Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı (Aforizmalar)

·
Okunma
·
Beğeni
·
10,6bin
Gösterim
Adı:
Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı
Alt başlık:
Aforizmalar
Baskı tarihi:
3 Aralık 2015
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059115988
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aylak Adam Kültür Sanat Yayıncılık
Baskılar:
Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı
Aforizmalar
Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı, Nikola Tesla'nın eserlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir. 

"Nefretiniz elektriğe dönüştürülebilseydi bütün dünyayı aydınlatmaya yeterdi." 
"Bütün canlılar evrenin çarkında iç içe geçmiş dişlilerdir."
144 syf.
·3 günde·10/10
Ne diye başlasam ki… Bu zamana kadar Tesla hakkında o kadar şey duymuştum ki; elektriğin, akımın mucidi, yüzlerce patentin sahibi ( Kendisine ait olan 700 patent ile en çok patent sahibi kişi olarak dünya tarihine geçmiştir.) , Edison’un başta arkadaşı ama sonra düşmanı… Ama gel gelelim bu kadar detaylı ve inceden inceye düşüncelerini irdeleyen bir kitap okuyacağımı düşünmeden, giriştiğim bu eserden çok etkilendiğimi belirtmek isterim.

Aylak Adam Yayınları’nın aforizmalar serisinde bulunan bu eser 143 sayfadan oluşuyor. Her sayfada Tesla’nın dahiyene düşüncelerini ve fikirlerini kısa kısa bizlere anlatmasından oluşuyor.

Yazardan söz ederken aynı zamanda konuları da irdeleyecek olacağım için ayrı bir paragraf açmıyorum. Öncelikle bu kadar azimli, çalışkan ve insanlık adına ama insanüstü çabalarla çalışan bir bilim insanı ile tanıştım. Fikirlerini ve cümlelerini çok çok beğendim ayrıca da etkilendim. İleri görüşlülükte çığır açmış resmen. Kadınlara üstünlük tanıyan ve ileride kadınların dünyayı egemenliği altına alacağından baya bir söz etmiş. Açık fikirli olmak üzerine çok güzel sözleri var. Cehalet ile ilgili bir çok alıntı paylaştım. Şu alıntı gerçekten çok iyi:

“Günümüzde dünyanın en medeni ülkeleri gelirlerinin azami kısmını savaşa harcarken eğitime asgari bir pay ayırmaktadırlar. Yirmi birinci yüzyıl bu düzeni tepetaklak edecektir. Cehaletle savaşmak, savaş meydanında ölmekten daha görkemli olacaktır. Yeni bilimsel gerçeklerin keşfi diplomatların çekişmelerinden daha önemli bulunacaktır. “

Bir bilim adamının nasıl olması gerektiğini anlamak için Nicola Tesla’nın hayatını anlamak yeterli olacaktır. Azimle düşünüp denemiş. Hayatını bilme adamış bir kişilik. Elektriğe ve akıma aşık bir dahi. Sırp bir milliyetçi. Ama bir o kadar da Amerikancı. 21. yy hakkında çok büyük düşünceleri var.

Cep telefonlarından, uçaklara, savaş gemilerinden, denizaltılara, radarlara, floresan, aydınlatma, ozon yöneticisi, radyo, jeneratör, motor, ses frekanslarına sayamadığım ve akımın başka yerlere taşınmasına hatta ve hatta okyanustaki suyun buharlaştırılıp; bulut olup istenilen tarım alanına yağmur olarak yağdırılmasını bile yazmış. HAARP teknolojisinin temellerini Tesla atmış. Gerçekten insanüstü bir kişilik. Nobel ödülünü kabul etmemiş dünyada tek kişidir.

Edison ile atışmalarını ve onun stilini eleştiren Tesla; ilk tanışmalarının nasıl olduğunu ve sonradan sonraya onun yanlışlarını yüzüne vurmuş. Tesla ile Edison' un hikayesini de internette bulabilirsiniz. Okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Gerçekten çok etkileyici bir eser oldu benim için. İnsanlık adına çalışan bu bilim insanı sonradan ABD’de bir otel odasında ölü bulunması da çok kötü olmuş. FBI tarafından kaçırılıp, projelerinin çalınması ve birlikte çalışıp nükleer çalışmalar önerisinde bulunulması da ayrı bir muamma.

