ve Kırar Göğsüne Bastırırken

7,9/10  (13 Oy) · 
55 okunma  · 
7 beğeni  · 
814 gösterim
"Sevdiğimiz her şeyi göğsümüze bastırırken kırıyoruz. Vatanı seviyoruz ve sevgiyle bastırırken göğsümüze vatanı, onu parçalara ayırıyoruz; vatanseverler yapıyoruz parçalardan, hainler yapıyoruz, düşmanlar yapıyoruz, kuşkular ve korkular yapıyoruz, sevgimizle bir kezzaba dönüp delik deşik ediyoruz sevdiğimiz şeyi.

"Göğsümüze bastırırken kırdığımız vatan sevgisinden hayatla aramıza duvarlar örüyoruz, özgür olamıyoruz, rahat olamıyoruz, düşüncelerimizi söyleyemiyoruz, kendi ülkemizde ferah fuhur dolaşamıyoruz, hayatın içine giremiyoruz bir türlü.

Kadınları seviyoruz ve sevgiyle parçalıyoruz onları, evlere kapatıyor, yasaklarla kuşatıyor, sokaklarda gezmelerine izin vermiyor, dövüyor, bıçaklıyor, öldürüyoruz; ne kendimiz yaşayabiliyor, ne kadınları yaşatıyoruz; kadınlara duyduğumuz parçalanmış sevgiler hayatın bize sunmaya hazır beklediği her türlü mutlulukla, zevkle, keyifle aramızda büyük bir duvar gibi yükseliyor."
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9786051416250
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Şahin 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 7/10 puan

Yayınlanmış bütün kitaplarını okumuş bir kişi olarak Sayın Altan'ın "deneme" tarzındaki bu son kitabını öncekilere nazaran daha nitelikli bulduğumu söylemeliyim.Bu kitabın konusu olan sosyal çarpıklıkları,toplumsal düşünce hayatındaki sancıları ve oldukça cesur sistem eleştirilerini okuduğunuzda ayaklarınız bu topraklara daha sağlam basacak.

Kitaptan 23 Alıntı

"Ve kırıyoruz göğsümüze bastırırken sevdiğimiz her şeyi.Ve kırdığımız sevgilerden duvarlar örüyoruz hayatla aramıza."

ve Kırar Göğsüne Bastırırken, Ahmet Altan (Sayfa 20 - Can)ve Kırar Göğsüne Bastırırken, Ahmet Altan (Sayfa 20 - Can)

...Ödünüz patlıyor mücadele etmekten. Efendilere karşı sesinizi çıkartmaktansa, bir kazazede gibi bir tahta parçasına sarılarak sürüklenmeyi tercih ediyorsunuz.Malraux herhalde sizin için söyledi o unutulmaz cümleyi: -Uğrunda ölmeye değen bir hayat yaşanmaya da değmez..Uğrunda ölümü göze aldığınız bir hayat yok, çünkü yaşadığınız bir hayat yok.

ve Kırar Göğsüne Bastırırken, Ahmet Altanve Kırar Göğsüne Bastırırken, Ahmet Altan

Kimi Zaman Da...
Bazen ölüleri ziyaret ederim.
Taş lahitlerin yanında, teselli bekleyen bir ruhun dolaşabileceğini düşünürüm.
Ama kimi zaman da, oralarda gezinen bir ruh değil de o lahitlerin altında yatan ölüleri ziyaret edenler bir teselli buluyor bu ziyaretten.
Ölüler, kendilerini dinleyenlere, ümit verici hikayeler anlatıyor.

ve Kırar Göğsüne Bastırırken, Ahmet Altan (Sayfa 38 - Can Yayınları)ve Kırar Göğsüne Bastırırken, Ahmet Altan (Sayfa 38 - Can Yayınları)

Ama Gene De...
Bazen ölüleri ziyaret ederim.

Bunu niye yaptığımı tam bilmiyorum aslında; o mermer lahitlerin altında kaybolup gidenlerin birilerine ihtiyaç duyduğuna inanmam ama gene de teselli bekleyen bir ruhun oralarda dolaşabileceğini düşünmekten hoşlanan bir yanım var sanırım. Bu tuhaf çelişkinin patikasından, bu çelişkiden pek de rahatsız olmadan, yürür giderim yanlarına arada bir.

ve Kırar Göğsüne Bastırırken, Ahmet Altan (Sayfa 34 - Can Yayınları)ve Kırar Göğsüne Bastırırken, Ahmet Altan (Sayfa 34 - Can Yayınları)

Gerçeği Söylemek
........... , hayatın lezzet skalasında kalabalıkların ulaşamayacağı estetik derinliklere ulaşmanın ve bütün bunların gizli ya da açık tatminini yaşamanın bedeli, zor zamanlarda kalabalıkların önüne çıkıp gerçeği söylemektir.

Aksi takdirde daha ağır bir bedel ödersin.

ve Kırar Göğsüne Bastırırken, Ahmet Altan (Sayfa 107 - Can Yayınları 2003)ve Kırar Göğsüne Bastırırken, Ahmet Altan (Sayfa 107 - Can Yayınları 2003)

"Gülmeyi,şakalaşmayı,sevişmeyi bilenleriz,aşıkların karşısında başını eğip berduşlarla dertleşenleriz."

ve Kırar Göğsüne Bastırırken, Ahmet Altan (Sayfa 12 - Can)ve Kırar Göğsüne Bastırırken, Ahmet Altan (Sayfa 12 - Can)

 Malrauxherhalde sizin için söyledi o unutulmaz cümleyi:
 — Uğrunda ölmeye değmeyen bir hayat yaşanmaya da değmez.

ve Kırar Göğsüne Bastırırken, Ahmet Altanve Kırar Göğsüne Bastırırken, Ahmet Altan

İnançsızlar
Bizim gibi inançsızlar, hayatın bütün mihnetiyle, yok olmanın çaresizliğiyle, sevdiğini bir sonsuzlukta yitirmenin kederiyle, hiçbir güce sığınmadan, hiçbir güçte çare aramayarak tek başına boğuşurken, onlar(dinciler) hem bütün çaresizliklerinin ıstırabını Allah'a yüklüyorlar hem de cennetin kapılarının kendileri için açık olduğunu iddia edip en büyük "küfrün" içine batıyorlar.

ve Kırar Göğsüne Bastırırken, Ahmet Altan (Sayfa 58 - Can Yayınları, 2003)ve Kırar Göğsüne Bastırırken, Ahmet Altan (Sayfa 58 - Can Yayınları, 2003)
3 /