Vatan Dostu Sultan Vahidüddin (Vatan Haini Değil, Büyük Vatan Dostu)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2290
Gösterim
Adı:
Vatan Dostu Sultan Vahidüddin
Alt başlık:
Vatan Haini Değil, Büyük Vatan Dostu
Baskı tarihi:
1976
Sayfa sayısı:
248
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Büyük Doğu Yayınları
Baskılar:
Vatan Dostu Sultan Vahidüddin
Vatan Dostu Sultan Vahidüddin
254 syf.
·Beğendi·9/10
Allah'ın rahmeti ve bereketi Sultan Vahdeddin'in üzerine olsun.
İlköğretim, orta öğretim ve üniversite tarih kitaplarında bize öğretilenin tersine Vahdeddin hain değildir!!
Vahdeddin'in tek suçu çökmüş bir imparatorluğa padişah olmasıdır
Vahdeddin "milli şahlanış hareketini" başlatan kişidir.

Değerli üstad Necip Fazıl Kısakürek bu kitabıyla bir nevi iade-i itibar yapıyor. Tarih okumayı seven bir insan olarak sürekli araştırdım. Zıt görüşlü yazarları da okudum. Etki altında kalmamak için bu gerekliydi. Ne yazık ki yakın zaman da yaşanılan korkunç acılar cumhuriyetin kurucuları tarafından unutturuldu. Bir değil belki yüz atom bombası yemiş bir toprak gibi yok edilme tehlikesi yaşadık. Milyonlarca insanımız göç yollarında perişan oldu. Balkanlar, Kırım, Kafkaslar da yaşayan soydaşlarımız korkunç acılar çektiler.

Bu konu hakkında TCA Başkanı Lincoln McCurdy şöyle der: "Çok az Türk aile vardır ki büyükannesi veya büyükbabası, Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Kırım veya Kafkasya'dan gelmiş olmasın. Ya da Anadolu'da yaşanan savaslardan dolayı yaşadığı iç göçe dair acı bir hikayesi bulunmasın.

Kendi tarihimizden utanır olduk.
Eğitim sistemimiz o kadar aksamıştı ki 5 yıl ilkokul 3 yıl ortaokul 3 yıl lise ve üniversite okuduğumuz halde Fahrettin Paşa'dan haberimiz yoktu. Bunu hain bir Arap bakanının sözleriyle tanıdık. Tarihimiz unutturuldu. 90 yıl öncesi karanlık dönem gibi sunuldu.

İnşallah başlayan yeni dönem ile birlikte bağnaz yaklaşımlardan arınıp gerçek tarihimizi yeni nesle aktarma imkanımız olur. İlkokul öğretmenimin bize öğrettiği gibi Vahdettin altın liraları sakalına takardı gibi nefret ve iftiralara söyleyecek bir sözümüz olur.

Osmanlı hanedanında yeteneksiz yöneticiler olmuştur fakat asla hain bir padişah yönetimde olmamıştır. Bunun aksini iddia eden iddiasını ispatlamakla yükümlüdür.
254 syf.
KURTULUŞ SAVAŞINI BAŞLATAN,SÜREKLİ DESTEKLEYEN VAHİDEDDİN HANDIR.

ÜSTAD NECİP FAZIL, 1968 BASKI BU ESERİNDE ON BEŞE YAKIN BELGE VE KAYNAKLARI İLE SULTAN VAHİDEDDİNİN VATAN HAİNİ DEĞİL BÜYÜK VATAN DOSTU OLDUĞUNU, KURTULUŞ SAVAŞININ FİKRİNİN KENDİSİNDEN ÇIKTIĞINI, BAŞLATTIĞINI VE SÜREKLİ MADDİ VE MANEVİ DESTEKLEDİĞİNİ İSPATLIYOR.

ÜLKEDEN NEDEN GİTMEK ZORUNDA BIRAKILDIĞINI, SON GÜNLERİNDE NELER YAŞIDIĞINI VE NASIL VEFAT ETTİĞİNİ BÜTÜN GERÇEKLERİ İLE GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR.

ESERİN YAYINLADIĞI YILLARINDA İTİBAREN YASAKLI OLAN VE SON YILLARDA YASAK KALDIRILMIŞTIR."Mahut güruhun hakikati kaf dağının ardına gizlemeye çalışması, bunu da çeşitli martavallara ve uydurmalara bağlayarak tarihimizin en ince ve nazik, bu sebeble de en hassas devrini/olaylarını barındıran “Vahdettin Devri” ni ketmetmesi felaketimizin ve ukubetimizin kendi içimizden olanlarca verildiğine ait bir örnek! Ve hakikati perdeleme, deveyi cüce gösterme, İstanbul’u Fatih’in fethetmediğini, şu ana kadar kimsenin ebedi olarak yaşamamasının bundan sonra ölümün herkesin başına geleceğine ispat olmayacağını iddia etmek gibi gülünç fikirlere karşı hak sahibine hakkını veren üstadın “Sultan Vahidüddin” kitabı yalan tarihin gerçek yüzünü göstermektedir. Sultan Vahdettin ve M.Kemal’in birbiriyle olan temasları neticesindeki tüm ahvali,lafzları laboratuvar katiyetiyle inceleyen ve sarraf hassasiyetiyle yalanları temizleyip tarihimizi kıymetlendiren bı eser tarihi tez olarak şunu iddia ve ispat etmektedir: Mondros’tan sonraki milli hareketimiz ve şahlanışımız M.Kemal Paşa’nın bizzat kendi fikirleri olmayıp tamamen S.Vahdettin’e aittir.Ve Vahdettin, vatan haini değil, tam tersine davanın M.Kemal aracılığı ile tüm yurdu kuşatmasını sağlayan vatan dostudur."
254 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Özellikle bu kitabı okumamdaki nedenlerden birisi Necip Fazıl’ın bu kitapla ilgili defalarca yargılanması diğer bir neden ise bize vatan haini olarak anlatılan Sultan Vahiddüdin’in gerçekte ne olduğu ile ilgiliydi. Necip Fazıl’ın yazılarına ve görüşlerine değer verdiğim için belgeler ışığında tanıklar ve kaleme alınan hatıralar doğrultusunda aslında bize anlatılanların hepsinin birer yalan olduğunu Osmanlı’yı Halife ve Saltanatı kötülemek için neler planlandığını ortaya koymaktadır. Batmakta olan imparatorluğu nasıl kurtarırım derdinde olan birinin son çırpınışlarını görmekteyiz. Anlıyoruz ki Sultan Vahiddündin asla vatan haini değil... tarihi doğru tespit etmek isteyenler için muhteşem bir kitap...Hiçbirşey gizli kalmaz
254 syf.
·Beğendi·8/10
Tartışmalara konu olmuş bir kitap. Kaleme alındığı dönemde ve daha sonra elbetteki bir çok eleştiriye maruz kalmış bir eser.

Edebiyat dünyasından, Sultan Vahidüddin'in vatan hainliği ile suçlandığı ve anıldığı bir dönemde, onun vatan haini olmadığını ispatlama işine sanırım Necip Fazıl'dan başkası soyunamazdı.

Kitapta hadiseler kronolojik bir sırayla işleniyor ancak aralarda bol bol Necip Fazıl'ın yorumları mevcut. Kitap çoğu yerde iddialarını elde ettiği belgelere dayandırıyor. Bir edebiyat ederinden çok tarihi bir vesika da denilebilir o bakımdan.

Eserin üslubu tahmin edildiği kadar ağır olmasa da günümüz okuyucusunu yakalaması zor. Herkese tavsiye edemem ancak meraklıları için güzel bir bilgi kaynağı.
254 syf.
·Puan vermedi
Necip Fazıl bir tarihçi değildi ama tarih hep ilgi alanlarının başındaydı.
Bize “nereden geliyoruz” sorusunu sordurmaktı derdi. Cevabı da en keskin hatlarıyla verdi.
Oldukça aydınlatıcı bir kitaptı.
Her ne kadar Başlığı Sultan Vahiüddin olsa da, Abdülmecid’den başladı anlatmaya...
Tarih objektif bakılması gereken bir alan olsa da, onun yorumlarıyla okumak oldukça hoşuma gitti.
Bana çok şey kattığını düşünüyorum.
En kısa zamanda üstadın tarih kitaplarını okumaya devam edeceğim.
Kesinlikle Tavsiyemdir! “Tarih bir masal albümü değildir, bir kıymet hükmü tablosudur “ Nfk
254 syf.
·Beğendi·10/10
o kadar çok yanlış biliyormuşumki bu kitabı okuyunca farkettim. meğerse kendi tarihimiz hakkında hiç birşey bilmiyormuşum. insanlar bu zamana kadar bizi o kadar güzel kandırmışlar ki onların söylediklerine inanıp kendi ecdadımız hakkında yanlış düşüncelere sahipmişiz. muhakkak gerçekleri bilmek ve öğrenmek için bu kitabı okuyun. okuyunki daha iyi anlayalaım.
254 syf.
·Beğendi·9/10
VATAN DOSTU SULTAN VAHİDÜDDİN
Tabutuna haciz konulan islam halifesi ve osmanlı padişahı...

Milli mücadele fikrini ilk ortaya koyan ve görevlendirmeyi yapan Osmanlı padişahı...
Necip fazıl da bu gerçeği tarihi vesiklar ile kanıtlıyor.

Kitabın başlarında sıkılsam da biraz ilerleyince gayet ilgimi çeken ve akıcı bir kitap oldu

Kitap Abdülmecid den başlıyor, Abdülaziz, Mehmed Reşad, 1.dünya harbi konularını da içeriyor.

Bildiğim kadarıyla Necip Fazıl normalde kaynakça göstermiyor fakat bu eserde kaynaklar gösterlilmiş

Meğer yakın tarihimizden ne kadar da uzaktayız...
Anlatılan ve gerçek tarih...

Kitabı tavsiye eder ve iyi okumlar dilerim.
254 syf.
·58 günde·Beğendi·9/10
Tarihi vesikalar ışığında yanlış bildiğimiz doğruları öğrenmek adına mutlaka her Türkün okuması gereken eserlerden. Okurken belgelerle dolu bir tarih kitabı mı yoksa edebi bir eser mi okuyorum ikilemi arasında kararsız kalacağınız bir nefasette aynı zamanda.
"Beni, Millî Mücadeleyi açmak üzere bunca Paşa arasından seçip Anadoluya gönderen Vahidüddin'dir. Eğer bu vatanı kurtaran birini aramak gerekirse Vahidüddin'i göstermek lâzım gelir!"
Necip Fazıl Kısakürek
Millî Mücadele fikri Sultan 6. Mehmed Vahidüddin'indir. Tezimizi ispat eden M. Kemal'in sofracısı Cemal Granda'nın imzalı beyanı.
Daima eldivenli, daima temiz, aşırı derecede edep ve terbiye sahibi, ölüm yatağında bile doktoruna giyinip de çıkan, odasına bir hademe girince ayağa kalktığını belli etmemek için masasından bir kâğıt alıyormuş gibi hareket edecek kadar Allah'a mahviyet gösteren, şahane heybetiyle de Alman veliahtını apıştıran, en ileri Avrupalıdan daha gerçek Avrupalı ve en üstün şarklıdan daha üstün şarklı, esrarı çözülememiş ve mânası güme getirilmiş yüce Halife ve Ulu Hakan...

İşte Mehmed Vahidüddin Efendi, 15 yaşından başlayarak 48 yaşına kadar böyle bir tâcidarin inkıraz durdurucu havası içinde yaşadı, en sevgili ağabey olarak birdenbire vatanı topyekun çöküntüye götürmek üzere Ulu Hakan'ı deviren İttihad ve Terakki isimli eşkiya ocağı ve onun kukla padişahı Sultan Reşad devresine, inkıraz gerçekleştikten sonra taht'a çağrılmak gibi bir kader şartı altında girdi.
'Anadolu İhtilâli' isimli eserin 190 inci sahifesinde, bu tâyinin doğrudan doğruya Hünkâr tarafından yaptırıldığı şu satırlarla kaydediliyor:

"Vahidüddinin kaçmasını takiben, 150'lik listeye dahil olmadığı halde memleketi terkeden Nâci Azmi Yeğen Beyin ifadesine göre, sabık Sultan, bir gün kendisine şöyle demiştir:

- Samsun'a bir müfettiş gönderileceğini öğrenince yâverânımdan Erkân-ı Harp Mirlivası Mustafa Kemal Paşayı da nazar-ı itibara alınız" diye emir eyledim!"

Vahidüddin aleyhtarı bir kalemin tetkiki neticesi olarak ortaya atılan bu şahadetten açıkça anlaşılıyor ki, Mustafa Kemal Paşayı yeni' vazifesine tâyin ettiren, ne Harbiye Nâzırı, ne de Sadrâzamdır. Sadece ve sadece, gayesini hükümetinden bile saklamış olan Padişahtır...
"Baba hicranını her zaman kuvvetle hissediyorum. Ne zaman bir yetim görsem, baba şefkatini derhâtır ederim. Onun yoksunluğu çok elimdir."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Vatan Dostu Sultan Vahidüddin
Alt başlık:
Vatan Haini Değil, Büyük Vatan Dostu
Baskı tarihi:
1976
Sayfa sayısı:
248
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Büyük Doğu Yayınları
Baskılar:
Vatan Dostu Sultan Vahidüddin
Vatan Dostu Sultan Vahidüddin

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0