Vulcan'ın Çekici

8,3/10  (8 Oy) · 
16 okunma  · 
7 beğeni  · 
686 gösterim
İnsanları savunmak için yapılan dev bir bilgisayar bir gün kendini savunmaya karar verirse..."Bize karşı, Birliğe karşı milyonlarca kişi var. Yok edilmesi gereken düşmanlar. İyileştiriciler durdurulmalı. Birlik yaşamı için savaşmalı. Büyük bir savaşa girmek için hazırlıklı olmalıyız... Birliğin bozulamayacak bir yapısı vardır. Bugün dünyadaki tek örgütleyici ilkedir. İyileştiriciler Hareketi asla hakim olamazdı. Onlar yalnızca bozguncu, niyetleri herşeyi yıkmak. Sundukları yapıcı hiçbir şey yok."arris çekiç kafalı parçalardan çıkan metal ses karşısında ürperdi. Sesi daha önce hiç duymamıştı ama tanımıştı.Büyük bilgisayar uzaklarda, gizli yeraltı kalesinin en alt katında gömülüydü. Ama şu anda duydukları onun sesiydi.Vulcan 3'ün sesi...
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 1998
 • Sayfa Sayısı:
  143
 • ISBN:
  9789753421775
 • Orijinal Adı:
  Vulcan's Hammer
 • Çeviri:
  Tuba Çele
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Kübra 
11 Mar 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

1992 yılında Birinci Atom Savaşı sona ermiştir ve tüm ülkelerin dahil olduğu anlaşmalarla Birlik kurulmuştur. Ülkelerin ulusal egemenliklerinden feragat etmeleri sonucu kurulan Birlik, uluslararası bir güç değil, dünyanın yeni hakimidir. Dünyanın 11 bölümü için birer direktör ve bunların üzerinde bir genel direktör vesilesiyle Vulcan 3 ismi verilen bilgisayarlarla yönetim sağlanmaktadır. Amaç insanlığın içini kemiren kişisel çıkarlar ve zehirleyici duygulardan uzak, verilere bilgisayar eliyle nesnel ve akılcıl çözümler bulabilmektir. İyileştirici adı verilen grup ise bilgisayarın çözümlerinin insan aklının üzerinte tutulduğu bu yönetime karşı faaliyetler yürürmektedir. Saldırılar ve sırlar artarken bu mücadadelenin iç yüzünde yalnızca İyileştireciler mi vardır? Geri plandaki güç kimdir?

Philip K. Dick, bu kez felsefi yönünden çok politik yönü ağır basan ve yine ince eleştiriler dahil pek çok şey barındıran Vulcan'ın Çekici'yle karşımızda. Kitap ülkemizde 1998 yılında Metis Bilimkurgu dizisi kapsamında yayımlandı. Bilimkurgunun önde gelen isimlerinden iyi eserlerin yayımlandığı bu serideki diğer pek çok kitap gibi tekrar basılma şansı bulamadı ve uzun yıllardır raflarda yok. Sıkı bir PKD takipçisiyseniz sahaflarda zor da olsa bulma imkanınız var tabi. Yazarın daha iyi kitaplarını okumakla birlikte ben Vulcan'ın Çekici'ni beğendim. Özellikle ilk bölümleri çok sevdim. Dikkat çekici unsurlarıyla ilk sayfadan dikkatinizi cezbetmeyi başarıyor, yer yer şaşırtıyor ve bir miktar da aksiyon içeriyor. Kurduğu bu sistemin eksik yanlarını gün yüzüne çıkarıp entrikalara mekanik bir boyut katıyor. Ben birkaç kitapla birlikte okudum ve birtakım zaman sıkıntısı yaşadım ama aslında tek oturuşta dahi bitirilebilecek bir kitaptı. Yazarın türdeşlerinden ayrılan o hayran kaldığımız özellikleri bu kitapta da kendini gösteriyor.