Yaban Kızlar

7,4/10  (12 Oy) · 
33 okunma  · 
4 beğeni  · 
946 gösterim
Locus, Asimov ve Nebula Ödülü sahibi Yaban Kızlar, ipek ve kılıçla bezeli bir toplumdaki iki esir "toprak çocuğun" adalet arayışlarının şiddet ve aşk yüklü bir sona varan öyküsünü anlatıyor. Öyküyü Ursula K. Le Guin'in şirketsel yayıncılığın ve kapitalizmin temel varsayımlarının maskelerini alaşağı eden denemesi "Okurken Uyanık Kalmak" ve yazarının bilinmeyen yönlerini ortaya koyan bir söyleşi izliyor.
seher 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaban Kızlar kitabında , tanımadığımız bir medeniyet anlatıyor. Taçlar, Kökler ve Topraklar'dan oluşan bir sistem mevcut.Toprak kızı olarak yaşayan iki kız kardeşin Taçlar sistemine uyum sağlama dönemi ve hayat hikayesini okuyoruz.Kitapta en beğendiğim bölüm ise yazarın Okurken Uyanık Kalmak isimli makalesi oldu.Ayrıca Ursula K.le Guin in şiirleri ve Terry Bisson ve Ursula Le Guin arasında gerçekleşmiş söyleşide mevcut bulunmaktadır.

böcürt 
 31 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Kitap, kısa bir hikaye- olaylar; Taç, Kök ve Toprak şeklinde adlandırılan bir kast sistemine tabi köle olarak esir düşen (toprak grubuna tabi) iki kız kardeşin etrafında şekillenir.- denemeler, şiirler ve yazarla yapılmış bir söyleşiyi içeriyor.

Yazarın anlatımı gayet akıcıydı. Kolay okunabilir bir kitap. Özellikle yazarla yapılan söyleşi ve Okurken Uyanık Kalmak adlı deneme hoştu.

Farklı bir dünyada, hayaletler, ataerkil kurallar ve statülerden oluşan uzun bir öykü. Başarılı, ilk andan itibaren içine çeken bir konu etrafında şekillenmiş. Hikayeden sonra oldukça haklı bir okur-yazarlık sitemi bulunuyor. Ardından röportajı geliyor. Yazarda inanılmaz bir İslam ve Hristiyan eleştirisi var. Feministliği ayan beyan ortada zaten. Eleştirilerini de kadın hakları üzerinden yapıyor. Haklı olduğu noktalar kadar, bir Hristiyan ya da bir Müslüman gibi yaşamadan bunları değerlendirmekte acele ettiğini düşünüyorum. ^^

Kitaptan 16 Alıntı

seher 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Okumak bir iş birliği, bir katılımdır. Herkesin becerememesine şaşmamak lazım yani.

Yaban Kızlar, Ursula K. Le Guin (Sayfa 67 - Okurken Uyanık Kalmak Makale)Yaban Kızlar, Ursula K. Le Guin (Sayfa 67 - Okurken Uyanık Kalmak Makale)
seher 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir insan kitap okumaya zaman ayırmışsa veya ayırıyorsa, ya işleri gerektirdiği ya da başka kanallara erişemediğindendir. Ya da okumayı seviyordur ki, bunca ah vahlar ve yüzde hesapları arasında sadece okumayı sevenleri unutuvermek zor değildir.

Yaban Kızlar, Ursula K. Le Guin (Sayfa 65 - Okurken Uyanık Kalmak Makale)Yaban Kızlar, Ursula K. Le Guin (Sayfa 65 - Okurken Uyanık Kalmak Makale)
Betül 
21 Kas 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kuralları öğretti. Neye inanıldığını öğretti. Kurallar adalet içermediğinden adaleti öğretmedi.

Yaban Kızlar, Ursula K. Le GuinYaban Kızlar, Ursula K. Le Guin
seher 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sistemin takasa dayandığını ve takasın adil olmadığını anlamıştı. Dışarıdan bakabilecek kadar uzağından gelmişti çünkü. Ve her köle, sistemi boyanmamış gözle görebilirdi.

Yaban Kızlar, Ursula K. Le Guin (Sayfa 28)Yaban Kızlar, Ursula K. Le Guin (Sayfa 28)
Feyza. 
 01 Haz 13:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sistemin takasa dayandığını ve takasın adil olmadığını anlamıştı. Dışarıdan bakabilecek kadar uzağından gelmişti çünkü. Ve karşılılıktan azade her köle, sistemi boyanmamış gözle görebilirdi."

Yaban Kızlar, Ursula K. Le Guin (Versus Kitap Yayınevi,E kitap,Ekim 2011)Yaban Kızlar, Ursula K. Le Guin (Versus Kitap Yayınevi,E kitap,Ekim 2011)
böcürt 
31 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yazanlar ve okuyanlar, okuryazarlıktan çekseler bile okuryazarlığa neşeli kızgınlıkla bakarlar...

Yaban Kızlar, Ursula K. Le Guin (Sayfa 70 - Versus Kitap)Yaban Kızlar, Ursula K. Le Guin (Sayfa 70 - Versus Kitap)
böcürt 
31 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

-Bir defasında iki roman arasındaki dönemi ormanın kıyısında oturup sabırla bir geyiğin geçmesini beklemek diye tarif etmiştiniz. Avcı mısınız?
-Aklen.

Yaban Kızlar, Ursula K. Le Guin (Sayfa 75 - Ursula K. Le Guin Söyleşisi)Yaban Kızlar, Ursula K. Le Guin (Sayfa 75 - Ursula K. Le Guin Söyleşisi)

''Ama bir de ikincil, daha dar, cinsiyetli bir anlamı vardı. Bir kadın için tevazu, kişinin erkek üstüne/babasına/kocasına sessizce riayet etmesi, artı, diğer erkeklerin dikkatini çekmemek üzere tasarlanmış bir geriçekilmeydi. Bu cinsiyetçi ikincil anlam gelişti ve sözcüğün esas anlamını zayıflattı. Erkeklerin çoğu ve kadınların birçoğu kadınlara uygun sayılan bir erdemin erkekte bulunmasını takdire şayan görmüyordu.''

Yaban Kızlar, Ursula K. Le GuinYaban Kızlar, Ursula K. Le Guin

''Okumak ve yazmak geldiyse ancak zaman içinde peyderpey süzülerek daha az kutsal ve daha az gizemli hale gelmiş, kudreti yaygınlaştıkça azalmıştır. Çin İmparatorluğu bürokratik hiyerarşide yükselmeyi bir dizi okuryazarlık sınavına dayandırmak suretiyle okuryazarlığı etkin bir hükümet kontrol aracı olarak kullanırdı. Sistematiklikte çok daha geri Romalılar sonunda kölelerin, kadınların ve benzeri ayak takımının okuyup yazmasına izin verdiler ve cezasını yerlerini alan din-temelli toplumla ödediler. Karanlık Çağlarda Hristiyan papazı olmak bir parça okuyabilmek, sıradan kimselik muhtemelen hiç okuyamamak, herhangi bir sınıftan hemen her türde kadınlıksa hiç okuyamamak demekti. Kadınlar bu çağlarda okumayı bilmemekle kalmaz, üstüne bir de öğrenemezlerdi çünkü bugünün kimi Müslüman toplumlarındaki gibi, izin verilmezdi.''

Yaban Kızlar, Ursula K. Le GuinYaban Kızlar, Ursula K. Le Guin

''Yayıncılığı elinizde tutarsanız basılanı, yazılanı, okunanı kontrol edebileceğinizi düşündüğünüz için mi? Eh, size iyi şanslar, beyefendi. Tiranların ortak yanılgısıdır bu. Yazanlar ve okuyanlar, okuryazarlıktan çekseler bile okuryazarlığa neşeli kızgınlıkla bakarlar çünkü.''

Yaban Kızlar, Ursula K. Le GuinYaban Kızlar, Ursula K. Le Guin
2 /