Vatan Yahut Silistre

·
Okunma
·
Beğeni
·
15842
Gösterim
Adı:
Vatan Yahut Silistre
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
174
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059372145
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mavi Çatı Yayınları
Tam bir vatan şairi olan Namık Kemal, 21 Aralık 1840’ta Tekirdağ’da doğmuştur. Devrin önde gelen en önemli aydınlarındandır. Tiyatro türüne özellikle önem vermiştir. Döneminin hemen hemen bütün yenilik yanlısı ve ilerici gazetelerinde yazmıştır. Edebiyat, sanat, dil ve kültür konularına düzyazıdaki üstün yeteneğini ortaya koyarak çok etkili bir üslup kullanımıyla da öne çıkmıştır. Yayınlandığında büyük bir heyecan uyandıran, tiyatrolarından biri de Vatan Yahut Silistre’dir. Ilk baskısı 1872’de yapılan dört perdelik bu oyun 1873’te Gedikpaşa Tiyatrosu’nda sahnelendiğinde halkı coşturup olaylara neden olmuştur.

Vatan Yahut Silistre, Konu itibariyle Kırım Savaşı’nda üstün gayretleriyle öne çıkan bazı Türk-Islam askerlerinin olağanüstü gayretlerini anlatır. Almanca, Fransızca, Rusça ve bir çok dıle çevrisi de ya:pılan eserde daha çok üstün bir vatan sevgisi ve kusursuz bır fedakarlık ön plana çıkar.
80 syf.
·8/10
Merhabalar Vatan Şairi olarak bilinen değerli yazarlarımızdan Namık Kemal’in Vatan Yahut Silistre’si edebiyatımızın batı tarzı sahnelenen ilk tiyatrosu olma özelliği tanışmaktadır.Namık Kemal’in okuduğum ilk kitap olmasına rağmen sıkılmadan tek solukta okuyup bitirdim.Türk Edebiyatının nasıl aşamalardan geçtiğini öğrenmek isteyenlere tavsiye Türk klasiklerini en kısa zamanda okumaları olacaktır.Kitapta konu olarak : İslam Bey’in vatanı savunmak İçin savaşa gitmeden önce sevgilisi olan Zekiye ile vedalaşması,Zekiye ayrılmamak ister ancak İslam Bey vatan sevgisinin her şeyden daha üstün olduğunu söyler ve sevdiğinden ayrılır.Zekiye’de buna dayanamayıp asker kılığında savaşa katılır ve bundan sonrası çok güzel.Kitabı okurken böyle güzel bir aşk olabilir mi demeden edemiyorsunuz.
Keyifli Okumalar Dilerim
80 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
Harika bir kitap bence sewginin herseye karsı gelebilecegi anlatiyor
Hicbir sey sewgiye karsi degildir onemli olan mucadele etmektir hepinizin okumasini isterim iyi kitap bence
80 syf.
·3 günde
Namık Kemal'in ömr-ü hayatını sürgünde geçirmesine neden olan tiyatro eseri. Olay tam olarak şöyle vuku bukuyor:
1872 senesinde yazar eseri icra edip, sahnelemeye karar veriyor (ki sahnelenen ilk tiyatro eseridir). Sahnelenen eser, izleyenleri çok etkileyip, gaza getiriyor. Millet tiyatro çıkışında gösteriler, yürüyüşler yapıyor. Sloganlarsa “Yaşasın vatan!", "Yaşasın millet!"', "Yaşasın Namık Kemal!" "Allah bizlerin muradını versin, biz muradımızı isteriz" şeklinde. Piyesten sonrada hükümet ve sarayı kızdıracak yazılar yazılıyor ve akabinde Namık Kemal tevkif edilip, sürgüne gönderiyor. İşin ilginci yazar sürüldükten sonra da tiyatro devam ediyor, hatta yazarı sürgüne gönderen padişah Abdülaziz'in önünde de iki kez sahneleniyor.
Peki ne anlatıyor bu çok bildiğimiz ama okumaya erindiğimiz kitap. Olay Silistrede geçiyor. Silistre şuan Bulgaristan sınırlarında kalan Tuna nehri kıyısında bir şehir. Tuna ahh Tuna.. https://www.youtube.com/watch?v=PZhWs67Diuo (işte tam burda Gazi Osman Paşa ve kahraman askerlerimizi anmadan olmaz) Tuna nehri çok uzun yıllar Osmanlı için hudut olmuş bir nehir. Bizim kırmızı çizgimiz, Tuna'nın güneyi bizim ana vatanımız (idi). 1853 Kırım Savaşı sonrası Rus orduları Kırım'ı alınca Tuna'ya doğru yürümeye başlıyor. Ama Tuna geçilmez, geçilmemeli çünkü "Bizim için vatan Tuna demektir. Çünkü Tuna elden gidince vatan kalmıyor. Tuna kıyılarının neresini karıştırırsanız oralarda atalarımızın kemiklerini bulursunuz." ve geçilmiyor da. Kahramanımız İslam Bey ve nişanlısı Zekiye hanım Silistre'ye ilk koşanlardan, savaş dışında onları başka sürprizlerde bekliyor tabi orada.
Bu arada eserin adı aslında Vatan fakat Namık Kemal sürgündeyken Silistre ismiyle oynanıyor. Daha sonra adı vatan yahut Silistre kalıyor. Tabi bu isimden ha vatan ha Silistre ikisi de geçilmemeli. Silistre verilirse bütün vatan gider anlamı da çıkabilir. Silistre düştü vatan düşmedi şükür ama geride Silistre ve balkan coğrafyası gözü yaşlı kaldı.
