ve Çelik Böyle Sertleşti Cilt: 1

9,5/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
4 beğeni  · 
497 gösterim
Nikolay Ostrovski, Çelik Böyle Sertleşti adlı ünlü romanını, 1904-1936 yılları arasında yaşadığı kısa, ama olağanüstü güzel, kahramanlara yaraşır hayatıyla yazdı. Büyük ölçüde otobiyografik olan eserin temel karakteri, Pavel Korçagin tipinin güçlü, canlı ve çekici oluşunun sırrı, gerçek hayattan alınmasından ileri gelir. Nikolay Ostrovski daha yirmi yaşındayken içsavaş cephelerinde aldığı ağır yaraların etkisiyle kötürüm ve kör olmuş, bu durumdayken, gençliği, sevgi ve mücadeleyi, Komünist Gençlik Birliği üyesi yoldaşlarını ve silah arkadaşlarını anlattığı romanı Çelik Böyle Sertleşti'yi yazmıştı. planını böylece gerçekleştirdi. 1935'te, ünlü sovyet gazeteci Mihayil Koltsov'un kaleme aldığı "Cesaret" başlıklı makale Pravda'da yayınlandığında, milyonlarca insan Ostrovski'nin iyileşmez hastalığını ve partiye sarıslmaz bağlılığını öğrendi.

Pavel Korçagin okurların gözünde, devrimci azmin, fedakarlığın, zor koşullara dayanıklılığın simgesi, bir kahraman, özgürlük savaşında ruhu alabildiğine yücelen bir büyük insandır. Bu kahraman, hayattan çıkıp edebiyat sayfalarına geçmiş, oradan yine hayata dönmüş, hayatı etkilemiş, oluşturduğu simgeyle gençliği biçimlendirmiştir.

Ostrovski'nin Çelik Böyle Sertleşti adlı eseri, milyonlarca okuyucuyu hayran bırakıp dünya edebiyatında hakettiği yeri almış, Sovyet Hükümeti de, Ostrovski'nin büyük başarısına yüce bir değer vererek, yazarı Lenin Nişanı'yla ödüllendirmiştir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1991
 • Sayfa Sayısı:
  302
 • ISBN:
  9799757530250
 • Çeviri:
  Güneş Bozkaya
 • Yayınevi:
  Yar Yayınları
 • Kitabın Türü:
göziizm 
 30 May 13:41 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

bu kitabı herhangi birinin kitapliginda gorsem mutlu olup siritırım .Rusya'da ki iç savaş yıllarında çekilen acıları, çağımızın en büyük devrimlerinden birinin kökleşmesini sağlamak için yapılan fedakarlıkları, gençliği, sevgiyi ve mücadeleyi anlatıyor.biraz fazla rusça terimi bulunduğu için zorlandığım doğrudur lakin okuduğum ve bana kattıkları için mutluyum.keşke herkes baş kahramanın okuma ve öğrenme hırsını, devamında yaptıklarını görse kendine pay çıkarsa dedirtiyor