Vitrinde Olmak

7,6/10  (14 Oy) · 
63 okunma  · 
12 beğeni  · 
859 gösterim
"Geçen asrın (XIX.) ortalarına kadar ülkemiz esnafı dükkânına vitrin yapmıyordu. (Vitrin bize batıdan gelmiş, önce azınlıklar uygulamıştır.) Kepenkleri ve kapıyı açıyor, uygun bir yerde ise malının bir kısmını dükkânın önüne koyuyordu. Malın satışı hususunda özel bir gayreti, (süsleme-paketleme-cilalama vb.) görülmüyordu. Zaten malı olduğundan farklı göstermek (yani çirkini güzel kılmak, malı olduğundan fazla parlatarak müşterinin aklını çelmek) âdaba aykırı sayılırdı. Sonunda bizde de şu söz kanun oldu: 'Vitrinde olmaz isen satış şansın yoktur.'"

Yirmi yıllık bir süre zarfında yazdığı gazete yazılarından hazırlanan seçkinin bu üçüncü kitabında Mustafa Kutlu bizlere, hikâyelerinde olduğu gibi yine insanı ve hayatı anlatıyor; kaybettiklerimizi hatırlatıyor…
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2015
 • Sayfa Sayısı:
  314
 • ISBN:
  9789759956066
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rıfat ÇELEBİ 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yazar kitabında modern zamanları eskilerden örnekler vererek eleştiriyor.Tarım,hayvancılık,ekonomi,çevre,şehirleşme,modernleşme,eğitim vs.konulardaki sorunların çözümüne yönelik görüşlerini aktarıyor.Bu konulara farklı bir bakış açısından bakmak adına okunabilir.

BARIŞ ALTINTAŞ 
 22 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Türk edebiyatında deneme türünde yazılmış çok eşsiz bir eser.Kitapta yer alan denemelerin Türkiye'nin güncel sorunları yönelik olması ve okuyucuya bu güncel sorunlar etrafında bilgiler vermesi hem denemeler bakımından hem de anlatış bakımından tam bir öznellik sağlamış.

Vitrinde Olmak benzeri kitaplar

Kitaptan 18 Alıntı

Nuri 
26 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşam biçimi" denilen şey şu anda dünyanın en fazla üzerinde durması gereken şey.

Vitrinde Olmak, Mustafa Kutlu (Sayfa 230 - Dergah)Vitrinde Olmak, Mustafa Kutlu (Sayfa 230 - Dergah)
Rıfat ÇELEBİ 
16 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Şunu unutmayın bir yer 'turistik' hale gelince oranın bekaretinden bahsedilemez.Turistin arzusuna göre biçim alır ve otantik halini kaybeder.Bir kartpostal olarak belki gelir getirebilir ama asla estetik sayılamaz.Kainatın kitabından bir sayfayı yırtıp almış olursunuz.

Vitrinde Olmak, Mustafa Kutlu (Sayfa 184)Vitrinde Olmak, Mustafa Kutlu (Sayfa 184)
Rıfat ÇELEBİ 
16 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Evet "eğitim şart".Ve en ünlü okulumuz Hayat Mektebi,Oxford ile Harvard misali bir şey yani.

Vitrinde Olmak, Mustafa Kutlu (Sayfa 207)Vitrinde Olmak, Mustafa Kutlu (Sayfa 207)
Bozuksaatimdekises 
04 Şub 12:56 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Köyden İndim Şehire
Bu yıl Türkiye ' nin ürettiği kaliteli kirazın tamamı İngilizler tarafından henüz ürün yetişmeden satın alınmıştır . Türkiye dışarıya vida , cıvata satarak geçinmek zorunda değil . Kiraz daha çok kazandırıyor ve çevre kirliliği yapmıyor . Başımıza ne geldiyse " kirazı küçümseme " den gelmiştir , inanın .

Vitrinde Olmak, Mustafa Kutlu (Sayfa 138 - Dergâh)Vitrinde Olmak, Mustafa Kutlu (Sayfa 138 - Dergâh)
Nuri 
23 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Görüntü, görsellik, göze hitap etme çağında yaşıyoruz. "Söz"ün değeri düştü. Söze itibar kalmadı. Sözün şahikası olan "şiir"in durumu ortada.
Sanayi medeniyetinin, kalabalık metropollerin, beton yığınlarının, stresin, bozuk psikolojinin felsefesinde sıkışan modern insan bir sıkıntı ve boşluk duygusu içerisinde bunalmakta, kendini alkol ve eğlenceye vurmaktadır.Durmak ve düşünmek neredeyse imkansız hale gelmiş akıntı herkesi sürüklemeye başlamış...

Vitrinde Olmak, Mustafa KutluVitrinde Olmak, Mustafa Kutlu
Rıfat ÇELEBİ 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Çağımızın en feci insanlık durumu aletlerle çevrili yalnızlığımızdır.

Vitrinde Olmak, Mustafa Kutlu (Sayfa 74)Vitrinde Olmak, Mustafa Kutlu (Sayfa 74)
2 /