Adı:
Ve O Hiçbir Şey Demedi
Baskı tarihi:
Ocak 2000
Sayfa sayısı:
187
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755106779
Kitabın türü:
Çeviri:
Behçet Necatigil
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Evlilikte yakınlaşma ve yabancılaşma temasını işleyen Ve O Hiçbir Şey Demedi, romanın iki kahramanının sesleriyle ulaşır okura. Her ikisi de değişimli olarak içsel ve dışsal yaşantılarını anlatırlar. Böylece bu iki kişinin birbirine koşut giden yaşamları ve aslında birbirine ulaşmaya çabalayan bu insanların yalnızlığı açığa çıkar. Küçük bir kiralık odada karısı ve üç çocuğuyla bir arada yaşamanın sıkıntısına katlanamayan Fred Bogner, onlardan ayrılır. Kiliseye ait bir büroda telefoncu olarak çalışmaya başlar. Savaş sonrası Almanya'sının bir büyük kentinde sokakları arşınlar, içer ve oyun makinelerinde zaman öldürür. Karısıyla bir otelde geçirdiği hafta sonundan sonra ise kesin ayrılık kaçınılmaz görünür. Ancak çok geçmeden Bogner sevmekten asla vazgeçemediği karısında yepyeni bir insan bulur. Savaş sonrası Alman edebiyatının en gerçekçi ve en sarsıcı romanlarından biri olan Ve O Hiçbir Şey Demedi, Alman yazar Heinrich Böll'ü üne kavuşturan roman olarak bilinir.
Bu kitabı yaklaşık iki yıl önce bir sahafın tozlu raflarından çekip almıştım.
Ve okuması bu günlere kısmet oldu.
İyi ki bu güzel kitabı alıp evlat edinmişim dedim , okuyunca da.
Ruhları yoksulluk ve savaş yüzünden tahrip olmuş bir çiftin hikayesi anlatılmış Nobel’li Heinrich Böll bu romanında. Ama ne anlatma, öyle etkili ki , her söz insanın içine hapsoluyor okudukça.
Romanın iki başkahramanı var. Fred ve Kaete. Bir bölüm Fred, bir bölüm Kaete şeklinde ilerliyor. Savaşın ,yoksulluğun dağıttığı bir ailenin konusu işleniyor.
Ve bence bu kitapla ilgili en önemli ayrıntı , kitabın çevirmeninin Behçet Necatigil olması.
Öyle güzel çevirmiş ki sanki kitap aslında Türkçe yazılmış. Karakterlerin duyguları çok iyi yansıtılmış . Çoğu yerde durup durup daldım. Savaşın binalardan çok ruhlarda yarattığı tahribata şahit olmak çok vurucuydu.
"onu çarmıha gerdiler
ve o hiçbir şey demedi"

İkinci Dünya Savaşına katılan, savaşta esir düşen; o yılları ve savaş sonrasını romanlarında savaşın öteki yüzü olarak yansıtan Nobel Ödüllü Heinrich Böll, bu eserinde çöken bir evliliğin kadın ve erkek üzerindeki etkilerini, savaşın silinmeyen izlerini, yoksulluğu, dinden uzaklaşmayı derinlemesine gözlem yeteneğiyle okuyucuya aktarıyor. On üç bölümlük eserinde bir bölümünde erkeğin diğer bölümünde kadının gözünden anlatımıyla, yazarın iki cepheden bu kadar gerçekçi bakış açısına hayran kalıp kitabı sevdiğiniz kitaplar arasına yerleştirebilirsiniz. Çünkü bazen Fred gibi savaştan sıkılıp mezarlıklarda ölülerle nefes alabilecek kadar hayatın anlamını yitirmiş bir adam, bazen de Kaete gibi yoksulluğun, çaresizliğin, kocanızla garlarda sevişmenin utancını; yaptığınız pasta hamuruna kattığınız gözyaşlarınızla yoğuran bir kadın olabilirsiniz.

Bu kitap benim gözümde sarf edilebilecek tüm övgüleri hak ediyor. Gönül isterdi ki bu inceleme detaylı, kitabın hakkını veren bir analiz olsun. Ancak vakit kısa, kitaplar çok olunca kısaca kitabı okumanızı tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar.

"Dışarıdan bakılınca, iki insan bahtsızlıktan kurtulmuş, kıyıya ulaşmış görünüyordu. Ama savaşın yıkıntılarının onarıldığı yoksulluk yıllarında gerçek yıkıntı yüzeyde değildi. Köprüler yeniden yapılır, evler eski temelleri üzerinde daha rahat, daha konforlu ve güzel yapılar halinde yükseltilebilirdi. Ama asıl yıkıntı ta içimizde, kalbimiz ve ruhumuzun kötürümleşmesindeydi. "
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.894 Oy)6.003 beğeni20.525 okunma913 alıntı106.651 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.901 Oy)19.815 beğeni45.345 okunma3.495 alıntı191.737 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.895 Oy)9.165 beğeni30.041 okunma921 alıntı145.981 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.599 Oy)4.082 beğeni13.580 okunma1.529 alıntı56.083 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.257 Oy)6.611 beğeni17.572 okunma2.930 alıntı89.925 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.708 Oy)8.169 beğeni22.211 okunma4.419 alıntı136.220 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.081 Oy)13.885 beğeni35.967 okunma3.786 alıntı152.872 gösterim
 • Tutunamayanlar
  9.0/10 (3.373 Oy)5.308 beğeni8.476 okunma6.036 alıntı137.473 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (8.207 Oy)9.193 beğeni27.436 okunma2.933 alıntı120.986 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.693 Oy)9.641 beğeni27.047 okunma2.000 alıntı125.332 gösterim
İstanbul Beyazıt'ta sahaftan aldığım bir kitap. Öyle sürükleyici bir hikaye değil ama kahramanların yaşantıları, kitabın dili, çevirideki özen beni çok etkiledi. Bu eseri okumak nostaljik bir film seyretmek gibi, yatıştırıcı ve rahatlatıcı bir etkisi var.
Heinrich Böll okumaya devam. 1954 yılında yayımlanan, bir ustanın elinden çıktığını belli eden eser, Ve O Hiçbir Şey Demedi. Savaşı sadece savaş yıllarından ibaret zannedenlerin okuduğu zaman etkilenmekten kaçınamayacağı, savaşın sadece belirli yıllar arasında geçtiğini düşünenlerin, bu düşüncelerinin ne kadar basit ve yanlış olduğunu görebilecekleri bir eser aynı zamanda. Yoksulların, bir avuç bile olsa 'o şeye' sahip olamayanların hikayesidir, Ve O Hiçbir Şey Demedi. Mutlu olabilecekken mutlu olamayanların hikayesidir. Yenilemeyen çikolataların, şekerlemelerin, giyilemeyen kıyafetlerin, komşulardan çekinildiği için oynanamayan oyunların, yaramazlık yapmaktan çok uzak olan çocukların hüzünlü sessizliğinin hikayesidir. Eğer olurda, içilirse kahvelerin, yenilirse yemeklerin bir sonraki günde de aynı şekilde devamının o kadar kolay olmayacağının garantisini ellerinin altında bulunduranların hikayesidir. Hayatın hikayesidir, savaşın bazıları için hep süreceğinin şanssız anlatımıdır... Yetişkinlerin mutsuz, çocukların umutsuz, hayatın acımasız oluşunun yazı diline dökülmesidir. Borç istemeyenlerin, isteyemeyenlerin, isterken bile binbir utangaçlık duyanların; cebinde 'o şeyi' olmayan birinin, bir kafede oturup kahve içtiğini, tatlı yediğini ve bunu cebinde o şey varmışçasına rahatlıkla yaptığını gördüğü olaylara şahit olmasının anlatımıdır, Ve O Hiçbir Şey Demedi. Lütuflara karşı boyun eğmenin alışkanlığı, savaşın insan onuru üzerindeki etkisini göstermesi açısından kâfidir...

Bu eseri benimle eş zamanlı okuyarak, kitap okuma mutlulugumu bir kat daha artıran, @blackgarden'a teşekkür ediyorum.

Tanışıklığımız birkaç ay öncesine dayansada, Böll gibi büyük bir yazarın varlığından haberdar olduğum daha da güzeli onu okuduğum için şanslıyım. Bu şansın sizinde bir gün kapınızı çalması dilegimle...
İnsanlık tarihinin büyük felaketlerinden biri olan ikinci büyük savaşın, dünya edebiyatına olan yüksek tesiri, su götürmez bir gerçektir, bu savaş hakkında yazılan edebi eserler yanında, savaş sonrası oluşan siyasi ve felsefik ideolojilerin anlatıldığı kitaplar, oldukça kapsamlı bir okuma dünyası oluşturuyor, yetenekli yazar Heinrich Böll de bu dünyaya hizmet eden ustalardan... ''Ve O Hiçbir Şey Demedi'' başlıklı romanında; savaş sonrası dönemde, Almanya'da kör talihin yakalarını bir türlü bırakmadığı bir evli çiftin zorlu ruhsal durumları resmediliyor. Kilise'ye ve din adamlarına getirilen eleştirilerin de gömülü olduğu bu kısa romanda, okurun dönem koşullarını somut olarak hissedebilmesi elbette yazarın kuvvetli kaleminden kaynaklanıyor...

Romanımızın başlığı, romanımızın bayan karakterinin kilieseden kulağına çalınan bir ilahiden alıntıdır. İlahide, ''O'nu çarmıha gerdiler ve o hiçbir şey demedi'' sözleri mevcut. Hikaye karakterlerimizin ise başlarına gelen sıkıntılar hakkında birbirleriyle çekinmeden konuşabildiklerine şahit oluyoruz; demek istediğim dertlerini-düşündüklerini-sıkıntılarını anlatmaktan geri kalmıyorlar. Oysa ki Hazreti İsa, bütün o sıkıntılar karşısında hiçbir şey dememişti. Zaten ne diyebilirdi ki?..

Benim bu kitabı okumama vesile olan genç arkadaşıma teşekkür ederek kitabı okumanızı tavsiye edeceğim, iyi okumalar...
Yoksulluğu öyle basit öyle saf haliyle -duygu sömürüsü yapmadan- anlatıyor ki.. En dramatik bölümleri okurken bile gözlerin dolmuyor, sahip olduğun her şeyden, karnının tok olmasından bile.. utanç duyuyorsun.
“Benimle niçin evlendin, meselâ bunu söyle!”
“Kahvaltı için!” dedim. “Ben birisini arıyordum, kendisiyle ömrüm boyunca kahvaltı edebileceğim birisini. Hani derler ya, piyango sana çarptı. Sen bana mükemmel bir kahvaltı arkadaşı oldun, senin yanında hiç canım sıkılmadı. Umarım ki sen de benden sıkılmamışsındır.”
Sık sık düşünmüşümdür, ben onu neden seviyorum? Tam bilmiyorum bunu, birçok sebepleri olmalı, fakat bir tanesini biliyorum: Onunla lunaparka gitmek, güzel çünkü.
Heinrich Böll
Sayfa 117 - Cem Yayınevi NOBEL Dizisi
Evet, bugün pazar ve odamız ,yan komşudan gelen kızartma kokusuyla dolu ve bu koku beni ağlatabilir, ete hasret çocukların sesine ağlayabilirim...
... and he never said a mumbaling word- diyor zencinin şarkısı.
... ve o hiç bir şey demedi.

https://youtu.be/G1fb-cQP20w
Bazen düşünürüm de ben onu galiba, ancak kanunlardan ne kadar nefret ettiğini anladım anlayalı sevmeye başladım.
Heinrich Böll
Sayfa 50 - Cem Yayınevi NOBEL Dizisi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ve O Hiçbir Şey Demedi
Baskı tarihi:
Ocak 2000
Sayfa sayısı:
187
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755106779
Kitabın türü:
Çeviri:
Behçet Necatigil
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Evlilikte yakınlaşma ve yabancılaşma temasını işleyen Ve O Hiçbir Şey Demedi, romanın iki kahramanının sesleriyle ulaşır okura. Her ikisi de değişimli olarak içsel ve dışsal yaşantılarını anlatırlar. Böylece bu iki kişinin birbirine koşut giden yaşamları ve aslında birbirine ulaşmaya çabalayan bu insanların yalnızlığı açığa çıkar. Küçük bir kiralık odada karısı ve üç çocuğuyla bir arada yaşamanın sıkıntısına katlanamayan Fred Bogner, onlardan ayrılır. Kiliseye ait bir büroda telefoncu olarak çalışmaya başlar. Savaş sonrası Almanya'sının bir büyük kentinde sokakları arşınlar, içer ve oyun makinelerinde zaman öldürür. Karısıyla bir otelde geçirdiği hafta sonundan sonra ise kesin ayrılık kaçınılmaz görünür. Ancak çok geçmeden Bogner sevmekten asla vazgeçemediği karısında yepyeni bir insan bulur. Savaş sonrası Alman edebiyatının en gerçekçi ve en sarsıcı romanlarından biri olan Ve O Hiçbir Şey Demedi, Alman yazar Heinrich Böll'ü üne kavuşturan roman olarak bilinir.

Kitabı okuyanlar 67 okur

 • Burak Bulut
 • E G
 • Ilayda Caner
 • Su
 • Muhsin Ulusoy
 • Pınar A.
 • Gürbüz Deniz
 • Zeynep Ertunç
 • mehmet
 • Sevil Erdoğmuş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.5
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%6.5
25-34 Yaş
%41.9
35-44 Yaş
%35.5
45-54 Yaş
%9.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%50
Erkek
%50

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.6 (8)
9
%20.7 (6)
8
%37.9 (11)
7
%3.4 (1)
6
%3.4 (1)
5
%6.9 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0