Kitap
Vişne Bahçesi

Vişne Bahçesi

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.2
1.835 Kişi
6,6bin
Okunma
1.264
Beğeni
40,2bin
Gösterim
112 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 10 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Lacivert Yayınları · 1 Eylül 2007 · Karton kapak · 9789944184403
Diğer baskılar
Öyküleri ve piyesleri ile edebiyat dünyasina yepyeni bir soluk getiren, usta yazar Anton Çehovdan ölümsüz bir tiyatro eseri... Eski şaşalı günler geride kalmis, soylu bir geçmişten gelen Ranevskaya ailesi geçim sıkıntısı içine düsmüstür. Aslinda sadece Ranevskayalar degil, bütün Rusya sarsici bir degisim gecirmektedir. Aristokrasi zeminini kaybederken yeni bir sinif türemektedir. Yeni düzene uyum saglamis olan tüccar Lapahin, ailenin tüm sıkıntılarını sona erdirecek bir çözüm bulur: Onca hatirayi yüklenmis Vişne Bahçesinin satisa çıkarılması.
5 mağazanın 38 ürününün ortalama fiyatı: ₺7,95
7.2
10 üzerinden
1.835 Puan · 282 İnceleme
Ayşegül
Vişne Bahçesi'ni inceledi.
104 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Herkese merhabalar sevgili 1000Kitap sakinleri. 3,4 saat gibi kısa bir sürede bitirdiğim bir tiyatro eserini anlatacağım sizlere. Tiyatro denince nedense herkes kaçıyor. Oysa bir kere okuyunca vazgeçemiyorsunuz. Hele de Rus klasiklerinden biriyse. Beni bilen bilir Rus edebiyatına aşığım resmen. Çehov’da Rus edebiyatının en başarılı yazarlarından. Kitabın konusuna gelecek olursak kitap köleliliğin kaldırıldığı dönemden bahsediyor. Artık kölelerin köle gibi değil de haklarının karşılığını gerçekten aldığını ve zenginleşmeye başladığını görüyoruz. Büyük bir vişne bahçesi ve içinde eski ama büyük bir ev var. Vişne bahçesi borçlar yüzünden açık artırma ile satılıyor ama satın alan kişi bir zamanlar orada kölelik yapmış olan biri. Köleliğin kaldırılması ile derebeylik sistemi ile zengin olanların çocukları bocalıyor, zaman geçip yaşları ilerlese de har vurup harman savurmaktan vazgeçemiyorlar, çünkü alışkanlık haline gelmiş bir şey ve bir alışkanlıktan vazgeçmek çok zor bu kitapta da tam olarak bunları anlatmış Çehov. Severek okudum. İyi okumalar, sevgiyle kalın 1000Kitap okurları.
Vişne Bahçesi
7.2/10
· 6,6bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
15
Zeynep Aksümer
Vişne Bahçesi'ni inceledi.
96 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Anton Çehov'dan okuduğum ikinci kitap oldu. Tiyatro oyunu tarzında yazılan bu kitabı okurken kendimi senaryo okuyormuş gibi hissettim. Karakterlerin ruh halleriyle ilgili romanlarda ya da öykülerde okuduğumuz gibi tahlilleri okuyamamak ve karakterlerin tanıtılması da sadece kitabın başında yapıldığından biraz zorlandım tabiki okurken. Ancak bu kitabı sevmiş olmama engel olmadı. Son derece büyük sınırları olan vişne bahçelerine sahip olan ailemiz, para sıkıntısı çektiklerinden dolayı bahçelerini satmaya karar verirler. Burada çok değerli anıları olmasına rağmen yine de evlerinden vazgeçmek zorundadırlar. Bahçelerini açık artırmaya koyarak satmak isterler ve satışıyla ilgilenen kâtip, satmak yerine ağaçları keserek bir çok yazlıkçıya kiraya verebilecekleri bir yer haline getirmelerini tavsiye eder. Ancak evin hanımı ağaçlarına kıymak istemediğinden olduğu haliyle satılmasını ister. Ev hanımını ikna edemeyen katip açık artırmada bahçeyi kendisi satın alır ve projesini kendisi gerçekleştirir. Elbette bu ev halkı için büyük bir darbe olur. Kitapta para sıkıntısı çekmelerine rağmen yine de insanlara karşı halen zengin olduklarını göstermek için gereksiz harcamalar yapan insanları gördüğümüz gibi, çalışmanın ve para kazanmanın önemini savunan insanları da görüyoruz. Para harcamanın alışkanlık ve gösteriş haline gelmiş insanları okudukça çevremizdeki bazı kişilerin aklıma gelmesine engel olamadığımı söylemek isterim. Ayrıca insanların içerisinde bulunduğu durumdan kendilerine menfaat sağlamaya çalışan insanları söylemiyorum bile. Keyifli okumalar...
Vişne Bahçesi
7.2/10
· 6,6bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
17
Sevde Arık Seven
Vişne Bahçesi'ni inceledi.
104 syf.
·
Beğendi
·
7/10 puan
Keyifli bir okuma deneyimi ile bitirdim keşke bunun tiyatrosunu izlesem etkisi yaptı. Aaa dur Google dedemden biraz bakayım tiyatro vs. Fragman var mı diye aratırken ekşi sözlükte : (bag bahce elden giderken kayiplara "aaa aaa ay ay gidiyo bahce, aman neyse olur boyle seyler.." den ote tepki vermeyen ailenin trajikomik acmazinin aynisini miras mal kazanan her milletten herkesin harfiyen riayet ettigini gordum, derin gozleminden oturu cehov u alkisladim bir gece vakti.) yazmışlar güzel anlatım doğrusu bende de bu etki oldu. Artık bitsin şu corona illetyusu açılsın sinema salonları, tiyatrolar bezdim Netfliks karşısında kilo almaktan.
Vişne Bahçesi
7.2/10
· 6,6bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Yeşim
Vişne Bahçesi'ni inceledi.
104 syf.
·
Puan vermedi
Vişne Bahçesi Antov Çehov’un okuduğum ikinci kitabıydı. Altıncı Koğuş’u okuyup beğendiğim için bu kitabını da okumak istedim. Kitap soylu bir ailenin, içinde büyük bir vişne bahçesinin bulunduğu çiftliğin borçlar nedeniyle satılmasını konu alıyor. Kitap 19. yüzyılda köleliğin kaldırılıp burjuvazi yükselişe geçen, değişmekte olan Rusya’yı yansıtıyor. Ne yazıkki Vişne Bahçesi’ni çok severek okuyamadım. Sanırım tiyatro tarzında yazılmış eserleri sevemiyorum. Tiyatro eserlerini sevenler için güzel bir kitap.
Vişne Bahçesi
7.2/10
· 6,6bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5