Vatandaş Abuzer

·
Okunma
·
Beğeni
·
3862
Gösterim
Adı:
Vatandaş Abuzer
Baskı tarihi:
Ağustos 2012
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757837138
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Evrensel Basım Yayın
Baskılar:
Vatandaş Abuzer
Vatandaş Abuzer
General bir başka gardiyana döndü: "Buradaki tutukluların statüsü nedir?" Gardiyan soruyu pek anlayamamıştı. Bir şeyler söylemek istiyordu ama kem küm ediyordu. General bu kez soru şeklini değiştirdi: "Yani evladım" dedi "Buradaki tutuklular normal tutuklular mıdır?" Asker bu kez soruyu anlamanın şevkiyle cevap verdi. "Hayır komutanım?" "Ya Nasıl tutuklulardır?" "Anormal tutuklulardır komutanım." "Peki normal tutuklularla, anormal tutuklular arasındaki fark nedir?" "Normal tutuklular, normal cezaevlerinde bulunurlar komutanım. Hırsızlar, esrarcılar, ırza geçenler normal tutuklulardır. Vatanı yıkmaya kalkışanlar anormal tutuklulardır!" "Peki bunlara nasıl davranırız?" "Anormal komutanım"
(Arka Kapak)
304 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Yazarın o kadar büyük bir hayranıyım ki üniversite fan clup açtık yüzlerce kitap sattık ve hediye ettik kendi emeğimizle.
Şiddetle tavsiye ederim 12 eylül darbesini en iyi anlatan kiyaplardan biridir.
288 syf.
·Beğendi·10/10
Ağlayarak güldüğüm ilginç bir eserdi. Yapılan işkenceyi bile böylesine bir dille anlatan nadir eserlerden biri. Yıllar oldu okuyalı, hatta bir kaç tane aldım sonra ve yakınlarıma hediye ettim.
288 syf.
·Puan vermedi
Çok farklı hisler bırakan bir kitap : abuzer kendi halinde çok saf vasıfsız bir insan ,bir gün dışarı gazete almaya çıkar ve çıkış o çıkış gazete aldığı için tutuklanır ,çete başı olmakla suçlanır üstüne atılmadık suç kalmaz ama o masumdur ,hapishanede hücreye atılır türlü türlü işkenceler görür ama hiç bir zaman gülümsemesinden birşey kaybetmez ,kitabı okurken bir taraftan ağlatan ve bir tarafta güldüren yanlar bulacaksınız ama asıl gerçek bu kitapta ağlanacak halimize gülmemiz
288 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Aslında doğru düzgün yorum yapmak gibi bir yeteneğim yoktur. Sadece 3-5 cümleyle birşeyler yazar bırakırım ama bu guzel kitap hakkında hiçbir yorum yok ve çok az okunmuş sırf bunun için biraz uzun ve ayrıntılı bir yorum yapmaya çalışacağım.

İlk olarak kitabın konusu Abuzer isimli bir adamın 12 eylül döneminde yaşadıklarıdır. Abuzer vurdumduymaz, saf ve açık sözlü biridir.

Abuzer İstanbul 'a çalışmak için gelir, gelir fakat geldiği gibi şehirden çıkartılır. Çıkartıldığı gibi şehre yeniden girer. Daha sonra kendini karakolda sorgulanırken bulur...

Yazarı ilk kez duydum arkadaşın önerisi ile okuduğum bu yazardan bu kadar güçlü bir kalem beklemiyordum açıkçası.

Hiyerarşik düzeni her bölümde müthiş bir şekilde iğneleyerek asıl yüzünü göstermeyi çok net bir şekilde başarabilmiş. 12 eylül dönemi hakkında pek bir bilgim olmasa da cezaevlerinde neler olduğu konusunda az buçuk bir bilgim var ki kitapta zaten en çok eleştirilen ve yerden yere vurulan tam anlamıyla ALAY EDİLEN ,Tİ'YE ALINAN konu hiyerarşi ve cezaevlerinin durumudur.

Her ne kadar yazar bunu Abuzer ile güldürerek anlatsa da karanlık dönem, siz gulerken arkaplanda sıkı bir şekilde eleştirilmiş...

Hatta size şöyle açıklayayım: eğer siz kitaptan Abuzer'i cıkarırsanız elinizde "cezaevleri ve hiyerarşik düzen" adlı bir kitap kalacaktır...

Son olarak siyasetten sıkılanlar ya da siyasi kitap okumak istemeyenler ya da 12 Eylülü merak edip deneme inceleme şeklinde değilde tam bir roman tadında okumak isteyenler bu kitabı alın okuyun. Hiç kaçırmayın derim...

Bittikten sonra Abuzer'i özlemedim değil... Vay be...
288 syf.
·2 günde
Tarih: 12 Eylül 1980. Saat: 04.00

Türk Silahlı Kuvvetleri, 1960 Darbesi ve 1971 Muhtırasının ardından cumhuriyet tarihinin üçüncü açık müdahalesini gerçekleştirdi. Meclis lağvedildi, Başbakan Süleyman Demirel görevden alındı, bütün siyasi partiler feshedildi, parti liderleri gözetim altında tutulmak için götürüldü ve yargılandı. İlk bildiriyi TRT spikerlerinden Mesut Mertcan sesiyle dinledi bütün Türkiye. Ardından da ülke yaklaşık 7 yıl süren bir sıkıyönetime girdi. Bu süreçte 650 bin kişi gözaltına alındı. 1.5 milyondan fazla insan fişlendi. 50 kişi idam edildi, 171 kişinin işkenceden öldüğü belgelendi.

Vatandaş Abuzer de, 12 Eylül Darbesi’nin hemen sonrasında geçen bir kurguya sahip. Abuzer, sizin benim gibi sıradan bir vatandaş aslında, tek farkı ise biraz daha şanssız olması. Hiç yok yere türlü türlü işkence ve sorgulardan geçip, yıllarca hapis yatıyor. Üzücü olan bir diğer kısım ise koğuş arkadaşlarının da ondan şüpheleniyor olması. Çünkü polisler Abuzer hakkında siyasi bir bağlantı bulamıyorlar ve O’nun üst düzey yönetici olduğunu düşünüyorlar, koğuş arkadaşları ise O’nun siyasi hiç kimseyi tanımamasından dolayı polisle işbirliği halinde olduğunu düşünüyorlar. Bu yüzden her iki tarafa da hiçbir şekilde yaranamayan bir adam Abuzer. Bazen ettiği gereksiz gevezelikler –aslında gevezelikten daha çok Abuzer’in art niyet gütmeden, saf bir şekilde konuşmasından kaynaklı- başını belaya sokuyor. Tabii bu belalar siyasi şube veya cezaevinde olunca dayak ve işkence olarak geri dönüyor. Abuzer aslında oldukça iyimser bir insan, düşündüklerinden vazgeçmeyecek, arkadaşlarını yarı yolda bırakmayacak kadar da özü sözü bir biri. Aslında tipik bir Anadolu insanı. Bazen karşısındaki insanları sinir etmek için yarı ciddi, yarı alaycı laflar da ediyor. Karşısındakiler ise genelde bu ciddiyeti anlamadığı, alaycı kısmını da işine geldiği gibi anladığı için karşılık olarak şiddetten başka bir şey göstermiyorlar.

-SPOILER-
Abuzer, elinden her iş gelen, çalışmak için İstanbul’a arkadaşlarının yanına giden bir vatandaştır. İstanbul’a ayak basar basmaz, daha arkadaşının evine varamadan polisler tarafından yakalanır ve önce nezarete, daha sonra da İstanbul’un dışına atılmak üzere bir trene bindirilir. Simit almak için simitçinin peşinden koştuğu sırada treni kaçırır ve başka bir trene biner. Oysa bindiği tren de gerisin geri İstanbul’a gitmektedir. Abuzer, İstanbul’a varınca aklını kullanarak gardaki askerlerden kurtulmayı başarır ve arkadaşının evine gider. Balıkçılık yapmaya başlayacağı gün, sabah erkenden evden çıkar ve günlük bir gazete alır. Bu sırada polisler tarafından yakalanıp siyasi şubeye götürülen Abuzer, türlü işkence ve sorgulardan geçtikten sonra cezaevine gönderilir. Cezaevinde de, koğuş arkadaşları ile beraber işkence görür. En sonunda koğuş arkadaşları ile beraber bir tünel kazıp cezaevinden kaçar.
-SPOILER-

Yücel Sarpdere, darbe sonrası yaşananları sade bir vatandaş olan Abuzer üzerinden oldukça güzel özetleyen, mükemmel bir kara mizah örneği kaleme almış. Hiç sıkmadan, hem o dönemleri anlatıyor, hem de sistemi ve yapılan yanlışları mizah üzerinden eleştiriyor.

Başlıktaki şarkı için: https://m.youtube.com/watch?v=0ux2ybYFOKk
288 syf.
·Beğendi·10/10
Geçmiş mi daha güzeldi. Bugün mü mutsuzluğa gebeydi. Umut her daim varmıydı? Bir insan ne kadar saf ve güzel niyetli ise o kadsr mı çok şey gelir başına? 20 yıldan sonra tekrar Vatandaş Abuzer ile gülmek, acılara göğüs germek, ortam bozulmasın diye idare etmek, kendini görmek ve ne kadar güçlü bir insan olduğunı yeniden keşfetmek. okunması gereken bir kitap
288 syf.
·6/10
Bir Ülke'nin tarihinde ki en büyük travmalardan birini Kendi halinde her hangi bir insanın gözünden bu kadar yalın doğal abartısız aktarılması... Travmanın tiye alınması :).. Güzel..
288 syf.
·7/10
İlk kez okuduğum bir yazar olmasına rağmen beğendiğim bir eserdi. 12 Eylül döneminin acımasız yüzünü mizahi bir dille okuyucuya aktarmış yazar. Hiçbir suçu olmadığı hâlde, yolda yürürken tutuklanıp cezaevine götürülen ve hayatı zindan edilen Abuzer isimli karakter üzerinden yansıtılmış olaylar. Pek çok sıkıntıya maruz kalmasına rağmen hâlâ masumiyetini ve direncini sürdüren Abuzer okuyucuyu esprileriyle kitaba bağlıyor. İnsan kitabı okurken kâh Abuzer'in esprilerine ve iyimserliğine gülüyor kâh o dönemde insanların bir hiç uğruna heba edilen hayatlarına ve ćektiklerı her türlü işkenceye bir kez daha şahit olmanın hüznünü yasıyor. Yazar üzüntü ve sevinci iç içe geçirerek başarılı bir kurgu oluşturmuş. Okunan her satır insana bu kadar çok zalim insanın olduğu dünyada iyi insanlara ne denli ihtiyaç olduğunu hatırlatıyor. Türkiye'nin karanlık dönemlerinden biri olan 12 Eylül dönemini unutmamak ve unutturmamak adına okuyun, okutturun dostlar.
288 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Bu kitabı okuyunca Yarsolav Haşek'ın Aslan Asker Şvayk'ı ile Orhan Kemal' ın Murteza'sı aklıma geldi. Hepsinde ortak özelliği karakterlerinin ender bulunur özelliklere sahip insan olmaları. Hepsinde ayrı ayrı zevk aldım okurken. Yazar çok değişik bir karakter yaratmış, hala ben bile çözebilmiş değilim, saf mı, zeki mi diye. Anladığım bir şey var, o dönemin asker ve polis psikolojisini çok iyi analiz ederek bir kahraman yarattığı. Özellikle de komutan şiirlerine çok güldüm. Abuzer in gereksiz yere işkence çekmesine gülsem mi ağlasam mı şaşırdım. Netice de hicivlerle dolu bir roman, yorumu tabii ki okyuculara bırakmak lazım .Herkese kesinlikle tavsiye edeceğim bir eser.
288 syf.
·Puan vermedi
Vatandaş Abuzer, ülkemizin karanlık dönemi 12 Eylül'ü ti'ye alan bir roman. Cuntanın getirdiği boğucu havayı, polis merkezleri ve tutukevlerindeki uygulamaları, ikbal peşindeki işkenceci şefleri, kraldan çok kralcı komutanları; tüm zalimliklerine karşın zavallılıkları ve gülünçlükleriyle betimliyor. Vurdumduymaz, saf, açık sözlü konuşkan kahramanımız Abuzer, 12 Eylül'ün uygulamalarına çağdaş bir Bektaşi tavrıyla katlanırken, bu heybetli zalim devin, aslında toplumsal destekten yoksun, gülünç ve zavallı bir fani olduğunu gösteriyor bizlere. Kaba zulme, silahlı çaresizliğe gülmemizi, alaya almamızı sağlıyor.
288 syf.
Bilmemek suç mu ? Evet suç!
Bilmek suç olduğu gibi, bilmediğini bilmemekte suçtur.
Abuzer kimdir? Tam olarak; Vatandaş!
Uzakta Abuzer size yabancı gelebilir ama
Okursanız Abuzer çok tanıdık...
Mutluluk, kendin ve başkaları için doğru bildiğin yolda bazen rüzgarı arkana alarak, bazen de rüzgara karşı, önüne çıkan engelleri bir bir aşarak ilerlemektir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Vatandaş Abuzer
Baskı tarihi:
Ağustos 2012
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757837138
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Evrensel Basım Yayın
Baskılar:
Vatandaş Abuzer
Vatandaş Abuzer
General bir başka gardiyana döndü: "Buradaki tutukluların statüsü nedir?" Gardiyan soruyu pek anlayamamıştı. Bir şeyler söylemek istiyordu ama kem küm ediyordu. General bu kez soru şeklini değiştirdi: "Yani evladım" dedi "Buradaki tutuklular normal tutuklular mıdır?" Asker bu kez soruyu anlamanın şevkiyle cevap verdi. "Hayır komutanım?" "Ya Nasıl tutuklulardır?" "Anormal tutuklulardır komutanım." "Peki normal tutuklularla, anormal tutuklular arasındaki fark nedir?" "Normal tutuklular, normal cezaevlerinde bulunurlar komutanım. Hırsızlar, esrarcılar, ırza geçenler normal tutuklulardır. Vatanı yıkmaya kalkışanlar anormal tutuklulardır!" "Peki bunlara nasıl davranırız?" "Anormal komutanım"
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 337 okur

  • Bahar Avcı
  • Kurd kan
  • Semiha Kırılmaz Yılmaz
  • Baki Demirbilek
  • Zehra Badur
  • Ronya
  • Latife Doğan
  • Ercan Kaplan
  • Mehmet Çalık
  • Melek Eren

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.5
14-17 Yaş
%2.5
18-24 Yaş
%12.5
25-34 Yaş
%35
35-44 Yaş
%35
45-54 Yaş
%5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%47.5
Erkek
%52.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40.9 (47)
9
%19.1 (22)
8
%18.3 (21)
7
%7.8 (9)
6
%4.3 (5)
5
%1.7 (2)
4
%1.7 (2)
3
%1.7 (2)
2
%0
1
%0