Ve Durgun Akardı Don - 4. Cilt

9,0/10  (17 Oy) · 
39 okunma  · 
12 beğeni  · 
635 gösterim
Ve Durgun Akardı Don, Don bölgesinin destanıdır. Eser, bir Kazak ailesi ekseninde Don bölgesini ve savaşın, devrimin ve iç savaşın bölgeye yansıyışını çok yönlü, derinlemesine ama sade bir dille anlatır. Birinci ciltte Don Kazakları'nın Çar dönemindeki yaşam koşulları, gelenekleri, görenekleriyle dile getirilir. Bu cilt, nehir romanın kahramanlarını ve ruh durumlarını da tanıtır. İkinci ciltte, Birinci Dünya Savaşı, 1917 Kerenski Hükümeti dönemi, General Kornilov Olayı ve 1917 Ekim Devrimi'yle, roman kahramanlarının bu olaylardaki durumuna ayrılmıştır. Üçüncü ve dördüncü ciltlerde Don Kazakları'nın ayaklanmaları, Don bölgesinde kurulan bağımsız cumhuriyetler, İç Savaş ve Avrupa'nın bu iç savaştaki rolü irdelenir. Bu kargaşada savrulan kahramanlarla canlı bir belgesel ve çağdaş bir destan sergiler Şolohov, Bozkır çiçekleri kadar canlı ve birbirine benzemez insanlarıyla, yaşanmışlığın sahiciliği ve olağanüstü anlatımıyla Ve Durgun Akardı Don, bütün zamanların en önemli romanlarındandır.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2001
 • Sayfa Sayısı:
  488
 • ISBN:
  9789756865736
 • Orijinal Adı:
  Tihi Don
 • Çeviri:
  Tektaş Ağaoğlu
 • Yayınevi:
  Evrensel Basım Yayın
 • Kitabın Türü:
Mehmet Kesdal 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 36 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kazakların destansı öyküsünde , yaşama tutunmaya çalışan insanların hayat mücadelesi , tüm çıplaklığıyla ortaya konmuş.Çok az tasvir içermesine rağmen, mükemmel bir şekilde canlandırabildiğimiz bu güzel eseri mutlaka okuyun derim.

Edebiyat tarihine geçmiş, klasikleşmiş romanlardan biri. Adı gibi çok durgun akıyor. Çok uzun bir zaman diliminde, Rusya' nın bir bölgesinde olan bitenleri anlatıyor. Bolşevik ihtilalinin oluşumu ve ilk yıllarında, devrimi yapanların, insanları kurtaracaklarını iddia ettikleri zulmün nasıl uygulayıcısı olduklarını, ezilenin değişmediğini, sadece ezenlerin değiştiğini anlatıyor. Don Kazakları arasında geçiyor. Çok yavaş ilerliyor. Okumak epey sıkıcı. 2000 sayfalık bir kitap. Göze alabilen bir başlasın bakalım. Sonunu getirebilecek mi?

Akoglan 
27 Mar 16:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

ŞOLOHOV'A VE RUS EDEBİYATÇILARINA BİR LAFIM "VAR; BİR TARAFTAKİLER TÜRK DİĞER TARAFTAKİLER KAZAKLARDI" DİYORSUNUZ YA, YAZIYORSUNUZ YA... BRAVO!!!. SANAT YAPIN BİR ZAHMET!

Gökhan Parlaktaş 
19 Mar 02:47 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kazakların Birinci Dünya Savaşı öncesinde, sırasında ve sonrasında yaşadıklarını konu alan herhangi bir sıfatla tanımlayamayacağım kadar güzel bir roman. Bazı roman karakterleri olur ya çok sevdiğin bir arkadaşın gibidir, izini tozunu kaybedersin ara ara aklına gelir yaşadıklarınız; ah be Gregor Melekof
...

Kitaptan 3 Alıntı

Mehmet Kesdal 
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Gökyüzüne bakan hasta Gregor.
Kapkara gökyüzünde rüzgar kocaman bulutları güneye sürüyordu.Bazan bulutlarda küçücük bir yarıktan kıvılcım gibi bir yıldız parıldıyor,sonra kayboluyor,bozkırı yine zifiri karanlık sarıyordu.

Ve Durgun Akardı Don - 4. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 1375 - e yayınları 1975 baskısı.)Ve Durgun Akardı Don - 4. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 1375 - e yayınları 1975 baskısı.)
Mehmet Kesdal 
01 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bir kez daha ayrılık.
Dizginleri eyer kayışının üzerine bırakıp tepenin sırtına vardı,tozlu yolun yeldeğirmenine saptığı kavşakta arkasına baktı.Kapıda yalnız Natalya kalmıştı.Serin sabah meltemi siyah,yaslı başörtüsünü elinden kapıp götürmeye çalışıyordu.

Ve Durgun Akardı Don - 4. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 1180 - e yayınları 1975 baskısı.)Ve Durgun Akardı Don - 4. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 1180 - e yayınları 1975 baskısı.)
Mehmet Kesdal 
 30 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Yagodne tanınmaz haldeydi.
Bir zamanların güzelim evi sararıp solmuş,temelleri üzerine yığılmış kalmış gibiydi.Ne zamandır boyanmamış damda sarı sarı pas lekeleri görünüyor,saçaklardan kırık dökük su olukları sarkıyordu.Menteşelerinden çıkan kepenkler sağa-sola kaykılmıştı.Kırık pencerelerden içeri rüzgar giriyor,odalardan,uzun zaman içinde yaşanmamış yerlerin ekşi,küflü kokusu taşıyordu.

Ve Durgun Akardı Don - 4. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 1152 - e yayınları 1975 baskısı.)Ve Durgun Akardı Don - 4. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 1152 - e yayınları 1975 baskısı.)