Kesinlikle tavsiye ediyorum. Hayatını da öğrenmenizi isterim. İnternette binlerce doküman var bu konuda. Kitabı da gayet uygun fiyatta. Bir bakıma kişisel gelişim kitabı gibi içeriğe sahip bu kitabı sizlerinde okumasını isterim. Kapanışı azimle ilgili bu güzel alıntı ile tamamlamak isterim...

"Başarmak için çok az bir şansı olsa bile gece gündüz yılmadan çalışılmalı. Gelişimin büyüklüğünü belirleyen işin niceliği değil niteliğidir."
160 syf.
·2 günde·9/10
Vladimir Pistalo Nikola Tesla (1856-1943) kitabından yaklaşık iki sene sonra okuduğum içerisinde Nikola Tesla'nın aile hayatı ve sözlerini barındıran kitap insana ilham veren bir kitaptır. Sırp kökenli fizikçi ve elektrofizik uzmanı olan ve günümüzde birçok şeyin alt yapısını (wireless,röntgen,elektron mikroskobu) hazırladığı halde kitaplarda ismi çok geçmeyen zamanın ilerisinde olan bir bilim insanıdır. Tesla'yı tanımak için okumanız gerek kitaplardan olan Aforizmalar kitabında çocukluğu, gençken kumar tutkusu olduğu ve bilim insanı olma yolunda annesinin desteğinin olduğu kendi sözleriyle geçerken genç hali ve olgunluk halinin dışında Amerika'da Fakirlik içinde öldüğü Wyndham New Yorker Hotel'deki duvar yazısı da kitapta gösterilmektedir.
160 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Nikola TESLA'nın eserlerinden derlenmiş muazzam fikirlerin, saptamaların , bilimsel verilerin ve de geleceğe dair çok başarılı tahminlerin olduğu müthiş bir kitap. TESLA'nın karakteri çok etkileyici . Düşüncelerine olan inancındaki kararlılık müthiş , hiçbir cümlesinde tereddüt yok . Kitaptaki her cümle ayrı ayrı alıntılanabilir.Şiddetle tavsiye ederim,üzerinizde muazzam bir etki bırakacak.Bu şahsiyeti okumam gerektiği ile ilgili tavsiye veren arkadaşlara da teşekkür ediyorum.
80 syf.
·2 günde
Aforimazlar konu konu düzenlenmiş gibi ve ilerledikçe farklı bir Tesla ile karşılaşıyorsun. İleri görüşlülüğü, feministliği, Edison hakkında ki söylemleri...
Tesla'nın kitabını yahut Tesla'yı okuyup ona hayran olmamak da elde değil.
80 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
bilim adamı kimliğiyle bildiğim Tesla'nın arkasında devasa bir yürek yatıyormuş. 80sayfalık bir kitap ama adı gibi gerçekten söyledikleri. Ve bir bilim adamı nasıl olunur sorusunun kanlı canlı cevabını vermiş yaşamıyla ve düşünceleriyle. Ayrıca kitabın editörlüğünü yapan kişiyi ayrı tebrik etmek lazım. Serinin diğer kitaplarından farklı olarak konu konu ayrılmış. Ve sonuç olarak çok beğendim ve şiddetle tavsiye ederim.
80 syf.
·Beğendi·9/10
İlkin şunu söyleyeyim, editör diğer aforizmaların editörlerine göre daha başarılı, zira kendisi Tesla'nın sözlerini kısadan uzuna sıralamak yerin, konu konu düzenlemiş. Bu sayede kitabın bir bölümünde Tesla'nın ne kadar ileri görüşlü bir bilim insanı olduğunu, bir bölümünde feminist yanlarını, başka bir bölümünde Edison ile ilgili eğlenceli görüşlerini okuyabiliyorsunuz.
Tesla'yı halihazırda seviyordum. Onla ilgili her kitapta kendisine daha çok hayran kalıyorum.
160 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Elektrik üzerine sayısız deney ve buluş yapan Tesla hakkında bir kitap okumayı çok istiyordum. Onu okumaya ve anlamaya Aforizmalar kitabı ile başlamaya karar verdim.
*İlk olarak Tesla kendisini anlatıyor.Tesla'nın kendisini anlattığı bölümden sonra Aforizmaları okumaya başlıyoruz. Bu bölümde Tesla'nın düşüncelerini ve fikirlerini daha iyi anlıyoruz.
*Aforizmalar bölümünden sonra ise Tesla albümü ve sahip olduğu patentlere yer verilerek kitabın içeriği zenginleştirilmiş.
*Dahi bir beynin nasıl çalıştığını ve neler başardığını merak eden herkesin okuması gereken bir kaynak olduğunu düşünüyorum.
Keyifli okumalar...
80 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Nikola Tesla 87 yıllık ömrüne ömründen fazla icat sıkıştırmış Sırp asıllı Amerikalı fizkçi ve mucit. Bu kitap tüm eserlerinin bir özeti niteliğinde. Onu, yaşam felsefesini, karakterini, zekası ve metodlarını tanımanın ve anlamanın en kolay yolu bu kitabı okumaktır desem abartmış olmam. Neredeyse bir asır öteden hayalleriyle kurguladığı, bugünğn dünyasında artık adiyattan sayılan makina ve cihazları, özellikle enerji alanında bugün artık tamamı ıspatlanmış teorileri insanı hayretler içinde bırakıyor. Düşünmeyi 6.duyu olarak tanımlayacak kadar hayatının merkezine oturtan Tesla, insanlığın iyiliğine olmayan bir buluşun kendisiyle ters düşeceğini söyleyecek kadar barışçıl ve hümanist.Her ne kadar iyi bir Hristiyan olduğunu ifade etse, sakat Tanrı inancı daha çok inancı herşeyi doğa merkezine yerleştirmesine sebep olmuş ki böyle büyük bir zekaya bu çelişkiyi çok gördüm. Ama konumuz bu değil kitap olunca tek kelimeyle beğendim demek istiyorum.
80 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Dünya üzerinde üç yüze yakın kendisine ait patenti bulunan, kendisine düşüncelerine büyük hayranlık duyduğum Tesla...

Kitap Tesla'nın aforizmalarından ibarettir. Edison hakkındaki düşüncelerinden, Niagara Şelaleri için patentini aldığı icadından tutun da din ile bilim karşılaştırmalarının toplanmış halidir.

Keyifli okumalar...
80 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Her sayfasında birer ikişer aforizma bulunan etkileyici bir kitap. Her tür okurun kolaylikla okuyabilecegi kisa kisa bilgiler bulunmakta.Tesla nin ne kadar disiplinli ve insanlığa adanmış bir ömür sürdüğü gözler önüne seriliyor. İçerisinde Edison ve Einstein a da göndermeler var.

Tesla nin yaptığı öngörülerin bi çoğunun günümde gerçekleşmiş olması oldukça heycan verici. Hangi aforizmalarin gerçekleştiği hangilerinin gerçekleşmediği açıklamalar şekilinde örneklerle altlarında belirtilse ; genç bilim insanı adayları için daha da vazgeçilmez bi esere dönüşebilirdi. Bu alanda uzman bir yazarın bu eseri işlemesi hoş olabilir.

Ve tabi ki kablosuz elektirik kullanımı. Bunun üzerine çok düşünmüş sayın Tesla. Umarım en yakın zamada bu gücü de kazanırız.
İnsan dişisinin cinsiyet eşitliği mücadelesi, kadının daha üstün olduğu bir cinsiyet düzeniyle son bulacaktır. Yalnızca yüzeysel olgularla kendi cinsiyetinin gelişimini sezebilen modern kadın aslında insan ırkının bağrında şekillenen daha derin, daha kuvvetli şeyin tecelli edişidir.
Nikola Tesla
Sayfa 62 - Aylak Adam Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı
Alt başlık:
Aforizmalar
Baskı tarihi:
3 Aralık 2015
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059115988
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aylak Adam Kültür Sanat Yayıncılık
Baskılar:
Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı
Aforizmalar
Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı, Nikola Tesla'nın eserlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir. 

"Nefretiniz elektriğe dönüştürülebilseydi bütün dünyayı aydınlatmaya yeterdi." 
"Bütün canlılar evrenin çarkında iç içe geçmiş dişlilerdir."

Kitabı okuyanlar 1.099 okur

  • Rojbîn
  • Muhammed Ali KURT
  • Okurunbirisi
  • Amaterasu
  • Sudem
  • Paint it Black
  • Burcu
  • Hêlîn
  • İsra Kılıç
  • Ramazan Şahin

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%9.9
18-24 Yaş
%34.1
25-34 Yaş
%31.9
35-44 Yaş
%17.6
45-54 Yaş
%4.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%57.9
Erkek
%42.1

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.9 (76)
9
%19 (69)
8
%18.1 (66)
7
%10.4 (38)
6
%4.1 (15)
5
%2.5 (9)
4
%0.3 (1)
3
%0.3 (1)
2
%0.3 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları