... Ve Gazel Yeniden

İskender Pala

... Ve Gazel Yeniden Gönderileri

... Ve Gazel Yeniden kitaplarını, ... Ve Gazel Yeniden sözleri ve alıntılarını, ... Ve Gazel Yeniden yazarlarını, ... Ve Gazel Yeniden yorumları ve incelemelerini 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Uygun yer ve zamanda söylenmiş bir şiirin tesir etmeyeceği bir kalp gösterilebilir mi?
Reklam
"Sevgi ile aşk arasındaki fark hakimiyet derecesiyle ölçülür. İnsan, gönlündeki hâle hâkim olabiliyorsa buna sevgi denir. Ama gönlündeki hâl insana hâkim ise onun adı aşk olur. Sevgide irade vardır ama aşkta irade elden gider."
Dünya hayatının bir rüya olduğunu anlatmaya ne bu satırlar ne de kâinat kitabının ciltleri yeter . Hakikate her şey bu dünyanın bir düş olduğunu haykırıp durmakta. Yeter ki bakmasını bilenlerden olalım... Aksi takdir de biz değil , şair değil , Efendiler efendisi değil, Hak kelâmı bile söylese nafile ! Gözler , kulaklar ve kalpler mühürlenmeden...
Allah'a gönülden esir olmak gerçek Hürriyet onun dışındaki her Hürriyet de gerçek esirliktir...
Sevgi ile aşk arasındaki fark hakimiyet derecesi ile ölçülür. İnsan gönlündeki hâle hakim olabiliyorsa buna sevgi denir ama gönlündeki hâl insana hakim ise onun adı aşk olur . Sevgide irade vardır ama aşkta irade elden gider...
Reklam
İnsan, gönlündeki hâle hakim olabiliyorsa buna sevgi denir. Ama gönlündeki hâl insana hakim ise onun adı aşk olur. Sevgide irade vardır ama aşkta irade elden gider.
Aşk, acıdan ibarettir zira. Acı çekmeyince aşkın büyümesinden de, büyütülmesinden de söz edilemez. En büyük aşklar, en çok acı verenler değil midir ?
Sayfa 118Kitabı okudu
Nâbî!..
Ol kimse kim tehâlük eder devlet üstüne Divânedir ki kendin atar mihnet üstüne (Her kim ki devlet idaresinde görev almaya can atar; bilmezlikle kendini eziyet üstüne atan deliye benzer.)
Sayfa 103 - Kapı YayınlarıKitabı okudu
Reklam
NEF'Î!!!
Ne dünyadan safa bulduk ne ehlinden recâmız var
Sayfa 86 - Kapı YayınlarıKitabı okudu
YUNUS EMRE!..
Bu dünyaya gelen kişi, âhir yine gitse gerek Misafirdir vatanına bir gün sefer itse gerek
Sayfa 60 - Kapı YayınlarıKitabı okudu
"Her nefis ölümü tadacaktır." Enbiya, 35
Sayfa 60 - Kapı YayınlarıKitabı okudu
127 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.