Veronika Ölmek İstiyor (Mini Kitap) (Yedinci Gün serisi 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
142,7bin
Gösterim
Adı:
Veronika Ölmek İstiyor (Mini Kitap)
Alt başlık:
Yedinci Gün serisi 2
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750737268
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Veronika decide morir (On the Seventh Day #2)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Veronika her istediğine sahip görünen, renkli bir yaşam süren genç bir kadın olmasına karşın mutlu değildir. Yaşamında bir şeylerin eksikliğini hissetmektedir. Başarısız bir intihar girişiminin ardından, kendini bir akıl hastanesinde bulur. Üstelik çok kısa bir ömrü kaldığını öğrenir. Zaten ölmek isteyen Veronika bu süreçte, başka dünyaların insanlarını tanırken kendi kimliğini de keşfetmeye başlar…

Paulo Coelho’nun ülkemize yakın bir coğrafyada, Bosna ve Slovenya’da geçen Veronika Ölmek İstiyor adlı romanı, varoluşumuzun her dakikasına yaşam ile ölüm arasında bir seçim olarak yaklaşıyor. Toplumun alışılmış kalıplarının dışına çıkan, farklı düşünceleri yüzünden önyargıları göğüslemek zorunda kalan insanları anlatıyor.
201 syf.
·3 günde·Beğendi
Söylesene: Hiç intihar etmeyi düşündün mü? Hiç mi? O halde okumaya yeltenme! Peki neden? Bir travma mı yaşadın? Bıçağı bileklerine geçirmeden veya soğukkanlı bir şekilde şah damarını kesmeden önce soğuğu hissettin mi? Ürpertiyi ensende alabildin mi? Yoksa bütün bunlara rağmen hayati zevkler, şaşalı geçici hevesler ve korku seni alıkoyup vaz mı geçirdi? İntihar mı etmek istiyordun, yoksa edebilmeyi mi? Hiçbiri mi, koca bir hayır mı? Yoksa ağlıyor musun?...

İntihar etmek zeka işidir. Sıradan insanlar sıradan şekilde hayatlarına son verirler. Sanki hiç var olmamış gibi geldikleri gibi giderler. Kim bilir, belki böylesi daha iyidir...

İyi olan ve bir o kadar spesifik olan sorgulamaktan kaçınmaktır. Hiçlik o kadar içe siner ki; basit olmak, bir hiç olmak, sessizliği kulak delercesine, hissedercesine paralar benliği. İnsan sorguladığı andan beri anlam arayışının boşluğa sürüklendiğini düşünür, evre oraya doğru sürüklenir. Tamamlanması ise uyku gibidir: üzerine gitmek tatlı, devam ettirmek kâbusun dozunu artırmaya sebebiyet verir...(tekrar ve tekrar)

Peki en son ne zaman intihar etmek istedin? Sahiden bunu içten bir şekilde isteyip denemeye kalktın? Bu düşünce oluşmadan önce ne yapmıştın peki? Bir dakika, bir saat, bir gün öncesinde neyle meşguldün? Şimdi sorayım: Bir insan neden intihar etmek ister? Hayattan sıkıldığı için mi? Yoksa umutsuzluktan mı? Hiçbiri. Çünkü bunlar çoğaltılması doğal varsayımlar. Neden mi?İntihar etmek ister çünkü başka çaresi yoktur. Ama her zaman bir çare vardır! Evet, her zaman bir çare vardır ama istisnalar kaideyi bozar...

Bir hafta ömrünüz kalsaydı, ilk yapacağınız şey, son kez yapacağınız deneyim veya hep isteyipte ertlediğiniz şey ne olurdu?

Veronika, 22 yaşlarında genç, güzel, gezmeyi ve sosyal takılmayı seven bir kadın olmasına rağmen hayattan zevk alamıyor, her daim bir şeylerin eksik olmasından kaynaklı yeterince mutlu olamayan bir kadındır. Bir gün intihar girişiminde bulunur ve hayata veda ettiğini sanarken, gözlerini açar. ''Burası cehennem mi?'' dedi Veronika. Derinden bir ses, 'hayır, daha vaktin var.' dedi. Veronika intihar girişiminin başarsızlıkla sonuçlandığını ve kendisinin bir akıl hastanesinde olduğunu anlar. İntihar girişiminin başarısızlıkla sonuçlandığını öğrenen ve hoşnutsuz olan Veronika'ya iyi haberi Dr.İgor, "Yarım bıraktığın iş tamamlanacak, çünkü en fazla 1 hafta ömrün kaldı.'' der. Veronika, ilk birkaç günde hastaneyi pek umursamaz, çünkü birkaç gün sonra hayatta olmayan biri için yapacak pekte bir şey yoktur. Ama 3-4 gün geçtikten sonra hastanedekilerle arkadaşlık kurmaya çalışır. Bunlardan biri şizofreni hastası Eduard'dır. Eduard, Veronika'nın piyano çalmasına tutulmuş bir gençtir. Veronika Eduar'da karşı tarifi olmayan birtakım duygular besler, ölümün yaklaştığı günlerde onunla beraber olmak ister. Ancak Eduard, kimseyle konuşmamış ve herkese konuşmadığını sahiden bir şizofreni olduğuna ikna etmiştir. Vaktinin dolmasına sadece 1 gün kalan Veronika, Eduard ile yürüşteyken Eduard konuşur ve ona bu son günü dışarda geçirmek gerektiğini söyler ve elinden tutup firar ederler. Lüks bir lokantada yemek yerler, gece boyu şarap içerler ve birbirlerine sarılarak ağlamaya başlarlar...

Kitap son derece sürükleyici, düşündürücü, imgelere ve kısa sözlere yer verme açısından tatmin edecek şekilde yazılmış. Özellikle kapak fotoğrafı olan fotoğraf gerçekten okumayan birini, 'Hımm, acaba nasıl bir şey, nasıl bir hikayesi var.' dedirtebilecek türden.

Karakter isimleride son derece akılda kalıcı, bölgesel isimler olmasından beğenilecek ve kitabın yer yer kopmasından dolayı bile olsa akıldan çıkmayacak ve kopmasına izin vermeyecek türden önemliydi. Veronika, Eduard, İgor...

Kitaptan birkaç bölüm paylaşmak istiyorum:

''Kendini vurmak, yüksek bir yapıdan atlamak, kendini asmak, bu seçeneklerden hiçbiri onun kadınsı doğasına uymuyordu. Kadınlar kendilerini öldürek için çok daha romantik yöntemler seçer; bileklerini kesmek ya da aşırı dozda uyku ilacı almak gibi.'' (15)

Kadınlar üzerindeki bu tespiti beni mestetti diyebilirim. Ama bu tespit sadece kadınlar üzerinde mi etkili emin değilim. Paulo Coelho belki de, kadınların ağır duygusal yönlerine dikkat çekmek için bu tespiti yapmış ve intihar girişiminde olan birinin, bir kadının farklı düşüncelerine ve duygusal açıdan şiddet eğilimi gösterdiğini vurgulamıştır.

2-''İki dileğim olacak. Birincisi bana öyle bir ilaç verin ki uykum gelmesin ve yaşamımın geri kalanının her anını yaşayabileyim. Çok yorgunum, ama uyumak istemiyorum. Yapacağım sandığım günlerde hep ertelediğim şeyler bunlar, sonra, hayatın yaşanmaya değmeyeceğine inanmaya başlayınca da...''

Okurken acıyı hissettiniz mi? Problem değil, o da hissetti.

Kitaptan bir söz:

''Kendi dünyasında yaşayan herkes delidir. Şizofrenler, psikopatlar, manyaklar. Yani başkalarından farklı olanlar.''

Keyifli okumalar.
201 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Okuduğum ikinci Paulo Coelho kitabı ve bir birinden zıt iki kitap, çok yönlü bir yazar olduğunu düşünüyorum.

“Paulo Coelho gençken anne ve babası tarafından üç kez akıl hastanesine gönderildi. Aylarca hastanede kaldı. Sakinleştiriciler ve elektroşok verilerek tedavi uygulanmaya çalışıldı.” Bu deneyimleri üzerine kurulu bir kitap aslında.

Delilerin dünyasında kuralsızlık hakim yasa yok,ceza yok...Aslında kitapta delilikten kasıt şizofrenler,panik atak krizleri geçirenler, intihar teşebbüsünde bulunanlar bunların hepsi bir çatı altında toplanmış.Bu kitabı kendinizi güçsüz ve yaşamdan soğumuş hissettiğiniz bir dönemde okursanız size kendinizi ve yaşamınızı sorgulatır, her günümüzün bir birinden özel ve kıymetli olduğu bilincine kavuşursunuz.İçinize umut aşılar.Kitabı 5 ay önce aldım pişmanım aldığım gibi hemen okumadığım için.Sağlıcakla kalın.
201 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Bu yıl okuduğum en iyi 10 kitap listesine girecek Veronika ..
Neden :
Çünkü bu kez yazar beni yakalamayı başardı. .çok keyifle okuduğum"" veronika ölmek istiyor "" aslında kimin akıllı kimin deli olduğunu bir kez daha düşünmemizi sağlayan bir kitap .
İntihara meyilliler ,panik ataklılar, şizofrenler dünyasına ufak bir yolculuk yaptırıyor bize ..

Kendi kendimize sorduğumuz soruları, günlük yaşamda bize "mutlaka" olmalı diye dayatılan olguların aslında olmasada olabilirligini....

Başkaları icin mi , kendimiz icin mi yasadigimiz ,aslinda kim olduğumuz yada kim olmak istediğimiz gibi milyon şimsek çakışı sorular yüklüyor bize ve bunu yaparken bir müzik eşliğinde kayarcasina alıp giden bir roman ...

Coelho nun bu kadar kadın gözüyle dıştan bakış -iç dünya yansıması beni baya baya şaşırttı ...

Dip Not.

Bu kitabi okuduktan sonra insanda piyano klasikleri dinleme isteği uyanıyor :)
Özellikle johan sebastian bach / adagio

Hayata bir mola vermek istediğiniz an veronika yı okuyun lütfen ...benden tavsiyedir
Aklı selim ve huzurla kalın. .
200 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Yazardan okuduğum ilk kitap ve son olmayacağı kesin.
Hayatında her şey yolundaymış gibi görünen ama aslında hiçbir şeyin yolunda gitmediğini hisseden ve bunun üzerine intihar eden Veronika'nın hikayesini okuyoruz. Okurken birçok kişi Veronika' yla aynı hisleri paylaştığını görecek. 
Gelişine güzel yaşamak derler ya. Çoğumuz öyle yaşıyor. Hedefi sadece hayatta 'bir şekilde' kalmak olan insanlar.. Ailede, arkadaşlıkta, işte ve aşkta kısacası her yerde garanticilik arayan insanlar.. Veronika'nın hikayesi bize bunun ne kadar acı sonuçları olabileceğini gösteriyor.
  İntihar edenler için hep  "Neden yaptı? Neden?" sorusu sorulur. Karşılığında da net bir cevap beklerler; Bir yakınının kaybı, işsizlik, aşk acısı... Çünkü intihar ediyorsa ve böyle korkunç bir şey yapabildiyse hayatında çok büyük sorunlar olmalı diye düşünüyorlar. Veronika' nın ise böyle bir cevabı yoktu. Hayatında bir şeyler yolunda gitmediği için değil hayatında kayda değer bir şey olmadığı için intihar ediyor. Tekdüze hayatından, istemediği ama garantisi olan işinden memnun olmadığını anladığı için ihtihar ediyor. İstemedigi bir hayatın içinde kapana kısılmış durumda. Çözümü de intiharda buluyor Veronika. Son derece kararlı da. Ta ki intiharı başarısız sonuçlanıp Akıl Hastanesine düşene kadar. Veronika hala hayatta ancak intihar girişimi kalbine zarar veriyor. Çok az bir ömrü kaldı ve kalan zamanını da Akıl Hastanesinde geçirecek. Bu süreçte Veronika' nın hayata dair düşüncelerinin değişimini göreceğiz. Pişmanlıklarını ve keşkelerini okuyacağız. Sonrasında ise hayata dair umutlarını okuyacağız.
Akıl Hastanesinde geçen zamanda herkes kendinden bir seyler bulacak. Belki kendi korkularımız gün yüzüne çıkacak belki de yaptığımız yanlışları fark edeceğiz.
Çünkü kitabı kendi hayatınızı sorgulamadan okuyamıyorsunuz. Hayatımdan memnun muyum? Geldiğim nokta beni tatmin ediyor mu? Başkaları için mi yoksa kendim için mi yaşıyorum? Başkalarına ayak uydurmak için kendimden mi vazgeçiyorum?
Veronika 'nın hikayesi onla tanışan herkesin hayatına dokunuyor. Bir uyanışa neden oluyor.
" Kendi dünyasında yasayan herkes delidir."
Umarım herkes kendi dünyasında yaşamayı isteyecek kadar delidir... Okuyacak olan herkese keyifli okumalar.
200 syf.
·1 günde
Yazarın okuduğum ikinci kitabi. Bir çırpıda okuyup bitmesini istemeyeceğiniz muhteşem bir kitap. Hayatta yaşama sevinci kalmayan hayata bağlamaya bir sebep arayan kişilerin okuması gereken kitap...
Veronika adında bir genç kızın intihar etmeyi başaramaması sonucu düştüğü deli hastahanesinde bir dizi testten sonra son 6 günün kaldığını öğreniyor ilk günler hemen ölmek istiyor. Beklemek korkutucu. Daha sonra tanıştığı kişileri nasıl hayata bağlandığını ve kendini nasıl hayata bağlandığını anlatıyor.
Eduartb, meri, dr.igor...
163 syf.
·Puan vermedi
*Veronika her gün aynı şeyleri yaşamaktan bunalmış bir kadın. Hayatının hep aynılık üzerine inşa edilmesi artık onu sonsuz bir yoksunluğa itiyor. Bu yoksunluğunun sonucunda hayatını sonlandırma kararı alıyor. Kendisini daha özgür hissedebilmek için kiraladığı bir manastır odasında uyku ilaçları içip intihar girişiminde bulunuyor. Gözünü açtığında, başucunda birkaç hemşirenin onunla konuşmaya çalıştıklarını anlıyor. Kendini öldürmeyi bile beceremediğini anlıyor. Birdenbire kendini bir akıl hastanesinde buluyor ve oradaki türlü "hasta"ların hikâyelerine dalıyor. Bazılarının iyileştiklerini ama hâlâ hastanede kalmak istediklerini fark ediyor ve hak da veriyor onlara. Çünkü insanlar size "deli" gözüyle baktıklarında saf özgürlüğü elde etmiş oluyorsunuz. Toplum tarafından belirlenen tüm kalıp ve normların dışında yargılanıyorsunuz. Normal olanın doğru sayılma gerçeği, insanın kendisini keşfetmesindeki en büyük engellerden biri olduğunu da fark ediyor Veronika. Hastanedeki doktor İgor'un onun az bir vakti kaldığını söylemesiyle Veronika hayata başka bir pencereden bakmaya başlıyor. Veronika'nın öleceği gerçeği orada yaşayan birkaç hastaya da ilham oluyor. Toplumdan kaçmaktansa, onların yanında da "deli" yani özgür olabiliriz düşüncesine kapılıyorlar. Veronika tanıştığı bir erkek hasta Eduard ile duygusal bağ kuruyor. Sevginin en büyük "deli"lik olduğunun farkına varıyor ve son günlerini bu delilikle geçiriyor. Kendimizi, sırf normlara uymuyor diye keşfetmemiş tüm "normal" insanlara yani bize birer eleştiri var kitapta. Toplumun belirlediği ve çizdiği yolda aklıselim ilerlemeye devam ettikçe, delilere ve delirmekte olanlara dışlanmış gözüyle bakmaya devam edeceğiz. Oysa akıllı olmak neyimize yaradı ki ?

"Dünyanın bütün dağlarında, ormanlarında, bir tek yaprağı bile bir başkasının tıpkısı olarak yaratmamıştır Tanrı. Oysa siz farklı olmayı delilik sayıyorsunuz."
201 syf.
Kitap hayattan bıkmış genç bir kızın intiharıyla başlıyor.Fakat kurtarılan kız akıl hastanesine yatırılır ve intihardan dolayı bir haftalık ömrü kaldığını öğrenir.Bu bir haftada kahramanımızın yaşadıklarını çok güze bir dille anlatmış yazar.Yine Paulo Coelho yine güzel akıcı bir kitap.
216 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Hayata karşı hissizleştiğimiz anlar o kadar fazla ki.. Her şeyden çok sıkıldığımız,günlerin birbirinin aynısı olduğunu hissettiğimiz, sadece yaşamak için yaşadığımız zamanlar mesela. Bitsin her şey, kurtulayım istersiniz.. Herşey o kadar basitleşiyor ki bazen bize verilen bu ömür artık değerli gelmiyor ve her şey anlamını yitiriyor..
Veronika da ölmek istiyor ama başaramayınca kendini bir akıl hastanesinde buluyor. Doktoru ona bir haftalık ömrünün kaldığını söylüyor. Ölümü beklerken orada kurduğu arkadaşlıklar ve küçüklüğünden beri çok sevdiği piyano yaşama arzusunu arttırıyor.O da bu yüzden sahip olduğu bu kısacık zamanı hayatında hiç yapmadığı şekilde "istediği" gibi geçirmek istiyor .Tanıdıkça kendini daha çok seviyor. Veronika kaçmak isteyen bir insandan mücadele etmek isteyen bir insana dönüşüyor. Bu hikayesiyle bize de ışık tutuyor aslında.Bir çiçeğe, bir kelebeğe ve hatta bir damla suya bakarken bile yaşadığımız her saniye için mutluluk duymayı öğretiyor bizlere. Okuduktan sonra kendiniz olmayı öğreneceksiniz ve inanın bana bu çok hoşunuza gidecek.
Yaşadığımız her anın kıymetli olabilmesi için illa öleceğimiz günü bilmemiz mi lazım? O yüzden hep yaşama sevinciyle kalın.İçinizden neyi nasıl yapmak geliyorsa öyle yapın. Umutlarınız ve hayalleriniz hiiiç tükenmesin.
201 syf.
·8 günde·6/10 puan
Veronika Ölmek İstiyor Mu?

Gayriciddi bir inceleme ve kitap ile ilgili ufak tefek bilgiler içerir.

Coelho Tarzı
Öncelikle şunu söylemem gerekiyor ki kitabı okurken yazarın bir diğer kitabı olan Aldatmak ile bunun ne farkı var diye düşündüm. Baş rolde yine hayatta her şeyi yolunda giden ama nedense bundan müthiş rahatsızlık duyan bir kadın var. Aslında yazar Veronika için sudan bir iki sebep vererek okuyucuyla arasında bir bağ yakalamaya çalışmış ancak bana yine yeterli gelmedi. Nedir bu sebepler yaşlandıkça içine düşülecek halden korkmak ve dünyadaki kötü ve ters giden şeylere karşı etki edememek. Kısaca Aldatmak ile kıyasladığımızda oradaki kadınımız düzenli ve konforlu hayatından bunalıp çılgın atıyor ve kocasını doya doya aldattıktan sonra alim oluyordu. Bu kitapta ise görece daha somut sebepleri olan Veronika intihar etmeye karar veriyor ve yaşadığı aydınlatıcı deneyimlerden sonra yaşamın değerini anlıyor.

İkna Edememe Sorunu
İki kitapta da beni asıl rahatsız eden konu belirlenen konunun ve işlenişin ikna edici olmaması. Aldatmak ile ilgili ayrı bir inceleme yapmıştım bu sebeple burada Veronika’ya yoğunlaşmak istiyorum. Hayatımda işlerim yolunda, karnım tok sırtım pek; gencim, güzelim günümü gün ediyorum. Çok sığ biri değilseniz hayatta bunlar yeterli gelmeyebilir ancak insanda intihar edecek kadar bir doyum yaratır mı, sanmıyorum. İkinci aşama da şöyle: Yaşlanınca halim ne olacak ve dünya çok kötü ben de bunu düzeltemiyorum dolayısıyla intihar ediyorum. Size nasıl geliyor bilmiyorum ama bana yine ikna edici gelmiyor. Dolayısıyla inandırıcı bir çıkış noktası olmayan bir olay sonucu karakterin yaşadığı içsel gelişim ve varılan sonuç bana yine inandırıcı gelmiyor. Kaldı ki çıkış noktasını geçtim kitapta karakter gelişimini ve değişimini hissettirecek doğru düzgün bir şey bile olmuyor.

Çılgın Mastürbasyon Seansı?
Girdiği derin bunalım sonucu yaşamını sonlandırmak isteyen biri var ve vazgeçirmeniz lazım. Hangi yolu izlersiniz?
- Ya zaten herkes deli takma sen kafana.
- Her şeyin başı sevgi, aşk bırak bu intihar işlerini.
- Çılgın bir mastürbasyon yap bak nasıl kendine geliyorsun.
İncelemeyi gayriciddi yazdığımı belirtmiştim ancak kitabın içeriği de benim için bir o kadar derinlikten yoksun. Her yazardan derin bir varoluş sorgulaması beklemek yersiz ama Coelho’yu da bu kadar ünlü yapan nedir anlayamıyorum.

Sözün Özü
Coelho’nun okuduğum dördüncü ve belki de son kitabı. Simyacı da dahil maalesef hiçbir kitabından tatmin olamadım yazarın. Kibirden veya kendimi beğenmişlikten söylemiyorum bunu. Yazarın ününe kıyasen kitaplarındaki içeriği yetersiz bulduğumu söylüyorum sadece. Beğenenlere her zamanki gibi saygım sonsuz. Yanlış bulduğunuz bir noktayı paylaşabilirsiniz, iyi okumalar.
216 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Paulo Coelho'nun kaleminden, zaman zaman bizim de kapılabildiğimiz bunalımları, bıkkınlıkları yaşayan bir roman kahramanının öyküsü.
Eğer gerçekten dikkatli okunursa, günümüzde yaşayan herkesin kendi yaşadıklarından ve problemlerinden örnekler bulacağı
ve şimdiye kadar tanımlayamadıklarını isimlendirebileceği çok güzel bir kitap.
{ Kimsenin uzun incelemeleri okumadığını düşünerek } kısaca /||\ Başarısız bir intihar girişiminde bulanan Veronika'nın hayata bakışını nasıl değiştirdiğini güzel bir dille anlatmaktadır.
248 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Aslında hayatta bir çok şeye sahip, yirmi dört yaşında genç ve güzel olan Veronikanın yaşamın tekdüzeliğinden sıkılarak yaptığı başarısız bir intihar girişimi ile başlıyor kitap. Aldığı ilaçlardan ötürü kısa bir süre sonra kalbinin duracağını öğreniyor ve akıl hastanesinde bilinci açık olarak geçirdiği bir hafta kitabın ana kısmını oluşturuyor.

Kitabı okurken aslında kimin deli, kimin akıllı olduğunu sorguladım. Çünkü evet haklıydı. Düzene uymayan kim varsa deli olarak nitelendiriyorduk. Mesela şöyle “yelkovan neden bu yönde ilerliyor” diye sorgularsanız, insanlar size “deli midir ne” diyecektir.
Şu kısmı paylaşmak isterim;
“Maria’ya sorarsanız bu zorluğun kaynağı karmaşa, kaos, anarşi falan değil, aşırıya kaçan düzenlilikti.” Evet toplumda sürekli yeni kurallar koyuluyor ve bunların ihlal edilmesinin sonucunda cezalar oluşturuluyordu. İnsanlar bu düzenin parçası olarak, koyulan kuralların bir adım bile dışına çıkmamalıydı. Düzeni sorgulayan ya da dışına çıkan herkese deli diyorduk. Kesinlikle okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum, iyi okumalar.
200 syf.
·8/10 puan
VERONİKA ÖLMEK İSTİYOR
Kitap aslında isminden de her şeyi anlatıyor. Ölmek isteyen veronika bir intihar girişimi sonrasında kendini akıl hastanesinde bulur. Çok ciddi bazı patolojik vakalar dışında, insanlar yalnızca günlük yaşamın tekdüzeliğinden kurtulmak amacıyla delirirler. Veronika da bunlardan biridir. Yaşamına son verme girişimi insana özgü bir şeydi. Aynı şeyi yapan, ama hastane duvarlarının dışında yaşayan pek çok kişi tanıyordu. Yavaş yavaş öldürüyorlardı kendilerini.Kitap olay örgüsü içinde psikolojiye de çok güzel bir anlatım tarzıyla yer vermiş. Az karakter var ve kitap bölümlerden oluşuyor bunlar ise hemen bitirmenizi sağlıyor. Kitap merak duygusunu canlı tutuyor sonu hiç beklemediğim bir şekilde ve beni üzerek bitti. Devamının olmasını çok isterdim. Okumaya değer tavsiye ederim
"Dünyanın bütün dağlarında, ormanlarında, bîr tek yaprağı bile bir başkasının tıpkısı olarak yaratmamıştır Tanrı. Oysa siz farklı olmayı delilik sayıyorsunuz."
Çok yorgunum, ama uyumak istemiyorum. Yapacağım çok şey var, hayatın sonsuza dek süreceğini sandığım günlerde hep ertelediğim şeyler bunlar, sonra hayatın yaşanmaya değmeyeceğine inanmaya başlayınca da unuttuğum.
Bir psikiyatriste içini döken insanlar, bir papazla günah çıkarırken olduğundan daha rahat konuşuyorlardı, çünkü hekimler onlara Cehennem ateşinden söz etmiyorlardı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Veronika Ölmek İstiyor (Mini Kitap)
Alt başlık:
Yedinci Gün serisi 2
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750737268
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Veronika decide morir (On the Seventh Day #2)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Veronika her istediğine sahip görünen, renkli bir yaşam süren genç bir kadın olmasına karşın mutlu değildir. Yaşamında bir şeylerin eksikliğini hissetmektedir. Başarısız bir intihar girişiminin ardından, kendini bir akıl hastanesinde bulur. Üstelik çok kısa bir ömrü kaldığını öğrenir. Zaten ölmek isteyen Veronika bu süreçte, başka dünyaların insanlarını tanırken kendi kimliğini de keşfetmeye başlar…

Paulo Coelho’nun ülkemize yakın bir coğrafyada, Bosna ve Slovenya’da geçen Veronika Ölmek İstiyor adlı romanı, varoluşumuzun her dakikasına yaşam ile ölüm arasında bir seçim olarak yaklaşıyor. Toplumun alışılmış kalıplarının dışına çıkan, farklı düşünceleri yüzünden önyargıları göğüslemek zorunda kalan insanları anlatıyor.

Kitabı okuyanlar 31,7bin okur

  • Deren Bengi
  • Esra Akkoyun
  • noktasızinsan
  • yusuf kadı
  • mimi
  • Samet Topsakal
  • Okuur
  • iptila
  • Emin Çalışkan
  • Yaren Yurdakul

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.9 (179)
9
%1.8 (171)
8
%2 (192)
7
%0.8 (78)
6
%0.3 (31)
5
%0.2 (15)
4
%0.1 (8)
3
%0 (2)
2
%0 (1)
1
%0 (2)

Kitabın sıralamaları