Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e

8,7/10  (25 Oy) · 
60 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.205 gösterim
Vicdan Zorbalığa Karşı ya da Castellio Calvin'e, okuru Fransız Reformcu Jean Calvin'in diktatörlüğünün hüküm sürdüğü XVI. yüzyıl Cenevre'sine götürür. Calvin'in farklı görüşlere gösterdiği tahammülsüzlük, hümanist din adamı Miguel Serveto'nun resmî öğretiye ters düşen görüşleri nedeniyle ölüm cezasına çarptırılmasıyla zirveye tırmanır. Tam da bu noktada Sebastian Castellio, Calvin'in karşısında tarih sahnesindeki yerini alır.

Bu kitap, Zweig'ın, kendi yaşamını belirleyecek nasyonal sosyalizm de dahil olmak üzere totaliter rejimlere yönelttiği bir eleştiri olarak da anlaşılabilir. Katı ideolojilerin beraberinde getirdiği tehlikelerin göz önüne serildiği, insanca yaşamak için düşünce özgürlüğünün, hoşgörünün altının çizildiği Vicdan Zorbalığa Karşı ya da Castellio Calvin'e, bu özellikleriyle evrensel nitelikte.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9789750721700
 • Çeviri:
  Zehra Kurttekin
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
27 Nis 21:04 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Zweig, Vicdan Zorbalığa Karşı'da resmen içimi yaktı. Çünkü geçmişte bugünü gördüm...

Hitler Almanya'sından kaçan ve her türlü totaliter rejime karşı, insanlık onurunu ve özgürlükleri savunan Stefan Zweig, Vicdan Zorbalığa Karşı'da bizi 16. yüzyıl Cenevre'sine götürüyor. Calvenizmin kurucusu Calvin'in dini kullanarak nasıl bir diktatöre dönüştüğünü, en küçük bir muhalefete dahi tahammül edemeyip onları sistematik olarak nasıl yok ettiklerini anlatıyor. Maalesef görüyoruz ki diktatörlerin ruh hastalıkları da yöntemleri de aynı. Zaman ve mekan farklı, isimler farklı ancak yaşananlar neredeyse aynı. Masumlara hain damgası vurulması, onları savunanların da bu hainlikten nasibini alması. Güçlünün zorbalığı, haklının masumiyeti, kalabalıkların korkaklığı...

Kitap bir biyografik roman tarzında işliyor. Altı çizilecek çok yeri var. Servetto'nun yavaş yavaş yakılarak öldürülmesi ve vicdanı temsil eden Castellio'nun diktatör Calvin'e muhalefet etmesi ana hadiseler...

Üzgünüm ama kendimden, ülkemden ve yaşadığım çağdan pek çok iz buldum bu kitapta...

Tarihte isimleri çok az duyulmuş iki kişinin çatışması... Biri, fikrini topluma zorbalıkla dikte eden fikrideğişmez bir diktatör, diğeri ise özgürlükçü düşüncenin insanın en büyük nimeti olduğunu savunan bir hümanist. Kitabı okurken bir an kendimi günümüz Türkiye'sinde hissettim. Bu kadar benzerlik olur. Oldukça fazla ders içeren bu kitap günümüz cahiliyetinin üzerine toprak serpecek bir özelliğe sahip. Zweig'in okuduğum en iyi kitabı.

Alper Yazıcıoğlu 
02 Ağu 02:11 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Stefan Zweig ülkemizde her ne kadar hikayeleriyle bilinse de eserlerinin çoğunluğunu araştırmaya yönelik olan eserleri oluşturuyor. Onun bu araştırmaları hem önemli konu, dönem ve kişileri ele aldığı için hem de üslup ve dil açısından önem taşıyor. Keza okurken ağır olmaya zorlayan dil ve dolu dolu cümleleri içerisinde barındıran kitaplarda öğüt-aforizma diye nitelenebilecek bölümler de yer alıyor. Okurken sizi zorlayan eserlere imza atmış olan Zweig için tek söylenebilecek söz ise onun "Etkileyici" olduğu. Satranç hikayesini okuyup da satranç oynamak/öğrenmek içinden gelmeyen kaç kişi vardır?

berfin güleryüz 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Günümüzde barış toplantıları yapmak için tercih edilen Cenevre 1500'lü yıllarda diktatörlüğün hüküm sürdüğü,özgürlüklerin kısıtlandığı bir şehirdi. Kitapta Cenevre'li olmayan Fransız Jean Calvin vaiz olarak atanır. Calvin bu göreve getirildikten sonra çok katı kurallar uygulamaya başlar. Calvin dediğim dedik birisidir.o ne derse o olur. ona karşı çıkan herkesi yok etmek ister. Serveto düşüncesi resmi öğretiye ters düştüğü için Calvin tarafından sapkınlıkla suçlanır ve diri diri yakılır. Bunun üzerine Sebastian Castellio bir insanın düşüncesinden dolayı suçlanamayacağını savunur ve Calvin'in kişisel hırsları yüzünden kendi düşüncesine aykırı düşen insanların ölmesine sebep olduğunu savunur. fakat onun dedikleri ancak iki yüz yıl sonara anlaşılır...

Dogmatik rejimin hüküm sürdüğü,düşünce özgürlüğünün yok sayıldığı dönemi eleştiren ve bilgilendirici bir nitelik taşıyan güzel bir kitaptı okunmasını tavsiye ederim...

Ayşee 
31 May 15:14 · Puan vermedi

Zorbalığın vicdanı yok etmesi. Bir kaç vicdanın buna direnmesi. Ve zorbalığın galip gelmesi.
Reform sonrası Avrupa. Calvinizm mezhebinin lideri Calvin ve Calvin zulmü, despotluğu.. Buna direnen bir kaç vicdan. Serveto, Casteillo...
Ve maalesef tarih haklı olan Serveto ve Casteillo'yu çok iyi hatırlamaz; fakat haksız olan Calvin'i tarih hatırlar. Çünkü Calvin gücü elinde bulunduran kişidir...
Stefan Zweig, tarihte pek bilinmeyen ( ben duymamıştım) kişileri, Serveto ve e Casteillo'nun özgürlük adına bir mücadelelerini anlatıyor.
Okunmalı!!!

Bülent Karakuş 
19 May 23:46 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Vicdan Zorbalığa Karşı/Stefan Zweig

Nasyonal Sosyalizim karşıtı Stefan amcamız Reforum/Rönesans dönemini tek ağızdan taktire şayan bir biçimde kaleme almış Protestan Tarihini anlatan büyük bir eser.Kısmen çoğu bilim insanının neden ateizme yöneldiğini açıklayan, dönemin Avrupa Katolik/Protestan Engizisyonunu ele almıştır.Castellio düşüncelerini ne kadar olsa da o dönemde kimseye aşılıyamamasına rağmen yaklaşık 350-400 yıl sonra bütün dünya bu reformistin görüşlerini benimsemiştir.

Sena 
07 May 18:48 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Böyle güzel bir kitabı yarıda biraktıgim için üzgünüm.Ağırlaşan okul dersleriyle böylesine düşünüp sindirilmesi gereken bir kitabı birlikte götürsem kitaba yazık olurdu bu yuzden daha hafif kitaplara geçiş yapmam lazım.kitabı yarısına kadar okuyabildim ama yazın okumak üzre rafa kaldırdım.

Kitaptan 54 Alıntı

Mehmet Y. 
26 Nis 22:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

...kitleler tarafından ilahlaştırılmak için geçmişte mağduriyete uğramış olmak gerekir, bir halk liderinin nefret edilen bir sistem tarafından zulüm görmüş olması, sonraki dönemlerde büyük kitlesel başarılarının ön koşulu sayılır.

Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 43 - Can)Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 43 - Can)
Ayşee 
 31 May 01:12 · İnceledi · Puan vermedi

"Bir insan öldürmek, asla bir öğretiyi savunmak demek değildir: Bir insanı öldürmek demektir. Cenevreliler, Serveto'yu idam ederken bir öğretiyi savunmadılar, bir insanı kurban ettiler; lakin insan, inancına olan sadakatini bir başka insanı yakarak değil, aksine, inancı uğruna yakılmayı göze alarak açıklamış olur." (Casteillo)

Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan ZweigVicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig
NigRa 
15 Eyl 22:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Belli bir cağda yaşayanlar, her zaman, bulundukları cağa dair pek az şey bilir. En önemli anlar, farkına varmadan dikkatlerinden kaçar ve en hayati saatler, onların tarih notlarında neredeyse hiçbir zaman hak ettiği yeri bulamaz.

Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 33)Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 33)
NigRa 
18 Eyl 23:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yaşayan bir fikir asla ölümlü bir insanla birlikte yaşayıp onunla birlikte yok olup gitmez; kendine bir yer, bir dünya ve özgürlük ister.

Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 99)Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 99)

''Her zaman etkileyici olan şeylere kapılan insanlık, asla sabırlı ve adil olanlara değil, sabitfikirlilere, kendi hakikatlerini mümkün olan tek gerçek, kendi iradelerini dünya kanununun temel biçimi olarak ilan etme cesaretini gösterenlere biat eder''

Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan ZweigVicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig
Ayşee 
 01 Haz 01:33 · İnceledi · Puan vermedi

"Ey İsa, dünyanın yaratıcısı ve kralı, bu olanları görüyor musun? Sen gerçekten de eskisinden çok farklı biri mi oldun, kendi kendine karşı bu denli gaddar, bu denli düşmanca?... küfredilirken, yüzüne tükürülürken, alay edilirken, başına dikenli taç takılırken, haydutların arasında çarmıha gerilerken, en ağır aşağılamalarla karşı karşıyayken sana hakarette bulunanlar, taciz edenler için dua ediyordun. Bu kadar değişmiş olduğun doğru mu? ... Senin buyruklarına, senin emirlerine, tam olarak senin öğreticilerinin talep ettiği biçimde riayet etmeyen herkesin suda boğulmasını, iç organlarına kadar kerpetenle parçalanmasını, kısık ateşte kızartılmasını... sen mi buyurdun gerçekten? ...
Böyle şeyleri sen emretmiş olsaydın eğer, şeytana yapacak ne kalırdı? Böyle şeyleri, onun yapacağı şeyleri sen yapsaydın eğer, bu tanrıya küfür olmaz mıydı? "

Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan ZweigVicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig
NigRa 
18 Eyl 23:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir fikir, insanı bir kez ele geçirmeye görsün, düşüncelerinin ve duygularının son hücrelerine kadar egemen olur ve içinde durdurulamaz bir ateş yaratır.

Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 99)Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 99)
NigRa 
19 Eyl 01:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir kitaba değer kazandıran şey gizli imalar değil, yazılmış kelimelerdir daima.

Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 149)Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 149)
NigRa 
19 Eyl 02:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dünyevi krallar beden üzerinde hak sahibi olabilirler ama Tanrı, hiçbir dünyevi gücü gücün ruhlara hükmetmesini istemez.

Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 153)Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 153)