Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı (Aforizmalar)

·
Okunma
·
Beğeni
·
6.866
Gösterim
Adı:
Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı
Alt başlık:
Aforizmalar
Baskı tarihi:
3 Ocak 2015
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059115988
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aylak Adam Kültür Sanat Yayıncılık
Baskılar:
Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı
Aforizmalar
Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı, Nikola Tesla'nın eserlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir. 

"Nefretiniz elektriğe dönüştürülebilseydi bütün dünyayı aydınlatmaya yeterdi." 

"Bütün canlılar evrenin çarkında iç içe geçmiş dişlilerdir."
144 syf.
·3 günde·10/10
Ne diye başlasam ki… Bu zamana kadar Tesla hakkında o kadar şey duymuştum ki; elektriğin, akımın mucidi, yüzlerce patentin sahibi ( Kendisine ait olan 700 patent ile en çok patent sahibi kişi olarak dünya tarihine geçmiştir.) , Edison’un başta arkadaşı ama sonra düşmanı… Ama gel gelelim bu kadar detaylı ve inceden inceye düşüncelerini irdeleyen bir kitap okuyacağımı düşünmeden, giriştiğim bu eserden çok etkilendiğimi belirtmek isterim.

Aylak Adam Yayınları’nın aforizmalar serisinde bulunan bu eser 143 sayfadan oluşuyor. Her sayfada Tesla’nın dahiyene düşüncelerini ve fikirlerini kısa kısa bizlere anlatmasından oluşuyor.

Yazardan söz ederken aynı zamanda konuları da irdeleyecek olacağım için ayrı bir paragraf açmıyorum. Öncelikle bu kadar azimli, çalışkan ve insanlık adına ama insanüstü çabalarla çalışan bir bilim insanı ile tanıştım. Fikirlerini ve cümlelerini çok çok beğendim ayrıca da etkilendim. İleri görüşlülükte çığır açmış resmen. Kadınlara üstünlük tanıyan ve ileride kadınların dünyayı egemenliği altına alacağından baya bir söz etmiş. Açık fikirli olmak üzerine çok güzel sözleri var. Cehalet ile ilgili bir çok alıntı paylaştım. Şu alıntı gerçekten çok iyi:

“Günümüzde dünyanın en medeni ülkeleri gelirlerinin azami kısmını savaşa harcarken eğitime asgari bir pay ayırmaktadırlar. Yirmi birinci yüzyıl bu düzeni tepetaklak edecektir. Cehaletle savaşmak, savaş meydanında ölmekten daha görkemli olacaktır. Yeni bilimsel gerçeklerin keşfi diplomatların çekişmelerinden daha önemli bulunacaktır. “

Bir bilim adamının nasıl olması gerektiğini anlamak için Nicola Tesla’nın hayatını anlamak yeterli olacaktır. Azimle düşünüp denemiş. Hayatını bilme adamış bir kişilik. Elektriğe ve akıma aşık bir dahi. Sırp bir milliyetçi. Ama bir o kadar da Amerikancı. 21. yy hakkında çok büyük düşünceleri var.

Cep telefonlarından, uçaklara, savaş gemilerinden, denizaltılara, radarlara, floresan, aydınlatma, ozon yöneticisi, radyo, jeneratör, motor, ses frekanslarına sayamadığım ve akımın başka yerlere taşınmasına hatta ve hatta okyanustaki suyun buharlaştırılıp; bulut olup istenilen tarım alanına yağmur olarak yağdırılmasını bile yazmış. HAARP teknolojisinin temellerini Tesla atmış. Gerçekten insanüstü bir kişilik. Nobel ödülünü kabul etmemiş dünyada tek kişidir.

Edison ile atışmalarını ve onun stilini eleştiren Tesla; ilk tanışmalarının nasıl olduğunu ve sonradan sonraya onun yanlışlarını yüzüne vurmuş. Tesla ile Edison' un hikayesini de internette bulabilirsiniz. Okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Gerçekten çok etkileyici bir eser oldu benim için. İnsanlık adına çalışan bu bilim insanı sonradan ABD’de bir otel odasında ölü bulunması da çok kötü olmuş. FBI tarafından kaçırılıp, projelerinin çalınması ve birlikte çalışıp nükleer çalışmalar önerisinde bulunulması da ayrı bir muamma.

Kesinlikle tavsiye ediyorum. Hayatını da öğrenmenizi isterim. İnternette binlerce doküman var bu konuda. Kitabı da gayet uygun fiyatta. Bir bakıma kişisel gelişim kitabı gibi içeriğe sahip bu kitabı sizlerinde okumasını isterim. Kapanışı azimle ilgili bu güzel alıntı ile tamamlamak isterim...

"Başarmak için çok az bir şansı olsa bile gece gündüz yılmadan çalışılmalı. Gelişimin büyüklüğünü belirleyen işin niceliği değil niteliğidir."
160 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Nikola TESLA'nın eserlerinden derlenmiş muazzam fikirlerin, saptamaların , bilimsel verilerin ve de geleceğe dair çok başarılı tahminlerin olduğu müthiş bir kitap. TESLA'nın karakteri çok etkileyici . Düşüncelerine olan inancındaki kararlılık müthiş , hiçbir cümlesinde tereddüt yok . Kitaptaki her cümle ayrı ayrı alıntılanabilir.Şiddetle tavsiye ederim,üzerinizde muazzam bir etki bırakacak.Bu şahsiyeti okumam gerektiği ile ilgili tavsiye veren arkadaşlara da teşekkür ediyorum.
80 syf.
·Beğendi·9/10
İlkin şunu söyleyeyim, editör diğer aforizmaların editörlerine göre daha başarılı, zira kendisi Tesla'nın sözlerini kısadan uzuna sıralamak yerin, konu konu düzenlemiş. Bu sayede kitabın bir bölümünde Tesla'nın ne kadar ileri görüşlü bir bilim insanı olduğunu, bir bölümünde feminist yanlarını, başka bir bölümünde Edison ile ilgili eğlenceli görüşlerini okuyabiliyorsunuz.
Tesla'yı halihazırda seviyordum. Onla ilgili her kitapta kendisine daha çok hayran kalıyorum.
80 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Nikola Tesla 87 yıllık ömrüne ömründen fazla icat sıkıştırmış Sırp asıllı Amerikalı fizkçi ve mucit. Bu kitap tüm eserlerinin bir özeti niteliğinde. Onu, yaşam felsefesini, karakterini, zekası ve metodlarını tanımanın ve anlamanın en kolay yolu bu kitabı okumaktır desem abartmış olmam. Neredeyse bir asır öteden hayalleriyle kurguladığı, bugünğn dünyasında artık adiyattan sayılan makina ve cihazları, özellikle enerji alanında bugün artık tamamı ıspatlanmış teorileri insanı hayretler içinde bırakıyor. Düşünmeyi 6.duyu olarak tanımlayacak kadar hayatının merkezine oturtan Tesla, insanlığın iyiliğine olmayan bir buluşun kendisiyle ters düşeceğini söyleyecek kadar barışçıl ve hümanist.Her ne kadar iyi bir Hristiyan olduğunu ifade etse, sakat Tanrı inancı daha çok inancı herşeyi doğa merkezine yerleştirmesine sebep olmuş ki böyle büyük bir zekaya bu çelişkiyi çok gördüm. Ama konumuz bu değil kitap olunca tek kelimeyle beğendim demek istiyorum.
160 syf.
Nikola Tesla!

O, geleceği görebilen müthiş dehasıyla ampulu keşfeden, kabosuz iletişimi ilk dile getiren, bugün yaşadığımız bu devirdeki tüm kolaylıklara rahatça ulaşabilmemiz adına maddi manevi tüm varlığını insanlığa adamış bir biliminsanı!

Okuyun, okutturun.
80 syf.
·10/10
Hayatım boyunca Tesla'nın hikayesine müdahil olmuşumdur. Bu kitapla bir kez daha fakat bu sefer biraz daha derine indim. Şiddetle tavsiye edebilirim. Bilim insana hiç bu kadar güzel anlatılamazdı.
160 syf.
·3 günde·Beğendi·5/10
Tesla'nın hayatından ilginç kesitlerin yer aldığı bir kitap. Kitap orijinal kitabın sadeleştirilmiş ve sözler demeti haline getirilmiş bir versiyonu.

Kitaptan yapılmış seçimler sadece güzel ve anlaşılır. Kitapta verilen sözlerden çıkarım da bulunmak gerekirse çağının yüzlerce yıl ötesinde bir mucit yaşar sürdüğü yıllarda söylemiş olduğu bir çok sözün bugün hayat bulduğunu görebiliyoruz.

