Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt

9,0/10  (18 Oy) · 
47 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.149 gösterim
Bu kitap Don bölgesinin destanıdır. Şolohov; savaş, devrim ve iç savaşı bir Kazak ailesinin yaşamı etrafında olanca canlılığı ile sunuyor. Birinci ciltte Don Kazakları'nın Çar dönemindeki yaşam koşulları ve gelenekleri değişmesi gereken bir düzenin iç çelişkileri içinde resmediliyor. Akıcı dili ve gerçekçi anlatımıyla elinizden düşüremeyeceğiniz bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2009
 • Sayfa Sayısı:
  389
 • ISBN:
  9789756865705
 • Çeviri:
  Tektaş Ağaoğlu
 • Yayınevi:
  Evrensel Basım Yayın
 • Kitabın Türü:
Ebru Ince 
 13 May 00:54 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

#spoiler#
Hangi birini yazayım şimdi a dostlar..öyle hadi bakalım inceledim sizin için diye yazılacak kitaplar değil ki bunlar ..insanı adım adım köylerin, tarlaların,evlerin ,insanların içinde gezdiren yazarları, hikayeleri,nasıl anlatayım? Karakter şu idi ..anası TÜRK 'tü öldürdüler, babası topaldı çocuklarını simartmazdı mı diyeyim ?..yan bahçede komşunun karısına göz dikti Grisa ne it oğluydu mu diyeyim? Unuturum diye evlendide ,yaktı ömrünü. .Natalyayıda ne hallere koydu ...
Kız kendi boğazını orakla kestide ölmedi mi diyeyim ?? Kazak türküleri dağlarda yankılar yaparken ,harmanı hasatı bir an önce kaldıralım derken "savaşşş" diye nağralar atan ....atını köyden köye sürerken hayvanın sırtından köpükler çıkartan ulakları ne edelim?...
öldü dediler yaslara girdim Grisa ..
Ölmedim diye mektubun geldi şapşal şapsaĺ gülümsedim :) ve bunu otobüste yaptım :)
ama son bir darbe vardi ya.. iste onu hazmedemedim de kitabı elimden fırlatıp attım. ..yanimda oturan emekli öğretmen Ayfer hocama anlattım böyleyken böyle oldu diye ...doğru dürüst oku şu kitaplarını dedi :) senin yüzünden hop oturup hop kalkıyoruz :) olmaz ki canım, böyle de kitap okunmaz ki tövbe tövbeeee...:)

Soolohov efendim yazmış ..
tanismadı -iseniz beyninizdeki gerçekçi öykü -roman kütüphaneniz hep eksik kalır. .benden söylemesi. .şimdi benim önümde 3 ciltlik merak dolu bir serüven var ..bir de Don nehrinde buzlar kırılırken çıkan seslerin uğultusu...

savaşsız, saf sevgiyle kalın...iyi geceler

Jan Demir 
 02 Tem 10:18 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Rus edebiyatının Yaşar Kemal'i... Betimlemeleri, şiirsel dili, topluma olan yönü, her hali Yaşar Kemal okumuş bir okura, onu hissettirir. 1. Dünya Savaşi ve Ekim devrimi ile gelişen iç savaşı nesnel bir bakışla anlatan çok iyi, kaynak niteliğinde eser.

Şimdi, insanları savaşın vahşetinden ve acılarından korumak, uzak tutmak için, onlara sürekli savaşı anımsatmak gerektiğine inanıyordu. Türkçeye çevrilen öteki önemli yapıtları "Alyoşa'nın Yüreği", "İnsanın Yazgısı" ve "Mavi Bozkır"dır.

Şolohov; hayata ayna tutan bir yazar. Coğrafyasında yaşayan Tatarları, Kazakları, Rusları...öyle bir anlatmış ki zihnimizin bütün kivrimlarinda olaylar capcanlı yer tutar.

Okumayi düşünen arkadaşların arafta kalmalarına hiç gerek yok! Okumali/Okutmali...

Selçuk Çelebi 
19 Şub 23:41 · Kitabı okudu · 10/10 puan

okumaktan çok keyif almakla birlikte Büyük usta Orhan Kemal' in de en sevdiği romanlardan olan ve kütüphanesinde bulunan bu nehir romanı okurken aynı zamanda da onur duydum. Muhteşem bir roman okuyun okutturun.
(4 cilt için de geçerlidir bu yorumum.)

Mehmet Kesdal 
 14 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 7/10 puan

Şolohov'un bu şaheserini okumaya başlayanlar yani bizler,bu lezzeti çok daha önce tatmalıydık,öyle değil mi?
Şolohov bu eserinin her satırında "ben ustayım"diyor.Klasikleri seviyorum.

Senem Düvencioğlu 
 27 Oca 17:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

4 ciltlik harika bir klasik...

2. cildi her ne kadar savaş sahnelerinin detaylı anlatımıyla elimde uzadıysa da okunması gereken klasiklerden. Eserin kahramanı bir Kazak köyü olan (aynı zamanda yazar Mihail Şolohov'un da doğum yeri olan) Vyeşenskaya'lı Gregor Melehov'dur. Gregor'un gençlik dönemindeki köy yaşantısından başlayarak, I. Dünya Savaş'ına katılması, cephede yaşananlar ve aynı süreçte Çarlığın yıkılışı ve Sovyetler Birliği'nin kurulması sürecinde Kazaklar'ın neler yaşadıklarını ve bu sürecin neresinde olduklarını benzersiz betimlemelerle anlatan dünya edebiyatının en önemli eserlerinden biri. Eser I. Dünya Savaşı'ndaki Rus Devrimini ve o dönemdeki toplumun sosyal ve politik duruşunu tarafsızca ve gerçek anlamıyla okuyucuya yansıtıyor.

Tiramisu 
10 Oca 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Puan vermedi

insanların savaştaki psikolojilerini çok iyi tahlil etmiş, insanlar savaşıyorlar ama ne için savaştıklarını bilmiyorlar, savaşın sonucunda ölen,acı çeken hep masum insanlar oluyor. Okumanızı tavsiye ederim.

Kitaptan 7 Alıntı

Ebru Ince 
 13 May 00:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Mesele şu !
"Bizleri ,insanoğullarını birbirimize karşı çıkardılar ; kurt sürülerinden beter.Ne yana baksan nefret .Bazen kendi kendime ,acaba bir insanı ısırsam kudurur mu? , diye sorduğum oluyor. ..

Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 397 - Altın kitaplar 1967/Moskova baskısı nüshasından)Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 397 - Altın kitaplar 1967/Moskova baskısı nüshasından)
Ebru Ince 
13 May 00:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

XVIII..
"Hayat ana yatağından çıktımı,bir çok kollara ayrılır. .Aldatıcı, dolambaçlı gidişi içinde bir daha hangi yatağa yerleşeceğini önceden kestirmek güçtür ...
Bu gün kumlu bir yatak üzerinde dibi görünecek kadar sığ ,minicik bir dere halinde akar ...yarın kabarır yatağını doldurur.."

Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 464 - Altın kitaplar 1967/Moskova baskısı nüshasından)Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 464 - Altın kitaplar 1967/Moskova baskısı nüshasından)
Ebru Ince 
04 May 00:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Önsöz
"Şolohov"Durgun don romanının birici cildini yayınladığı zaman 23 yaşında bulunuyordu..

Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 5 - Altın kitaplar 1967/Moskova baskısı nüshasından)Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 5 - Altın kitaplar 1967/Moskova baskısı nüshasından)
Ebru Ince 
13 May 00:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bırbirlerine veda ederken...
_senin için bir dua yazdım buraya ,Al...
_işe yarar mı? ..
_Alay etme Gregor. .
_Alay ettiğim yok..
_Eh, haydi Allaha emanet ol kardeşim.Cephede herkesten ileri fırlama sakın. Ölüm atakları çok sever .Dikkat et kendine ...diye bağırdı Piyotr.
_"Ben kendime dikkat ettikten sonra duanın ne kıymetı kaldı ?..

Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 401 - Altın kitaplar 1967/Moskova baskısı nüshasından)Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 401 - Altın kitaplar 1967/Moskova baskısı nüshasından)
Ebru Ince 
11 May 01:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Gregor -Natalya
Tuhaf bir insansın sen ...
Ay'a benziyorsun : bir erkeği ne üşütürsün, ne ısıtırsın....Seni sevmiyorum .

Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 193 - Altın kitaplar 1967/Moskova baskısı nüshasından)Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 193 - Altın kitaplar 1967/Moskova baskısı nüshasından)
Ebru Ince 
13 May 00:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Işte şu yasa !
"Eğer bu ölümlü savaştan sagsaglim çıkmak istiyorsanız, insanlık yasasını çiğnemeyeceksiniz. ."

"Başkasının malına el atmayın. ..
Tanrı korkusuna sahip insanlar olarak ,hiç bir kadına kötülük etmeyin.."

Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 359 - Altın kitaplar 1967/Moskova baskısı nüshasından)Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 359 - Altın kitaplar 1967/Moskova baskısı nüshasından)
Duygu 
20 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

" Ne olmuştu aslında? Henüz hemcinslerini öldürmenin ilmine varmamış insanlar ölüm alanında karşı karşıya gelmiş, çarpışmışlardı. Ölüm korkusuyla dövüşmüşler, boğuşmuşlar, birbirlerini tepelemişlerdi, hayvanlarını yaralamışlardı. Sonra da içlerinden birini öldüren kurşunun sesinden ürküp kaçmışlardı. Orada manen sakatlandıktan sonra basmış gitmişlerdi.
Yiğitlik dedikleri işte! "

Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt, Mihail ŞolohovVe Durgun Akardı Don - 1. Cilt, Mihail Şolohov