Vietkong Çetecileri Arasında

·
Okunma
·
Beğeni
·
33
Gösterim
Adı:
Vietkong Çetecileri Arasında
Baskı tarihi:
1966
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
May Yayınları
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Ve uçaklara karşı yapılmış en büyük savaşı, uçağı, kamyonu olmayan, yürüyerek gelmiş bir birlikle yapan köylü subay, La Fontaine'in duysaydı bir fabl yapacağı şu sözleri ekledi:
"Amerikalıların bombardıman uçakları, cipleri, suda giden araçları var. Çabuk yol alıyor, hızlı uçuyorlar. Ama biz hep onlardan çabuk davranacağız. Çünkü Güney Vietnam'da biz kendi toprağımızdayız.
Madeleine Riffaud
Sayfa 113 - May Yayınları - 1966
Saygonda Topuzlar Ordusunun savaşı çok güçlü. Örneğin bir vatansever sokakta yakalanırsa, yoldan geçenlerden biri "Gelin bakın polis X... Bir Vietkong yakalamış" diye bağırarak tehlike işaretini veriyor. Adının sanki hayran olunmuş gibi bir tonla bir çok kez bağırıldığını duyan polis, çoğunlukla ilk köşeyi döner dönmez kurbanını salıveriyor.
Böylece, en güçlü düşman aygıtının ortasındaki kentlerde bile halk her imkândan yararlanarak polisin mengenesini gevşemeyi, yavaş yavaş bir başka güç kurmayı, hiç değilse, düşmanın - uşakları artık başlarında subayları olmadığı zaman her şeye göz yumup, ne kimlik kartı soran, ne de yağma yapan - baskı aracını çürütmeyi başarıyor.
Madeleine Riffaud
Sayfa 117 - May Yayınları - 1966
Eğer Güney Vietnamda ki her erkek ve her kadının öcü alınacak hiç değilse, bir çocuğu, bir babası, bir kız kardeşi olduğu unutulursa bu biçim bir savaş anlaşılamaz. Her canlı varlığın her an yok edilme tehdidi karşısında olduğu unutulursa da. Halkın sağ kalabilmek için elindeki tüm imkânlarla savaşmaktan başka çıkar yolu yok.
"Ölüler canlılarla birlikte yürümekte" diye bir türkü var. Güney Vietnamda akla her fırsatta gelen düşünce bu.
Madeleine Riffaud
Sayfa 87 - May Yayınları - 1966

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Vietkong Çetecileri Arasında
Baskı tarihi:
1966
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
May Yayınları

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Oktay Demir

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%100 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0