80 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Namık Kemal'in, Türk Edebiyatı'ndaki yerinden ve öneminden bahsetmeye sanıyorum ki gerek yoktur. Tanzimat döneminin en aydın insanlarından birisidir. Her eserinde hürriyet, milliyet ve vatan sevgisinden bahsetmeyi bir görev edinmiştir. Öyle ki; Mustafa Kemal Atatürk bile onun fikirlerinden ilham almış ve etkilenmiştir.
Vatan Yahut Silistre, her ne kadar kendisine sürgünü getirse de, yazarın en önemli eserlerinden biridir.
4 perdelik bir tiyatro metni şeklindeki kurgu ilk görüşte aşık olan bir çiftle; İslam Bey ve Zekiye Hanım ile başlar ama çok kısa süre içinde bir vatanı müdafaa mücadelesine dönüşür.
Kırım savaşı patlak vermiştir ve İslam Bey, kalbinde vatan sevgisinden başka hiçbir şeye yer olmayan bir vatanseverdir. Vatanı korumak için Zekiye Hanımı gözünü kırpmadan ardında bırakıp, kanını son damlasına kadar vatanı için harcama ümidiyle cepheye gider. Ancak Zekiye Hanım, artık İslam Bey olmadan yaşayamaz. Babasını hiç tanımamıştır, annesini de yakın zamanda kaybetmiştir ve onu evine bağlayan hiçbir şeyi kalmamıştır. Böylelikle Zekiye Hanım erkek kılığına girer ve İslam Bey'in peşi sıra cepheye ilerler.
Merak edenler için; Silistre Tuna Nehri kıyısında bir şehir. Osmanlı Devleti için her zaman önemli ve stratejik bir nokta olarak görülmüştür. İslam Bey, işte vatan için bu kadar büyük önemi olan bir noktayı düşmana karşı savunma görevini üstlenmiştir.
Vatan Yahut Silistre'de Namık Kemal, vatan sevgisi ile akla gelebilecek diğer her türlü duyguyu kıyaslamış ve vatanın her zaman dağa ağır basacağını göstermeye çalışmıştır.
Her sayfasında yoğun vatan sevgisiyle dolup taşacağınız, savaşı kanınızda hissedeceğiniz ve vatanı koruyan askerlerle gurur duyacağınız bir eser olduğuna inanıyorum.
Vatan Yahut Silistre sahnelendiğinde halkı çok etkilemiş, deyim yerindeyse galeyana getirmiştir. Yaşanan bu büyük çoşku yazarın aleyhine olmuş ve ona hayatının ilk sürgününü getirmiştir. Namık Kemal, bu oyunun sahnelenmesinden sonra Magosa'ya sürülmüştür.
Her yaştan insanın okuması gereken bir eser olduğuna inanıyorum. Akıcı dili ve günümüz haline çevrilmiş Türkçesi ile kesinlikle sorun yaşamayacaksınız. Çok ama çok beğeneceğinize eminim.
Okuduğunuz için teşekkür ederim, sevgiyle. :)
80 syf.
·2 günde·7/10
“Vatanın kurtuluşu ve istiklâli için ölmeyi bugünkü nesle Namık Kemal öğretti." diyor Mustafa Kemal O'nun için.Vatan Yahut Silistre adlı tiyatro eserinde bunu çok net gördüm.Vatan Yahut Silistre Namık Kemal'in hayattayken oynanmasını gördüğü tek piyesmiş ve bu piyesin oynanması yüzünden Magosa'ya sürgün edilmiş.Çok kusursuz bir eser denemez elbette.Olaylar çok basit,diyaloglar zayıf ve türlü eksiklikler var.Ama tabiki o zamanın şartları ve edebiyat dünyasını düşününce bunlar hoş karşılanmalı.Otobüste yolculuk yaparken,ders arasında,beş çayında elinize alıp bir solukta okunabilecek güzel ve bazı değerleri aşılamak için önemli bir piyes bırakmış Namık Kemal.
80 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Namık Kemal ile güzel bir tanışma oldu benim için bu kıymetli eser. Milletimizin vatan sevgisini ve aşkını tiyatro türüyle tarif etmiş. Kitap, dönemin şartlarını da merak edip araştırmaya teşvik etti beni. Bu sayede geçmişten gelen kulaktan dolma her bilginin tamamen doğru olmadığını bir kez daha anlamış oldum. Okurken, aşkın en gerçekçi ve naif halini, vatan sevgisinin en doruklardaki halini hissettirdi. Anlatımı akıcı, abartısız ve içine çeken türden bir eser. Keyifli okumalar.
90 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Namık Kemalin 4 perdelik işlendiği tiyatro yapıtı romantik tiyatronun ilk tipik örneklerinden. Kırım savaşında gönüllü cepheye giden islam bey ile sevgilisi zekiyeninde ardından onunla savaşa katılıp aynı kaderi paylaşarak silistre savunmasını anlatıyor.
80 syf.
·1 günde·9/10
Koltuğuma yaslanmış, izleyebileceğim en guzel tiyatro sahnelerinden birine eşlik etmekten de pek mutlu kaldım.

80 sayfalık bu nacizane kitaba söylenecek çok sözüm var, çeviri yapabilecek kelimem de yok. Dramatik bir sahnede, yer yer gülümsemesi de ayri bir hoş. 'Kaleyimi alacaklar, gelsinler! Kıyamet mi kopacak" diyor çavuş. Öyle ya kıyamet mi kopar?

Kızını ve oğlunu aldığı bor görev sebebiyle göremeyen bir Albay'ın; oğlunun ölümünden sonra, kızını da kaybettiğini öğrenir. Ardindan kaleye bir çocuk denecek bir genç gelir, er'dir. Kimseye kadin olduğunu belli etmez. Islam Bey'i bir defa görmüş ve aşık olmuştur. Ardina düşer, İslam Bey, yaralanma sonucu Zekiye başında bekler (evet çocuk dediğimiz kadın aslında Zekiye dir, aşkının peşinden gitmiştir) Babası olan Albay Ahmet Sıtkı Bey'i de bu kale kuşatmasında sonradan tanır ( bir kac aylık iken babası evden ayrıldığı için babasını tanımaz)

Böyledir tiyatro sahnesinin tozu. Deriz ya hani"tozlu rafların kitapları..." bu sahne de ki hikaye de böyledir işte.

-Değerli Ustad Namık Kemal'i rahmetle, saygı ve minnetle anar, tuzlu göz yaşımı toprağa bir damla su ile yıkarım-

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim..
80 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Namık Kemal'in 1872'de kaleme aldığı dört perdelik tiyatro oyunu Vatan Yahut Silistre, 1 Nisan 1873 te Güllü Agop' un Gedikpaşa Tiyatrosu' nda sahnelendiğinde halkta bıraktığı etki ve coşkulu tepkiler ile padişahın halktan korkmasına kadar yol açmış. Bu sebeplerden dolayı Namık Kemal'in gazetesi kapatılmış ve kendiside Magosa' ya sürülmüştür. Kendisine ait ilk tiyatro eseri olması yanında sağlığında sahnelendiğini gördüğü tek yapıtıdır.
.
.
"Kırım Savaşının yaşandığı yıllarda Zekiye ve İslam Bey arasında yeni
başlayan aşk, İslam Bey'in cepheye gitmesiyle beklenmedik bir hal alır. Zekiye, İslam Bey'in ardı sıra erkek kılığına girerek Silistre savunmasına katılır ve böylece savaş meydanında aşkın, vatan sevgisinin, millet fikrinin iç içe geçtiği olaylar yaşanır."(tanıtım yazısı)
.
.
Kısa ama okurken sevgi konusunda önceliğinizin ne olduğunu size düşündürecek, sorgulatacak güzel bir oyun.
80 syf.
·7 günde·7/10
Namık Kemal'e ait okuduğum ilk kitap.
Klasiklere yönelince başlangıcı Modern Klasikler ile yapmıştım. Daha sonradan Türk Edebiyatı Klasikleri ile devam etmem gerektiğini fark ettim. Bu sebeple Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'nın günümüz Türkçesi ile yayınladığı eserler ilgimi çekti.
Tiyatro metinleriyle yıldızım bir türlü barışmadı ama yavaş yavaş alışıyor gibiyim.
Okurken gerçekten bahsi geçen o vatan sevgisini hissediyorsunuz, bunu bir tiyatro metninde hissedebilmek hoşuma gitti açıkçası.
Kitap için iyiydi veya kötüydü diyemiyorum tam anlamıyla. Okuduğum için pişman değilim, Türk Edebiyatı'na devam edeceğim.
80 syf.
·Beğendi·8/10
Vatan yolunda canın nasıl hiçe sayıldığını, vatan için bir değil bin can olsa dahi nasıl verilebileceğini, vatanperverliği ile bir nesile çok şey öğreten; sadece bugünün değil dünün ve yarının insanları için de akıllarda büyük izler bırakan yazar Namık Kemal, ele aldığı bu eseriyle yüreğimizdeki vatan sevgisinin kıvılcımlarını alevlendiriyor. Fikirleriyle bizi geçmişten bugüne, bugünden de geleceğe hep aydınlatan yazarın karanlığa ışık tuttuğu bir yapıttır bu.
Uyusam, rüyamda sen!
Uyansam, hayalimde sen!
İnsan içinde olsam, gönlümde sen!
Daima sen! Daima sen!
Namık Kemal
Sayfa 6 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 1.Basım
Bu milletin hep bir örnek görmeye, hep önünde bir büyük adam bulmaya muhtaç olduğunu inkâr edemezsiniz.
Onun sevgiye inanmamak eski âdetidir.
Kendi sever de başkasının sevdiğine inanmaz.
Namık Kemal
Sayfa 66 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 1.Basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Vatan Yahut Silistre
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
174
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059372145
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mavi Çatı Yayınları
Tam bir vatan şairi olan Namık Kemal, 21 Aralık 1840’ta Tekirdağ’da doğmuştur. Devrin önde gelen en önemli aydınlarındandır. Tiyatro türüne özellikle önem vermiştir. Döneminin hemen hemen bütün yenilik yanlısı ve ilerici gazetelerinde yazmıştır. Edebiyat, sanat, dil ve kültür konularına düzyazıdaki üstün yeteneğini ortaya koyarak çok etkili bir üslup kullanımıyla da öne çıkmıştır. Yayınlandığında büyük bir heyecan uyandıran, tiyatrolarından biri de Vatan Yahut Silistre’dir. Ilk baskısı 1872’de yapılan dört perdelik bu oyun 1873’te Gedikpaşa Tiyatrosu’nda sahnelendiğinde halkı coşturup olaylara neden olmuştur.

Vatan Yahut Silistre, Konu itibariyle Kırım Savaşı’nda üstün gayretleriyle öne çıkan bazı Türk-Islam askerlerinin olağanüstü gayretlerini anlatır. Almanca, Fransızca, Rusça ve bir çok dıle çevrisi de ya:pılan eserde daha çok üstün bir vatan sevgisi ve kusursuz bır fedakarlık ön plana çıkar.

Kitabı okuyanlar 4.294 okur

  • ezgi
  • Çiğdem Crocus
  • Katre-i Matem
  • bsk
  • damla
  • Miniontik
  • Eren Karabulut
  • Halil İbrahim Yıldız
  • Hacer Aflaz
  • Sümeyye kayıran

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0.2 (2)
7
%0.2 (2)
6
%0.1 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları