Adı:
Ve Dağlar Yankılandı
Alt başlık:
Cep Boy
Baskı tarihi:
1 Ocak 2018
Sayfa sayısı:
485
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051852041
Kitabın türü:
Orijinal adı:
And the Mountains Echoed
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Ve Dağlar Yankılandı
Ve Dağlar Yankılandı
Ve Dağlar Yankılandı
Ve dağlardan səda gəldi
Gece vakti, çölü bir el arabasını çekerek geçen bir baba. Arabanın içinde annesiz iki çocuk; iki kardeş; biri kız, biri erkek. Küçük Peri için ağabeyi Abdullah, ağabeyden çok öte. On yaşındaki Abdullah’a sorsanız Peri, her şey demek. Köylerinden Kâbil’e varmak için çıktıkları yolculuğun sonunda aileyi yürek parçalayıcı bir son bekliyor. Fakat aslında bu bir son değil... Kardeşlerin başlarına gelenler -yakın ya da uzak- ilişki kurdukları tüm insanların hayatlarında nesiller boy u yankılanacak...

Hayat farklı aileleri sevgi ve fedakârlık, ihanet ve sadakat gibi ortak duygularla sınarken, karakterlerin başlarına gelenler ve yaptıkları seçimler, kitabın her biri ayrı bir renk ve lezzet taşıyan katmanlarını oluşturuyor. Afganistan’ın küçük bir köyünde doğan ve okuru Kâbil’den Paris’e, San Francisco’dan Tinos adasına taşıyan bu öykü, her sayfada renklenip güçleniyor.

Ve Dağlar Yankılandı, bizi biz yapan değerler üzerine düşündüren, ustalıkla yazıldığını her bölümde yeniden kanıtlayan, büyüleyici bir roman. Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş ile dünya çapında sevilen bir yazar olan Khaled Hosseini’nin yazarlığında bir dönüm noktası.
424 syf.
·221 günde·10/10
Orjinal adı "and mountains echoed " olan kitap yazarın diger eserleri olan uçurtma avcısı ve bin muhteşem Güneş kadar popülerlik yakalayamamis eseridir. Aslında Türkiye'de pr çalışması yapılmadığından da öyle olmuş olabilir başka ülkelerde yapılan incelemeler gayet olumlu. Dilden dile cevirilerde okuyan halka göre yapmak lazım olsa gerek. İçinde bol bol ajitasyon olmakla birlikte Khaled Hosseini'nin çıraklık eseri gibi duruyor. Yine de okunmaya değer.

Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
424 syf.
Parçalanmış bir aileyi, birbirinden koparılmış kardeşler Peri ve Abdullah ın yaşadıklarını anlatıyor gibi görünsede birçok ayrı hikayeye yer verilmiş. Haftalarca elimde kaldı, bitmek bilmedi.Kitap kesinlikle kötü değil ama yazarın Bin Muhteşem Güneş ve Uçurtma Avcısı kitaplarından sonra beklentim çok yüksekti.Kitapta çok fazla karakter olduğu için de ısınamadım.Beklentinizi yüksek tutmazsanız sevebilirsiniz.
 • İskender
  7.7/10 (2.383 Oy)2.123 beğeni12,5bin okunma1.379 alıntı27,9bin gösterim
 • Beyoğlu'nun En Güzel Abisi
  8.1/10 (4.271 Oy)4.005 beğeni17,7bin okunma2.733 alıntı53,8bin gösterim
 • Bab-ı Esrar
  8.1/10 (4.160 Oy)4.122 beğeni19bin okunma3.381 alıntı57,7bin gösterim
 • Mutluluk
  8.3/10 (3.577 Oy)3.926 beğeni16,8bin okunma3.484 alıntı61,3bin gösterim
 • Şah ve Sultan
  8.5/10 (4.139 Oy)4.183 beğeni17,9bin okunma2.980 alıntı56,6bin gösterim
 • İstanbul Hatırası
  8.6/10 (4.504 Oy)4.416 beğeni18,2bin okunma2.322 alıntı53,7bin gösterim
 • Son Ada
  8.8/10 (6,2bin Oy)6,1bin beğeni21,3bin okunma3.441 alıntı74,8bin gösterim
 • Katre-i Matem
  8.4/10 (2.614 Oy)2.827 beğeni12,6bin okunma2.018 alıntı43,5bin gösterim
 • Nar Ağacı
  8.8/10 (3.854 Oy)4.138 beğeni12,8bin okunma6,1bin alıntı87,7bin gösterim
 • Böğürtlen Kışı
  8.6/10 (5,3bin Oy)5,4bin beğeni21,3bin okunma1.478 alıntı94bin gösterim
424 syf.
·7/10
Merhabalar yazar genelde eserlerini Afganistan’ın üçüncü sayfa haberlerinden alarak romanlaştırmaktadır.Bu eser diğer okuduğum iki eserine göre baya basit ve düzensiz bir eserdi çünkü kitapta tek bir öyküden meydana gelen olayları görmüyorsunuz yazar öyküleri birleştirme amacı olmadan yazmıştır.Ayrıca kitabın her bölümünü farklı kişilerden okuyorsunuz.Kitabın ana karakterleri olan Peri ve Abdullah’ın yaşadığı zorlu hayat anlatılmaktadır.Peri ve Abdullah annesiz büyüyen iki kardeştir ve babası ise çocuklarına daha iyi bir gelecek sunabilmek için amansız bir yolculuğa çıkmıştır.Kitapta bir babanın çocukları için yaptığı fedakarlıklar,sadakat,ihanet ve kardeşlik gibi konular üzerinde durulmuştur.Yazar olayları mutluluk mutsuz gibi sonuçlara bağlamak yerine hala yaşanıyormuş gibi bırakmayı tercih etmiş.
Keyifli Okumalar Dilerim
424 syf.
Bazen kitaplar anlatılmaz tarifsiz olur bu kitapta öyleydi benim için.
Aynı yazarın (Uçurtma Avcısı ) kitabını okuduktan sonra yazarın büyüsüne kapıldım.
Güzel bir anlatım abartısız ve gerçeği yansıtan bir kitap.
Kitap hakkında fazla detaylı bir yazı yazmayacağım ama şiddetle önereceğim bir yazar tüm kitaplarını zevk ile okuyacağınızdan kuşkunuz olmasın...
424 syf.
·9/10
Yazar çokça ünlü olunca kitabı okumadan ezberlemis gibi oluyor insan. Gerçi bu benim yazarın okuduğum ilk kitabı. Okumaya bu kitapla başladığım için de memnunum, önyargılı olmak istemem. Öncelikle farklı insanların hayatlarını anlatarak tek bir öykü ortaya koymasını gerçekten beğendim. İkinci olarak ise fazla reklamdan olsa gerek duygusal, belki insanın gözlerini dolduracak bir hikaye beklerken insanların zayıf ve güçlü yanlarını vurgulayan son derece gerçekçi yazılmış bir romanla karşılaştım. Bundan da çok memnun kaldım. Bazı karakterler beni sinir etmedi değil ama zaten gerçek hayattaki insanlar da öyle. Kitaba belki kimse kusursuz diyemez ama kesinlikle okunmaya değer denilebilir diye düşünüyorum.
424 syf.
Kitap çok güzel bir masal ile başladı ve içimden harika bir kitaba benziyor dedim keşke demez olaydım :) kötü demek istemiyorum ama çok değişik bir tarzda yazılmış, uçurtma avcısı yada bin muhteşem güneş gibi bir kitap beklemeyin, bir paragrafta da yıllar öncesini anlatırken bir bakıyorsunuz paragrafın başında normal günlük hayatını anlatıyor.
Bölüm başlarında kimin ağzından yazıldığını hemen anlaşılmıyor, anlamak için 1-2 paragraf okumak gerekiyor. Ayrıca çok fazla yan karakter var ve bir sürü soru işareti ile kitap bitiyor. Kitap bittiğinde bir şeyler eksik kalmış hissi yaşadım, çok beğenmedim açıkçası.
424 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Yazarın diğer kitaplarını okumayan biri olarak çok beğendiğim kitap olmuştur. Kitabın herhangi bir bölümü önceki kısımları okumadan da anlaşılabilir. Kişiler bağlantılı ama hikayeleri bambaşka.
\\|//
Anneleri ölmüş iki kardeşten birisinin bir şekilde aileden koparılması ve tabiri caizse satılması ile ayrı düşen iki kardeşin hikayesi. Yan karakterlerin hikayeleri de o kadar güzel ki. genel bir konusu yok, insanlığın her noktasına değinmiş.
424 syf.
Yazarın Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş kitaplarından sonra bunu okumayı düşündüm ve okudum.. Bir arkadaşım bana tavsiye etmişti.. Şuan iyi ki de okumuşum diyorum.. Sadece biraz karışıktı.. Hani karışık dediğim bir karakterin hayatından diğer karakterin hayatına geçiyordu.. Biraz dikkat isteyen bir kitap.. Ama dediğim gibi iyi ki de okumuşum.. Okumayanlara da tavsiye ederim..
485 syf.
·Puan vermedi
Küçük bir ilçede yaşıyorum. Hastane imkanlarımız kısıtlı olduğu için genelde bir rahatsızlığımız olursa merkezdeki hastaneye gitmemiz gerekiyor. Bir gün sabahın erken saatlerinde annemle birlikte yola koyulduk. Normal giden hayatımızda , normal diyebileceğimiz sohbetlerden birini ediyorduk yanılmıyorsam. Yaşadığımız küçük ve sorunsuz şehirde çevremizden bir haber her zaman yaptığımız şeyleri yapmaya devam ediyorduk işte. Ama o gün bu rutini bozan bir şey oldu. Dolmuşların kalktığı yazıhaneye gittik ve oturduk . Bu işten sorumlu arkadaşımın da babası olan adam bizimle sohbet için yanımızda oturan ürkek , kolu sargılı ama sargısından belli olan şiş kollu adamı gösterdi . Bu adam Afgan dedi. Buraya çalışmak için gelmiş , adını bile duymadığım bir köyde çiftçi bir adama yardım ediyormuş. Üç kuruş para karşılığında...
O gün sahibin canı bir şeye sıkılmış , bizim işçi olarak düşündüğümüz ama gerçeğinde bir köle olarak çalışan o işçinin elinden çıkarmış tüm öfkesini. Hoşuna gitmeyen herhangi küçük bir şeyden dolayı kırmış adamın elini. Açısına dayanamayan adam gecenin sessizliği ile yola koyulmuş . Köyden ilçeye kadar yürümüüş yürümüşş. Ve işte kırık kolu, kırık kalbi , kırık umutlarıyla karşımızda. Ülkesinden kaçıp başka bir ülkede köle olarak çalışan bu adam şimdi de çalıştığı evden kaçıp başka bir şehirde şansını denemek istemiş. Ülkeye kaçak olarak girmesi de var tabii. Yolda polis çevirmesine takılıp ülkeden atılmış olabilir aynı gün . Bilmiyorum .

Bu kitabı okurken istemsiz o adam geldi aklıma . Afganistan'da yıllardır süren o savaştan bahsediyor çünkü. Savaşta canı yanan o aileleri anlatıyor. Yıllarca süren bir savaş. Yıllarca canı yanan aileler. Gözümün önüne gelmiş bir hikaye varmış meğer ama o günkü rutine devam etmişim. Çok acı...Bir çırpıda okuyup bitirirseniz bağlantilari kurmak sizin için daha kolay olur. Kitap boyunca ilk hikayedeki iki kardeşin hikayesinin devamını merak ettim, tabiki sonuna kadar anlatmadı . Biraz sıkılabilir siniz , bundan bana ne ,çocukları anlat sen diyebilirsiniz ama bitirmeye gayret edin. Pişman olmazsınız
424 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10·
Unutmak istediğin, yitirdiğin bazı şeyler vardır. Bir de sen zorlasan dahi zihnin yitirmek istemediği şeyler. Bazen bir şarkı sözünde anımsatır her şeyi bazen de sadece bir rüzgarın esintisinde. Bu kitap kardeşliğin, ailenin, özün ve kendin olmandaki yolculuğunun dünyanın neresin de olursan ol kaçamayacağının göstergesi niteliğinde.
410 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10·
Sabır, ilk eşini kaybetmiş, Abdullah ve Peri adında iki çocuğuyla yoksulluk içinde yaşamaktadır. İkinci evliliğinden bir çocuğu daha olunca hayat şartları onun belini iyice büker. Zaten bir evladı soğuk ve açlık yüzünden ölmüştür. Nebi, (Sabır'ın eşinin kardeşi) Kabil'de bir evde çalışmaktadır ve evin genç hanımı Nila'ya aşık olur. Ancak, hanımın çocuğu olmadığından bir türlü yüzü gülmez. Nebi bir plan yapar. Hem Nila'nın yüzünü güldermek hemde kız kardeşini sefelatten kurtarmak için üvey yeğeni Peri'yi babasından satın alırlar. Birbirlerine çok bağlı olan iki kardeşin hayatları tamamen değişektir.
"Fotoğraf makinen var mı?" diye sordu Thalia.
"Yok."
"Hiç fotoğraf çektin mi peki?"
"Yoo."
"Ve fotoğrafçı olmak istiyorsun?"
"Garip mi buldun?"
"Biraz."
"Peki, polis olmak istiyorum deseydim, onu da garip mi bulacaktın? Kimseye kelepçe takmadım diye?"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ve Dağlar Yankılandı
Alt başlık:
Cep Boy
Baskı tarihi:
1 Ocak 2018
Sayfa sayısı:
485
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051852041
Kitabın türü:
Orijinal adı:
And the Mountains Echoed
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Ve Dağlar Yankılandı
Ve Dağlar Yankılandı
Ve Dağlar Yankılandı
Ve dağlardan səda gəldi
Gece vakti, çölü bir el arabasını çekerek geçen bir baba. Arabanın içinde annesiz iki çocuk; iki kardeş; biri kız, biri erkek. Küçük Peri için ağabeyi Abdullah, ağabeyden çok öte. On yaşındaki Abdullah’a sorsanız Peri, her şey demek. Köylerinden Kâbil’e varmak için çıktıkları yolculuğun sonunda aileyi yürek parçalayıcı bir son bekliyor. Fakat aslında bu bir son değil... Kardeşlerin başlarına gelenler -yakın ya da uzak- ilişki kurdukları tüm insanların hayatlarında nesiller boy u yankılanacak...

Hayat farklı aileleri sevgi ve fedakârlık, ihanet ve sadakat gibi ortak duygularla sınarken, karakterlerin başlarına gelenler ve yaptıkları seçimler, kitabın her biri ayrı bir renk ve lezzet taşıyan katmanlarını oluşturuyor. Afganistan’ın küçük bir köyünde doğan ve okuru Kâbil’den Paris’e, San Francisco’dan Tinos adasına taşıyan bu öykü, her sayfada renklenip güçleniyor.

Ve Dağlar Yankılandı, bizi biz yapan değerler üzerine düşündüren, ustalıkla yazıldığını her bölümde yeniden kanıtlayan, büyüleyici bir roman. Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş ile dünya çapında sevilen bir yazar olan Khaled Hosseini’nin yazarlığında bir dönüm noktası.

Kitabı okuyanlar 15,8bin okur

 • şevval uslu
 • Merve Enes
 • Emre köse
 • Merve Tel
 • Merve
 • Ruken ucan
 • Melek Memiş
 • Ayşe Gülen
 • Sevim Bekiroğlu
 • Zozan Teke

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.2 (81)
9
%1.2 (45)
8
%1.8 (66)
7
%1.6 (57)
6
%0.7 (24)
5
%0.8 (29)
4
%0.1 (2)
3
%0.2 (6)
2
%0 (1)
1
%0.1 (3)

Kitabın sıralamaları