Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt

9,1/10  (11 Oy) · 
34 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.051 gösterim
Bu kitap Don bölgesinin destanıdır. Şolohov; savaş, devrim ve iç savaşı bir Kazak ailesinin yaşamı etrafında olanca canlılığı ile sunuyor. Birinci ciltte Don Kazakları'nın Çar dönemindeki yaşam koşulları ve gelenekleri değişmesi gereken bir düzenin iç çelişkileri içinde resmediliyor. Akıcı dili ve gerçekçi anlatımıyla elinizden düşüremeyeceğiniz bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2009
 • Sayfa Sayısı:
  389
 • ISBN:
  9789756865705
 • Çeviri:
  Tektaş Ağaoğlu
 • Yayınevi:
  Evrensel Basım Yayın
 • Kitabın Türü:
Selçuk Çelebi 
19 Şub 23:41 · Kitabı okudu · 10/10 puan

okumaktan çok keyif almakla birlikte Büyük usta Orhan Kemal' in de en sevdiği romanlardan olan ve kütüphanesinde bulunan bu nehir romanı okurken aynı zamanda da onur duydum. Muhteşem bir roman okuyun okutturun.
(4 cilt için de geçerlidir bu yorumum.)

Mehmet Kesdal 
 14 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 7/10 puan

Şolohov'un bu şaheserini okumaya başlayanlar yani bizler,bu lezzeti çok daha önce tatmalıydık,öyle değil mi?
Şolohov bu eserinin her satırında "ben ustayım"diyor.Klasikleri seviyorum.

Senem Düvencioğlu 
 27 Oca 17:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

4 ciltlik harika bir klasik...

2. cildi her ne kadar savaş sahnelerinin detaylı anlatımıyla elimde uzadıysa da okunması gereken klasiklerden. Eserin kahramanı bir Kazak köyü olan (aynı zamanda yazar Mihail Şolohov'un da doğum yeri olan) Vyeşenskaya'lı Gregor Melehov'dur. Gregor'un gençlik dönemindeki köy yaşantısından başlayarak, I. Dünya Savaş'ına katılması, cephede yaşananlar ve aynı süreçte Çarlığın yıkılışı ve Sovyetler Birliği'nin kurulması sürecinde Kazaklar'ın neler yaşadıklarını ve bu sürecin neresinde olduklarını benzersiz betimlemelerle anlatan dünya edebiyatının en önemli eserlerinden biri. Eser I. Dünya Savaşı'ndaki Rus Devrimini ve o dönemdeki toplumun sosyal ve politik duruşunu tarafsızca ve gerçek anlamıyla okuyucuya yansıtıyor.

Tiramisu 
10 Oca 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Puan vermedi

insanların savaştaki psikolojilerini çok iyi tahlil etmiş, insanlar savaşıyorlar ama ne için savaştıklarını bilmiyorlar, savaşın sonucunda ölen,acı çeken hep masum insanlar oluyor. Okumanızı tavsiye ederim.

Kitaptan 1 Alıntı

Duygu 
20 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Ne olmuştu aslında? Henüz hemcinslerini öldürmenin ilmine varmamış insanlar ölüm alanında karşı karşıya gelmiş, çarpışmışlardı. Ölüm korkusuyla dövüşmüşler, boğuşmuşlar, birbirlerini tepelemişlerdi, hayvanlarını yaralamışlardı. Sonra da içlerinden birini öldüren kurşunun sesinden ürküp kaçmışlardı. Orada manen sakatlandıktan sonra basmış gitmişlerdi.
Yiğitlik dedikleri işte! "

Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt, Mihail ŞolohovVe Durgun Akardı Don - 1. Cilt, Mihail Şolohov

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız