Veca (Çürük Vişne - 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4404
Gösterim
Adı:
Veca
Alt başlık:
Çürük Vişne - 1
Baskı tarihi:
16 Mart 2018
Sayfa sayısı:
608
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051733913
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Veca
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınevi
Esila, kirpik uçlarından dudaklarındaki tebessüme kadar acıdan yoğrulmuş bir kızdı. Bedenine atılan darbeler ruhunda çok büyük yaralar açmıştı. Sömürülecek tek bir yeri bile kalmadığı halde bu eziyeti çekmek zorundaydı. Ta ki Asrın’a kadar.

Asrın, genç kızın sıkışıp kaldığı bu kapanda çaresizce attığı sessiz çığlıklarını işitmişti. Fakat bir sorun vardı. Genç adam yaralı bir aslan gibiydi; sert, hırçın ve etrafı duvarlarla kaplı.

Esila, onunla tanıştığında ruhuna daha fazla acı bulaştıracaktı belki de ama tek bir an bile pişman olmayacaktı. Çünkü geçmişin, sırtlarında açtığı yaraları koparıp atmak o kadar kolay olmasa da ikisi de yalnızca birbirleri sayesinde iyileşebileceklerini fark ettiklerinde, bolca acı vaat eden hastalıklı bir ilişkinin temelleri çoktan atılmıştı.

Bitti sandıkları yerden başlayan, başladığında çoğalan, çoğaldıkça şiddetlenen bu yangın onların hem kurtuluşları hem de bitişleri olacaktı.

“Kurtarılmaya ihtiyacımız var. Asrın, bizi kurtar! Beni ve çocukluğumu kurtar!”
608 syf.
Wattpad kitabı olduğu için çoğu kişi önyargılıdır muhtemelen:( Ama bence anlatım dili ve olayların kurgusu olarak wattpaddaki “gerçek yazar” sıfatına yakışabilecek sayılı yazardan biri bence Emine Tavuz.
Çürük Vişne okuduğum en güzel aşk hikayesi. Iki kere okudum kitabı. Hala da canım sıkıldıkça okuyorum:) Özellikle daha basılmayan Çürük Vişne'nin ikinci kitabı ilkinden kat kat daha güzel. Ilk kitapta bazen Asrın'ın aşkından şüphe ediyor, Esila'nın gurursuzluklarına kızabiliyor insan. Ama ikinci kitapta bu aşk ütopik derecede güzel geliyor göze:)
Kısaca +18 kısımlarının olmasına rağmen çok güzel bir roman:)
608 syf.
Okudum ve çok beğendim tavsiye ederim ikinci kitaba bölüm gelmesini bekliyorum sabırsızlıkla ve en kısa zamanda ikinci kitapta çıkar umarım
 • Veryansın
  8.5/10 (45 Oy)52 beğeni152 okunma72 alıntı1.184 gösterim
 • His: Cehennem Çiçeği
  8.7/10 (95 Oy)114 beğeni192 okunma63 alıntı4.207 gösterim
 • Ateş
  8.8/10 (141 Oy)152 beğeni340 okunma121 alıntı5.150 gösterim
 • Kehf
  8.7/10 (138 Oy)142 beğeni267 okunma56 alıntı8.596 gösterim
 • Lacivert
  8.5/10 (275 Oy)257 beğeni632 okunma54 alıntı16.187 gösterim
 • Lacivert - Safir
  8.8/10 (182 Oy)179 beğeni422 okunma76 alıntı6.274 gösterim
 • Kutup Yıldızı 1
  8.8/10 (160 Oy)155 beğeni363 okunma85 alıntı9.078 gösterim
 • Ateş ve Su
  8.5/10 (88 Oy)93 beğeni234 okunma12 alıntı6.852 gösterim
 • Reyc
  8.9/10 (83 Oy)83 beğeni176 okunma70 alıntı2.978 gösterim
 • Bal
  8.2/10 (114 Oy)115 beğeni273 okunma85 alıntı7.522 gösterim
608 syf.
Çürük Vişne. En sevdiğim romandır kendisi.

Duyguları bütün detayları ile hissetirebilen, okuduğun her sayfada düşündüren, kahramanlarla birlikte yaşamanı sağlayan bir eser. Esila ve Asrın. O kadar güzeller ki, birbirlerine o kadar aitler ki onları okumaktan hiç bir zaman sıkılmıyorum, bıkmıyorum. Ve onlara acıyı çok yakıştırıyorum.

Esila Karam. Olmayan anne ve babasının harabesi. O kadar acı dolu, yıpranmış, güçlü bir kadın ki. Anlatmam imkansız, onun bir çok özelliği sıralayabilirim ama onu okuyarak anlamamız daha iyi . Yaşadığı veya yaşayamadığı olaylar onu o kadar yaralı bir insan yapıyor ki. Okuduğum her satırda onunla birlikte üzülüyor, biran önce Asrın'ın onu kurtarmasını bekliyorum.

Asrın Karavis. O çok güzel bir adam. İçinde yangınlar taşıyan, yorgun, acılı bir adam. Başına gelenler onu herşeyden öyle bir uzaklaştırıyor ki kafayı yemesine ramak var. Herkese karşı soğumuş o, onun için soğumuş. Ama yinede hayata tutunmaya çalışıyor.

Ve burada başlıyor Çürük Vişne. İki yaralı, kan revan içindeki kalbin birbirlerine sığınmasıyla başlıyor. İkisi birbirinden beter yorulmuşlar bu hayattan, ikiside bıkmış yaşamaktan. Diyeceksiniz ki o zaman onlar nasıl birbirlerine iyi gelecek, nasıl birbirlerine ilaç olacaklar?
Birbirlerine o kadar iyi geliyorlar ki. Birbirlerine iyi geldikleri ilaç oldukları gibi birbirlerine yara da oluyorlar. Birlikte yaralanıp, birlikte sarıyorlar yaralarını. Hiç tatmadıkları duyguları, yaşamadıkları güzellikleri birlikte yaşıyorlar. Birlikte yaşayıp birlikte ölüyorlar. Birlikte yitiriyorlar hayatı.

Şuan basılmış olan bir kitabı bulunmakta. İnanın romanın devamı birinci kitapdan daha güzel, yaşanan olaylar o kadar fena ki gerçekten zorlanıyor insan devamını okurken. Defalarca okuduğum ve okuyacağım bu romanı.
Spoilir vermemek için burada bırakıyorum incelememi. Okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Bütün önyargılarınızı kenara atıp okumalısınız. Klişe diyip bırakmamalısınız (çünkü ben daha önce böyle bir kurgu görmedim), olayları sindirerek okumalısınız...
608 syf.
·2 günde·6/10
Kitabın yorumlarına bakarak kitabı aldım ama umduğum gibi olmadı. İki kitap aldım ve sonu gelmedi. Konusu değişik ama çok beğenmedim doğrusu. Keşke almasaydım dedim okurken ...
Konusuna gelince; iki yaralı insanın birbirini bulaması ve acılarına sığınması konu oluyor kitapta. İkisi birbirinden beter boktan hayatlar yaşamışlar. Ve yaralarını beraber sarmaya çalışıyorlar.
608 syf.
·Beğendi·10/10
Çürük Vişne... Nasıl anlatsam ki bu romanı bilemiyorum? Başta herkesin uzak bakabileceği bir kitap: sebebi Wattpad. Ancak şu bir gerçek ki Emine Tavuz günümüz onlarca yazarı kalemiyle mat eder. O kadar güzel-derin-keskin bir betimlemesi var ki, insan okudukça bazı zamanlarda sanki sıcacık bir kumsalda yürüyor huzuru yaşıyor, bazı zamanlarda ise bıçak altında yatıyormuş gibi gergin hissediyor; yani Emine Tavuz cümleleriyle okuyucularının duygularına çok güzel hükmediyor ve benim onlarca okuduğum dünyaca ünlü -tecrübeli- yazarlardan alamadığım tadı bana veren genç bir yazar, Allah vergisi bir yeteneğe sahip kendisi. Şimdi ise kitabına geçelim; ÇÜRÜK VİŞNE... Evet romanı sonlarına kadar okumamış arkadaşlar ilk ciltlerini okuduğu için "klişe" yorumu yapmış olabilirler ancak Çürük Vişne bir klişe değil bir klasik hiç değil. Kitap ilerledikçe aslında kurgusunun ne kadar derinden olduğunu anlıyor ve kitabın bir aşk kitabı olmasından çok bir psikolojik gerilim kitabı olduğunu fark ediyorsunuz, işte onu fark ettiğiniz an klişe sözü söylemek çok büyük bir haksızlık olur Çürük Vişne'ye. Kesinlikle yetişkin kitabı çünkü içindeki betimlemeleri, psikolojik tahlilleri veya cinsel temasın yoğun olduğu sahneleri ancak olgun bir zihin kaldırabilir ve anlamlandırabilir. Okuduğum ve gerçekten büyük bir hayranlıkla zihnime yerleşen nadir romanlardan. Nasıl söylesem... Sanki, karakterleri zihnimde yaşıyor, bir ruhlara sahipler, kitap öyle bir bütünleştirici ki. Esila ve Asrın'ın sevdası herkesin kaldırabileceği bir aşk hikayesi de değil. Özellikle de Asrın Karavaris şimdiye kadar soluksuz okuduğum ve aşık olduğum tek erkek kahraman. Ama söylemeden geçemeyeceğim Wattpad platformunda Emine Tavuz'un diğer kurgularıda muazzam özellikle yeni kurgusu Kimsesizler Matemi şimdiden kalbimi fena çaldı, neyse romanımıza dönelim. Bence Çürük Vişne'yi okumak insanlar için büyük bir şans, tabi ki böyle düşünmeyen kitle de olabilir ki zaten var(!) ancak onlarda Çürük Vişne'nin ruhunu anlayamamış, kurgusunu kavrayamamış ve Asrın'ı tanıyamamış bir kitledir.
"Çürük Vişne sadece bir kitap değil büyük bir ah."
-Emine Tavuz.
608 syf.
·Beğendi·10/10
Aslında kitaba baktığınızda klişe gibi yani bir tarafta zengin güçlü erkek diğer tarafta fakir güçsüz ezilen kız... Ama yazarın anlatımı kitabı değiştiriyor.
Bu kitabı arkadaşlarıma hep öneriyorum. Çünkü çok güzel. Kitap yorumum kısa olabilir çünkü kitap anlatılamayacak kadar güzel...
Kesinlikle alın.
608 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Papatyalar ölüm kokar, sevgilim.
Ah Asrın ah! Sevgi ve șevkatli o taş kalbinin arkasından nasıl gösteriyorsun Esila'ya. Babasından sevgi görmeyen bir kıza bu kadar sevgi göstermen. Onu kabul etmen. Bu hoş çok, çok çok hoş.
Asrın sanrım hayatımda okuduğum en cool adam. Öyle güzel.
Emayne öyle bir yazmışki kitabı Esila uyurken izlediğini zihnimde canlandırabiliyorum. Bu arada ikinci kitap bir çok sitede ön satışa açılmıș. Kapağı çok güzel olmuş.
608 syf.
·3 günde·4/10
Herkese merhabalar. Geçen yıllarda okuduğum bir kitabın yorumu ile buradayım.
*
Kitabın ana karakterlerinden Esila, annesi kendisini iki yaşındayken terk edip giden ve babasının şiddetiyle yaşamaya çalışan on yedi yaşında bir genç, uzun lafın kısası klişeler prensesi; bir diğer karakter ise Asrın, hiç uzatmaya gerek yok o da olmazsa olmaz kötü çocuk. Olay örgüsü anne baba sevgisi görmeyen kızımızın ilgiye olan ihtiyacı ile gelişir.
*
Kitaba puan kazandıran tek şey yazarın betimlemeleriydi, yazarın yeteneği var bu belli oluyor ama seçtiği karakterler ve olay örgüsü kitabı berbat ediyor. Etiket fiyatı 40 TL olan bir kitap, bir de serinin beş kitap olacağını düşündüğümde bu fiyata değecek olduğunu düşünmüyorum. Son olarak değineceğim nokta ise sayfa sayısı, insan ister istemez düşünüyor, yazarcım sen 600 sayfa boyunca ne anlatmış olabilirsin diye.
*
608 syf.
·28 günde·2/10
Kitap benim için bir düş kırıklığı oldu .
Wattpad kitapların bir klişesi olan "babasıyla anlaşamayan kız " ikolü vardı
Kadın karakterin sürekli aşağılanması , ezilmesi bir hayli rahatsız ediciydi üstelik baş karakerin onu aşağılayan bir erkeğe âşık olması saçmalık ve iç açıcı olamayan bir olaydı ama kitabın içindeki betimlemeler güzeldi bana kalırsa 42 lira bu kitaba verip almayın
608 syf.
Cok merak ettigim bir seri olmamasina ve sirf vakit doldurmak icin okumama ragmen kitap beni aldi goturdu. Ben zaten boyle masum kiz, zor cocuk hikayelerini seviyorum. Sorunlu karakterler ve yasanmis travmalar olmazsa olmaz. Cok begendim ama Asrin karakterimiz de sevgi sozcuklerini kullanmak da peeeek bir kati. Asrin ve Esila guzellerdi, bazi yerlerde olay orguleri kopuk olsa da duygusal yonlerini begendim.
608 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Anneciğim, babacığım... Aslında hayır...
O kız kendini itmedi,
O kızı siz ittiniz,
Bir uçurumdan iter gibi,
Bir dağ yamacından bırakır gibi,
Fakat hayır, düşmedi.
Düşerken tutuldu.
608 syf.
·1/10
yine klişeler ile başlayan bir kitap. ama diğer kitaplardan farkı yazarın betimleme yapabilmesi bu konuda başarılı fakat geri kalanı için aynı şeyi söyleyemem. bir kere esila tam bir gurursuz kadınların yüz karası. çocuk asrın bad boyun teki. yazanın yaptığı ise bu saçma şeyleri hastalıklı aşk kılıfı altında pazarlamak. kesinlikle isterse sayfalarca betimleme yapsın kadını bu şekilde gösteren kitapları savunmayacağım ve önermeyeceğim. sizde okumayın yine etiket fiyatı 40 tl olan bir kitap ve seri beş kitap olucak. yani baya kazıklanırsınız seriyi okumaya karar verirseniz. almaya ve okumaya gerek olmayan bir kitap. yazan kişinin yeteneği var bu belli oluyor fakat seçtiği karakterler ya da yazdığı kesinlikle saçma. kitlesi 14 15 yaş ve asrına aşıklar. acaba yazan kişinin hayatına girse aynı salaklığı gösterebiliecek mi? gereksiz para vermeyin.
"Ne olursa olsun" diye konustu, boğazından yükselen karanlık sesine net bir vurgu hakimdi."Seni göğsümde saklamak istediğim sürece, hangi acına sebep olsam da benden gitmeyeceksin.'

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Veca
Alt başlık:
Çürük Vişne - 1
Baskı tarihi:
16 Mart 2018
Sayfa sayısı:
608
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051733913
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Veca
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınevi
Esila, kirpik uçlarından dudaklarındaki tebessüme kadar acıdan yoğrulmuş bir kızdı. Bedenine atılan darbeler ruhunda çok büyük yaralar açmıştı. Sömürülecek tek bir yeri bile kalmadığı halde bu eziyeti çekmek zorundaydı. Ta ki Asrın’a kadar.

Asrın, genç kızın sıkışıp kaldığı bu kapanda çaresizce attığı sessiz çığlıklarını işitmişti. Fakat bir sorun vardı. Genç adam yaralı bir aslan gibiydi; sert, hırçın ve etrafı duvarlarla kaplı.

Esila, onunla tanıştığında ruhuna daha fazla acı bulaştıracaktı belki de ama tek bir an bile pişman olmayacaktı. Çünkü geçmişin, sırtlarında açtığı yaraları koparıp atmak o kadar kolay olmasa da ikisi de yalnızca birbirleri sayesinde iyileşebileceklerini fark ettiklerinde, bolca acı vaat eden hastalıklı bir ilişkinin temelleri çoktan atılmıştı.

Bitti sandıkları yerden başlayan, başladığında çoğalan, çoğaldıkça şiddetlenen bu yangın onların hem kurtuluşları hem de bitişleri olacaktı.

“Kurtarılmaya ihtiyacımız var. Asrın, bizi kurtar! Beni ve çocukluğumu kurtar!”

Kitabı okuyanlar 256 okur

 • Ahsen
 • Gizemlisever
 • Selin Tornacı
 • Helene
 • Sena
 • Gryflawles
 • Mina Sönmez
 • Kevser özdağ
 • Mel
 • Aleyna Alkın

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%57.3 (59)
9
%9.7 (10)
8
%6.8 (7)
7
%9.7 (10)
6
%3.9 (4)
5
%4.9 (5)
4
%1.9 (2)
3
%1 (1)
2
%1.9 (2)
1
%2.9 (3)