Ya Hep Ya Hiç Bütün Eserleri 2

8,5/10  (4 Oy) · 
14 okunma  · 
3 beğeni  · 
910 gösterim
Ya Hep Ya Hiç, ailesini ekonomik olarak ayakta tutabilmek için Küba ve West Adası arasında kaçakçılık yapmak zorunda kalan dürüst bir adamın, Harry Morgan'ın hüzünlü hikâyesi. Yaşam onu, bölgeye akın eden zengin ve sefahat düşkünü yatçıların dünyasına götürür ve alışılmadık bir gönül ilişkisinde rol oynamasına neden olur.

Son derece gerçekçi ancak yine de Hemingway'in eserleri arasında en incelikle işlenmiş ve etkileyici ilişkilerle bezenmiş örneklerden olan Ya Hep Ya Hiç, en iyi serüven kitaplarından biri.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2016
 • Sayfa Sayısı:
  244
 • ISBN:
  9789752206458
 • Çeviri:
  Tarık Dursun K.
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
baran yusuf 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ya Hep Ya Hiç Hemingway'in ilginç romanlarından biridir. Renkli, acımasız bir doğa içinde, doğa kadar renkli ve acımasız insanların kıran kırana kavgasıdır roman. Kübalı balıkçıların doğayla savaşını, Kübalı devrimcilerin savaşımıyla iç içe anlatır Hemingway. Sorumsuzca yaşayan zenginlerin bu genel görüntüyle çelişkilerini de sergiler. Kısacası, hangi ülkede hangi zamanda yaşanırsa yaşansın, hiç eskimeyen, ama hep ilgi gören bir öyküdür bu. Hemingway gibi yazarları evrenselleştiren, hep güncel kılan da bu yanlarıdır işte.

Kitaptan 2 Alıntı

İçinizde bir şey ölüverince her şey kolay gelir. Bir çok insanın çoğu anında olduğu gibi, duygusuz kesilirsiniz.

Ya Hep Ya Hiç, Ernest HemingwayYa Hep Ya Hiç, Ernest Hemingway

“Bir ülkenin kıvrımlarını en iyi bisikletle öğrenirsiniz. Tepeleri inerken ve çıkarken pedal çevirip terinizi akıttığınız için, onları olduğu gibi hatırlarsınız. Oysa bir motorlu araçla giderken sadece yüksek tepelerin farkına varabilirsiniz. Dolayısıyla üzerinde geçtiğiniz toprakları bisikletle olduğu kadar iyi hatırlayamazsınız.”

Ya Hep Ya Hiç, Ernest HemingwayYa Hep Ya Hiç, Ernest Hemingway