Wittgenstein'ın Maşası

9,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
396 gösterim
Wittgenstein'ın Maşası: İki Büyük Filozof Arasındaki On Dakikalık Tartışmanın Hikayesi

25 Ekim 1946 günü, Cambridge Üniversitesi'nin kalabalık bir odasında, yirminci yüzyılın en büyük düşünürlerinden Ludwig Wittgentein ve Karl Popper, ilk ve son kez karşı karşıya geldi. Bertrand Russell'ın da tanıdıkları arasında bulunduğu bu karşılaşma yalnızca on dakika sürdü ve pek de iyi gitmedi, ama çıkan kavga derhal efsaneye dönüştü. Bu kısa olay sırasında tam olarak neler olduğuysa sonraki yıllarda yoğun şekilde tartışıldı.

Felsefe, tarih, biyografi ve yazınsal dedekliflik karışımı Wittgenstein'ın Maşası, Popper - Wittgenstein karşılaşması üzerinden yirminci yüzyılda felsefenin tarihini ele alıyor. Her iki düşünürün doğduğu şehir olan Viyana'nın yüzyıl başındaki gerilimli yapısını; Nazilaerin Avusturya'yı işgalini; savaş sonrası dönemde Cambridge Üniversitesi'nin ve felsefecilerinin durumunu anlatıyor.

Wittgenstein'ın Maşası, felsefenin ne olduğu, neyi ne kadar bilebileceğimiz hakkında kafa yoran düşünürlerin, on dakikalık bir olay bağlamında bile ne denli derin görüş ayrılıklarına düşebildiğini göstererek, 'gerçek nedir?' sorusuna ilginç ve merak uyandırıcı bir yaklaşımla yanıt arıyor.

İki büyük filozof arasındaki on dakikalık tartışmanın hikayesi..

(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9789750807640
 • Orijinal Adı:
  Wittgenstein's Poker: The Story of a Ten Minute Argument Between Two Great Philosophers
 • Çeviri:
  Aslı Biçen
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
eren bağlar 
16 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Herhalde okuduğum en fazla detay bilgi barındıran felsefeciler tarihi veya popülerin popüleri felsefe kitabı olabilir. Kitapta iğrenç olan bariz 3 şey vardı: Wittgenstein için yanlı (hatta karalama amaçlı) karakter analizleri ve homoseksüellikle alakalı olarak aşk hayatı, son olarak da Popper 'ın Wittgenstein ile ilgili analizleri. Ancak yine de 20. yüzyıl felsefesinin ayrışmalarını en ünlü 2 filozof üzerinden incelemek karşılaştırmalı olarak iyi duruyor. Daha çok Wittgenstein felsefesine giriş için güzel bir kitap olabilir çünkü Wittgenstein 'ın akademik hayatına ve çevresine çok fazla odaklanıyor. Kapsamlı biyografisinde bile böyle bilgilerin edinilebileceğini sanmıyorum.