Giriş Yap

Veba

.....aklından tarihin gördüğü otuz kadar büyük vebanın yaklaşık yüz milyon kişinin ölümüyle sonuçlandığını geçiriyordu. Peki yüz milyon ölü ne anlama gelir? Savaşta insan ölüyü diriyi bilmez. Nasıl ölü bir insan biri onu ölmüş olarak gördüğünde önem taşırsa, tarih sahnesine saçılmış yüz milyon ceset de hayalimizde silik bir görüntüden başka bir şey değildir.
Reklam
Bir savaş patladığında insanlar, "Uzun sürmez nasılsa, çok aptalca!" derler. Kuşkusuz savaş çok aptalcadır, ancak bu onun uzun sürmesini engellemez. Budalalık hep ısrar eder, insan hep kendisini düşünmese bunun farkına varabilirdi. Bu açıdan buralılar da herkes gibiydi, kendilerini düşünüyorlardı; bir başka deyişle hümanisttiler; felaketlere inanmiyorlardı. Felaket insana ilişemez, onun için felaket gerçek dışıdır, geçip gidecek kötü bir rüyadır, denir. Ancak her zaman geçip gitmez, bir kabustan ötekine insanlar geçip gider; ilk sırada da önlem almadığından, hümanistler gider.
Durmadan düşündükleri o geçmişin de üzüntülü bir özlemden başka tadı yoktu. Aslında, bir zamanlar bekledikleri kadın ya da erkekle yapabilecekleri şeyleri zamanında yapmamış olmaktan duydukları pişmanlığı da buna eklemek isterlerdi
"Halbuki herkes gibiydi o da."
Reklam
Gerçekte, iki kez acı çekiyorduk; öncelikle kendi acımızı, sonra da burada olmayanların, oğul, eş ya da sevgilinin çektiğini düşündüğümüz acıyı.
Reklam
2
1000
10bin öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42