Ve Günler Yürümeye Başladı

8,1/10  (9 Oy) · 
17 okunma  · 
7 beğeni  · 
809 gösterim
Galeano'dan her güne bir masal değil, her güne bir gerçek.

Bir takvim formatında yazılan Ve Günler Yürümeye Başladı, 1 Ocak'tan 31 Aralık'a her gün için yakın tarihte ya da eski çağlarda o gün yaşanan özel bir hikâye anlatıyor. Eduardo Galeano, Aynalar'da olduğu gibi kadın, erkek, iktidar, yerliler, ırkçılık, emperyalizm, kültürler, daldan dala atlayarak; değinilmedik konu, ulaşılmadık coğrafya, çoğaltılmadık ses bırakmıyor.

Sürekli daha ileriye taşımaya çalıştığı minimalist stili ise zirvede. Fazladan tek bir sözcük bile kullanmak istemiyor, her şeyin özüne inmeye çalışıyor: konunun, insanın, sözcüğün, tarihin... Söylemek istediğini mümkün olan en kısa biçimde aktarmak; herhalde Galeano edebiyatının en güzel özeti budur.

Hüzünlü sayfaların ağırlığı kaçınılmaz olsa da geleceğe yönelik umudu her satırda hissettirerek "dünyanın vicdanı" yakıştırmasını Eduardo Galeano'nun ne kadar hak ettiğini, bu kitap bir kez daha teyit ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  416
 • ISBN:
  9789755705941
 • Orijinal Adı:
  Los Hijos De Los Dias
 • Çeviri:
  Süleyman Doğru
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
ALEYNA YILMAZ 
30 Oca 12:23 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Hadi bi gün seçin ve tarihte o gün ne olmuş onu öğrenin.Belki okumanın keyifli olurken öğretici de olabileceğini anlatan çok güzel kitaplardan.Günlerimizi bilerek yaşamalıyız.Ve kitap elinize olur da geçerse sizde Kader deyip okumadan geçmeyin. :)

Okan Dağıstan 
18 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsanoğlu nasıl bir tür varlıksa artık ne din, ne bilim, ne akılla onu hizaya getirmenin bir yolunu düşünemiyorum. Bu kitap bu gerçeği bir kez daha ortaya koyuyor.

Kitaptan 19 Alıntı

1979’un sonlarında, Sovyet güçleri Afganistan’ı işgal etti. Resmi açıklamaya göre işgalin sebebi ülkeyi modernize etmeye çalışan laik hükümeti savunmaktı. Ben 1981 yılında bu konuyla ilgilenen Stockholm’deki uluslararası mahkemenin bir üyesiydim. O oturumların birinde yaşadığım önemli bir anı asla unutmayacağım. O dönemde freedom fighters, yani özgürlük savaşçıları, şimdiyse teröristler olarak adlandırılan radikal İslam’ın temsilcisi üst düzey bir dini lider tanık kürsüsündeydi. İhtiyar şöyle gürlemişti: -Komünistler kızlarımızın namusunu kirlettiler! Onlara okuma yazma öğrettiler!

Ve Günler Yürümeye Başladı, Eduardo GaleanoVe Günler Yürümeye Başladı, Eduardo Galeano

2002 yılında, Bolivya'daki McDonald's restoranı kapısına kilit vurdu.
Kimse onu yasaklamadı.
Sadece Bolivyalılar ona sırtlarını döndü yada daha güzel bir ifadeyle,
ona ağızlarını açmayı reddettiler.

Ve Günler Yürümeye Başladı, Eduardo Galeano (Sel Yayıncılık)Ve Günler Yürümeye Başladı, Eduardo Galeano (Sel Yayıncılık)

25 Kasım 2015 14:48
960 yılı civarında Hıristiyan misyonerler İskandinavya’yı istila edip Vikingleri tehdit ettiler: Eğer pagan âdetlerini sürdürürseniz sonsuz ateşin yandığı cehenneme gidersiniz. Vikingler bu güzel haber için teşekkür ettiler. Zira onlar soğuktan titriyorlardı, korkudan değil.
Eduardo Galeano - Ve Günler Yürümeye Başladı

Ve Günler Yürümeye Başladı, Eduardo Galeano (Sayfa 56)Ve Günler Yürümeye Başladı, Eduardo Galeano (Sayfa 56)