Ve Aşk Evliliğin Ellerinden Tuttu

7,2/10  (12 Oy) · 
51 okunma  · 
8 beğeni  · 
863 gösterim
Senai Demirci, tüm zamanların en revaçta konularından bir olan evlilik ve aşk üzerine yazdı. "Ve Aşk Evliliğin Ellerinden Tuttu" aşkı evlerimize ve evliliğimize çağırmayı hedefliyor. 
Evliliklerin aşksız kaldığı, aşkların evliliğe erişemediği çağımızda Senai Demirci bizlere yeni bir kapı aralıyor, "Gelin ideal yuvayı eşimizle birlikte kuralım" diyor. Ve asla unutmamamız gereken bir gerçeği hatırlatıyor: "Evliliğimize anlam ve aşk kazandırmak bizim elimizde... Önemli olan sahip olduklarımızın kıymetini bilip, fırsatları değerlendirebilmek.

Bendeniz Senai Demirci beyefendinin anlatımını cok beğeniyorum,bu kitabıda harikulâde..
Kitapta nişanlılık evresindn başlıyor ve anlamsız olan gelenek, görenekler yüzünden o en güzel zamanların kabusa döndüğünü hatta ve hatta ayrılığa kadar gitmesinin iç yüzünü esprili bir dille izah ediyor.
Bekârlar ve evliler mutlaka okumalı..kitapta oldukça ilginç tespitler var,bir kaç defa okumama rağmen tekrar okuyabileceğm keyifli kitap.. Hatta ve hatta başucu kitabı olabilir..

Hele bir ÇORBA tarifi varki:
"£vliliğe elinizde boş bir kâse ile başlarsınız.£linizdeki kâse,evlilik niyetinin en başında bulduğunuz aşk ve güven,sevgi ve saygıdır.Bu kâse elde olduktan sonra, kâseye dolduracağınızz çorbanın tuzunu,suyunu,acısını,kıvamını,baharatını birlikte belirlersiniz,bu çorbanın tadını birlikte olusturursunuz;kıvamını birlikte bulursunuz.
...
£vliliğe sıkı anlaşma maddeleriyle kayıt altına almak ise karşı taraftan her şeyi tamda damak zevkine göre belirlenmiş bir çorba beklemek gibidir.
Oysa kimsenin bir başkasının damak tadına göre çorba hazırlaması her zaman mümkün olmaz.
Üstelik bu çorba, Çorbayı pişirene göre MÜKEMMEL bir çorba olsa bile, diğeri için MÜNASİP olmayabilir"
Böylesi müthiş tespitlerin yer aldığı eğlenceli bir kitap ve okumak için illa evlenmekde gerekmiyor,sizin kazandığınız bu tecrübeler mutlaka başkasına ilaç olacak kanaatindeyim.

Evlilik üzerine yapılan hatalara değinen Senai Demirci nin bu kitabının evliliğini kurtarmaya çalışan çiftlere yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Dilerdim ki bunu çabalayanların çoğu kadın olmasaydı da bu tür kitaplardan erkeklerde faydalanabilselerdi. Sanırım çok daha faydalı olabilirdi....

Kitaptan 5 Alıntı

Kitap yalnızca 
08 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kerem kendi suretini görmeden
Sen artık Aslı-na bürün demişler.
Ferhat doğduğu gün, isim vermeden,
Bu çocuk ne kadar şirin demişler..

Ve Aşk Evliliğin Ellerinden Tuttu, Senai DemirciVe Aşk Evliliğin Ellerinden Tuttu, Senai Demirci
ksk skrn 
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir hırsızın bakış açısıyla bakacaksınız dünya nimetlerine, ötelere taşıyabileceğiniz pahada ağır şeyleri göreceksiniz, herkesin burada yığdığı yükte ağır şeyleri önemsemeyeceksiniz.

Ve Aşk Evliliğin Ellerinden Tuttu, Senai Demirci (Sayfa 130)Ve Aşk Evliliğin Ellerinden Tuttu, Senai Demirci (Sayfa 130)
ksk skrn 
03 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sevmek
Gerçekte olmayan "cici" birini sevmek yerine, sahiden var olan "hatalı", "eksik", "kusurlu" birini sevebilmek gerçek aşkın varlığını gösterir.

Ve Aşk Evliliğin Ellerinden Tuttu, Senai Demirci (Sayfa 74)Ve Aşk Evliliğin Ellerinden Tuttu, Senai Demirci (Sayfa 74)
Kitap yalnızca 
08 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kadınların en çok istediği şey sözdür. Her erkeğin iki dudağı arasında olan sözü ister kadınlar. Konuşulsun isterler kendileriyle. Konuşmaları dinlensin isterler.

Ve Aşk Evliliğin Ellerinden Tuttu, Senai DemirciVe Aşk Evliliğin Ellerinden Tuttu, Senai Demirci
ksk skrn 
03 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Evlilik
Evlilik, bir başkasından mutluluk umanların değil, bir başkasını da mutlu edebilecek kadar mutlu olan kişilerin birlikteliğidir. Mutluluğu bir başkasından aşırmak için değil, bir başkasına taşırmak için bir aradasınız.

Ve Aşk Evliliğin Ellerinden Tuttu, Senai Demirci (Sayfa 73)Ve Aşk Evliliğin Ellerinden Tuttu, Senai Demirci (Sayfa 73)