Vatan Dostu Sultan Vahidüddin

8,8/10  (8 Oy) · 
25 okunma  · 
6 beğeni  · 
1.146 gösterim
Vahidüddin olmasaydı Türk İstiklal Savaşı olmayacak ve kurtuluş sağlanamayacaktı!

"Evet; milli şahlanışın başında 14 - 15 ve Cumhuriyetin ilanında 19 yaşında bir çocuk olan biz, bunca yıl boyunca gördüğümüz, işittiğimiz, okuduğumuz ve mânalandırdığımız şeylerin yekûnu olarak şu hükme varmış bulunuyoruz ki; Birinci Dünya Harbi felaketi ve İmparatorluk devletinin çöküşünden sonra Türk haklarını sağlamak yolunda milli bir şahlanışa ilk olarak meydan açma fikri, bu hareketin şefliğini yapan Mustafa Kemal Paşa'dan önce ve onun şahsında Sultan 6. Mehmed Vahidüddin'indir. Yani aynı hareketin, vatan hainliğiyle suçlandırdığı adamın... Bu iddiayı tam bir fikir namusuyla ana tezimiz olarak başa alıyor ve en ince teferruatına kadar ispatını boynumuza borç biliyoruz."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  254
 • ISBN:
  9789944144322
 • Yayınevi:
  Büyük Doğu Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mahmut 
12 Ağu 01:41 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tartışmalara konu olmuş bir kitap. Kaleme alındığı dönemde ve daha sonra elbetteki bir çok eleştiriye maruz kalmış bir eser.

Edebiyat dünyasından, Sultan Vahidüddin'in vatan hainliği ile suçlandığı ve anıldığı bir dönemde, onun vatan haini olmadığını ispatlama işine sanırım Necip Fazıl'dan başkası soyunamazdı.

Kitapta hadiseler kronolojik bir sırayla işleniyor ancak aralarda bol bol Necip Fazıl'ın yorumları mevcut. Kitap çoğu yerde iddialarını elde ettiği belgelere dayandırıyor. Bir edebiyat ederinden çok tarihi bir vesika da denilebilir o bakımdan.

Eserin üslubu tahmin edildiği kadar ağır olmasa da günümüz okuyucusunu yakalaması zor. Herkese tavsiye edemem ancak meraklıları için güzel bir bilgi kaynağı.

Mesut Aksu 
13 Eyl 10:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

|Vatan Dostu Sultan Vahidüddin|
Üstad, bu kitabı yazdığı için bir buçuk seneye mahkum oldu. Gerekçesi ise; mustafa kemalin aşağıladığı bir adamı methetmek ona hakaret sayıldı. Dalkavuklukta sınır yok.
Milli mücadelenin asıl kahramanı, vahdettin; mustafa kemali milli mücadele için Anadolu'ya gönderen birisi hain ilan edildi. Mustafa kemal gökten inmedi, ona o yetkiyi veren sultan Vahdettin'di. Bu kadar haksızlık olmaz. Birisi yücelecek diye öbürü aşağılanmaz. Yiğidi öldürde hakkını yeme demişler.
Tarih bir gün hakikatleri yazacak o zaman gerçekler su yüzüne çıkacak.
"Elbet bir gün hak kuvvet üstün gelecek ve necib milletimiz hakikatleri öğrenecektir."
Sultan Mehmet Vahdettin Han

Furkan Uzel 
13 Ağu 01:40 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 6/10 puan

Sultan Vahideddin devrinde yaşamış şahsiyetlerle görüşme şansı bulan Necip Fazıl, birçok bilinmeyen bilgiyi bize aktarmış. Sultan Vahideddin'in hain olmadığını edebi dille anlatmaya çalışan Necip Fazıl, elinden geldiğince kaynakla yazmaya çalışmış. Kitapta abartılı tezlerde bulunuyor, onu da es geçmemek lazım. Sultan Vahideddin'in hain olmadığını anlamak için güzel bir edebi eser diyebilirim...

Kitaptan 1 Alıntı

Furkan Uzel 
13 Ağu 01:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Mütarekenin başlarında, Kazım Karabekir, Ali Fuat, Cafer Tayyar, Refet Belen gibi genç kumandanlar İstanbul'da toplanmıştır. Memleketteki başı boş; ve bütün yüksek kumanda hey'eti, Başkumandan huzurunda toplantıya çağrılmışçasına merkezdedir.

Vatan Dostu Sultan Vahidüddin, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 157 - Büyük Doğu Yayınları)Vatan Dostu Sultan Vahidüddin, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 157 - Büyük Doğu Yayınları)