Bu kitap bir ön inceleme kitabı olur ve tam Halide bu kitaptan sonra okunur. İyi okumalar dilerim.
80 syf.
·Beğendi·10/10
Son zamanlarda gündemi sallayan Elon Musk'ı bilenler bilir. Uzaya yolladığı Teslası herkes kadar benimde aşırı aşırı ilgimi çekti. Bu kitap elime tesadüfen geçti bende hemen okuyup bitirdim. İçinde olan görüşler ile Teslanın mükemmel bir deha olduğunu fark ettim! Adam sanki 20. Yüzyıla gelmiş olacakları izlemiş ve tekrar eskiye dönmüş gibiydi. Bir sayfada Uzaya bir şey yollamak istediğini ve başka birinin onu bulma hissiyatını onu heyecanlandırdığı gibisinden bir şeyler vardı ve Elon Musk'ın uzaya yolladığı Teslası buradan gelmişti. Kitabı hayatta herkesin ilham aldığı biri varmış diyerek kapattım. İnanın o kadar güzel görüşler sunan bir kitaptı ki.. Okurken hayran hayran sayfaları çevirdim.
160 syf.
·28 günde·Puan vermedi
Kitabın baskısı, arkasında bulunan resimler çok güzeldi. Çeviri edebî dilden biraz eksikti fakat anlaşılırdı. Hele ki resimleri internette daha önceden bulamadığım kadar netti. Bazı resimleri ilk defa gördüm ne kadar sıkıldığımda internette Tesla’nın fotoğraflarına baksam da. Tesla’yı daha yakından tanımama vesile oldu. Buradan bana 3’lü Tesla setini ucuza satan kitapçıya selamlar olsun!!
80 syf.
·118 günde·8/10
Kapakta da yazdığı gibi özlü sözlerinin toplanmış hali.Okurken fikirleri düşünerek vakit harcayabilirsiniz.her sayfada 1 veya 2 düşüncesini birkaç cümleyle anlatmış.Sıkmayacak bir kitap ancak bazı düşünce biçimlerinin birkaç kelimesi değiştirilerek önümüze tekrar konmuş olduğunu farkettim.Yeni düşünce biçimi olarak bakıcak olursak 70sf nin altına inecektir kitap.Kitap bu arada 144 sf.
80 syf.
·Beğendi·8/10
Fikirlerimi çalmaları mühim değil, asıl mühim olan kendi fikirlerinin olmamasıdır, diyor büyük mucit. Çağın ötesindeki insan. Ölümünde Amerikanların belgelerine el koyduğu büyük adam. Böyle büyük bir adam ders kitaplarında okutulmuyor ama atölyesinde Floresan kullanan adamdan sonra halen ampul bulmaya çalışan Edison okutuluyor. Bu da garip.
Tesla resmen burada bir KAPAK şovu sunuyor bizlere. Çok güzel göndermeler yapıyor, çok güzel cümleler kuruyor ve bizi mest ediyor. Hesapladım yaklaşık 40 dakikada da bitiyor kitabı. Faydası çok güzel. Beğeneceğinize inanıyorum. Keyifli okumalar..
Fikrimi çalmaları mühim değil... Asıl mühim olan kendi fikirlerinin olmaması.
Nikola Tesla
Sayfa 74 - Aylak Adam Yayınları
İnsan dişisinin cinsiyet eşitliği mücadelesi, kadının daha üstün olduğu bir cinsiyet düzeniyle son bulacaktır. Yalnızca yüzeysel olgularla kendi cinsiyetinin gelişimini sezebilen modern kadın aslında insan ırkının bağrında şekillenen daha derin, daha kuvvetli şeyin tecelli edişidir.
Nikola Tesla
Sayfa 62 - Aylak Adam Yayınları
Düşünceler baş döndürücü doruklar gibidir. Önce seni rahatsız ederler; bir an önce aşağı inmek istersin, kendi gücüne güvenemezsin. Ama sonra hayatın karmaşasından uzakta olduğundan ve bulunduğun irtifanın ilham verici etkileriyle sakinleşirsin, adımların kararlı ve sağlam bir hal alır ve sonra daha da baş döndürücü dorukları aramaya başlarsın.
Nikola Tesla
Sayfa 73 - Aylak Adam Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı
Alt başlık:
Aforizmalar
Baskı tarihi:
3 Ocak 2015
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059115988
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aylak Adam Kültür Sanat Yayıncılık
Baskılar:
Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı
Aforizmalar
Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı, Nikola Tesla'nın eserlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir. 

"Nefretiniz elektriğe dönüştürülebilseydi bütün dünyayı aydınlatmaya yeterdi." 

"Bütün canlılar evrenin çarkında iç içe geçmiş dişlilerdir."

Kitabı okuyanlar 548 okur

  • Burçin Arslan
  • Süheyla Kanyılmaz
  • Jiyan Barış
  • Melike art
  • İpek
  • Burak Kaya
  • Ali Can
  • Sude
  • Başak Sakallı
  • Kader Aşcıoğlu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%9.9
18-24 Yaş
%34.1
25-34 Yaş
%31.9
35-44 Yaş
%17.6
45-54 Yaş
%4.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%57.9
Erkek
%42.1

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.4 (49)
9
%17.9 (36)
8
%19.4 (39)
7
%9.5 (19)
6
%6 (12)
5
%2.5 (5)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları