Vurun Kahpeye

·
Okunma
·
Beğeni
·
19,2bin
Gösterim
Adı:
Vurun Kahpeye
Baskı tarihi:
Ekim 2000
Sayfa sayısı:
185
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754470864
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Özgür Yayınları
Baskılar:
Vurun Kahpeye
Vurun Kahpeye
Vurun Kahpeye
Vurun Kahpeye
Vurun Kahpeye!
"Trajik olan, vatan savunmasında, vatan hainiyle vatanseverin zorunlu ayrılığıdır. Halide Edib, bu ayrılığı deşerken, tanıklık ettiği, vatanseverler arasında yer aldığı acı günlerin derin heyecanı altındadır. Vurun Kahpeye'nin hemen bir oturuşta yazılmış, handiyse aralıksız, kesintisiz bir zaman diliminde kaleme getirilmiş coşku romanı olduğunu neden söylemeyelim?
Yetmişi aşkın yıl sonra, Vurun Kahpeye, toplumların yükselişinde ve sancısında "eğitim"in önemini vurgulamasıyla yine gündemde. Eğitime kavuşamamış kişilerin gitgide vatan hainliğine, nihayet insanlık düşmanlığına yol alabileceklerini, bu büyük tehlikeyi söylüyor."
-Selim İleri-
216 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10 puan
Ah Aliye’m . Canım kadınım. Ne de güzel söyledin öyle “ Toprağınız toprağım, eviniz evim; burası için , bu diyarın çocukları için bir ışık, bir ana olacağım ve hiçbir şeyden korkmayacağım ; vallahi billahi!”

Kadınların yıllardır bitmek bilmeyen ortak dertleri , çilesi ... kitap da eski Türkçe sözcükleri yoğun olmasına rağmen bir çırpıda okuyuverdim.
Aliye, bir Anadolu kasabasına öğretmen olarak gelmiştir ve vatan sevgisi ile dolup taşarken yüreği ; vatan haini olarak ilan edilmiştir ne yazık ki. Hikayesi beni derinden yaraladı ve etkiledi. Ülkenin kadınları için, çocukları için , korkmadan, usanmadan, kimseden çekinmeden verdiği mücadele , çaba herkese örnek olsa keşke.

Eğitim eğitim eğitim eğitim eğitim eğitim ..


Halide Edip Adıvar’ın okuduğum ilk kitabıydı. Ben çok memnun kalarak okudum ve iyi ki okudum. Lütfen siz de okuyun .
214 syf.
·2 günde·Beğendi
Annesi babası olmayan, cesur, idealist, dikkat çekici güzelliği olan Aliye öğretmen, Anadolu’nun bir kasabasına atanıyor. Öğrencileri, vatanı, sevdiği için her türlü fedakarlığı yapmaya hazır.
Bir yanda da gerici zıtlığını oluşturan eşraf, din adamları vs. Dini çarpıtarak yobazlaşanları, eğitimsizliği acı bir şekilde okuyacağınız satırlar.
Şuanda bile yabancı olmayan, maalesef ülkenin çoğu kesiminde karşılaşılabilecek sıkıntıları işlemiş Halide Edib. Türk edebiyatının önemli eserlerinden biri olan Vurun Kahpeye’yi mutlaka okumanızı öneririm.
Youtube kanalım: https://www.youtube.com/user/ayseum
 • Dudaktan Kalbe
  8.3/10 (660 Oy)709 beğeni3.656 okunma1.344 alıntı15,3bin gösterim
 • Aşk-ı Memnu
  8.0/10 (1.537 Oy)1.434 beğeni8bin okunma3.970 alıntı45,9bin gösterim
 • Ateşten Gömlek
  8.2/10 (2.173 Oy)2.086 beğeni10,4bin okunma5,1bin alıntı60,5bin gösterim
 • Mai ve Siyah
  8.0/10 (2.396 Oy)2.327 beğeni11,4bin okunma7,7bin alıntı70,4bin gösterim
 • Pembe İncili Kaftan
  8.1/10 (417 Oy)364 beğeni3.457 okunma83 alıntı9bin gösterim
 • Kiralık Konak
  7.9/10 (1.631 Oy)1.423 beğeni9bin okunma3.690 alıntı32,3bin gösterim
 • Vatan Yahut Silistre
  8.3/10 (2.009 Oy)1.705 beğeni8,9bin okunma5,1bin alıntı30,3bin gösterim
 • Küçük Ağa
  8.3/10 (1.115 Oy)1.136 beğeni5,3bin okunma2.494 alıntı30,9bin gösterim
 • Don Quijote
  8.6/10 (3.095 Oy)3.052 beğeni12,3bin okunma13bin alıntı85bin gösterim
 • Sinekli Bakkal
  8.2/10 (1.779 Oy)1.793 beğeni9,9bin okunma3.197 alıntı37,5bin gösterim
160 syf.
·7 günde·Beğendi·6/10 puan
Vurun Kahpeye Halide Edip'in okuduğum ilk kitabı. Açıkçası memnun kaldım mı? Hayır. Belki de çok övüldüğü için ben beklentimi yüksek tuttum bilmiyorum. Sadeleştirilmiş olmasına rağmen bazı cümleler çok uzundu hem okurken zorlandım hemde akıcılığını kaybetmiş. Buna rağmen dini kendi çıkarlarına alet edenler, eğitimsizlik ve vatan sevgisi çok güzel işlenmiş. Ama ne yazık ki benim önereceğim kitaplar arasında değil.
214 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Etkileyici bir dil ile yazılmış ve cehaletin ne kadar acı sonuçlar dogurabileceğini gözler önüne sermiş bir roman yazarın dine bakış açısını bilmem ama bildiğim tek şey din gercekten ögrenilmesse din adına insanların nasıl yobazlaştığını vede dine ne kadar zarar verdikleri aşikardır. Yazık ne yazık
160 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Öğretmen olduğum için mi, kadın olduğum için mi yoksa sadece insan olmaya çalıştığım için mi bu kadar etkilendim bilmiyorum.
Kitap; genç bir öğretmenin bir kasabaya atanmasıyla gelişen olayları konu etmektedir. Aliye, çocukları kendinin benimseyen & toprağına sahip çıkmaya çalışan güzel bir öğretmendir. Başta Hacı Fettah Efendi (yüzü görünür şekilde başını kapattığı için sürekli iftira atan kişi) & kasabanın bekar- evli demeden neredeyse bütün erkekleri, Aliye’yi rahatsız etmektedir. Buna bir de savaş dönemi olduğu için Yunan baskınıyla gelen Yunan komutan da eklenince Aliye için hayat: iftira, haksızlık, yalan & kışkırtma dolu üstüne gelen insanlarla dolmuştur.
Emellerine ulaşamayan bir avuç kötücül hislerle hareket eden insanlar tarafındansa kitaba da adını veren “ kahpe” ismini almıştır ne yazık ki.
O kadar akıcı & hızlı ilerleyen bir kitaptı ki empati kurmak kaçınılmaz & acaba Aliye huzura erecek mi diye peşi sıra sayfalar gelip gitti. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
216 syf.
·7/10 puan
Vurun Kahpeye Halide Edib’den okuduğum ilk roman olma özelliği taşıyor, neden bu kitapla başladığım muamma, ilk gözüme bu çarptı da ondan aldım muhtemelen. Okuduğuma memnun kaldım mı, pek de emin değilim. Aslında o dönemde yaşananlar nasıl işlenmiştir merak ettiğimden kütüphaneme eklemek istemiştim bu kitabı. Fakat ne hikmet ki bu durum diğer kitaplarına nazaran Vurun Kahpeye’de daha az yer tutuyormuş.

Ne Anlatıyor:
Genç ve güzel bir kadının, bir öğretmenin küçük bir kasabaya eğitim için gelmesi, ardından kasabanın cahil dinci kesimi tarafından düşman addedilmesi ile ilerleyen ve Yunan işgaliyle kasabada yeni bir örgütlenme meydana gelirken biraz aşk fedakarlık duygularına temas edilerek sonlanan bir hikaye okuyoruz.

Anafikir:
Kitap, dinin temelinden yanlış öğrenilmesiyle ve şuur ile şüphenin zihinlerden süpürülmesiyle nasıl korkunç karakterler ortaya çıkabildiğini anlatıyor aslında. Din adına konuşan insanların ve onların takipçilerinin nasıl cahilce büyük yanlışlara sürüklenebileceğini bir örnek üzerinden işliyor. Aynı sorunların geçmişte olduğu gibi günümüzde de var olduğunu görmek manidar. Bu nedenle hala toplumumuz için bir ayna vazifesi görebilir.

Kurgu ve İşleniş:
Kitabın üçüncü ağızdan anlatılması, eski kelimelerin çok fazla olması, dipnotlardan devamlı kontrol etmenin kitabın bütünlüğüne zarar vermesi ve sahne atlamaların fikrimce amatör olması hikayeyi takip etmeyi oldukça zorlaştırmış. Edebi dilini her ne kadar yeterli bulsam da kurgu akışını yetersiz buldum ve birçok sebepten kitabı okurken odaklanmak bana ziyadesiyle zor geldi.

Özetle:
Bir dönem kitabı olması nedeniyle tercih edilebilir tabii ki ancak sırf kurgusu için alınabilecek kadar muhteşem bir olay örgüsü ya da karakter işlenişi göremedim. Bu nedenle önerip önermeme konusunda ikircikliyim.

İyi Bayramlar Dilerim.
160 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Sadece eğitimin önemini vurgulaması ve eğitimsizliğin daha doğru bir ifade ile cehaletin nasıl felaketlere yol açacağını göstermesi açısından bile kesinlikle okunması gereken bir kitap. Ancak savaşın günlük hayattaki kirli yüzünü sessizce ifade etmesi de kafi derecede yaralayıcı ve hakiki keza sevmek gibi en saf ve en masum eylemin dahi lüks olması insanın yüzüne sertçe çarpıyor ve kalbini sarsıyor.
214 syf.
Etkileyici bir dil ile yazılmış ve cehaletin ne kadar acı sonuçlar doğurabileceğini gözler önüne seren bir roman. Kimilerine göre din karşıtı bir yazarlık sergilediği söylenmiş Halide Edib Adıvar’a. Yazarın inancını, dine bakışını bilmem ama bildiğim bir şey var ki, bir din gerçekten öğrenilememişse, din adına insanların nasıl yobazlaştığını, yobazlaşabileceğini yazar çok iyi anlatmış. Bu kitapta ve gerçekte de sorun dinin kendisinde değil, cahil, eğitilmemiş bir güruhun yobazlığıdır. Toplumsal olaylarda aynı zamanda cehaletin etkisiyle insanların ne kadar kolay provoke edilebildikleri ve edilebileceklerini romanın geçtiği tarihte geçerliğini koruduğu kadar, şimdiki zamanda belki de gelecek zamanda da bu gerçeğin değişmeyeceği düşüncesinde kaldım. Romanda başkarakter Aliye cesur, çağdaş, mert, çalışkan, güçlü vb. sıfatları alabilecek bir Türk kadınını ve Türk öğretmenini ifade ederken, öğretmenlik mesleğinin bir zamanlar toplum için ne derece önemli bir enstrüman olduğunu, şimdilerde ise sıradan bir meslek halini aldığını bir öğretmen olarak üzülerek ifade etmek zorundayım. Kurtuluş savaşı zamanında yaşananları aşağı yukarı benzer şekilde farklı hikâye altında okuma fırsatı bulurken, bende en çok iz bırakan genelde hep cehalet olmuştur. Okumadıysanız kesinlikle okumalısınız, tavsiye ederim.
214 syf.
·3 günde·9/10 puan
Kimsenin gitmek istemediği topraklara çocukları eğitmek için giden Aliye öğretmen bu kitabın başkahramanı. Yunan işgali döneminde Aliye öğretmen gittiği köyde çocukları eğitmeye çalışırken bir yandan da köyde kendisiyle evlenmek isteyen Uzun Hüseyin Efendi ve getirdiği yeniliklere karşı çıkan sözde hoca Hacı Fettan Efendi ile mücadele ediyor.
Amacına ulaşamayan iki adam hırsları uğruna köye Yunan askerini musallat ediyor.

Halide Edip Hanımcığım bu kitabında dini kullanarak kendi çıkarları uğruna her pisliği yapan, vatanını milletini satan insanları da ve kendi canı uğruna vatan toprağını savunmaya çalışan insanları da çok güzel anlatmış.

Kitap su gibi akıp gitti diyebilirim. Okumak isteyenlere tavsiyemdir :)

İyi okumalar sevgili arkadaşlar.
216 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Halide Edib Adıvar, bu romanında Milli Mücadele yıllarında, Anadolu insanının düşünce yapısını, açık ve akıcı bir dille anlatmıştır. Romanda dini çarpıtan, yobaz karakterlere ağırlıklı olarak yer verilmiştir. Romanı okurken, bu yazılanların benzerinin o yıllarda yaşanmış olması, içim burkula burkula okumama, roman bitmesine rağmen bir süre etkisinden çıkamamama sebep oldu.
185 syf.
·4 günde·10/10 puan
Gerçekten insanı etkileyen bir kitap olduğunu belirtmeliyim. Kitapta aynı Çalıkuşu'nun Feridesi gibi bir muallime hanım, Anadolu'nun bilinmeyen bir kasabasına gönderilir. İkisinin de amacında yurdun eğitimden yoksun bırakılmış çocuklarına bilgi aşımak vardır. Ancak burada romantizm değil de milli mücadele, eğitimsizliğin getirdiği yobazlık, dini başka işlere alet etme gibi konular öne çıkar. Çarpıcı sonla biten bu kitabı kesinlikle herkesin okuması gerektiğine inanıyor, iyi okumalar diliyorum :)))
214 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Geçen hafta birden aklıma çok eskiden izlediğim ama tam olarak hatırlamadığım bir Yeşilçam filmi geldi.”Vurun Kahpeye”:)
Filmin içeriğini tam hatırlamıyordum ama hayal meyal filmin sonunda genç bir kadın öğretmenin köyde taşlanarak öldürüldüğü aklımdaydı.Dedim ben filmi en iyisi açıp YouTube’dan izleyeyim.İzledikten sonra tabi Halide Edip’in kitabından uyarlama olduğunu bildiğim için kitabını da okumak istedim.Elimdeki kitabı bir an önce bitirip bu kitabı okumaya can attım resmen.Kitabı okurken film sahneleri gözümün önünden geçip durdu.Kitap Milli Mücadele Döneminde büyük bir istek ve cesaretle kimsenin gitmek istemediği Anadolu’nun bir köyüne gidip oradaki öğrencilere eğitim verme aşkıyla yanıp tutuşan ilerici bir öğretmen olan Aliye öğretmenin gerici din yobazlarıyla giriştiği mücadelede yaşadıklarını ve ne yazık ki hazin sonunu ele alıyor.Kitap o dönemde dini kullanarak ikiyüzlülükle çıkarlarına göre hareket eden insanların Milli mücadele ve eğitime ne kadar zarar verdiğini ortaya sermiş.Aliye öğretmen Anadolu’ya gelirken ki ettiği yemine bağlı kalarak canı pahasına sonu ölüm bile olsa ideallerini savunuyor.
“Toprağınız toprağım,eviniz evim;burası için,bu diyarın çocukları için bir ana,bir ışık olacağım ve hiçbir şeyden korkmayacağım;vallahi ve billahi!”

Halide Edip’in diğer kitaplarını okumadım onun yazım tarzımı böyle bilmiyorum ama kitabın sadeleştirilmesi ve akıcı olmasına rağmen cümlelerin çok uzun olması bende dikkat dağınıklığına bazı yerleri bir kaç kez okumama neden oldu tabi naçizane bu benim fikrim :) Bunun dışında Halide Edip’in o dönemin birebir içinde yaşadığından dolayı o dönemi birbir betimlemeleriyle gözler önüne sunuyor.Kitap aslında bir bakıma o dönemde geçen olaylar ve dini kendi çıkarları doğrultusunda kullanarak ülkeye her açıdan zarar vermeye çalışan bu gibi kişiler bizim çağımızda da karşımıza çıkıyor ve buna engel olmazsak Aliye öğretmen gibi sonunda ölüm dahi olsa bunlarla savaşmazsak bize ülkemize en önemlisi eğitim sistemimize ne gibi zararlar verebileceğine ışık tutuyor.Benim gibi bu kitabı okumaya geç kalmışsanız okumanızı tavsiye ederim:)
"... namus kadının yüzünü açıp açmamasında değildir. Din de peçe demek değildir. Öyle kapalı kadınlar vardır ki kapı arasından her türlü rezaleti yaparlar."
Halide Edib Adıvar
Sayfa 33 - Can Sanat Yayınları
"Doğduğu an, günahkar ümmeti için Cenabıhakk'tan af dileyen ve 'inananların şefaatçisi', 'bütün düşmüşlerin elinden tutan' diye selamlanan peygamberimizin ümmeti, nasıl günahkarlara ve düşmüşlere hakaretle bakabilirlerdi?"
Halide Edib Adıvar
Sayfa 60 - Can Sanat Yayınları
Namus kadının yüzünü açıp açmamasında değildir. Din de peçe demek değildir. Öyle kapalı kadınlar vardır ki kapı arasından her türlü rezaleti yaparlar.
Halide Edib Adıvar
Sayfa 33 - Can Yayınları
Namus kadının yüzünü açıp açmamasında değildir. Din de peçe demek değildir. Öyle kapalı kadınlar vardır ki kapı arasından her türlü rezaleti yaparlar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Vurun Kahpeye
Baskı tarihi:
Ekim 2000
Sayfa sayısı:
185
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754470864
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Özgür Yayınları
Baskılar:
Vurun Kahpeye
Vurun Kahpeye
Vurun Kahpeye
Vurun Kahpeye
Vurun Kahpeye!
"Trajik olan, vatan savunmasında, vatan hainiyle vatanseverin zorunlu ayrılığıdır. Halide Edib, bu ayrılığı deşerken, tanıklık ettiği, vatanseverler arasında yer aldığı acı günlerin derin heyecanı altındadır. Vurun Kahpeye'nin hemen bir oturuşta yazılmış, handiyse aralıksız, kesintisiz bir zaman diliminde kaleme getirilmiş coşku romanı olduğunu neden söylemeyelim?
Yetmişi aşkın yıl sonra, Vurun Kahpeye, toplumların yükselişinde ve sancısında "eğitim"in önemini vurgulamasıyla yine gündemde. Eğitime kavuşamamış kişilerin gitgide vatan hainliğine, nihayet insanlık düşmanlığına yol alabileceklerini, bu büyük tehlikeyi söylüyor."
-Selim İleri-

Kitabı okuyanlar 4.896 okur

 • MEHMET MEŞE
 • ASİL
 • Evin oluk
 • HB
 • Gökhan
 • Sevgi akyol
 • pelin atalan
 • Merve Akbey
 • Kitapsarayı
 • H. N.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.8 (32)
9
%1.5 (17)
8
%2.6 (30)
7
%1 (12)
6
%0.2 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0.1 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları