·
Okunma
·
Beğeni
·
28,9bin
Gösterim
Adı:
Vişne Bahçesi
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050663259
Orijinal adı:
Вишневый сад
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kızıl Panda Yayınları
“İnsanlık, gücünü arttırarak ilerliyor. Şimdi onun için erişilmez
olan her şey, bir gün, yakında anlaşılır olacak, fakat şimdi
gerçeği arayanlara tüm gücümüzle yardım etmeliyiz. Şimdiye
kadar Rusya’da çok az insanımız çalışıyor. Bildiğim kadarıyla
bu entelijansiyanın büyük kısmı hiçbir şey aramıyor, hiçbir
şey yapmıyor ve henüz işbaşına geçmiş değiller. Kendilerine
aydın demelerine rağmen hizmetçisine ‘sen’ diyor, köylülere
hayvan gibi muamele ediyorlar; berbat bir şekilde öğreniyor,
ciddi hiçbir şey okumuyor, kesinlikle hiçbir şey yapmıyorlar ve
sanattan da pek anlamıyorlar. Herkes ciddi, herkesin yüzünde
sert bir ifade var; herkes sadece önemli şeyler hakkında
konuşuyor, felsefe yapıyor, fakat bu arada herkesin gözünde
işçiler iğrenç bir şekilde yiyor, yastıksız uyuyor, bir odada otuz
kırk kişi kalıyor, her yerden böcek, pis koku, rutubet ve ahlaksızlık
çıkıyor…”

Çehov, “Dramdan ziyade komedi hatta yer yer fars” olarak
tanımladığı bu eserinde, sınıf ayrımının iyice belirginleştiği
19. yüzyılda Rusya’daki soylu, aristokrat sınıfın durumunu ve
devrimden önceki genel havayı okurlarına kendine has üslubuyla
aktarmaktadır. İlk kez 17 Ocak 1904 tarihinde sahnelenen
bu oyun, ilk sahnelendiği tarihten günümüze dek etkisini
hâlâ sürdürmektedir.
104 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Büyük bir Vişne Bahçesinin ve zengin bir ailenin yaşadığı evin borçları yüzünden satılmasını anlatan bir tiyatro eseridir.
Zor durumlarla başa çıkmayı bilmeyen ve sorunlarından kaçmayı kurtuluş olarak gören insanları ve üst-alt tabaka tartışmasını anlatıyor.

Eski şaşalı günleri geride kalmış, soylu bir geçmişi olan Ranevskaya ailesi geçim sıkıntısı içine düşmüştür. Ama harcadıkça borçlanırlar ve son çare elde kalan tek mülk olan bahçeyi satmak olur.Çehov; Ranevskayalar üzerinden 19 yüzyıl Rusyasının geçirdiği sarsıcı değişimi, Aristokrasi zeminini kaybederken zenginleşen orta sınıfın meydana getirdiği yeni durumu ustalıkla işlemiş.

https://youtu.be/UETf_c6zIVE


~ "Cesaretle bakıyorsunuz ileriye doğru; fakat bunun nedeni orada korkunç bir şey görmeyişiniz, böyle bir şey beklemeyişiniz değil mi? Hayatın genç gözlerinize henüz kapalı oluşu değil mi?"
104 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Kitap oyun (tiyatro) türüdür. Kitabı okurken sanki bir roman okuyormuş hissi veriyor ve bu gerçekten güzeldi.
Gayet anlaşılır ve güzel yazılmış.

Evet şimdi incelememize geçelim.

Kitaplarından önce yazarı tanımak çok önemli, Biyografik Notlar'ı okuyun mutlaka ¬

Biyografik Notlar: Anton Çehov 1860 yılında Rusya'nın bir taşra kenti olan Taganrog'da doğdu. Babası bakkaldı. Çocukluk ve ilk gençlik yılları taşra Rusyası'nın tekdüze, sıkıcı ortamında geçti. Sert mizaçlı fakat sanata düşkün bir adam olan babasının isteğiyle iki ağabeyisiyle birlikte pazar günleri kilise çocuk korosunda ilahiler söylemesi sanatla ilk tanışıklığı sayılabilir. Ortaöğrenim döneminde okul gazetesinde yazıları yayımlanıyordu. 'Babasız' adını taşıyan bir de oyun yazdı bu sırada. Ailesi ekonomik nedenlerle Moskova'ya taşındıktan sonra da öğrenimini sürdürmek için daha bir süre tek başına Taganrog'da yaşadı, 1879 yılında liseyi bitirdi ve Moskova'ya ailesinin yanına giderek Moskova Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne yazıldı. Bir mağazada küçük bir iş bulan babasının kazancı ailenin geçimine yetmiyordu. Anton Çehov sırf ailesinin geçimine katkıda bulunabilmek amacıyla haftalık bir mizah dergisinde yayımlanan skeçler, kısa hikâyeler yazdı bu dönemde ve oldukça başarı kazandı. Ancak geleceğin büyük yazarının yazarlık işini bir meslek olarak ciddiye alması çok daha sonradır. Tıp Fakültesini bitirdikten sonra da hekimliği birincil meslek saymış, yazarlığını uzun süre ikincil bir iş olarak düşünmüştür.
Başta para için yazmıştır eserlerini, çok daha sonra işini ciddiye alıyor ve eserlerini yazarlık ciddiyetiyle ele alıyor.

Bu oyun üzerinde çalışması birkaç yıl sürdü. Moskova Sanat Tiyatrosu'nda ilk gösterimi Çehov'un doğum günü olan 17 Ocak 1904 tarihinde yapıldı.
Gösteri olağanüstü büyük bir başarı kazandı. Anton Çehov, birkaç ay sonra 2 Temmuz 1904'te tedavi olmak için gittiği Badenweiler'de (Almanya) öldü.

Dönemin sosyal ve siyasal konularını da kahramanların ağzından eleştiriyor. Rusya'nın başarısızlığını, geri kalmışlığını ve olumsuzluklarını belirtiyor.

Vişne Bahçesi'nde (Yaşa, Dunyaşa, Firs vb...) Çehov'un oyunlarının zengin toplumsal ve psikolojik örgüsü içinde yerlerini alırlar... Vişne Bahçesi 'nde eski köle, yeni zengin Lopahin'in söyledikleri, yitik aydınlarla birlikte bütün bu toplumsal çevreleri ve insanları da kapsıyor :'' Şu Rusya' da ne için var oldukları belirsiz ne kadar çok insan olduğunu bilir misin?" ve yine Vişne Bahçesi'nin o etkileyici sahnesindeki "Yoldan Geçen" tüm bu yıpranmış, yozlaşmış, çökmüş insanlara ve toplumsal ilişkilere karşı yükselmekte olan müthiş bir tehdidin simgesi gibidir...

Az güldüren ama çok düşündüren ve bazen de duygusallığın doruklarda olduğu güzel bir tiyatro (oyun) kitabı... Tavsiye ederim.

Okuyacaklar için keyifli okumalar :))
104 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Çehov; dört perdelik oyununda 19. Yüzyıl Rusya'sındaki sosyo-ekonomik değişimleri ve ilişkileri ortaya koyuyor..
Tiyatro eserlerini okumayı, okurken hayalimde canlandırmayı seviyorum..

Keyif aldığım bir okuma oldu tavsiye edilir.. :))
104 syf.
·8/10 puan
Soylu bir ailenin hiçbir şey yapmadan hovarda yaşaması sonucu ekonomik gücünü yitirmesi ve ellerindeki toprakları kaybetmesini konu alan bir tiyatro eseridir.

Edebi bakış açısıyla bakıldığında gerçekten duyguları hissettirebiliyor, karakterlerin fazlaca bir özelliği öne çıktığı için onların da bir sembole araç olduğunu düşündürüyor. Örneğin Leonid'in geveze ve cahil bir aristokrat, Yermolov'in akıllı, paraya düşkün bir burjuva,Ranevskaya'nın cömert ve saf ,Trofimov'ın zeki, öğrenime aç ve felsefeye düşkün, Firs'in yaşama amacının sadece hizmet etmek olduğunu, özgürlüğün ne olduğunu bilmeyen ve esaretten memnun olduğunu kavrayabilirsiniz.

Ayrıntılı bir şekilde bakıldığında ise Çehov, Çarlık Rusya'nın ekonomik, sosyal ve siyasal anlamda çöktüğü dönemde yaşadığı için eserinde bulunduğu bu durumu da sembolik ifadelelerle yansıtmış, ince göndermelerle de atıfta bulunduğunu gözlemleyebilirsiniz. Biraz araştırma yaptıktan sonra oyunun özeği olan Vişne Bahçesi'nin eski feodal yaşamın bir simgesi olarak tasvir edilmiş, yükselen burjuva mantığı kazanç getirmeyen bahçenin kazanç getiren bir hale dönüşmesini sağlamış, şu halde kesilen vişne bahçesi çöken feodal yapıyı ifade etmekte, burjuva kesiminin ise yükselişini de işaret etmekte olduğunu anlayabilirsiniz. Vişne bahçesinin yaşaması veya kazançlı bir iş için yok edilmesi feodal yapıdan burjuva mantıklı yapıya geçişi simgelemediğini de anlayabilirsiniz.
104 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
İlk okuduğum oyun eseri Vişne Bahçesi oldu. Çok güzel bir seçim yapmışım.
Aslında biraz ön yargıyla yaklaşıyordum oyun eserlerine. Okuyamam gibi geliyordu özellikle yabancı eserlerde isimleri akılda tutmak zor oluyor kim olduklarına dönüp dönüp bakmanız gerekiyor. Bir nevi kişileri kendiniz kurguluyorsunuz ayrıntılı bir anlatım, tasvir olmuyor çünkü. Ama ben Vişne Bahçesi'ni rahatlıkla okudum bütün ön yargılarım kırıldı diyebilirim.

Oyunun konusuna gelirsek, burjuva sınıfından olan bir aile iflasın eşiğine geliyor ve doğup büyükleri evlerini, çok sevdikleri vişne bahçesini satmak zorunda kalıyorlar.
104 syf.
*Spoiler barındırır*
Evet kitabımızın adı Vişne Bahçesi kısa bir kitap dün sabah uyanıp, pazar günü uykucuları uyurlarken okuyup bitirdiğim kitabım :)
Çocukluğun bütün saf ve temiz duyguların geçtiği anılarla dolu güzel bir çiftlik. İflasın eşiğine gelmiş eli bol mu bol bir çiftlik sahibi kadın. Ve biraz boşvermişlik ile gitti güzelim ağaçlar, çiftlik... Biraz buruk güzel bir kitaptı, motive edecek, hemen bitecek bir kitap...
104 syf.
Vişne Bahçesi, soylu zengin bir ailenin çiftliğinde bir bahçedir, çocukluk anılarının olduğu, vaktiyle gülüp eğlendikleri...
Öyle bir vakit gelir ki köylücük diye aşağıladıkları, hor gördükleri bir zamanlar ev sahibinin kölelisi olan insanlara, borçlarını ödeyebilmek için evlerini satmak zorunda kalırlar tabii ki vişne bahçesi ile birlikte.
Şimdi yeni ev sahibi ağaçları ortadan kaldırıp toprakları kiraya vererek gelecek paraları hesaplamaktadır.
Evlerinden, bahçelerinden, hatıralarından ayrılan insanları bambaşka yerlerde bambaşka hayatlar beklemektedir.

Köylücük'ün çiftliği satın alarak intikamını alışına sevinsem mi, yoksa zamanın burjuva sınıfı şimdi ne hallere düştü diye üzülsem mi bilemedim.
Zaten bu hikayeyi Çehov komedi olarak değerlendirirken, Moskova Sanat Tiyatrosu kurucularından Konstantin Stanislavski trajedi olarak değerlendirmiştir.

İyi okumalar dilerim.
104 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10 puan
#spoiler#
Hızlandırılmış Çehov turumun son durağı "vişne bahçesi " ile bitmiş bulunuyor ..bir hır-gür bir vurdum duymazlik ile gitti güzelim vişne ağaçları. ..
"Anahtarı kuyunun dibine atarsak özgür olurmuyuz"a takıldı kafam ..acaba terk ettiğimiz ,mecburiyetten bıraktığımız her evde her bahçede bir parcamizda kalıyor mu? Bu aralar çokça çocukluğuma dönüşler yaşıyorum ,sanırım bu yaşadığımız sahte günlerden kaçmak için içindeki çocuğun elini bırakmak istemiyorum ..
Çehov deyince yinede "Vanya dayı gelecek aklıma ..biraz net ten araştırdım Ankara devlet tiyatrosunun "Çehov"oyunlarının videolari var ..yapım aşamaları ,kostumden ,yönetmen yorum larına kadar her şeye göz atabiliyorsunuz .. (meşhur.Galoslarimı bulamıyorum nidasindan yola çıkarak Galoş un çizmeden kısa bot gibi ama yumuşak bir ayakkabı çeşidi oldugunu da öğrenmiş bulunuyorum )..yoksa ben hala Galoş deyince hastahanelerde kullandığımız poset görünümlü zımbırtıyı aklıma getirecektim :) bir rus klasiğini okurken sürekli hastahane poseti düşünmek hoş olmuyor :))

Mayıs ayına yeni kitaplarla yeni yazarlarla giriyoruz. .keyfiniz yerinde ve her gününüz bayram olsun..
Sevgiyle kalın, iyi okumalar..
104 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Rusların önemli öykü ve oyun yazarlarından biri olan Anton Pavloviç Çehov'dan okuduğum ikinci kitap Vişne Bahçesi oldu ve yazarı daha çok sevmeye başladım sanırım. Oyun kitapları öykü ve romanlar gibi değil ancak okumak insana çok şey kazandırıyor bence. Oldukça güzel ayrıntıların ve hoş tiyatro dilinin yer aldığı kitap hüzünlü ve eleştirel hikayesiyle dikkati çekiyor. Aranızda oyun olarak izlemiş olanlar muhakkak vardır fakat okurken zihinde o tiyatro sahnesini canlandırmak farklı bir deneyim. Hikaye; 5 yıl sonra kızı Anya ile yurtdışından evine dönüş yapan Lubov Andreyevna Ranevskaya adında son derece savurgan bir kadının, borçları yüzünden içinde hatırası büyük olan vişne bahçesinin bulunduğu evinin satışa çıkarılmasını işliyor. Ranevskaya kardeşi Gayev ile doğduğundan beri aynı evde yaşamaktadır ve oradan ayrılmak aşırı zoruna gider. Borçların faizleri dağ gibi olduğu halde huylu huyundan vazgeçmez ve paraları savurur sürekli. Etrafında sonradan zengin olan Lopahin adlı bir tüccar vişne bahçesini yazlıkçılara kiralamaları konusunda ısrarcıdır fakat onların gelecekle ilgileri kalmamıştır. Gidişatı az çok tahmin etmek zor değil, bununla beraber havada kalan konular da var. Çehov yazarken düşündürmek ve eleştirel açıdan bakılması gerektiğini hedeflemiş bazı toplumsal mevzulara. Aristokrasinin uğradığı yıkımlar, özgürlüğünü kazanan köle sınıfı ve sonradan eli para gören orta sınıfa eleştiriler mevcut. Ders niteliğinde diyaloglar ve sözler içeriyor eser. Konu biraz böyle ne oldum değil ne olacağım demeye gidiyor bence. 19. yüzyılda Çehov insanlara Vişne Bahçesi oyunuyla bazı uyarılar yapmak istemiş fakat günümüzde şahısların ne kadar buna kulak astığı tartışmalı. Yaşa diye bir uşak var ki, adamın iş yaptığı yok ukalaca konuşuyor sadece gezme derdinde. Trofimov en beğendiğim karakterlerden biri oldu, hem güzel konuşuyor hem davranışları tutarlı birisi. Aslında böyle oyunları insanlara daha fazla ulaştırmanın bir yolunu bulmak gerekiyor, çünkü ta o yıllarda yazılan bir eser günümüze ışık tutacak nitelikte. Kısacası daha önce okuduğum Martı gibi bu da güzel bir oyun kitabıydı. Çehov için oyunları kötü diyenler var ama o da zevk meselesi artık. Mevsimi değil henüz, çok hastası değilim ama okurken canım vişne çekti.
104 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Anton Çehov'un yaklaşık 100 sayfalık bir tiyatro klasiği. Aristokratik bir ailenin değişen dünya düzeninde brujuvaya, mülkünü ve toplumsal mevkisini devredişini anlatır. Eserin konusu, vişne bahçeleri içinde bir çiftlik evinde geçer. Eşini ve çocuğunu kaybettikten sonra yıllarca Avrupa'da savurgan bir hayat yaşayan çiftliğin sahibi olan Bayan Ranevskaya'nın , Rusya'ya geri dönmesiyle hikaye başlar. Yeni Rusya'da para ve aklı temsil eden Lopahin çiftliği satın alarak brujuvanın gücünü gösterir.Toplumsal bu değişimde; anıların ve itibarın kırılgan geçişini de okuyacaksınız.

Anton Çehov
104 syf.
·3 günde·7/10 puan
Vişne Bahçesi Büyük Rus tiyatro yazarı  ve modern öykünün en önemli ustalarından olan Çehov 'un 1886 da yazmış olduğu son  oyunudur.  İlk kez 17 Ocak 1904 Moskova Sanat Tiyatrosu 'nda Stanislovski yönetmenliğinde sahnelenmiştir.

Vişne bahçesi,  soylu zengin bir ailenin , çocukluk anılarının olduğu  ve vaktiyle gülüp eğlendikleri çiftliklerinde bir bahçedir.  Bu aristokrat ailenin son fertleri tüm servetlerini tüketmişlerdir. Ellerinde kalan tek şey olan  çiftlikleri ise borçlarından ötürü satılmak üzeredir. Ailenin sıkıntılı  zor günleri anlatılır. Sürekli geçmişi yad ederek ellerinden kayıp gidecek olan anıların yeisi içinde yaşarlar ama o anılara sahip çıkmak için bir adım atmazlar. Sonuç olarak ise evvelden  köylücük diye aşağıladıkları , hor gördükleri insanlara borçlarını ödeyebilmek için vişne bahçesini satarlar. Çiftliğin yeni sahibi ise yeni alınan alandan vişne bahçesinin kaldırılmasının ve  inşa edilecek olan yazlıkların hayalini kurmaktadır. 


Çehov bu oyununda Çarlık Rusyasının o dönemdeki sosyo- ekonomik ilişkileri ve değişimini ortaya koyar.
Vişne bahçesi aslında bir imgedir. Rusya çarlık döneminin çöküş zamanlarının olduğu, köleliğin yeni kalktığı ekonomik ve sosyal olarak da Rusya da değişimlerin olduğu bir zamanda  yazar "değişim" denilen süreci sorgular.  19 yüzyıl sonu Rus aristokrasisinin çözülüşüne ve çöküşüne tanıklığa çağırır.

Keyifli okumalar.
Kitabı beğendiniz mi beğenmediniz mi seçimi yapılsa kesinlikle başa baş gidecektir. İncelemelere göz gezdirdiğimde ya çok muhteşem ya vasat bir kitap olarak değerlendirildiğini gördüm. Bu olay da bu uygulamada -nedendir bilinmez- çok nadir görülüyor.. Okudum ve seçimim vasattan yana oldu. Kitap okurken bir sayfa daha okuyayım ha gayret dediğimde, kitaplara ve vaktime saygısızlık ettiğimi düşünüyorum, bundan ötürü bende yarım bırakanlar arasına girdim. Sanırım okurken sıkıldığım ilk tiyatro oyunu kitabı oldu.
“Hayatımın trajedisidir bu, Gençliğimde de böyleydi dış görünüşüm, sanki zil zurna sarhoşmuşum gibi filan. Kadınlar hiçbir zaman sevmediler beni..”
Kendilerini aydın diye adlandırırlar ya, hizmetçi kadını "sen" diye çağırır, köylülere hayvana davranır gibi davranırlar. Doğru dürüst öğrenim görmezler, ciddi hiçbir şey okumazlar, hemen hemen hiçbir şey yapmazlar, bilimin sadece sözünü ederler, sanattan pek az anlarlar. Hepsi ciddidir, hepsinin yüzünden düşen bir parçadır, ciddiyet konusunda hiçbiri burnundan kıl aldırmaz, durmaksızın felsefe yaparlar...
Anton Çehov
Sayfa 45 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Vişne Bahçesi
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050663259
Orijinal adı:
Вишневый сад
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kızıl Panda Yayınları
“İnsanlık, gücünü arttırarak ilerliyor. Şimdi onun için erişilmez
olan her şey, bir gün, yakında anlaşılır olacak, fakat şimdi
gerçeği arayanlara tüm gücümüzle yardım etmeliyiz. Şimdiye
kadar Rusya’da çok az insanımız çalışıyor. Bildiğim kadarıyla
bu entelijansiyanın büyük kısmı hiçbir şey aramıyor, hiçbir
şey yapmıyor ve henüz işbaşına geçmiş değiller. Kendilerine
aydın demelerine rağmen hizmetçisine ‘sen’ diyor, köylülere
hayvan gibi muamele ediyorlar; berbat bir şekilde öğreniyor,
ciddi hiçbir şey okumuyor, kesinlikle hiçbir şey yapmıyorlar ve
sanattan da pek anlamıyorlar. Herkes ciddi, herkesin yüzünde
sert bir ifade var; herkes sadece önemli şeyler hakkında
konuşuyor, felsefe yapıyor, fakat bu arada herkesin gözünde
işçiler iğrenç bir şekilde yiyor, yastıksız uyuyor, bir odada otuz
kırk kişi kalıyor, her yerden böcek, pis koku, rutubet ve ahlaksızlık
çıkıyor…”

Çehov, “Dramdan ziyade komedi hatta yer yer fars” olarak
tanımladığı bu eserinde, sınıf ayrımının iyice belirginleştiği
19. yüzyılda Rusya’daki soylu, aristokrat sınıfın durumunu ve
devrimden önceki genel havayı okurlarına kendine has üslubuyla
aktarmaktadır. İlk kez 17 Ocak 1904 tarihinde sahnelenen
bu oyun, ilk sahnelendiği tarihten günümüze dek etkisini
hâlâ sürdürmektedir.

Kitabı okuyanlar 4.586 okur

  • Elif Mine Özbelen
  • Tuğçe Bakırkap
  • Luna
  • Firdevs
  • Aysegül Erbil
  • Feride
  • Elif Duman
  • Ceren Tereklioğlu
  • denya
  • Ayşegül Kaynak

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.2 (2)
9
%0
8
%0
7
%0.1 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları