Ve'l-Asr

8,6/10  (10 Oy) · 
69 okunma  · 
15 beğeni  · 
567 gösterim
"Nankör ve müstağni insanın bilmedikleri yanında bildikleri de var. O neyi, nerede ve nasıl yapacağını bilir. Ama yaptıklarının sebebini sordurtmaz. Niçin sorusunu soranlara düşmanlık gösterir. Çünkü yaptıklarının kendisine verilenleri kötüye kullanmak suretiyle yapıldığının ayan beyan oluşuna katlanamaz. Hümanizm böyle bir istiğnadır, bize hakkı tavsiye etmez, çünkü yanmamış evi ulular, yüceltir; bize sabrı tavsiye etmez, çünkü biz evi yanmış olanlara katılmaya, yanmayan evden bizim hissemize düşeni vermeye hiç niyeti yoktur."
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9786058615168
 • Yayınevi:
  Tiyo Yayınları
 • Kitabın Türü:
Salih TURHAL 
 20 Ara 2017 · 8/10 puan

Üstad her zamanki gibi sade cümlelerle bir karmaşa sunurak beyin jimnastiği yaptırıyor düşünce bağlamında...Üslübunu bilenler için zor değil..Diğer 3 zor mesele ve 3 mesele kitaplarıyla aynı formatta .
Üslubunu bilmeyenlerse;bu anlam buhranında yolunu kaybetmemek için hemen diğer kitaplarını okuyup hazmetmeye başlamalı...
Emeğine kalemine sağlık üstad...

Gulsum 
19 Oca 06:04 · Kitabı okudu · 37 günde · Beğendi · Puan vermedi

Ve'l-asr, zamana yemin edildi.gösterdi ki, tüm insanlığa şahitti zaman. Zaman iyiliğe, yaşanmışlığa, hedefe sarılmaya, hakka hamileydi. doğan asr ile doğru ve güzel haslet, dinin temeli, insanlığın mayası faziletin esaslarıdır.
Peki doğan zaman insanı nereye bıraktı , kiminle savaşta yalnız korumasız bıraktı.Unutulan neydi insan dünyasında,zamana haykırılan neydi? Bize sunulan iyiliği kabul etmedik.Oysa insan hayatı ''iyi''nin olduğunu hissederek zamana bırakıldı.İnsan iyilikle yola çıkmıştı. Acaba bizler iyiliğe ,insanlığa mensup muyuz. Neden mi? Önümüze modern hayat biçimini çizdiler içimizi boşaltılar.Kendimiz olmaktan uzaklaştırıldık,usulca sokuldu bize ait olmayan inançtan yoksun kendinden habersiz düşünceler.Bizden alınan ''Biz'' idik.Uyumuştum uyandığımda , ''ben'' yerinde değildi.Ve'l-as ''ben '' olmadığıma mı şahitlik ediyor. Evet yoktum benliğimde .Dünya yönetimine bencilliği aldılar.Merkezde o vardı. Sonra dar kalıplar çizildi üzerine.Ne kadar biliyorsan o kadar güçlüsün dünya sahnesinde.Öyle ki; modern hayat , gücün birikiminden ibaretti. Müslüman'ı dar kalıplarla öyle darlattılar ki Kuranı Kerimi anlamada yoksun kaldılar.Anlaşılmaması için savaş verildi resmen.İslam olarak , bu kalıplardan çıkma adına , canlı kalma adına bir karşılığı bir bedeli olsa gerek.Bu bedel için ne tür hayat sürdürdüğümüze bakmak lazım.
Ve hayat sahnesi , modernleşmenin yan ürünlerinden biri olan sosyalizm , dünya sisteminin gelir dağılımı , insanların bunlarla gelişip serpilmesi.Fırsatları kullanma sahnesi. Unutulan kime karşı mesuliyetimiz . Çünkü mesuliyet bilinince kabuliyetlik bilinmiştir.Bu dağılımda dost kim düşman kim? Şu bir gerçek ki anlamadığımız sistemin düşmanıyız ya da kölesiyiz.Buna binaen sistemi bilmek öze inmek lazım.Ortada bir pazarlık söz konusu .Pazara sunulan ihtiyaç mı yoksa Müslümanlık mıydı? Şahit olsun asr, pazara sunulan İnancımız benliğimizdir.Asr Müslümanlar adına gerçeklerle yeminler etti.Çünkü asr toplumla ve ülkenin topraklarıyla irtibatımızın din sebebiyle kurulduğunu haykırdı.Fark edilecek olan din bağının olmasıdır.Bu bağda kurulan kültürdür. Aynı kökün farklı meyveleriyiz.Bu kökün zihninde her nesnenin bir diğeriyle bağlantısını ispatlar.Bu bağ kültürdür.Kültürü bulanık sulardan kurtarırsak, toplum berraklaşmış olur.Bu berraklık olgunluk getirir. Olgunluktan nasiplenmek için; değerleri olgunlaştırmak lazım. Ki zaman içinde yaşanan düşünce terörü, bu olgunlukta yol katetmemize izin vermiyor.Doğduğumuz yerde olmadığımıza inandırdılar.Çünkü hiçbir kültür doğduğu yerde olmadığına inanmış.Doğduğumuz yeri tartışmaktan başka bir şey yapmıyoruz.Kendimize mahsus kararlar almak ve direnmek gibi tavır sergilemiyoruz.Korkar olduk düşünmekten aslında her şey olamazsak hiçbir şey olamayız. Aynı fabrikanın çarkları gibi idik.Fakat şimdi çarklar farklı fabrikaların sisteminde.Bu sistem dayatma sistemidir.İlahi otoritenin gereklerine perde indirme sistemidir. Kör edildi görünmesi gereken gözler.İhmalle uğratıldı ademoğlu.
Noksan olan neydi? Kendi değerimizi , kıymetimizi bilmemek.Zaten kafirlerin korkusu , ülkemize ve kendimize sahip çıkma olayıdır.Kendini bilen her şeye varmıştır.Merakımız köreltti.Her şey bireysellik adına denildi.Susturuldu vicdanlar.Samimiyetlik ''biz '' duygusunu insanlık gündeminden çıkardılar.Değerin kendisini bile değersiz kıldılar.Toplum denilen insan yığını değer konusunda duyarlılığını , değer bilgisini elden çıkarmış durumundadır. Peki ne yapılmalı?? Yemin olsun ki insanoğlu hüsrandadır. Dolayısıyla bize düşen , düşüncelerimizi İslam la berraklaştırmaktır. Sahicilik , hakikat arayışlarında toplum ve toplum çarklarını İslam la buluşturmaktır.Modernlik kendini kaybetmek değildir.Kendinde hakikati araştırmaktır.Hayatımızın çarkı ; erişkinlik, yetişkinlik , olgunluktur.Olgunluk, eğitim farkındanlıktır.Piyasanın olgunluk kimseleri , gerçekçi , işleyişi içlerine iyice sindirmiş kimselerdir.Dünyanın bugünkü işleniş tarzına uymak değil, gerçek ilme uydurmaktır.Gerçek olan ise dünya milletleri arasında hakikatle karar kılınmış ,kendimizin karar sahibi olduğu bir yer olmasıdır. Müslüman toplumun sorumlusu bizleriz.''Ben'' mantığı yerine ''biz'' mantığı olmalı.Merkezdeki bencilliği yok etmeli. Biz mantığı herkesin bir başkasına yer açmasıyla mümkündür. Başkasına verebilecekleri bir şeyi elde etmeye çabalamalıyız.Samimi bir dava için , gelecek aydınlık için, HERKES KENDİ EVİNİN ÖNÜNÜ SÜPÜRMELİ. Bedel senle olur.Kendi hakikatlerinle var olunmalı.İzin verme seni başkalaştırmalarına.Sen toplumun olgunlaşmasısın .

Kitaptan 51 Alıntı

Salih TURHAL 
 18 Kas 2017 · İnceledi · 8/10 puan

''Kötü her yerde her zaman dilimi içinde kötüdür;
ama iyi bilinip bulunmadıkça ona iyi denemez.''
sonucuna vardıysanız hayatımız müşterektir.

Ve'l-Asr, İsmet Özel (Sayfa 14 - TİYO)Ve'l-Asr, İsmet Özel (Sayfa 14 - TİYO)
Salih TURHAL 
20 Kas 2017 · İnceledi · 8/10 puan

Sözün özü;
anladıklarımızla dost oluruz,
ancak dostlarımızı anlarız.

Ve'l-Asr, İsmet Özel (Sayfa 53 - TİYO)Ve'l-Asr, İsmet Özel (Sayfa 53 - TİYO)
Gulsum 
21 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

BILGI ÇESITLİLİK BAKIMINDAN ÇOĞALDI ; VE FAKAT HER ÇEŞİT KENDİ DAR KALIBINI DOĞURDU.

Ve'l-Asr, İsmet ÖzelVe'l-Asr, İsmet Özel
Gulsum 
17 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Kötüyü reddetme tavrımız içinde bulunduğumuz ortamın niteliğini anlama fırsatını sağlayacaktır.

Ve'l-Asr, İsmet ÖzelVe'l-Asr, İsmet Özel
Esraa 
29 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Herkes neyi düzelteceğini, neyin düzeltilmesi gerektiğini biliyor; ama bu düzelecekler, düzeltilecekler arasında kendisi yok.

Ve'l-Asr, İsmet Özel (Sayfa 147)Ve'l-Asr, İsmet Özel (Sayfa 147)

Sistem İslâmcıları Yutuyor
Reddedilmeyi reddetmek. Türkiye'de son otuz yılın islâmcıları bunu amaçladılar ve büyük ölçüde başardılar. Reddedilmekten kurtulunca da amaçsız kaldılar. Bu halleriyle sisteme yem olmaları kaçınılmazdı. Şimdi bir ehlileştirme işlemine tâbi tutulmaları bile gerekmeyen islâmcıları sistem birer birer yutuyor. Evet, birer birer. Çünkü onları parçalama zahmetine girmesi bile gerekmiyor. Cumhuriyet tarihimiz boyunca bir arada oldukları vâki değildi. Onları şimdiye kadar toplu imiş gösteren, islâmcıları sistemin tümüyle dışlıyor oluşu, tümünü birden reddedişiydi. Yapılan (yaptığımız) bu reddiyeye karşı çıkmaktan fazla bir şey olmadığından, birleri, "İslâmcılık realitesi"ni kabul ettiklerinde bize birbirimizin yüzüne bakmaktan başka bir şey kalmadı. Sistem tarafından yutulmaktan korunamıyoruz; çünkü kendimizi sisteme yedirmezsek ne yapacağımız üzerinde anlaşmış değildik. Bırakın anlaşmayı bu konuda konuşmadık bile.

Ve'l-Asr, İsmet Özel (Sayfa 158 - Tiyo Yayıncılık)Ve'l-Asr, İsmet Özel (Sayfa 158 - Tiyo Yayıncılık)
Salih TURHAL 
18 Kas 2017 · İnceledi · 8/10 puan

"Nankör ve müstağni insanın bilmedikleri yanında bildikleri de var. O neyi, nerede ve nasıl yapacağını bilir. Ama yaptıklarının sebebini sordurtmaz. Niçin sorusunu soranlara düşmanlık gösterir. Çünkü yaptıklarının kendisine verilenleri kötüye kullanmak suretiyle yapıldığının ayan beyan oluşuna katlanamaz.

Ve'l-Asr, İsmet Özel (Sayfa 11 - TİYO)Ve'l-Asr, İsmet Özel (Sayfa 11 - TİYO)
Esraa 
27 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir insan İslâm'ı anladığı, İslâm sorumluluğunu üstlendiği için müslümandır.

Ve'l-Asr, İsmet Özel (Sayfa 58)Ve'l-Asr, İsmet Özel (Sayfa 58)
Gulsum 
04 Oca 01:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Kime karşı mesuliyet hissimiz varsa, kime karşı mukellefiyetlerimiz olduğunu kabul etmişsek onu anlamış sayılırız

Ve'l-Asr, İsmet ÖzelVe'l-Asr, İsmet Özel