Vatan Yahut Silistre

7,7/10  (148 Oy) · 
925 okunma  · 
92 beğeni  · 
3.192 gösterim
Tanzimat döneminin en önemli isimlerinden birisi olan Namık Kemal, hemen hemen tüm eserlerinde "vatan", "hürriyet", "millet" kavramlarını esas almıştır.Batılı anlamda ilk tiyatro eserimiz olan Vatan Yahut Silistre, Namık Kemalin de yazdığı ilk oyundur. Eser, Namık Kemalin sağlığında Gedikpaşa Tiyatrosunda sahnelenmiş hatta gösterimin ardından çıkan bazı olaylar ve İbret gazetesinde yayımlanan bazı makaleler, Namık Kemal ve arkadaşlarının sürgüne gönderilmesine neden olmuştur.

Bir tiyatro eseri olarak ayrıca ilgi görmüş, kısa zamanda başka dillere çevrilmiş ve pek çok tiyatro oyununun yazılmasına öncülük etmiştir. Rusların Silistre Kalesini kuşatmasına karşı koymak üzere gönüllü olarak Silistreye gelen İslam Bey ve erkek kılığına girerek onun ardından giden Zekiyenin hikâyesinin işlendiği Vatan Yahut Silistrede asıl vurgulanmak istenen, "vatan uğruna yapılmayacak şey olmadığı"dır.
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  99
 • ISBN:
  9758688324
 • Yayınevi:
  Bordo-Siyah
 • Kitabın Türü:

Vatan Yahut Silistre kitabı, Namık Kemal'in hayattayken oynanan tek piyesidir. Sahnelendiğinde seyirci tarafından çok beğenilmiştir. Halk Namık Kemal' e takdirini sunmak için, Namık Kemal' in idare ettiği gazeteye bir teşekkür mektubu bırakmış ve mektup yayınlanınca gazete kapatılmıştır. Gazeteyle ilgili olan Namık Kemal, halkın zihnini bulandırdığı gerekçesiyle sürgün edilmiştir ve Padişah Abdülaziz tahttan indirilinceye kadar sürgün edildiği Magosa' da kalmıştır. Bu sebeplerden dolayı, Vatan Yahut Silistre kitabının Namık Kemal' in hayatında önemli bir yeri vardır. Kitap her ne kadar bir tiyatro oyunu olsa da okurken bu hissi almıyorsunuz. Kitap savaş döneminde yaşamış bazı insanların başından geçenleri konu alıyor. Keyifli ve tavsiye edebileceğim bir kitap.

Ayşe Nur 
15 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kısa bir kitap olmasına rağmen bazı sözler var ki vatan sevgisini iliklerinize kadar hissettirir. 'Mümkün olsa vatanımı gönlümün içinde saklayacağım...'

İslam Bey ve Zekiye Hanım birbirlerini sevmektedirler. İslam Bey vatansever bir insan olduğu için askere gidecektir daha önce Zekiye Hanım’a olan hislerini açıklamamıştır. Gönüllü olarak askere gitmeden önce Zekiye Hanım’a olan duygularını anlatır ve sevgisinin karşılıklı olduğunu görür fakat buna rağmen askere gitmekte kararlıdır ve gider Zekiye Hanım da erkek kılığına girerek İslam Bey’in arkasından o da askere gönüllü olarak katılır gönüllü olarak askere katılan bu iki insan, Silistre kuşatma altında olduğu için orada kalmak zorunda kalırlar. (Vatan yahut silistre roman özeti)
Burada düşman kuvvetlerine karşı müthiş bir direnç ve savunma gösterilmektedir. İslam Bey savaş sırasında yaralanır ve ona erkek kılığında olan Zekiye bakar. İslam Bey yaralı olmasına rağmen savaşa devam etmektedir. Ve birlikte düşman kuvvetlerinin cephanesini ateşe vermek için yola çıkarlar. Döndüklerinde ise düşmanın Silistre’den geri çekildiğini görürler. artık düşman geri çekilmiştir bu arada silistre de bunlan kumandanlardan Sıtkı Kumandan’ın Zekiye’nin babası olduğu ortaya çıkar. Her şey güzel gider Zekiye ile İslam bey’in evliliği birlikte zafer havasında kutlanır.
Ana fikri: Vatan Sevgisidir.
Türk sinemasında beyaz perdeye aktarılmıştır

Çısuya Tutung 
 26 Mar 05:20 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bu eser vaktiyle ilk yayımlandığında ve ilk sahnelendiğinde halk o günün atmosferiyle büyük bir ruhi heyecana gark olmuş ve sokaklara dökülmüştür. Öyle ki halkın bu reaksiyonu karşısında şaşkınlığa ve endişeye düşen devlet idarecileri, kitabın müellifini yaşadığı muhitten sürgün etmişlerdir. Biz bugün bu eseri okuduğumuzda yahut tiyatroda seyrettiğimizde sokaklara dökülecek kadar büyük bir heyecan duyamasak da, yine de kalbimizin içinde vatan sevgisi bir büyük ateş gibi kıvılcımlar saça saça yanmaya başlıyor, bunu büyük ölçüde hissedebiliyoruz. Bu hissin, kalbimizin içinde böylesine kuvvetli bir biçimde tezahür etmesini sağlayan Namık Kemal'e şükran borçluyuz. Saygı olsun o şanlı eserinin her bir yaprağına ki, o eser bugün dahi milleti bütünleştirmeye, milli ve manevi duyguları şahlandırmaya hizmet ediyor. Mevlana hazretlerinin söylediği gibi, öyle bir ok atacaksın ki, yedi yüz sene sonra bile hedefi yine vuracaksın... Namık Kemal bunu başaran mümtaz kimselerden biridir. İhtimal onun bu kıymetli eseri, yedi yüz sene sonra bile insanların kalplerinde yine aynı etkiyi yaratmayı başaracak ve yine milli şuur ve milli vicdana hizmet etmeye devam edecektir.

Senocan 
26 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Namık Kemal'in harika bir romanı ; iki aşkı anlatıyor . İslam Bey, gönüllü olarak orduya gider. Sevdiği Zekiye ile vedalaşmak üzere onun odasına gider .Zekiye’ye, sevgisini anlatır. Zekiye de İslam beyi sevmektedir . Ve onun arkasından o da erkek elbisesi giyerek gönüllüler takımına karışır, Silistre’ye kadar gider. Silistre’de kuşatma altında kalırlar. İslam Bey yaralanır, ona Adem ismini almış Zekiye bakar. Yaralı olduğu halde İslam, yanında Abdullah Çavuş ve Zekiye ile düşman cephanesini ateşlemek üzere giderler. Dönüşlerinde düşman kuşatmayı kaldırmış ,çekilmiştir. Kumandan Sıtkı Bey Zekiye’nin vaktiyle bir namus meselesinde itaatsizlik ettiği için keçe külah edilmiş olduğundan asıl adı olan Ahmet’i değiştirip Sıtkı’yı kullanarak yeniden askerlikte rütbesi kazanmış olan babası çıkar. İslam ile Zekiye’nin düğünleri kazanılan savaşın mutluluğuyla birlikte yapılır.
Kitap , sadece bana özel bir tiyatro hazırlanmış gibi hissettirdi , büyük bir zevkle okudum .

Nurgül TUNÇBİLEK 
 12 Oca 20:32 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

İslam Bey ve Zekiye Hanım ne güzel yüreklisiniz... Vatan aşkı uğruna sevdiğini bırakıp şavaşa ,vatan savunmasına giden İslam Bey,gönüllülere seslendiği konuşmasında "Beni seven arkamdan ayrılmaz "der...derken Zekiye Hanım da" tamam o halde bende arkandayım" der ve erkek kılığına girer vatan savunmasına koşar sevdiceğinin ardından ayrılmaz...kısacık eserde insanın kalbine işleyen sevda hikayesi ve o yokluktaki herşeye rağmen vatan müdafaası !..

Sümeyye ZOR 
09 Şub 09:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Namık Kemal'in 4 perdelik işlendiği tiyatro yapıtı romantik tiyatronun ilk tipik orneklerindendir. Eserde, Kırım Savaşında gönüllü cepheye giden Islam Bey ile sevgilisi Zekiyenin de ardından savaş alanında onunla olup aynı kaderi paylaşmak için asker kıyafetleri giyinip Silistre savunmasına katılmasını anlatıyor.

Boranlı Yedigey 
 22 Kas 2016 · Puan vermedi

Ben hala okumadım demeyin! Eğer öğretmenseniz benim gibi, öğrencilerinize ödev olarak mı verirsiniz okumalarını tavsiye mi edersiniz bilmem ama mutlaka okutun. Tiyatro olması zaten büyük bir akıcılık sağlıyor. 3-4 saat içerisinde bitirebileceğiniz bir eser.

Beytullah Ömer DUMLU 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tiyatro olarak yazılmasına rağmen okuduğunuz da roman gibi geliyor.Namık Kemal o dönemin şartlarını eserde çok iyi yansıtmış.Milli duyguyu okuyucuya kazandırıyor.Ben okurken zevk aldım.Herkese tavsiye ederim.

Hakan Aktaş 
20 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tiyatro olarak yazılan güzel bir eser. Savaş zamanında gönüllü olarak savaşa giden İslam Bey ve onun arkasından erkek kılığında savaşa giden Zekiye'yi anlatan güzel bir kitap. Okunması zevkli bir yapıt.

2 /

Kitaptan 50 Alıntı

Yunus Emre Dilsizmen 
 20 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşk
Ah, vatanını sevmeyen adamdan nasıl aşk beklersin?

Vatan Yahut Silistre, Namık Kemal (Sayfa 19 - Timaş Yayınları)Vatan Yahut Silistre, Namık Kemal (Sayfa 19 - Timaş Yayınları)

Cümlemizin vâlidemizdir vatan
Herkesi lûtfuyla odur besleyen
Bastı adû göğsüne biz sağ iken
Ârş yiğitler vatan imdâdına !

Vatan Yahut Silistre, Namık KemalVatan Yahut Silistre, Namık Kemal
serdar şahin 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Ben kalbimi gözlerinin önüne dökebilirim. Fakat onun içindeki duyguları sen görebilir misin, bilmiyorum!"

Vatan Yahut Silistre, Namık Kemal (Sayfa 25)Vatan Yahut Silistre, Namık Kemal (Sayfa 25)

Vatan! Vatan! Vatan tehlikede, diyorum işitmiyor musun? Beni Allah yarattı, vatan büyüttü. Beni Allah besliyor, vatan için besliyor! Ben anamın karnından vatana geldiğim zaman açtım, vatan karnımı doyurdu! Çıplaktım, vatan sayesinde giyindim. Vatanın nimeti kemiklerimde duruyor. Vücudum vatanın toprağından, nefesim vatanın havasından!

Vatan Yahut Silistre, Namık KemalVatan Yahut Silistre, Namık Kemal
Ayten Ernaz Tiryaki 
23 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"...Ah, vatan! Senin hayatın işgalde, ben hâlâ sağ duruyorum. "

Vatan Yahut Silistre, Namık KemalVatan Yahut Silistre, Namık Kemal

Vatan yaşamazsa, insan yaşamaz. Belki yaşayan bulunur. Evet! Belki bulunabilir. Yok yok, yaşayan bulunur; ama insan değildir. İnsan vatanının ayaklar altında çiğnendiğini görürse yaşamaz.

Vatan Yahut Silistre, Namık KemalVatan Yahut Silistre, Namık Kemal

Her gün bin kere kendini öldürmeye kalkışırdı. Sonra bu dünyaya kendi iradesiyle gelmediğini düşünerek, öteki dünyaya da kendi isteğiyle gitme hakkını kendinde göremezdi.

Vatan Yahut Silistre, Namık Kemal (Beyaz Balina Yayınları)Vatan Yahut Silistre, Namık Kemal (Beyaz Balina Yayınları)
5 /