Viking Türk Sırları

7,3/10  (4 Oy) · 
5 okunma  · 
3 beğeni  · 
126 gösterim
İskandinav mitolojisi’nin kökeni Orta Asya mı ?
-İskandinav destanları neden Türklerden söz ediyor?
-İskandinav mitolojisi’nin en önemli tanrısı Odin, aslında bir Türk Kralı mıydı?
Odin bir şaman mıydı?
-Atilla ve Odin’in arasındaki bağ neydi?
-İzlanda ve İsveç’in ilk kralları Türk müydü?
-İsveç Tarihi’nin kurucusu Profesör SVEN LAGERBRING neden ısrarla Türklerden bahsediyor?
-İskandinav runik yazılarının kökeni Türkçe midir?
-Vikings dizisinde Türk şamanizminden hangi izler mevcuttur?

Türk Tarihi’ne Yeni Bir Bakıs Açısı Saglayan Viking-Türk Sırları’nda Tüm Bu Soruların Ve Daha Fazlasının Cevabını Bulacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2017
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9786051805849
 • Yayınevi:
  Gece Kitaplığı
 • Kitabın Türü:

Yazarın meseleye yaklaşımını doğru buluyorum. Birçok ortak nokta var Viking kültürü ve Türk kültürü arasında. Ki bu ortak noktalara değinirken kendi ifadelerinden çok yabancı bilim insanlarının, tarihçilerin görüşlerini örnek göstermiş. Çünkü biz direkt Vikingler Türk’tür dersek bize ırkçı olarak bakıyorlar fakat bu tezi ortaya atanlar yabancı bilim adamları. Böyle yaklaşımla ırkçı ithamlarının önüne geçmiş oluyor Özgür Barış ETLİ. 375 Kavimler Göçü ile ata yurttan ayrılan Türkler, bugünkü avrupaya ilerlerken oradaki milletlerle de etkileşimde bulunmuşlardır hiç şüphesiz. Bana göre ortak değerlerimizin olması muhtemel. Geçen senelerde, Gene. D Matlock’un “ Ey Dünya İnsanları Hepiniz Türksünüz “ diye bir kitap duymuştum. Sanırım bu kitaptan sonra onu da okuyacağım.

Viking Türk Sırları 6 bölümden oluşan bir inceleme araştırma kitabı. Fakat ben buna derleme demek istiyorum. Çünkü yazar Türk ve Viking mitolojisi, kültürel benzerliklerini farklı bilim insanlarının benzer görüşlerini dile getiriyor. Birinci Bölümde İskandinav Mitolojisi ve Türk Mitolojisinin benzer yönleri anlatılıyor. Örneğin, İskandinav Mitolojisindeki Yggdrasil ( dünya ağacı ) ve Türk mitindeki hayat ağacının benzerlikleri, her iki millet içinde 9 sayısının önemi gibi birçok benzerlik var.

İkinci bölümde ise İskandinav Sagalarının bizim destanlar ve kadim Türk gelenekleri ile iç içe çok yakın ilişkileri ele alınmış.
Üçüncü bölümde ise; Tanrı Odin anlatılıyor. Ki bu bölümde Odin’in Türk kökeni hakkında incelemeler var. Avrupa Hun imparatoru Atilla’nın Odin olabileceği, efsanelerin anlatıla gelerek değiştiği anlatılır. Ki İskandinav mitinde tanrılar ölümlüdür insandır yani Atilla’nın Avrupanın içlerine düzenlediği seferler ve Tanrı Odin’in de benzer şekilde dünya üzerinde yayılması, hatta İsveçli araştırmacıların Odin’in kökenini Karadeniz de aramaları gibi olaylar var.

Dördüncü bölümde İskandinav yazıtları ve Türk tamgalarının benzerlikleri Runik yazının kökeninin Asya olduğu anlatılıyor. Beşinci bölümde ise, Viking ve Türk geleneklerinin ortak yönleri, biz Türklerdeki şamanların onlarda da olduğu, davullarındaki motiflerin benzer olduğu anlatılmakta. Altıncı bölümde ise Viking dizisinde, Türk izlerini sürüyor yazar. Ekler, kaynaklar ve resimler yer almakta.