Ya Tahammül Ya Sefer

8,3/10  (42 Oy) · 
151 okunma  · 
35 beğeni  · 
1.500 gösterim
İnandığımız uğruna pek çok şeyi göze aldığımız "dava"lar. Bizimle aynı duyguları, fikirleri paylaşan arkadaşlar. Ancak onlarla var olabileceğimizi hayatımızın bir mana kazanabileceğini düşünürüz.

Ya Tahümmül Ya Sefer, yakın geçmişimizde böyle düşünen insanların, nesillerin nasıl bir araya geldiklerini, sonra nasıl dağıldıklarını, şahsiyetlerinden ve bulunmaları gereken yerlerden nasıl uzaklara sürüklendiklerini ele alıyor. Bu insanların açmazlarını, acılarını dile getiriyor.

Fotoğrafta Biri Var, Hilâli Gördün mü, Görülen Geçmiş Zamanın Aşırı Uçları, Limandaki Yoğun Sis, Kuşlar da Kaderle Uçar, Ya Tahammül Ya Sefer, Dön Geri Bak, Sarışın Sorular, Elhan-ı Siyaset, Kara Kumudur Kalan Gün Işığı Nereye, Oyunbozan, Irmaktan Öteye.

 
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  124
 • ISBN:
  9789759953157
 • Yayınevi:
  Dergâh Yayınları
 • Kitabın Türü:
k, 
18 Nis 00:50 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sıcacık, mütevazı bir Mustafa Kutlu öyküsü daha. Vize haftalarımın beni yormadan dinlendirdiği biraz kaba ve hoyrat tabiriyle "çerezlik" kitap.
Vazgeçmek istemediğim köy sıcaklığı, şefkat kokan öykü okumak isteyenler için birebir.

Rıfat ÇELEBİ 
19 Nis 22:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşarken kıymeti bilinmeyip ölümünden sonra boşluğu dolmayan dava adamı Murat... Yıllar yılı ömrünü davasına adayan, maddi imkansızlıklarla rağmen davasını satmayan Murat... Murat'ın bu çileli dünyaya tahammülü dolup öbür dünyaya sefere çıkmasıyla kendilerini sorgulayan makama, mevkiye dalıp onu yüzüstü bırakmış eski dava arkadaşları Bakan Yunus Bey, Profesör Asım Bey... Ertelenen, taviz verilen şeyler, anılar, gençlik idealleri, dava... İnandığı değerlerin yozlaşmasına tahammül edemeyip sefere çıkan İlhan...
Gençliğinde sahip olunan yüce ideallerin para, mal, mülk, makam ve mevki karşısında nasıl evrildiği, kırmızı çizgilerin nasıl pembeleştiğini olay örgüsü içinde irdeleyen bir kitap. Davaların nasıl öksüz kaldığını,makam ve mevki sahiplerinin sırtlarında zamanla davaların nasıl yüke dönüştüğünü gözler önüne seriyor. Dünyaya geliş ve yaşayış amacımızı, şahsi ve toplumsal emellerimizi sorgulatıyor. "İnandığı gibi yaşamayanlar, yaşadığı gibi inanmaya başlar." sözünün açıklaması mahiyetinde bir kitap.
İnsan inançlarının eskidiğini, yabancılaştığını tecrübe ettiğinde ya susup tahammül etmeli, ya da sefere çıkmalı. Genelimiz bu durum karşısında sanırım tahammül ediyoruz. Seferi seçsek dahi sabahı bekliyoruz, sonra öğleni, sonra akşamı... Ruhumuz gevşek... Verdiğimiz tavizlere kolay uyum sağlıyoruz.
İyi okumalar...

MDiler 
17 May 19:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dava uğruna bir arada olan,davasına hizmet etmek için fedakarlık yaparak çalışan gençlerin geldikleri makamlar sonucu "nefsani" heveslerini, davaları uğruna tercih etmesi ve Murat ağabeyin ölümünden sonra oluşan nedâmet duygusuyla biten hazin son.Mustafa Kutlu ustaca anlatımıyla ve olayların tasviriyle olağanüstü ahenk oluşturmuştur.

Nuri 
31 Mar 15:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yüce bir dava uğruna bir medresede bir araya gelen gençler...Dava şuuruyla yatıp kalkan, okuyan, yazan, araştıran, soruşturan, dava heyacanı gözlerine yansıyan gençler...Ve modern dünyanın öğütücü dişlileri...Ve darmadağın olan, yaşama sevincini yitiren, yaşamayan sadece yaşlanan insanlar.(güzel kitaptı)

Emre kocak 
 12 Şub 23:09 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitap kısmen bir çocuğun iki dünya arasında (dindarlık ve seküler yaşam) nasıl kaldığını ele alıyor. Kitap fena değildi, biraz karma karışık anlatıldığı için tam olarak beklediğimi bulamadım.

Mine Şahin 
05 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'Artık soframıza melekler inmiyor...'
Serzenişi. Gidişatın yön verdiği ve hatta değiştirdiği insanlar ve iç savaşları. farklı kişilerin aynı biçimde değişen hayatlarını yine çok başarılı bir üslupla okuyucuya aktarmış Mustafa Kutlu

Fatih Kurt 
30 Oca 01:23 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Nefsin geçici arzularına uyup davasını satan ve bu dava uğruna çetin bir mücadele veren insanların mukayesesini çok güzel bir şekilde işleyen bir kitap. "Davamız İslam" diyen herkesin mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum.

Kivirciktosh 
15 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

‘’Ya Tahammül Ya Sefer’’ ve yine yeniden Mustafa Kutlu kitabı... En son Mustafa Kutlu’nun ‘’Uzun Hikâye’’ kitabını okumuştum ve çok sevmiştim. Bu kitabını da sevdim. Öncelikle kitabın ana konusundan bahsetmek istiyorum. Aslında bunu birçok şekilde tanımlayabilirim, haydi bakalım başlayalım; Kitap genel olarak kişiliklerinden, benliklerinden, hayatlarından, inançlarından taviz vererek bambaşka bir hal alanların hikâyelerinden oluşuyor. Gelecek adına bir dava güden insanların zamanla bu davalarından uzaklaşmalarının hikâyesi. Hayalleri, amaçları, idealistliği ve davaları terk edişin ve kendine yabancılaşmanın hikâyesi. ‘’Ruhunda yanan ateşi her yana taşımak, gönülleri tutuşturmak’’ isteyenlerin zamanla bu heyecan ateşlerinin sönüşünün hikâyesi…
Genelden özele indirgersek; Hikâyeler çok gerçekçi. Hikâyelerin büyük kısmı ailesinin içinde daha doğrusu ailesinin yaşadığı hayat tarzı içinde bir yalnız hayat süren İhsan tarafından anlatılıyor. Yaşadığı yere uyumsuzluk ve yaşadığı yerle çatışma yaşayan İhsan ağlamayı bile beceremediğini söylüyor. ‘’Kendime bir dünya kurmaya çalışıyorum. Biliyorum aranızda yerim yok.’’ diyerek hüzünlendiriyor beni. Baba ve oğul arasındaki ilişki çok soğuk. Babasının geçmişine yani eskiye gidince anlıyoruz neler olmuş ve neler bitmiş. (Daha fazla bahsetmek istemiyorum.)
Geçen gün televizyonda bir psikoloğun konuşması dikkatimi çekti, şöyle diyordu; ‘’Sizin için uygunsuz olan, rahatsız olduğunuz veya yapmamak için kendinizle savaş verdiğiniz bir şeyin bulunduğu ortamda vakit geçirmeniz, her gün onun önünden geçmeniz bir süre sonra sizde irade yorgunluğuna sebep olur. Ve kendinizi amaçlarınızı unutarak yapmayacağım dediğiniz şeyi yaparsınız.’’ İşte olay budur. Size uygun olmayan, nefret ettiğiniz bir ortama girerseniz oradan huylar kapmadan ayrılmıyorsunuz. Sonra alın başınıza belayı! Çünkü ‘’Can çıkar huy çıkmaz’’ demişler eskiler. Ne kadar uğraşsanız da o davranıştan kurtulmanız zorlaşacaktır bir bataklık gibi sizi içine çekecektir. Bir süre sonra ‘’Ben niye buraya gelmiştim ki acaba?’’ diyebilirsiniz. Önceden tedbir almak gerek ki en iyisi böyle ortamlara hiç girmemek.
Nerede kalmıştık? Hah kitap hakkında konuşuyorduk. Kitapta bazı bölümleri ikişer kez okudum, çok sade bir dili olmasına rağmen bazı yerlerde ‘’Şu an kim konuşuyor? Kimden bahsediliyor?’’ diyebiliyorsunuz. Bunu göze alıp okumak isterseniz kitabı tabii ki de tavsiye ederim. Faydalı ve bol istifadeli okumalar…

Polat S. 
26 Mar 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ya Tahammül Ya Sefer adlı hikaye kitabında yazar her ne kadar kitabın içinde farklı başlıklar altında farklı bir hikaye anlatıyor gibi gözükse de biraz okuduktan sonra aslında tüm karakterlerin bir önceki hikayedeki karakterlerle aynı olduğunu ve birbirini tamamlayan bir zincir halkası şeklinde eklendiğini görürüz.Hikaye kitabının temel konusu yazarın diğer hikayelerinden biraz daha farklı olarak bağlı olduğu dava ve ideolojiye olan inancı zayıflayan, daha doğrusu hayatla birlikte başka yollara ve amaçlara geçmek zorunda kalan insanların geçmiş yaşantılarına ve kendilerini adadıkları davaya olan özlemleri ve eski günleri, arkadaşlıkları, üniversite ortamındaki yaşamlarını yad etmeleri olarak özetlenebilir.Davadan kasıt hikayedeki ipuçlarından yola çıkarak islami ideolojiye bağlılık olarak açıklanabilir.

ece aydın 
09 Mar 16:43 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

perfect muhteşem cgdxgdxd ftrddddddddddddddddddfxxcghhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhcgggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggg

2 /

Kitaptan 26 Alıntı

Bulutizm 
07 Şub 00:56 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sabahı beklemek öğleni, öğleni beklemek akşamı beklemek gibi bir ruh gevşekliğini doğurur.

Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa KutluYa Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu

Irmak bir başlangıç.
Bir düş.
Ama bir yol ve bir yoldaş. Ne tabiat parçası, ne çiftlik hayali. Ne kaçıp gitmek, ne ekip biçmek. Sefer de içimde, tahammül de...

Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu (Sayfa 124 - Dergah Yayınları)Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu (Sayfa 124 - Dergah Yayınları)
Nuri 
31 Mar 13:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Neslimizin nasipsizliği, aradığının ne olduğunu tanıtacak bir mürşide rastlamayışı olmuştur...Memleket gençliğinin hangi ellerin hatası yüzünden asırlardan beri nasıl çorak beraberi meçhul yollarda, ne gibi gafletlere...

Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa KutluYa Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu
MDiler 
16 May 19:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Musalla taşı,yeşil örtü ve tabut.
İnsan irkiliyor.
Yürüyüp giderken bir görünmez duvara çarpıyor sanki.

Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu (Sayfa 89 - Dergah yay.)Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu (Sayfa 89 - Dergah yay.)
Bulutizm 
07 Şub 00:52 · Kitabı okudu · 8/10 puan

' Kitaplardan çok insanlarla düşüp kalkmaya ihtiyacım var. ' diye düşündü. Bu kadar hüzün yeter.

Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa KutluYa Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu
Seyda Ezer 
10 May 01:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'Sabahı beklemeyiniz dostum, geceden yola cıkınız. Olur ki uyuyakalırsınız. Sırtınızdakı çıkında ebedi gayenin dürülmüş azıkları varsa ne mutlu size. Gece serindir, yapraklardan süzülen yel gözlerinizdeki yaşları kuruturken ruhunuzda kâinatın derin sessizliğini taşıyarak sabaha doğru yürüyüp fecri başlatınız.'

Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa KutluYa Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu
Salih Çermik 
10 Oca 18:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Devrimiz makine gıcırtısının ahlak ilahilerini susturduğu devirdir. Bizim ahlakımız hürmet, hizmet ve merhamet prensiplerini kendinde birleştiren aşk ahlakıdır.

Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu (Sayfa 84 - Dergâh Yayınları - 18. Baskı)Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu (Sayfa 84 - Dergâh Yayınları - 18. Baskı)
Nuri 
31 Mar 13:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Anadolu'nun kurtuluş savaşı ruh cephesinde henüz yapılmadı...Henüz yerlerde sürünen Türk-İslam ruhunu tutup da kaldıracak olan irade...

Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu (Sayfa 83)Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu (Sayfa 83)
3 /