eksik parçaları doldurduğuna inanıyorum. İyi okumalar dilerim..
Âlem, üç şeyin mecmuundan ibarettir: Varlık, düşünce ve hareket.

Bunların hepsini kendinde toplayan insan, üç şeyin peşinde olmak için yaratılmıştır: Hakikatın, hayrın ve güzelliğin.

İnsan ruhunda bu üç şeye götüren üç yeti vardır: Zeka, duygu ve irade.

Zeka üç yerde kullanılır: Kazanmada, hilede, ilimde.

Duygunun üç dünyası vardır: Sanat, rüya ve sevda.

İrade, üç âleme sığınma kudretidir: Hemcinsine, kendi samimiyetine ve Allah’a.

Bu üç yetinin birlikte ve ahenkli olarak barındığı kalp, üç şeyin mahfazasıdır: Aşkın, ümidin ve imanın.

Üç şeyi sevmeyen ruh, ölü odaları gibi karanlıktır: Çocuğu, tabiatı ve zalimle kavîden başkasına itaati.

Üç kişiye acıyınız: Zenginlikten sonra fakir düşene, şerefli iken zelîl olana, cahiller arasında kalan âlime.

Üç nesneden her yerde kaçmalıyız: Yersiz şiddetten, açlık bırakmayan tatminden, kendimize çevrilmeyen tehditten.

Üç kişiden korkunuz: Merhametsizden, müraîden, mürtekipten.

Üç musibetten uzaklaşınız: Zulümden, zelzeleden, ‘bilirim’ iddiasında olan cahilden.

Üç kişiye el uzatınız: Hastaya, garibe, muhitinde anlaşılmayan bedbahta (bu yüzden kalabalığın arasında yalnız yaşayana.)

Üç türlü davranış kaba ve sahtedir: Kendini belli eden sanat, nümayişçi ahlak, kendine güvenen dindarlık.

Nurettin TopçuÜç şey saadetin sırrıdır: Tevazu, kanaat ve ölümün eşiğinde sık sık dinlenme zevki.

Dünya üç şeyle Cennet olur: Elden, dilden ve gönülden vermekle; Allah’ın kullarını ta’n etmeyip affetmekle; zalime zulmetmeyip hidayet yolunu göstermekle.

Üç kişi karanlıkta kalmıştır: Aşkından çok talâkatını kullanan, imanını iddia yapan, aklın meyvasından lezzet almayan.

Üç hâkimin hükmünde hata aranmaz: Kalbin, kaderin, ölümün.

Üç yerde insan kendini tanır: Tövbede, zalimin kahrı altında, son nefesinde.

Hayatın manası üç yerde hakkıyla anlaşılır: Aşk ile birleşen ümidde, vecd ile yapılan ibadette, yeri yurdu unutturan seyahatte.

Gözyaşının üç yerde lezzetine doyulmaz: Vuslatta, mağfirette, merhamette.

Üç yerde insan Allah ile sohbettedir: Kalabalıktan incinmeyen yalnızlıkta, bir ümidsizin yüzünü ümidle güldürdüğü yerde, zalimin zulmü kendinden şükür taşırdığı anda.

İnsanlar içinde kendini bilenler şu üç kişidir: Rüzgârı bile incitmeyenler, kendi adlarını söylemekten utananlar, Allah’ın emaneti olan insanlara katı katı gözlerle bakmayanlar.

Üç türlü insan Allah’tan uzaktır: Rahatlarını hesaplayarak hizmetten kaçanlar (hizmet ehli olmayanlar), duygulu olduklarını ileri sürüp de sefalet sahnelerinden uzak duranlar, sefil ruhlarda feyz arayanlar.

Üç türlü insan Allah’ı göreceğinden müjdelenmiştir: Saf kalpler, gecenin karanlığında güneşi bulanlar, ölümü, hayatta iken, bütün hareketleriyle birleştirmiş olanlar.

Üç şeyin hududunda durmasını bilmelidir: İsteklerin, aklın, hayatın.

Üç şeyden ayrılınca diğer üç şeye geçmede acele etmelidir: İnsanlardan ayrılınca ibadete, hareketten çıkınca huzura, dünyaya vedalaşınca uhraya.
Gözyaşları duadır,
Gözyaşları şükrandır,
Gözyaşları ummandır,
Gözyaşları ilhamdır,
Gözyaşları Rabb'in lisanıdır.
Nurettin Topçu
Sayfa 122 - DERGAH

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Varolmak
Baskı tarihi:
Ekim 2013
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759953652
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dergah Yayınları
 Cemiyeti yoğuracak ruh, ne bir sihirbazın ruhudur; ne de Gordiyon´daki düğümün üzerine kılıcını indiren kahramanın ruhudur. O bir halaskarın zafer neşesiyle sarhoş ruhu olmadığı gibi kara kaplı, kaba cüsseli kitapların üzerine eğilen bilgiçlerin ruhu da değildir. Taklit mayası onu yuğuramayacağı gibi itham ve inkar mayası da onu yuğuramaz. O ruh bize kaybolan benliğimizi bulduracak. Bin nedametle nihayet anladık ki dünyada belki herşeyi bulmak kolay, kendini bulmak zormuş. Kendimizi nerede bulalım? Kendi dışımızda nereye koştuksa gurbette kaldık. Kendimize nasıl koşalım? Bize bir aydınlık, bir rehber lazım, diyorlar. Her tarafı, her zerresi rehber olan, her ciheti aydınlıkla dolu alemde tek aydınlık, bir rehber arıyoruz. Cemiyeti yoğuracak ruh, eski Asya´nın hikmetiyle Kur´an´daki ilhami kendinde birleştirdiği halde, Garb´ın dört asırlık ilmine zihniyetine sahip, felsefesine aşina olacak Anadolu dervişinin ruhudur.

(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 388 okur

  • acz
  • Zeynep Arslan
  • Fatih İn
  • Zeliha Oğraş
  • Merve
  • Banu
  • Tuğba bora
  • Rukiye Polatbilek
  • Lavinia
  • Hatice Ertaş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.6
14-17 Yaş
%4.4
18-24 Yaş
%29.7
25-34 Yaş
%31.9
35-44 Yaş
%22
45-54 Yaş
%2.2
55-64 Yaş
%2.2
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%60.4
Erkek
%39.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%55.6 (74)
9
%27.1 (36)
8
%9 (12)
7
%3 (4)
6
%3 (4)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%2.3 (3)

Kitabın sıralamaları