Ve Çeliğe Su Verildi

8,6/10  (27 Oy) · 
63 okunma  · 
28 beğeni  · 
1.443 gösterim
Nikolay Ostrovski bir yazıncı değil, hiç eksiksiz bir devrimcidir. Katılıp kendi çapında güç verdiği devrim yaratmıştır onu. O da, devrime ve halka karşı duyumsadığı borçluluğu, kızıl orduda yaşadıklarını, deneyim ve algılama birikimlerini romanlaştırarak ödemeye çalışmıştır. Yani onu devrim bir yazıncı yapmıştır. Kitabı yayınlanır yayınlanmaz ülkesinin sınırlarını aşmış, hemen Avrupa dillerine çevrilmiştir. Dahası Andre Gide ve Romain Rolland gibi Avrupa yazının devleri başarısını kutlamak için ona koştular. Kendisi devrimin yapıtı olan Ostrovski, dünya devrimcilerine bir armağan olarak bıraktı romanını...S
 • Baskı Tarihi:
  1996
 • Sayfa Sayısı:
  285
 • ISBN:
  9753852436
 • Orijinal Adı:
  Как закалялась сталь
 • Çeviri:
  Atilla Tokatlı
 • Yayınevi:
  Oda Yayınları
 • Kitabın Türü:
Üç Renk 
14 Oca 17:21 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yıllar önce üniversitede elden ele dolaşırken rastlamıştım kitaba. Koca üniversitede tek bir kitap vardı ve piyasada kitap  bulunmuyordu. Bu yüzden o tek kitap öylesine rağbet görüyordu ki bazen biri daha bitirmeden başka birince araklanılıyordu. Onlarca kişi de pusuda veya sıradaydı. Sırada bekleyenlerden biri olarak o sıra bir türlü bana ulaşmadı. Okulu bitirip mezun olunca da bu işin peşini bırakmamış, bir gün mutlaka okuyacağımın sözünü vermiştim.
Ancak zaman o kadar acımasız ki geçen yıllar içerisinde kitabı onutup gitmiş adını bile hatırlamaz olmuştum ta ki 1K'de tekrar karşıma çıkana dek. Okurken bu kadar rağbet görmesinin nedenini de çözdüm diyebilirim.
Neyse sözü daha fazla uzatmadan kitaba geleyim. Neredeyse çevrilmediği dil kalmayan Ostrovski'nin bu romanı gerçekten de eşine az rastlanır bir şaheser. Bir devrimin kalbindeki bir özyaşamı ele alışıyla roman her satırında okurunu kitap boyunca peşinden sürüklüyor.
Sanırım Ostrovski bu romanında arada küçük nüans farkları olsa da kendini anlatmış. Romanın kahramanı Karçagin de Ostrovski de hayatlarını devrime adamışlar, ikisi de 15 yaşında devrimle tanışmışlar, ikisi de ün rütbe önemine bakmadan devrimden devrime koşmuşlar, ikisi de savaşta ölümcül şekilde yaralanmışlar, ikisi de önce kör sonra felç olmuşlar, ikisi de yaşamlarının son anlarında anılarını kitaplaştırdıktan, kitap baskıdan çıktıktan sonra ölmüşler. Aradaki tek fark ise Katçagin'in 24, Ostrovski'nin ise 32 yaşında olması.
Tavsiyem, siz benim gibi yapmayın ve hiç vakit geciktirmeden okuyun.