Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e

8,5/10  (18 Oy) · 
36 okunma  · 
17 beğeni  · 
995 gösterim
Vicdan Zorbalığa Karşı ya da Castellio Calvin'e, okuru Fransız Reformcu Jean Calvin'in diktatörlüğünün hüküm sürdüğü XVI. yüzyıl Cenevre'sine götürür. Calvin'in farklı görüşlere gösterdiği tahammülsüzlük, hümanist din adamı Miguel Serveto'nun resmî öğretiye ters düşen görüşleri nedeniyle ölüm cezasına çarptırılmasıyla zirveye tırmanır. Tam da bu noktada Sebastian Castellio, Calvin'in karşısında tarih sahnesindeki yerini alır.

Bu kitap, Zweig'ın, kendi yaşamını belirleyecek nasyonal sosyalizm de dahil olmak üzere totaliter rejimlere yönelttiği bir eleştiri olarak da anlaşılabilir. Katı ideolojilerin beraberinde getirdiği tehlikelerin göz önüne serildiği, insanca yaşamak için düşünce özgürlüğünün, hoşgörünün altının çizildiği Vicdan Zorbalığa Karşı ya da Castellio Calvin'e, bu özellikleriyle evrensel nitelikte.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9789750721700
 • Çeviri:
  Zehra Kurttekin
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
27 Nis 21:04 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Zweig, Vicdan Zorbalığa Karşı'da resmen içimi yaktı. Çünkü geçmişte bugünü gördüm...

Hitler Almanya'sından kaçan ve her türlü totaliter rejime karşı, insanlık onurunu ve özgürlükleri savunan Stefan Zweig, Vicdan Zorbalığa Karşı'da bizi 16. yüzyıl Cenevre'sine götürüyor. Calvenizmin kurucusu Calvin'in dini kullanarak nasıl bir diktatöre dönüştüğünü, en küçük bir muhalefete dahi tahammül edemeyip onları sistematik olarak nasıl yok ettiklerini anlatıyor. Maalesef görüyoruz ki diktatörlerin ruh hastalıkları da yöntemleri de aynı. Zaman ve mekan farklı, isimler farklı ancak yaşananlar neredeyse aynı. Masumlara hain damgası vurulması, onları savunanların da bu hainlikten nasibini alması. Güçlünün zorbalığı, haklının masumiyeti, kalabalıkların korkaklığı...

Kitap bir biyografik roman tarzında işliyor. Altı çizilecek çok yeri var. Servetto'nun yavaş yavaş yakılarak öldürülmesi ve vicdanı temsil eden Castellio'nun diktatör Calvin'e muhalefet etmesi ana hadiseler...

Üzgünüm ama kendimden, ülkemden ve yaşadığım çağdan pek çok iz buldum bu kitapta...

Tarihte isimleri çok az duyulmuş iki kişinin çatışması... Biri, fikrini topluma zorbalıkla dikte eden fikrideğişmez bir diktatör, diğeri ise özgürlükçü düşüncenin insanın en büyük nimeti olduğunu savunan bir hümanist. Kitabı okurken bir an kendimi günümüz Türkiye'sinde hissettim. Bu kadar benzerlik olur. Oldukça fazla ders içeren bu kitap günümüz cahiliyetinin üzerine toprak serpecek bir özelliğe sahip. Zweig'in okuduğum en iyi kitabı.

berfin güleryüz 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Günümüzde barış toplantıları yapmak için tercih edilen Cenevre 1500'lü yıllarda diktatörlüğün hüküm sürdüğü,özgürlüklerin kısıtlandığı bir şehirdi. Kitapta Cenevre'li olmayan Fransız Jean Calvin vaiz olarak atanır. Calvin bu göreve getirildikten sonra çok katı kurallar uygulamaya başlar. Calvin dediğim dedik birisidir.o ne derse o olur. ona karşı çıkan herkesi yok etmek ister. Serveto düşüncesi resmi öğretiye ters düştüğü için Calvin tarafından sapkınlıkla suçlanır ve diri diri yakılır. Bunun üzerine Sebastian Castellio bir insanın düşüncesinden dolayı suçlanamayacağını savunur ve Calvin'in kişisel hırsları yüzünden kendi düşüncesine aykırı düşen insanların ölmesine sebep olduğunu savunur. fakat onun dedikleri ancak iki yüz yıl sonara anlaşılır...

Dogmatik rejimin hüküm sürdüğü,düşünce özgürlüğünün yok sayıldığı dönemi eleştiren ve bilgilendirici bir nitelik taşıyan güzel bir kitaptı okunmasını tavsiye ederim...

Bülent Karakuş 
19 May 23:46 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Vicdan Zorbalığa Karşı/Stefan Zweig

Nasyonal Sosyalizim karşıtı Stefan amcamız Reforum/Rönesans dönemini tek ağızdan taktire şayan bir biçimde kaleme almış Protestan Tarihini anlatan büyük bir eser.Kısmen çoğu bilim insanının neden ateizme yöneldiğini açıklayan, dönemin Avrupa Katolik/Protestan Engizisyonunu ele almıştır.Castellio düşüncelerini ne kadar olsa da o dönemde kimseye aşılıyamamasına rağmen yaklaşık 350-400 yıl sonra bütün dünya bu reformistin görüşlerini benimsemiştir.

Rs. 
07 May 18:48 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Böyle güzel bir kitabı yarıda biraktıgim için üzgünüm.Ağırlaşan okul dersleriyle böylesine düşünüp sindirilmesi gereken bir kitabı birlikte götürsem kitaba yazık olurdu bu yuzden daha hafif kitaplara geçiş yapmam lazım.kitabı yarısına kadar okuyabildim ama yazın okumak üzre rafa kaldırdım.

Kitaptan 20 Alıntı

Mehmet Y. 
26 Nis 22:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

...kitleler tarafından ilahlaştırılmak için geçmişte mağduriyete uğramış olmak gerekir, bir halk liderinin nefret edilen bir sistem tarafından zulüm görmüş olması, sonraki dönemlerde büyük kitlesel başarılarının ön koşulu sayılır.

Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 43 - Can)Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 43 - Can)

''Her zaman etkileyici olan şeylere kapılan insanlık, asla sabırlı ve adil olanlara değil, sabitfikirlilere, kendi hakikatlerini mümkün olan tek gerçek, kendi iradelerini dünya kanununun temel biçimi olarak ilan etme cesaretini gösterenlere biat eder''

Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan ZweigVicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig

Başkalarına zorbalıkla dayatildığında ,en temiz inançlar bile akla karşı işlenmiş günah olur.

Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 18)Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 18)
Mehmet Y. 
 26 Nis 20:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hiçbir diktatörlük, güç olmaksızın düşünülemez ve ayakta kalamaz. Gücü elinde tutmak isteyen, gücün aygıtlarını da eline geçirmelidir: emir vermek isteyen, cezalandırma yetkisine de sahip olmalıdır.

Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 36 - Can)Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 36 - Can)
Mehmet Y. 
27 Nis 19:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Heyhat, bir bağnaza bir şey öğretebileceğini ya da onun yumuşatılabileceğini sanmak ne kadar da aldatıcı bir düşüncedir!

Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 187 - Can)Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 187 - Can)

"Bir halkın, diktatörlüğün sağladığı, sıkı disiplin ve artan ortak vurucu güç
gibi geçici avantajların bedelinin daima bireyin kişisel haklarıyla ödendiğinin
ve her yeni kanunun, kaçınılmaz olarak eski bir özgürlüğe mal olduğunun
farkına varması çoğunlukla zaman alırdı."

Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan ZweigVicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig
Mehmet Y. 
26 Nis 20:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir halkın, diktatörlüğün sağladığı, sıkı disiplin ve artan ortak vurucu güç
gibi geçici avantajların bedelinin daima bireyin kişisel haklarıyla ödendiğinin
ve her yeni kanunun, kaçınılmaz olarak eski bir özgürlüğe mal olduğunun
farkına varması çoğunlukla zaman alırdı.

Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 38 - Can)Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 38 - Can)
Halil İbrahim kapan 
05 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Zira tarihin adil davranmaya vakti yoktur. Serinkanlı bir kronikçi olarak sadece başarıları sayar ama bunları nadiren ahlak ölçeğiyle tartar. Sadece galiplere bakar, mağlupları gölgede bırakır; bu "meçhul asker" pervasızca unutuluşun mezarına atılır, beyhude olduğu için yitip giden özverili çabaları ne bir haçla ne de bir çelenkle anılır. Aslında salt düşünce uğruna girişilmiş çabalara beyhude denemez, evrende ahlaki yönde sarf edilen çabalar tümüyle kaybolup gitmez. Yenilenler, yenik düşmüş olsalar da zamanlarını aşan ideallerinin erken gelmiş öncüleri olarak önem taşır; çünkü bir idealin yeryüzünde hayatta kalabilmesi, uğruna yaşayan ya da ölenler varsa, ikna edenler ve ikna olanlar yaratabilmişse hayatta kalır."

Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan ZweigVicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig
berfin güleryüz 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

''Hakikati aramak ve onu kendi düşündüğü gibi ifade etmek asla suç olamaz. Kimse bir inanca zorlanamaz.İnanç özgürdür.''

Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 134)Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 134)
2 /