Varoluş ve Psikiyatri

9,2/10  (6 Oy) · 
28 okunma  · 
6 beğeni  · 
933 gösterim
Bu kitapta bir "süreç" olarak insanı anlatmak istedim ve bu amaçla, ona "varoluşçu psikiyatri" açısından yaklaşmayı denedim. İnsanın dünya içindeki varoluşu çeşitli yönlerden tartışılabilir. Alanım psikiyatri olduğu için düşüncelerimi bu çerçevede sınırlamayı yeğledim.

Önceki yazdıklarımı okumuş olanlar, bu kitabın içeriğini geçmişte ortaya koyduğum bazı görüşlerden yer yer farklı, hatta onlarla çelişkili bulabilirler. İnsanın bir "durum" olmaktan çok, bir "süreç" olduğu kabul edildiğinde, bu değişimin anlayışla karşılanacağını umuyorum.
(Önsöz'den)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2007
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789753424530
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
İlkay Şal 
24 Oca 23:50 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Engin Geçtan'ın deneyimleyerek geçirdiği varoluşsal dönüşümleri otobiyografik şekilde bu kitapta karşımıza çıkmakta.Anlamsızlık,narsisizm,yaşam ve ölüm gibi konular incelenmektedir...

Ertan YAVUZ 
14 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Engin Geçtan o duru ve akıcı üslubuyla psikolojinin ve ekollerinin tıpkı insanlar gibi durağan değil bir süreçte olduğunu belirttiği ve etkisi itibariyle psikanaliz kuramindan varoluşun temellerine uzandigi güzel bir kitap olusturmus.
Fruedyen bakış açısıyla varoluşcu psikoterapiyi ve diğer ekollerı (adler, jung,erikson..) karşılaştırmalı denecek kadar iyi irdelemis. Ayrıca kendi terapilerinden verdiği örneklerle de kitaba ayrı bir gerçeklik katmış. Bu kitapta;
Bir terapistin danışana nasıl davranmasindan tutun, yararlanması gereken supervizyon kurallarına kadar bir ders kitabı niteliğinde bir kaynak olusturmus 200 sayfa gibi bir kitaba bu kadar cok sey sigdirilmasi ayrica takdire şayan ..
Kısaca, çokca not alıp bol bol altını cizeceginiz ve tekrar tekrar bakıcaniz bir kitap
Simdiden iyi okumalar; )

Kitaptan 15 Alıntı

Ertan YAVUZ 
 13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Laotzu öğretisinde şöyle der: "Kim ki kendini geride tutar, o her zaman ön plandadır. Kim ki kenarda durur, o her zaman bir yerdedir. Kim ki kendini göstermeye çalışmaz, o her yerde görünür. Kim ki kendini tanımlamaz, o her zaman seçkin kalır. Kim ki yaptıklarıyla böbürlenmez, ortaya çıkardıklarının değe­ ri kalıcı olur."

Varoluş ve Psikiyatri, Engin Geçtan (Sayfa 114 - undefined)Varoluş ve Psikiyatri, Engin Geçtan (Sayfa 114 - undefined)

Yargılamayı daha sonra, yargılandıkça öğrenecektim.Toplumsal bir varlık olma süreci içinde bilmeden üzerini örtmüş olduğum arı ilgiyi ve yargısız merakı yeniden yaşama isteği belirene kadar sürmek üzere.

Varoluş ve Psikiyatri, Engin GeçtanVaroluş ve Psikiyatri, Engin Geçtan
Ertan YAVUZ 
13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Çocukluk yıllarından alacağı ol­mayan bir insan düşünemiyorum.

Varoluş ve Psikiyatri, Engin Geçtan (Sayfa 101)Varoluş ve Psikiyatri, Engin Geçtan (Sayfa 101)
Ertan YAVUZ 
13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Çoğu kez sorun, canımızın sıkılması değil, canımızın sı­kılmasına canımızın sıkılmasıdır.

Varoluş ve Psikiyatri, Engin Geçtan (Sayfa 143)Varoluş ve Psikiyatri, Engin Geçtan (Sayfa 143)
Ertan YAVUZ 
13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İçinde bulunulan zamanın yaşanamamasının yarattığı boşluk sonucu insan, sürekli geleceği ısmarlamaya çalışarak yaşamını tüketir.

Varoluş ve Psikiyatri, Engin GeçtanVaroluş ve Psikiyatri, Engin Geçtan
Ferhat Tan 
21 Oca 14:18 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Durgun ve karamsar bir anımızda bir yakınımızdan sıcak ilgi görmek içimizi ısıtır, kendimize ve dünyaya daha olumlu bakmamızı sağlar. Ama bir süre sonra kendimizi varetme sorumluluğu ile yeniden yüzleşmemiz gerekir. Sevgi denilen, adı var tanımı yok bir olguyu "ithal ederek" yaşamaya çalışmanın, insanın kendisini pazarlamasını ve benliğine yabancılaşmasını içeren bir bedeli de olduğu genellikle görmezden gelinir. Anlaşılabilme ve hissedilebilme, yerini ilgi görme ve beğeni toplamaya bıraktıkça, yaşam üretme potansiyeli de giderek kullanılmaz olur ve insan kendisini nasıl çıkacağını bilemediği bir kısırdöngünün içinde bulur

Varoluş ve Psikiyatri, Engin Geçtan (Sayfa 100 - Metis)Varoluş ve Psikiyatri, Engin Geçtan (Sayfa 100 - Metis)
Ertan YAVUZ 
13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Çoğumuz yaşadığımız ânı, vaktiyle Aris­to'nun tanımlamış olduğu gibi, "daha önce yaşanmış olanlara ve gelecekte yaşanması tasarlananlara göre" değerlendirme eğilimindeyizdir.

Varoluş ve Psikiyatri, Engin Geçtan (Sayfa 47)Varoluş ve Psikiyatri, Engin Geçtan (Sayfa 47)
Ertan YAVUZ 
13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Tapınmak isteyenler varsa Tanrıyı oynamayı seven biri buna karşılık verebilir. Taraflardan biri isimsizliği, diğeri de ayrıca­ lığın getirdiği yalnızlığı kabul ettikten sonra.

Varoluş ve Psikiyatri, Engin Geçtan (Sayfa 115)Varoluş ve Psikiyatri, Engin Geçtan (Sayfa 115)
2 /