Veda (Cep Boy)

·
Okunma
·
Beğeni
·
23,8bin
Gösterim
Adı:
Veda
Alt başlık:
Cep Boy
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
485
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Veda
Veda
Veda
390 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Spoiler içerir..
.
.
.
Veda... Okuduğum ilk roman. Ayşe Kulin’in eşsiz anlatımıyla o dönemi yaşayacağınız bir kitap. Kitabı okurken karakterle bağ kuracak ve nasıl bittiğini anlamayacaksınız. Osmanlı’nın yıkılış dönemini, Maliye Bakanı Ahmet Reşat’ın evinden anlatıyor yazar. Olayları hem padişah yanlısı olan Ahmet Reşat hem de Cumhuriyetçi yeğeni Kemal’in gözüyle göreceksiniz. Sarıkamış gazisi olan, aynı zamanda padişaha karşı olan tutumundan dolayı aranan Kemal çok hasta olduğundan dayısını evine gelir. Ahmet Reşat buna çok sıcak bakmasa da Kemal’in anneannesinin baskısıyla buna mecbur kalır. Evde besleme olan Mehpare, Kemal’i iyileştirirken birbirlerine aşık olurlar. Durumu gittikçe düzelen Kemal yeniden memleket meseleleriyle ilgilenmeye başlar... Daha fazla spoiler vermeden yazımı burada noktalıyorum. Umarım bu kitabı okur ve çok beğenirsiniz.
390 syf.
·Beğendi·10/10 puan
işte gerçek bir Ayşe Kulin romanı...Acı dolu yıllar...Bir Osmanlı paşasının aile dramı ve Osmanlının hazin sonu...Kitabın son sayfalarında ağladım..
 • Adı: Aylin
  8.1/10 (2.481 Oy)2.375 beğeni12,6bin okunma1.125 alıntı37,8bin gösterim
 • Umut
  8.3/10 (1.057 Oy)1.163 beğeni5,9bin okunma1.228 alıntı18,4bin gösterim
 • Leyla'nın Evi
  8.5/10 (3.717 Oy)3.696 beğeni14,7bin okunma7,1bin alıntı47,7bin gösterim
 • Sultanı Öldürmek
  8.1/10 (2.728 Oy)2.502 beğeni11,7bin okunma7bin alıntı31,7bin gösterim
 • Yüreğinin Götürdüğü Yere Git
  8.1/10 (2.183 Oy)2.149 beğeni11bin okunma7,8bin alıntı36,6bin gösterim
 • Baba ve Piç
  7.6/10 (2.233 Oy)1.953 beğeni11bin okunma2.295 alıntı33,2bin gösterim
 • Patasana
  8.4/10 (3.053 Oy)2.848 beğeni12,9bin okunma5,7bin alıntı41,6bin gösterim
 • Nefes Nefese
  8.4/10 (1.545 Oy)1.507 beğeni7,3bin okunma1.389 alıntı23,8bin gösterim
 • Küçük Mucizeler Dükkanı
  7.6/10 (1.857 Oy)1.639 beğeni10,1bin okunma941 alıntı32,4bin gösterim
 • Mutluluk
  8.3/10 (4.235 Oy)4.592 beğeni20bin okunma11,5bin alıntı72,9bin gösterim
390 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Veda / Ayşe KULİN

@everestyayinlari

Milli mücadelenin tam ortasında hayata, toprağa ve aşka tutunma mücadelesi.
Bir insanın, vatan uğruna yapamayacağı fedakarlık yoktur. Milli mücadele dönemi bunun en, en muazzam örneğidir. Damarlarımızdaki kanda her daim bunu hisseder ve gerek duyduğumuzda aynı cesaretle mücadelemizi veririz vatan uğruna.

Peki ya aşk?
Bu hikayede en çok seni hissettim Mehpare..
Bir adam, sevdiğin bir adam uğruna canla başla kendi dünyanda verdiğin savaş yüreğimi titretti.
Şimdi karşımda olsan ve sana sorsam “Değdi mi Mehpare?” Eminim vereceğin cevap “Her saniyesine değdi.” olurdu.

Karşınıza uğrunuza savaşacak Mehparelerin, uğruna savaşmaya değecek Kemallerin çıkması dileğiyle.

Tüm hikayelerdeki Mehparelerden feyiz almak için iyisi mi siz okuyunuz, okutturunuz.
390 syf.
·89 günde·Puan vermedi
Dönem hemen hemen her kesimin gözünden anlatılmaya çalışılmış. Tarihi bilgileri çok bunaltmadan akılda kalacak şekilde verilmiş. O dönemi gerçekten her şeyiyle yansıtan bir kitap olmuş. Normalde alanım olduğu halde tarihle alakalı akıcı kitap bulmakta zorlanırım ama gerçekten sıkılmadan okuduğum kitaplardan biriydi.
390 syf.
·4 günde
Bu incelemeyi yazmak için geç kaldığımı düşünüyorum, kitabı bitireli epey oldu çünkü. Üstelik bu aralıkta başka bir kitaba da başladım diyemem, velhasıl kitap açısından boş ama manen dolu dolu geçen ramazan ayının son günlerinden sonra şimdi tekrardan eski performansımıza geri dönmek umuduyla başlayalım bakalım yeniden okumaya, anlamaya. Her neyse geç olsun güç olmasın diyerek bu incelemeye de bir başlayalım bakalım.

Ayşe Kulin bu kitabında bize İstanbul'un işgalinin bir aile üzerinde nasıl etkiler bıraktığını anlatmış. Afedersiniz anlatmış dedim, yaşatmış demeliydim. Güzel bir üslup, harika bir kalem. Kısacası klasik bir Ayşe Kulin eseri.

Okurken yaşatan yazar Ayşe Kulin dört kitaplık serinin ilk kitabı olan Veda’da bizlere Osmanlı imparatorluğunun son günlerinde işgal altındaki İstanbul’da bir konakta yaşananları anlatıyor. Aynı zamanda bahsedilen kişiler Ayşe Kulin’in bilmem kaçıncı kuşak akrabaları. Osmanlı zamanında nazır olan Ahmet Reşat ve onun Sarıkamış gazisi yeğeni Kemal ile aralarında geçen anlaşmazlıklar kitabın temelini oluşturuyor bana göre. Ahmet Reşat beyin Osmanlı saltanatından vazgeçemeyen geleneklerine bağlı yapısı, buna rağmen yeğeni Kemal’in millicilere destek düşüncesiyle hareket etmesi aralarındaki gerginliklerin sebebidir. Osmanlı’nın son dönem çalkantılarıyla birlikte o dönemin kadınlarının cesurca mücadeleleri de çok güzel işlenmiş kitapta. Severek okudum.
Yalnızca evlerinde yaşayan uzaktan akraba Mehpare’nin, Kemal ile olan evlilik dışı yatak odası ilişkisi biraz fazla detaylandırılmış. Ayşe Kulin kitaplarında evet mutlaka bir yerde bu tarz bölümler oluyordu ama sanki bu Veda kitabında fazlaca detaya girilmiş ve uzatılmış. Ben şahsen gereksiz buldum, yani olmasa da kitap eksik kalmazdı sanki…

Genel manada beğendiğimi söyleyebilirim, okumama Umut kitabı ile devam ediyorum. Sevgiyle kalın..
390 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10 puan
Kitap, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde, İstanbul'da bir konakta yaşayan aile üzerinden o dönemin toplumsal yaşayışına açılan bir pencere..

Maliye Nazırı Ahmet Reşat Bey ile Osmanlı Sarayına, yeğeni Kemal ile Sarıkamış ve Milli Mücadeleye, Doktor Mahir ile savaşın ve göçlerin getirdiği bulaşıcı hastalık gibi dertlere ve ayrıca Anadolu'ya mühimmat sevkiyatı yapan gizli teşkilâtlara, evin hanımları ile o dönemki yaşayışa, kıtlığa, endişelere, komşuları Azra ile vatan savunmasında kadının önemine dikkat çekilen okuması keyifli ve akıcı bir kitaptı.

Bu tarz romanlar savaşların sadece cephelerden ibaret olmadığını, geride kalanların, kadınların, çocukların da yaşadığı zorluklarla bir yaşam savaşı verdiklerini göstermesi açısından önemlidir.

Ne yazık ki birkaç yerde tekrar eden ve fazlaca detaylandırılmış yatak odası kısımları sebebiyle genç tanıdıklarıma ve öğrencilerime tavsiye edebileceğimi sanmıyorum.

#okudumbitti
390 syf.
·8 günde·6/10 puan
Tasvir edilen müslüman ailesini beğenmedim. Ama yazarımızın güzel bir emek sonucu bu kitabı ortaya çıkardığı kesindir. Her iki kesimin gözünden anlatılmaya çalışan kitapta yanlış bulduğum çok şey oldu göz ardı edemediğim bilgiler ile karşılaştım. Fakat Kesinlikle gerçekliğe çok yakın bir kurgu olmuş. İngilizlerin ve Fransızların hatta İtalyanların düzenli ordumuzla karşılaşmadan bir kurşun atmadan neden işgali bıraktıklarını arıyorsanız boşuna okumayın ama kimsenin cevap veremediği bu sorulara malesef yazan bir osmanlı arşivi bırakılmamıştır. Fatih'in istanbulu fethettiğini bile macarlardan öğreniyoruz. Hemde osmanlıca mektupları tercüme ettirerek yapıyoruz bunu. Tarihte kurulan tüm türk devletleri islam sentezi aldıktan sonra bile önce kurulan türk devletlerinin yaptığı hataları göz önünde bulunarak kurulmuştur. Fakat Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin anayasa maddelerinde bir tane örfi ibare bulunmamaktadır. Bu yüzden Atatürk Büyük Bir Komutandır. ATAMA LAF EDENİN BU ÜLKEDE YERİ YOKTUR. Ayşe Kulin
390 syf.
·7 günde·9/10 puan
Osmanli' nin son gunlerinde İstanbul' da bir konakta yasananlar. Duygu yuklu harika bir kitap. Ayse Kulin' in kalemini seviyorum. Tarihin ve aşkin sentezini bu hikayede gorebiliyorsunuz. Tarih okumayi sevmeyenlerin bile keyif alarak okuyacaklarini dusunuyorum. Surukleyici ve huzunlu bir hikaye. Sizde bu guzel hikayeyi okumalisiniz derim...
Kitapla kalin...
"Bennet öldüyse gazetelerde okuruz," dedi Kemal.
"Sansürlenmezse eğer."
"Sansurlense de kokusu çıkar, merak etme."
"Ölmemiş olmasını temenni ediyorum," dedi Pehlivan.
"Neden be Pehlivan? Bunca gayret boşa mı gitsin?"
"Ölmesin de, ettiği işkencelerin cezasını çektiğini bilsin. Bunu bilmek ölümden beterdir."
Ayşe Kulin
Sayfa 269
"Sözlerimin dışına çıkmamalıydınız."
"Müsterih olun," dedi Kemal. "Ben benim olduğu kadar, sizin yüreğinizden geçenleri de söyledim. Hepimiz aynı millet tarafından eşir alınmış insanlarız şurada. Onlar da, bizler de."
Ayşe Kulin
Sayfa 263
Lakin aşk başka bir şey, Kemal."
"Ah Azra, bilmez miyim," dedi Kemal, "gönül hakikaten ferman dinlemiyor. Keşke kalbimize söz geçirebilsek."
"Ve arzularımıza. Siz erkekler kalbinizden çok arzularınızın esiri oluyorsunuz galiba."
Ayşe Kulin
Sayfa 164 - www.everestyayinlari.com
" İnsanlar sevdikleri veya mukaddes addettikleri kimselerin kusurlarına karşı kör olur.
Ayşe Kulin
Sayfa 162 - www.everestyayinlari.com

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Veda
Alt başlık:
Cep Boy
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
485
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Veda
Veda
Veda

Kitabı okuyanlar 9,2bin okur

 • Büşra Karagöl
 • Gülay talikacı
 • Esra Demirci
 • Merve Nisa ŞEN
 • Duygu Tamircisi
 • seda kurt
 • Hilal Dogan
 • Özlem Yıldıran
 • Samet Musaoğlu
 • Ceyda sütçü

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.1 (2)
9
%0.1 (2)
8
%0.3 (6)
7
%0.3 (5)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları