Kitap
Vurun Kahpeye

Vurun Kahpeye

(Günümüz Türkçesiyle) / Selim İleri'nin sonsözüyle

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.5
1.424 Kişi
5,9bin
Okunma
1.314
Beğeni
24bin
Gösterim
160 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 4 sa. 32 dk.
Adı
Vurun Kahpeye ((Günümüz Türkçesiyle) / Selim İleri'nin sonsözüyle)
Basım
Türkçe · Türkiye · Can Yayınları · Ağustos 2019 · Karton kapak · 9789750723261
Diğer baskılar
Vurun Kahpeye
Vurun Kahpeye
Vurun Kahpeye
Vurun Kahpeye
Vurun Kahpeye!
Vurun Kahpeye
“Sabah ezanı okunurken Aliye’nin yanında dalmış olanların üçü de uyandılar. Aliye hâlâ dalgın; hâlâ geçen korkunç saatlerin damarlarında tutuşturduğu humma, sarı, hasta yüzünde kızıl dalgalarla dolaşıyordu. Üçü de gözlerini açınca Aliye’nin yanına gittiler, sevgili yüzüne baktılar. Kurumuş dudakları sürekli kımıldanıyor, sürekli siyah kirpiklerinin ipekten birer saçak gibi tamamladığı çürümüş gözkapakları titriyordu.” Yetmişi aşkın yıl sonra Vurun Kahpeye toplumların yükselişinde ve sancısında “eğitim”in önemini vurgulamasıyla yine gündemde. Eğitime kavuşamamış kişilerin gitgide vatan hainliğine, nihayet insan düşmanlığına yol alabileceklerini, bu tehlikeyi söylüyor. -SELİM İLERİ Kaleme aldığı her metinle yeniden tartışılan Halide Edib’in bu önemli eseri, gözden geçirilmiş ve sadeleştirilmiş baskısıyla Can Yayınları’nda.
5 mağazanın 10 ürününün ortalama fiyatı: ₺16,44
8.5
10 üzerinden
1.424 Puan · 242 İnceleme
Zeynep
Vurun Kahpeye'yi inceledi.
160 syf.
·
8/10 puan
Sevmek sıkıntıydı.
Spoi içerebilir. Kitabın çoğu yerini sinir olarak okudum. Vatanına bağlı, vatanını her şeyin önüne koyan Öğretmen Aliye geldiği kasabada etraftaki yardım ettiği insanlar tarafından vatan haini olarak ilan ediliyor. Sırf yüzünü peçeyle örtmüyor diye gavur, namussuz ilan ediliyor. Sevdiği adam Tosun, ne güzel de diyor: Namus kadının yüzünü açıp açmaması değildir. Din de peçe demek değildir! Dinini her fırsatta savunan Hacı Fettah Efendi diye anılan adam, Yunan'ın köpeği olmuş ancak vatanına, dinine bağlı bir kadının namussuz diye adını çıkartıp, sokak ortasında kasaba halkını gazlayarak kadının ölümüne sebep oluyor. Ne çok isterdim, Kuva-yi Milliyeci Tosun ile Öğretmen Aliye'nin tüm zorlukları aşarak mutlu olmalarını. Yaşıyla yaşadıkları hiç adaletli değildi. Kitaptaki tüm karakterlere vardır bir sitemim. Hocamın proje ödevi olarak incelememi istediği bu kitabı iyi ki de alıp okumuşum. Ortada ne proje kaldı, ne de hoca. Ancak kitabın hissettirdiği duygular hâlâ taptaze. Aşk kervanı ıssız bir çölden geçer. İşte mutluluk hayalinin en yükseğini birlikte kurduğu, kısa saatlerde cenneti, cehennemi dudaklarının dokunuşuyla Aliye'nin ruhunda yaşatan, bu harikulade yaratıktı. Bütün sevmek yeteneği, hayatının bütün anlamı bunda toplanıyordu. Keyifli okumalar.
Vurun Kahpeye
8.5/10
· 5,9bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
16
Sıla Ertürk
Vurun Kahpeye'yi inceledi.
160 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Ah Aliye... Cahilliğe kurban giden eğitime gönül vermiş güzel kadın. Mücadelen mücadelemizdir. Kurtuluş mücadelesi sadece cephede değil halkın yobazlığı ve cahilliğiyle de olmuştur. Eğitimin ne kadar önemli olduğu bir kez daha görüyoruz. Millet olarak vatanımız için her şeyi göze alabileceğimizi, her şeyden vazgeçebileceğimizi gösteren dönemin ruhunu yansıtan okunması gereken bir eser.
Vurun Kahpeye
8.5/10
· 5,9bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13
Tuğra Arslan
Vurun Kahpeye'yi inceledi.
216 syf.
·
Puan vermedi
Kurtuluş savaşı’nda ilerici-gerici ayrımını coşkun bir şekilde dile getirmiş. Dinin sadece kuru bilgilerini alıp özüne inmeyen insan benim nazarımda çok tehlikelidir.Çünkü bu kuru bileğilerle nereyi infilak ettireceğini bilemezsiniz.O yüzden çok araştır,bil ve öze in... ÖZÜ SAĞLAM OLMAYAN KABUK,ÇABUK KIRILIR.
Vurun Kahpeye
8.5/10
· 5,9bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
kır papatyası
Vurun Kahpeye'yi inceledi.
216 syf.
·
7/10 puan
Bir dönem eseri olarak gönül rahatlığıyla şans verilebilir. Ayrıca uzun zamandır beni bu kadar etkileyen ve üzen bir esere rastlamamıştım. Aklıma kazınan sayılı karakterlerden biri olarak kalacaksın Aliye'm.. Konusuna gelecek olursak Aliye istanbul'da eğitimini tamamına erdirmiş, meslektaşlarının aksine Anadolu'nun küçük bir kasabasında görev yapacağı için sevinçli, vatanı ve sevdiği için her türlü fedakarlığı yapmaya hazır, genç, cesur ve idealist bir öğretmendir. Yunan istilası ve kurtuluş mücadelesi dönemini kapsayan eserde Aliye'nin göreve başladığı kasabada bir yanda gerici cahil halk bir yandan da dini çarpıtan, yobaz, din adamları ve eşraf ile mücadelesi konu olmaktadır.
Vurun Kahpeye
8.5/10
· 5,9bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5