Ya Tahammül Ya Sefer

8,2/10  (67 Oy) · 
223 okunma  · 
59 beğeni  · 
1.854 gösterim
İnandığımız uğruna pek çok şeyi göze aldığımız "dava"lar. Bizimle aynı duyguları, fikirleri paylaşan arkadaşlar. Ancak onlarla var olabileceğimizi hayatımızın bir mana kazanabileceğini düşünürüz.

Ya Tahümmül Ya Sefer, yakın geçmişimizde böyle düşünen insanların, nesillerin nasıl bir araya geldiklerini, sonra nasıl dağıldıklarını, şahsiyetlerinden ve bulunmaları gereken yerlerden nasıl uzaklara sürüklendiklerini ele alıyor. Bu insanların açmazlarını, acılarını dile getiriyor.

Fotoğrafta Biri Var, Hilâli Gördün mü, Görülen Geçmiş Zamanın Aşırı Uçları, Limandaki Yoğun Sis, Kuşlar da Kaderle Uçar, Ya Tahammül Ya Sefer, Dön Geri Bak, Sarışın Sorular, Elhan-ı Siyaset, Kara Kumudur Kalan Gün Işığı Nereye, Oyunbozan, Irmaktan Öteye.

 
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  124
 • ISBN:
  9789759953157
 • Yayınevi:
  Dergâh Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rıfat ÇELEBİ 
19 Nis 22:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşarken kıymeti bilinmeyip ölümünden sonra boşluğu dolmayan dava adamı Murat... Yıllar yılı ömrünü davasına adayan, maddi imkansızlıklarla rağmen davasını satmayan Murat... Murat'ın bu çileli dünyaya tahammülü dolup öbür dünyaya sefere çıkmasıyla kendilerini sorgulayan makama, mevkiye dalıp onu yüzüstü bırakmış eski dava arkadaşları Bakan Yunus Bey, Profesör Asım Bey... Ertelenen, taviz verilen şeyler, anılar, gençlik idealleri, dava... İnandığı değerlerin yozlaşmasına tahammül edemeyip sefere çıkan İlhan...
Gençliğinde sahip olunan yüce ideallerin para, mal, mülk, makam ve mevki karşısında nasıl evrildiği, kırmızı çizgilerin nasıl pembeleştiğini olay örgüsü içinde irdeleyen bir kitap. Davaların nasıl öksüz kaldığını,makam ve mevki sahiplerinin sırtlarında zamanla davaların nasıl yüke dönüştüğünü gözler önüne seriyor. Dünyaya geliş ve yaşayış amacımızı, şahsi ve toplumsal emellerimizi sorgulatıyor. "İnandığı gibi yaşamayanlar, yaşadığı gibi inanmaya başlar." sözünün açıklaması mahiyetinde bir kitap.
İnsan inançlarının eskidiğini, yabancılaştığını tecrübe ettiğinde ya susup tahammül etmeli, ya da sefere çıkmalı. Genelimiz bu durum karşısında sanırım tahammül ediyoruz. Seferi seçsek dahi sabahı bekliyoruz, sonra öğleni, sonra akşamı... Ruhumuz gevşek... Verdiğimiz tavizlere kolay uyum sağlıyoruz.
İyi okumalar...

Feyza 
 26 Ağu 12:12 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ya tahammül ya sefer , bir iç muhasebesini işliyor aslen. İlhan'ın alıştığı hayata karşı içindeki nefreti ve yeni bir hayat kurma isteğini, çabasını anlatıyor. Babası Asım Bey ve annesi Fetanet Hanım ise bu duruma bir anlam veremiyor.
İnsanların makam-mevki için kendilerinden, davalarından vazgeçişlerini göz önüne seren bu hikayeyi herkese tavsiye ederim.

Sıcacık, mütevazı bir Mustafa Kutlu öyküsü daha. Vize haftalarımın beni yormadan dinlendirdiği biraz kaba ve hoyrat tabiriyle "çerezlik" kitap.
Vazgeçmek istemediğim köy sıcaklığı, şefkat kokan öykü okumak isteyenler için birebir.

Nuri 
31 Mar 15:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yüce bir dava uğruna bir medresede bir araya gelen gençler...Dava şuuruyla yatıp kalkan, okuyan, yazan, araştıran, soruşturan, dava heyacanı gözlerine yansıyan gençler...Ve modern dünyanın öğütücü dişlileri...Ve darmadağın olan, yaşama sevincini yitiren, yaşamayan sadece yaşlanan insanlar.(güzel kitaptı)

Emre kocak 
 12 Şub 23:09 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitap kısmen bir çocuğun iki dünya arasında (dindarlık ve seküler yaşam) nasıl kaldığını ele alıyor. Kitap fena değildi, biraz karma karışık anlatıldığı için tam olarak beklediğimi bulamadım.

Selen 
19 Eyl 14:23 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mustafa Kutlu'nun hikayeciliği zaten söz söylenemeyecek kadar iyidir benim için ama bu kitabında can evimden vurulmuşa döndüm. Çok harika işlenmiş bir öykü var. Dünyaya kapılan insanların bunu akla uygun hale getirişine, bu insanlardan birinin kendi çocuğunun nasıl bu akla uygun hale getirme sürecini yıkmaya çalışmasına şahitlik ediyorsunuz. Hikayenin Murat Bey'i öldüğünde bile bununla gerçek manada yüzleşemeyecek kadar umudunu kaybettiğini düşündüğüm insanların hayatlarından kesitler sunuyor hikaye. Gerçekten çok güzel, özellikle gençlerin kesinlikle, geç kalmadan okuması gerek.

Musarra_beyit 
02 Haz 22:26 · Kitabı okudu · 2 günde · 5/10 puan

Kitap bir insanın ne kadar değişebileceği, kendiyle nasıl çelişeceğini, aslında olmaması gereken yerde kendini zorlayarak nasıl tükettiğini anlatıyor. Ve paradan daha değerli şeyler var olduğunu kavramamızı sağlıyor yazar. Bunu anlamak, bizi mutsuz eden şeylerden uzaklaşmanın önemini anlayacağınız bir kitap olucaktır kendileri. farklı hikayelerden oluşuyor gibi görünse de hepsi birbirine bağlı olaylar dizisi.

Mine Şahin 
05 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'Artık soframıza melekler inmiyor...'
Serzenişi. Gidişatın yön verdiği ve hatta değiştirdiği insanlar ve iç savaşları. farklı kişilerin aynı biçimde değişen hayatlarını yine çok başarılı bir üslupla okuyucuya aktarmış Mustafa Kutlu

Fatih Kurt 
30 Oca 01:23 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Nefsin geçici arzularına uyup davasını satan ve bu dava uğruna çetin bir mücadele veren insanların mukayesesini çok güzel bir şekilde işleyen bir kitap. "Davamız İslam" diyen herkesin mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum.

eylullegelen 
27 Ağu 16:56 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Sığındığım bir liman gibi Mustafa Kutlu kitapları. Uzun süre elimde sürünen kitaplardan, ders kitaplarından, okumaktan zorunda olduğum kitaplardan bıkınca bir nefes almak için okuduğum bir kitaptı Ya Tahammül Ya Sefer. Çok sevdim, çok kırıldım sayfaları çevirirken. Murat'ı yarım bırakan Asım ve Yunus günümüz insanını temsil ediyor belki de kitapta tüketim toplumunun tüketilen idealleri, tüketilen insanlığı. İlhan'ın arayışları ve sonunda "Sefer de benim içimde tahammül de" deyişi beni çok etkiledi. Uzun zaman aklımdan çıkmayacak bir eserdi, oruçlu bir günde ne kadar içersem içeyim kanamadığım su gibi geldi bu eser bana. İyi ki Mustafa Kutlu var.

2 /

Kitaptan 38 Alıntı

Ahmet 
30 Ağu 01:01 · Kitabı okudu · 9/10 puan

" Kitaplardan çok insanlarla düşüp kalkmaya ihtiyacım var. "

Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu (Sayfa 99)Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu (Sayfa 99)
Ahmet 
30 Ağu 00:01 · Kitabı okudu · 9/10 puan

" Ruhumuzu aldatmayalım, ebedî gayeye ihanet etmiş oluruz. "

Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu (Sayfa 51)Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu (Sayfa 51)
Aysel 
15 Tem 22:49 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ağlamak bu muydu?
"Bir sağ gözünden
Bir sol gözünden
İşte biri çenesine kadar ulaştı
Öbürü -yazık- yarı yolda kaldı.
Ağlamak bu muydu?"

Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu (Sayfa 42 - DERGÂH YAYINLARI)Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu (Sayfa 42 - DERGÂH YAYINLARI)
Ahmet 
 29 Ağu 23:58 · Kitabı okudu · 9/10 puan

" Ademoğlunun içinde kül yutmayan, yalana dayanıklı bir taraf, bir güç merkezi var. "

Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu (Sayfa 46)Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu (Sayfa 46)
Bulutizm 
07 Şub 00:56 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sabahı beklemek öğleni, öğleni beklemek akşamı beklemek gibi bir ruh gevşekliğini doğurur.

Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa KutluYa Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu

Irmak bir başlangıç.
Bir düş.
Ama bir yol ve bir yoldaş. Ne tabiat parçası, ne çiftlik hayali. Ne kaçıp gitmek, ne ekip biçmek. Sefer de içimde, tahammül de...

Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu (Sayfa 124 - Dergah Yayınları)Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu (Sayfa 124 - Dergah Yayınları)
4 /