ve Çeliğe Su Verildi

9,1/10  (10 Oy) · 
27 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.088 gösterim
Nikolay Ostrovski bir yazıncı değil, hiç eksiksiz bir devrimcidir. Katılıp kendi çapında güç verdiği devrim yaratmıştır onu. O da, devrime ve halka karşı duyumsadığı borçluluğu, kızıl orduda yaşadıklarını, deneyim ve algılama birikimlerini romanlaştırarak ödemeye çalışmıştır. Yani onu devrim bir yazıncı yapmıştır. Kitabı yayınlanır yayınlanmaz ülkesinin sınırlarını aşmış, hemen Avrupa dillerine çevrilmiştir. Dahası Andre Gide ve Romain Rolland gibi Avrupa yazının devleri başarısını kutlamak için ona koştular. Kendisi devrimin yapıtı olan Ostrovski, dünya devrimcilerine bir armağan olarak bıraktı romanını...S
 • Baskı Tarihi:
  1996
 • Sayfa Sayısı:
  285
 • ISBN:
  9753852436
 • Orijinal Adı:
  Как закалялась сталь
 • Çeviri:
  Atilla Tokatlı
 • Yayınevi:
  Oda Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap bir nevi otobiyografidir. Kahraman aslında yazarın kendisidir. Okuyucu yaşanmış bir devrimin canlı tanığını dinlemekten memnun olacaktır. Bunu kitabın akıcılığı sayesinde pek zorlanmadan yapacaktır. Herkesin okuması gereken bir kitaptır.

göziizm 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hayatı kapitalist sistemin çarkları arasında ezilmekle geçen genç Ada'm pavka'nın devrimci olup olanca gücü ile sosyalizm için savaşını anlatan kitaptır...en vurucu yerlerinden biri lenin'in ölümünü anlatan kısımdır "zalim bir inatla aynı kaldı sözcükler" cümlesi ile aklınıza kazılır kalır...altı çizilecek çok cümle içerir okunmalıdır .tekrar tekrar

Halil Yavuz KAYA 
07 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bugün cumartesi, okumakta olduğum, Duvar (Jean-Paul Satre)'ı elime almadım.
Kütüphanemin Raflarına bakarken gözüme ilişti Ve Çeliğe Su Verildi.
İlk sayfasını Açtım, tarih 1968 'i gösteriyor hemen bir parmak hesabı ile bu kitabı rahmetli dayımın kütüphanesinden benimkine nakledişimin üzerinden 47 yılın devrilmiş olduğunu hesaplayı verdim.
Sayfalar arasında dolaştım bir vakit, Hemen anımsadım Pavel'i ve okuyuşumu. Ancak yeniden okuma ihtiyacı hissettim. bu güzel kitabı.
Ne güzeldi o günler. Okuyabilmek için tam iki gün okulu hastalık bahanesi ile ekişimi, yatakda okuyuşumu dürtükledi zihnim. Tebessümü konduruverdim yüzüme.
Hanım Sordu: "hayırdır"
"Hiç" dedim. saklarken arkama kitabı
Acaba şimdi onu okurken neyi bahane edeçektim ki.
Hatıralarım çok eski dsünlere götürdü Ostravski nin bu kitabı beni.
Paylaşayım istedim okuyunca belki yine paylaşırım bir kaç satırı sizlerle.
Şimdi bakalım "ben" benim geçmişte beğendiklerimi yine beğeneçekmiyim acep?
İyi bir hafa sonu diliyorum. Güzel okumalar içersinde...

Adar Erdem 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tess Gerritsen' in yayımlanmasını beklediğiniz piyasa kitapları yerine, okunmayı bekleyen, yıllardır gözlerimizin önündeki başyapıt . '' Umut siz neredeyseniz oradadır. '

Kitaptan 7 Alıntı

Ahmet Samsa 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hayat
Nasıl da gayrete gelip coşmuştu akordeon! Direnip de dansetmemek mümkün değildi. Türkünün ahengine çoktan kaptırmışlardı kendilerini. Hayat bu, yaşanacaktır elbette!

ve Çeliğe Su Verildi, Nikolay Ostrovski (Sayfa 37)ve Çeliğe Su Verildi, Nikolay Ostrovski (Sayfa 37)
Ahmet Samsa 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ve insanın insana artık el kaldırmayacağı gün gelsin diye öldürüyordu.

ve Çeliğe Su Verildi, Nikolay Ostrovski (Sayfa 153)ve Çeliğe Su Verildi, Nikolay Ostrovski (Sayfa 153)
Ahmet Samsa 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yaşamak gerekiyordu evet, beklemeden, bir an önce yaşamak... Saçmasapan bir hastalık, ya da densiz bir feci tesadüf bir anda kırıp söndürebilirdi hayatı...

ve Çeliğe Su Verildi, Nikolay Ostrovski (Sayfa 228)ve Çeliğe Su Verildi, Nikolay Ostrovski (Sayfa 228)
Ahmet Samsa 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kahramanlık
İnsan boşu boşuna ölmüyorsa o vakit ölmeğe değer. Çünkü o vakit acayip bir kuvvet sarar insanın benliğini ve sürükleyip götürür, ölümü düşünmezsin. Hatta ölmek mecburi olur artık. Bir an gelir ki, bile bile ve sabırla yürümek gerekir ölümün üzerine... Ama hakikatin senin ardında olduğunu bilmek şartıyle! Asıl kahramanlık da budur bence...

ve Çeliğe Su Verildi, Nikolay Ostrovski (Sayfa 156)ve Çeliğe Su Verildi, Nikolay Ostrovski (Sayfa 156)
Ahmet Samsa 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ve işte burada ölmüştü kardeşleri. Sefalet içinde doğanlar ve doğuşları bugüne kadar bir köleliğin başlangıcı olanlar daha güzel bir hayat sürsün diye kahramanca, gözlerini kırpmadan ölmüşlerdi.

ve Çeliğe Su Verildi, Nikolay Ostrovskive Çeliğe Su Verildi, Nikolay Ostrovski
Ahmet Samsa 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Gece
Karanlık, bir sürüngen gibi yavaş yavaş ilerleyip yükselerek bütün köşelere siniyordu. Gece bastırmaktaydı gene, boğucu ve ıstıraplarla dolu bir gece. Yarın ne olacaktı peki?

ve Çeliğe Su Verildi, Nikolay Ostrovski (Sayfa 106)ve Çeliğe Su Verildi, Nikolay Ostrovski (Sayfa 106)
Ahmet Samsa 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sınır
Sınır dediğiniz, üzerinde ayrı levhalar taşıyan iki karşılıklı direk demektir. Sessiz ve düşman, iki ayrı dünyayı özetleyerek bakışırlar orada. Aşağıdan yukarıya doğru sivrilen, titizlikle budanmış bir ağaç gövdesidir biri, siyah-beyaza boyalıdır, bir polis kulübesi gibi. Yırtıcı bir kuş vardır ucunda, kanatlarını alabildiğine açmış, pusunun heyecanıyla gagası daha da oburlaşmış bir halde, karşısındaki madenî kalkana dikmiştir karanlık bakışlarını. Kalkan, toprağa iyice yerleşmiş dört köşe kalın bir meşenin zirvesindedir. Ve bir orakla bir çekiç parıldamaktadır bu dövme demirden kalkanın üzerinde. Aralarında altı adım ya vardır ya yoktur ve dümdüzdür toprak altlarında, yataydır, pürüzsüzdür, ama bakmayın siz. Aslında bir uçurum ayırmaktadır bu direkleri.
Ve hiç kimse, hayatını tehlikeye atmaksızın, bu kısa mesafeyi aşamaz.

ve Çeliğe Su Verildi, Nikolay Ostrovski (Sayfa 241)ve Çeliğe Su Verildi, Nikolay Ostrovski (Sayfa 241)